Poruchy mppt regulátorů.

Odpovědět
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Poruchy mppt regulátorů.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Rozhodl jsem se založit vlákno věnované poruchám a závadám mppt regulátorů.
Před pár dny se tu v jiném vlákně rozhořela zajímavá debata týkající se poruch mppt regulátorů. Vzhledem k tomu, že tam to časem málokdo najde jsem se rozhodl založit vlákno věnované tomuto tématu.

Co jsem si všiml, byly řešeny hlavně dva problémy. První se týkal přepanelování regulátoru s následným prudkým zvýšením oslunění panelů.

Druhý problém se týkal odpojení regulátoru od baterie za provozu. Tak říkajíc "pod parou".
U tohoto druhého problému je myslím problém v indukčnosti cívky, která ztratí odběr proudu, tudíž na ní vyletí napětí.
Jestli se pletu mne opravte.

Samozřejmě je možné toto vlákno použít k diskusi nad jakoukoliv poruchou regulátorů.
Cmrnda
Příspěvky: 580
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Poruchy mppt regulátorů.

Příspěvek od Cmrnda »

Ta cívka je největší problém, jestli se jedná o jedno - MOSFETový buck, tak je problém docela veliký, u mě se se onen MOSFET prorazil a přebily se baterky.
Druhá závada byla v přerušení varistoru, který hlídá (omezuje) napěťové špičky. Na cívce se objevilo napětí které zničilo kondenzátory na 350V, oba - in/out.
Navíc mizerná účinnost, hřeje to jak prase, kdo má "full duplex" nebo "synchronization" a kdo ví jak se tomu ještě říká, prostě dvou - mosfetový, tady by to mohlo (mělo) být výrazně lepší.
Z hlediska účinnosti a poruchovosti jsem přešel na klasický PWM nabíječ.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Poruchy mppt regulátorů.

Příspěvek od eduard22 »

No a jelikož jsou panely velmi měkký zdroj napěťově naprázdno na nich bývá mnohem víc než po připojení kooor při zátěži.

Tady je dobré napětí z panelu opravdu proměřit za jasného chladného dne v poledne Pokud je budete připojovat právě v tuto dobu k regulátoru vypínačem ale i vnitřně měniče umí na chvíli odpojit panely a znovu připojit A to se jim tkémůže podařit právě nejvyšším napětím panelů naprázdno.

Je dobré čas od času za takových světelných podmínek proměřit napětí celé série panelů naprázdno voltmetrem!

V žádném případě toto špičkové napětí nesmí přesáhnout maximálně dovolené vstupní napětí mppt. To bývá vždy jen o něco vyšší než maximální pracovní.

Například axpert King 2 hlídá toto maximální napětí naprázdno ( psaných má 500V ale vydrží až 540V jak nechtěně vyzkoušel syn...) a umí zabránit připojení panelu k mppt regulátoru. A následně vyhodí hlášku chyby: O velkém napětí na sběrnici Bus High Voltage!

Pokud však toto napětí překročí za připojených panelů, použije nouzové odpojovací relé a totálně se kousne včetně jeho výstupu (230V/50Hz) a vyhodí chybu které je popisu, varuje že došlo k nouzovému odpojení pro přepětí a že toto není dobré znovu opakovat pro nebezpečí opotřebení rele!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 580
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Poruchy mppt regulátorů.

Příspěvek od Cmrnda »

No s tím "Kingem", ten ale stál 30x víc než nějaký jednoduchý regulátor, po odečtění ceny měniče, ať nežeru, 20x dražší, z toho plyne že tam bude více ochran než u levnějších beden. Dneska je cena výkonově na stejno při 7.000,- až 70.000,- A o tom to je...
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Regulátory“