Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Odpovědět
pepa_JS
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 07, 2022 11:48 am

Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od pepa_JS »

Ve spoustě manuálů k bateriím FVE je uváděna maximální délka kabeláže (mezi střídač a baterii) nehledě na průměr kabelu. Z jakého důvodu je délka tohoto propojení omezována ? Je možné délku prodloužit při zachování stejného odporu na kabelu ? Kvůli komunikaci to být nemůže tam by neměl být problém do 100m..... po ethernetu.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od brumlaj »

Kvůli impedanci vedení (Tebou zmíněný odpor je ta nejméně škodlivá část impedance). Vůbec netuším proč zmiňuješ Ethernet v souvislosti s akumulátory......
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od Diablo007 »

Protože většina průmyslových baterií potřebuje komunikaci tam nejspíš směřuje ten ethernet kabel
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
pepa_JS
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 07, 2022 11:48 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od pepa_JS »

brumlaj píše: čtv črc 07, 2022 12:25 pm Kvůli impedanci vedení (Tebou zmíněný odpor je ta nejméně škodlivá část impedance). Vůbec netuším proč zmiňuješ Ethernet v souvislosti s akumulátory......
Dobrý den, mnou zmíněný odpor = impedanci vedení v DC soustavě. Jaké jiné "škodlivé části" impedance v DC soustavě máte na mysli ?

"Elektrická impedance je rozšířením pojmu elektrický odpor na situace, kdy prostředím prochází střídavý elektrický proud."

Mezi akumulátory a střídačem FVE je silové propojení a komunikační propojení. V komunikačním propojení nevidím problém, jelikož zvládá délky až 100m.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od brumlaj »

A jsi si jist že jde o DC soustavu? Není náhodou na akumulátor navěšen měnič či solární regulátor? Pokud výrobce něco specifikuje, tak asi má důvod. Obvykle sám sebe chrání.
pepa_JS
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 07, 2022 11:48 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od pepa_JS »

brumlaj píše: čtv črc 07, 2022 12:50 pm A jsi si jist že jde o DC soustavu? Není náhodou na akumulátor navěšen měnič či solární regulátor? Pokud výrobce něco specifikuje, tak asi má důvod. Obvykle sám sebe chrání.
Ano jsem si jistý, baterie je připojena na DC část střídače. A právě o ten důvod mi jde...... Protože mi není jasné proč by to tak mělo být z fyzikálního hlediska. A chápu, že výrobce předepisuje délky spíše než aby se opřel o znalosti instalatéra a jeho moznost si vypočítat správný průřez vodiče (například by mohl uvést maximální úbytek napětí na propoji).
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od Diablo007 »

Nechce tě strašit ale třeba vysoko napěťové baterie pro solax má připojení přes mc4 konektor to je sám.onsobe omezující element tam průřez moc nenahonis
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od brumlaj »

A změřil jsi si někdy průběh proudu tou jak Ty tvrdíš DC částí? Zdaleka nemusí jít jen o DC. A proto ta doporučení.
Měnič ani solární regulátor není vláknová žárovka. U té Tvá DC verze ohmova zákona zcela postačí.
pepa_JS
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 07, 2022 11:48 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od pepa_JS »

brumlaj píše: čtv črc 07, 2022 1:05 pm A změřil jsi si někdy průběh proudu tou jak Ty tvrdíš DC částí? Zdaleka nemusí jít jen o DC. A proto ta doporučení.
Měnič ani solární regulátor není vláknová žárovka. U té Tvá DC verze ohmova zákona zcela postačí.
To že je to DC část netvrdím jen já. Obecně jsem měl za to že se vstupy u střídače rozdělují na DC a AC část. Ještě jsem si ten DC vstup neměřil a právě proto se ptám na zkušenosti na tomto fóru. Otázka je o jakém průběhu se bavíme. Měl bych měřit vybíjecí nebo nabíjecí proud ? Nejde mi o to jen slepě následovat pokyny v manuálu, ale umět si doporučení zdůvodnit.
pepa_JS
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 07, 2022 11:48 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od pepa_JS »

Diablo007 píše: čtv črc 07, 2022 1:03 pm Nechce tě strašit ale třeba vysoko napěťové baterie pro solax má připojení přes mc4 konektor to je sám.onsobe omezující element tam průřez moc nenahonis
Určitě to může být omezující ale je možné použít přechodnou krabici na větší průřez.
zuzi
Příspěvky: 78
Registrován: stř bře 16, 2022 2:19 pm

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od zuzi »

Mozna by chtělo napsat, ze proste kabel nema slozku jen realnou, tedy ohmickou, ale i induktivni (kapacitni neresim, ta je minimalni a v tom pripade by byla spis zadouci). Mate odhad jak velka induktivni slozka impedance je jiz pro menic problematicka? Veschny tyto parametry se u kabelu daji vycist z tech listu v tom problem neni a stejne neni problem induktivni slozku castecne potlacit.
pepa_JS
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 07, 2022 11:48 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od pepa_JS »

zuzi píše: čtv črc 07, 2022 3:04 pm Mozna by chtělo napsat, ze proste kabel nema slozku jen realnou, tedy ohmickou, ale i induktivni (kapacitni neresim, ta je minimalni a v tom pripade by byla spis zadouci). Mate odhad jak velka induktivni slozka impedance je jiz pro menic problematicka? Veschny tyto parametry se u kabelu daji vycist z tech listu v tom problem neni a stejne neni problem induktivni slozku castecne potlacit.
Kdyby to bylo induktivní složkou, tak tu lze odhadnout podle toho že výrobce doporučuje maximální délku kabelu 3m (6mm2) tudíž z tohoto lze odečíst přípustnou impedanci a tu následně porovnat s impedancí "delšího kabelu" a vykompenzovat..... Jen nevím jestli to je opravdu problém :).
zuzi
Příspěvky: 78
Registrován: stř bře 16, 2022 2:19 pm

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od zuzi »

Tak nahradni schema kabelu je asi dost jasne a nelze tam toho moc vymyslet, proste R serilove L a paraelne C mezi vodice.
Jedna vec je ale klidne mozna, ze se delka kabelu limituje take s ohledem na EMC a tedy emisi do okoli, cim delsi kabel, tim bude vice rusit a je mozne ze by to pak EMC nesplnilo.

Nicmene podle me je jediny duvod R slozka, tedy odpor vedeni. L bude zanedbatelna.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od NESKOM »

Omezení kabelu je možná také proto aby při poruše měniče vybavila pojistka která je ve vnitřnostech měniče.
Ale na mě se neohlížejte. Jsem jen potulný elektrikář se šroubovákem a Vadaskou ale náhradní schémata bych do toho netahal.
zuzi
Příspěvky: 78
Registrován: stř bře 16, 2022 2:19 pm

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od zuzi »

Jasny, to tak taky bude, ale je to porad jen stejnosmerny odpor kabelu dany prurezem, delkou a materialem (tedy plus spoje a tak).
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od brumlaj »

zuzi píše: čtv črc 07, 2022 3:04 pmMozna by chtělo napsat, ze proste kabel nema slozku jen realnou, tedy ohmickou, .........
presně to jsem napsal.
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od Kodl69 »

To mi připomíná, že někde v manuálu od victron multiplus je napsaný, že měnič si hlídá nejenom střední hodnotu napětí, ale i zvlnění, který je tím větší, čím je větší vnitřní odpor baterie, odpor a indukčnost kabelů. A když je to zvlnění moc, tak se měnič prostě vypne a hotovo...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Délka kabelu mezi FVE střídačem a FVE baterií

Příspěvek od Dagus »

Ano DC ripple měří a ukazuje, ale ten slušným kabelem můžeš kompenzovat, pokud to nedělá aku. Jde jen o to jak moc se to vyplatí investovat do mědi a dávat daleko. :worker:
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“