Sunways STH-10KTL HT - přetoky - jalový výkon

Odpovědět
Ansi
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 24, 2022 2:13 pm

Sunways STH-10KTL HT - přetoky - jalový výkon

Příspěvek od Ansi »

Ahoj, na portále měřených dat jsem radostně sledoval prodej přetoků do sítě za spotové ceny (-A), ale je tam také část jalového výkonu (-Ri) - viz. příloha "Profil výroby".
Střídač 3 fáz Sunways STH-10KTL HT s HV bateriemi Wattsonic 7,8 kWh, aktuálně PV 4,32 KWp, brzy bude 9 kWp :sun2:
Vše funguje, jak má, dlouho jsem si mapoval trh a povedlo se i lépe, než dle původních představ.
Spíš jsem asi zvědavý. Montáž profi, revize ok, to jsem si ohlídal.
Jak to vypadá u vás, s jinými střídači, koukali jste na to někdo?
Faktura od bezdodavatele.cz mi chodí každý měsíc, za přetoky platí bez problémů a výtek tržní ceny.
ČEZ Distribuce se také neozvali, běží to od března, tak kdyby to skutečný problém byl, už mám ČEZe za krkem :lol:
Nedá se vyloučit chyba Q4 elektroměru, ale přijde mi to nepravděpodobné.
Pro zajímavost vkládám i "Profil spotřeby" - ten to obsahuje jalovinu přirozeně také (tady to jsou indukční zátěže).
Přílohy
Profil spotřeby.png
Profil spotřeby.png (687.24 KiB) Zobrazeno 2403 x
Profil výroby.png
Profil výroby.png (559.63 KiB) Zobrazeno 2403 x
tyfus
Příspěvky: 1
Registrován: stř črc 27, 2022 7:51 pm

Re: Sunways STH-10KTL HT - přetoky - jalový výkon

Příspěvek od tyfus »

Zdravím, můžu se zeptat, jaký přesně typ baterií používáte? Mám stejný střídač a řeším, jaké baterie k němu pořídit. U těch originál Sunways udávají pouze 6000 nabíjecích cyklů, což se mi zdá dost málo.
Ansi
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 24, 2022 2:13 pm

Re: Sunways STH-10KTL HT - přetoky - jalový výkon

Příspěvek od Ansi »

Dobrý den, baterie dodalo Nelumbo v rámci celkové dodávky, mají to vše elegantně v jednom racku. Ale určitě se dá i koupit extra.
Baterie se v BMS hlásí jako Wattsonic Li-HV, má 8000 cyklů, při 85% vybytí, já mám nastaveno vybytí na 80% (dle specifikací asi optimum), v případě výpadku sítě na 90% - to je tak hrana a zatím se to nestalo, už to by ale baterce nedělalo moc dobře. Myslím, že při 90% DOD by to bylo i méně než 6000 cyklů, zasahuje do toho ještě teplota baterie a další mikro cykly (viz. níže bod 1.), ale to je jen můj názor.
100% vybytí z principu LiFePo baterie nedoporučuji, tím jí bezpečně budete rychle opotřebovávat/ničit.

Mám jen 7,8 kWh, ale primárně to stačí a je skvělé jí mít, v praxi funguje několika způsoby:
1. vyrovnává pokles výroby FVE, nebo nárůst spotřeby při nižším výkonu - nemusíte sahat pro elektřinu do sítě. (v rámci limitů parametrů střídače), toto je asi nejdůležitější funkce při porovnání poměru cena/výkon.
2. Uloženou energii pokryje pohodlně večerní špičku zpravidla i v zimě, i když se zcela nenabije, do půlnoci většinou vydrží.
3. Primární topení je plyn, jako TČ používáme multisplit klimatizaci - když to nestačí, nastupuje plynový kotel.
4. Pokud Vám distributor povolí prodej přetoků do sítě, zatím je prodej za spotové ceny výhodnější, než pořizovat větší baterii. Tj. prostředky bych spíš vložil do dalších panelů, než do větší baterie, ale to se může změnit.
5. Zvažoval jsem investici do TČ, ale momentálně je dle mého názoru elektřina zajímavější komodita, která má univerzálnější využití. Teplo vyrobím relativně jednoduše ze dřeva, pelet, v nejhorším i z LPG, elektřinu tak jednoduše ne :)
6. Vždy je třeba se naučit celý systém používat - nepouštět žravé spotřebiče večer - pračka, myčka, sušička, vysavač, elektrické žebříky v koupelnách, bojler, atd...

Držím palce s výběrem!
Odpovědět

Zpět na „Měniče“