Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Odpovědět
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od duffson »

Zdravim, rad bych sdilel mou situaci a pozadal zkusene o rady a tipy :)

RD novostavba energ. B (Jihomoravsky kraj)

Vytapeni: radiatory(voda), ohrev plyn turbo-kotel s 60L zasobnikem
Elektrika: bezne domaci spotrebice, v zime obcas klimatizace(3 split jednotky v pokojich)
Spotreby: cca 10MWh rocne plyn (TUV + ohrev vody)
cca 3,3MWh rocne el. (bezny provoz)

Domaci rezim:
-prace prevazne z domu, cili spotreba el.energie vicemene rozprostrena do celeho dne(7-20)
-cili prani, mycka, vareni, susicka, lednice, kavovar, svetla, TV a PC, klima dle potreby v prubehu dne (nezavisle na tom zda prac.den nebo vikend)
-vytapeni dle termostatu na 23st mezi 6h-19h (v noci netopime, pouze obcas v pripade extremne chladnych nocich jinak dum drzi min 21st)

Zvazuji FVE ON Grid + virtual baterie s tim, ze prebytky z leta bud spotrebuji v zime, nebo prodavat dal a snizit tedy naklady na KWh v zime...
Idealne by nejspis bylo k FVE poridit akumulacni nadrz, ale nemam prilis prostoru pro 300L nadrz...
Dalsi moznosti je krb do centralni mistnostni, avsak to spise jako "alternativa" a ne pro denni vyuziti...

Dotazy:
- Jake by bylo optimalni reseni pro snizeni nakladu a vetsi sobestacnost?
- Jak by se dalo nejlepe vyresit ta akumulace tepla do vody, pokud bych nechtel zrovna 300L zasobnik?
- Jakou pripadne zvolit sestavu FVE?

Predem dekuji za nazory, tipy, rady a dotazy na doplneni...
jarda62
Příspěvky: 88
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od jarda62 »

Píšu jen pár poznámek, co mě napadly:

Pokud chceš dotaci, tak je ON grid nevýhodná, protože právě na baterku je její velká část.
Topíš plynem - v této hektické době je asi jistější volbou tepelné čerpadlo, ale nikdo neví, co bude... Každopádně případná změna tepelného zdroje by asi vyvolala i úpravu v otopném systému, protože TČ optimálně pracuje s nižší teplotou otopné vody než plynový kotel a stávající tělesa by nemusela v chladnějších dnech stačit.
Virtuální baterie je sice bezva věc pro překlenutí zimní malé produkce fve, ale divil bych se, kdyby to distribuční firmy postupně nezkrouhly, protože ČEZ & spol, rozhodně není charita.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od mobilik »

V dnešnej dobe je najlepšie ísť do ongridu u Vás v CZ do čo najväčšieho keďže máte štedrý výkup.
Batérie systém len predražia a časom aj tak odídu.
Zatiaľ máte virtuálnu batériu, tak to treba využiť alebo ideál výkup v čo najväčšom množstve.
U nás na Slovensku na východe nemáme ani virtuálnu batériu a o výkupe ani nemá zmysel rozprávať.....
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
PanBaron
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 07, 2022 9:50 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od PanBaron »

Ke stejnému názoru jsem došel po deseti letech skoroostrova. Baterky sice nechávám doklepat ale to je tak vše. Vše předěláno na ongrid. V době výkupu skoro 5 kč za kWh se není o čem. Uvidím co bude dál.
Náhřev brojlerů se nezdál být zas tak echt, proto ongrid 36kWp.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od brumlaj »

mobilik píše: sob črc 09, 2022 8:08 pmV dnešnej dobe je najlepšie ísť do ongridu u Vás v CZ .....
Obávám se mobiliku, že ongrid je "příprava na minulou válku". V dnešní energetické situaci bych, nemít FVE, určitě přemýšlel jinak. Ale pravda, má takovou ideu, tak je třeba to podpořit, protože doplnit akumulaci k ongridu jde. Ongrid totiž bez sinusovky na vstupu je i za plného slunečního svitu obvykle mrtvý. Zase pokud se najdou tací, kteří budou ČEZ hydru ongridama krmit, tak nás déle nechají na pokoji.
Pro PanBarona - pořád máš výkup méně než trh. když se situace otočí - budeš sosat - tak 2,5 dáš jen za distribuci (pokud nemáš topný tarif). Ale uznávám, každého boj a je dobře, že nejsme stejní.
PanBaron
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 07, 2022 9:50 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od PanBaron »

Sosat bych sosal uplně stejně s offgridem nebo s ongridem. Jeden podstatný rozdíl je v tom, že doteď jsem z toho v léťě nic neměl a teď mám, myslím finance. Je na posouzení pro koho je to akceptovatelné, pro koho ne. K ongridu jsem si vyrobil nabíječku baterií řízenou (ssr)kem podle výroby, při západu slunka se mě dům přepne na baterie, při osvitu zpět na ongrid. Dá se říct homemade hybrid. Za mě značka ideál.
Náhřev brojlerů se nezdál být zas tak echt, proto ongrid 36kWp.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 860
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od redcrown »

Co máš za baterie, že je necháváš doklepat?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
PanBaron
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 07, 2022 9:50 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od PanBaron »

Li ion
Náhřev brojlerů se nezdál být zas tak echt, proto ongrid 36kWp.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 860
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od redcrown »

Ok, tak to je opravdu velmi stručná informace. Já jsem myslel informace, ze kterých bych si mohl udělat obrázek proč baterie "dožívá". Díky
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od NESKOM »

Pozor. Většina hybridních střídačů jako jsou Goodwee má poměrně velkou vlastní spotřebu, klidně i 2,5MWh ročně a při zimním blackoutu dokáže vybíjet baterii rychleji než se stihne nabíjet z panelů.

Jako záloha blackoutu není potřeba mít drahý hybrid ale stačí obyčejná UPS s Pb baterií nebo 3kW Axpert (4kW Studer) na který připojím zálohované okruhy.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od danidani »

Jen pro upřesnění, GoodWe GW10K-ET:

květen - spotřeba 50 kWh při výrobě 745 kWh
červen - spotřeba 47 kWh při výrobě 733 kWh

Popis výpočtu jsem tu uváděl jinde. Když těch cca 50 kWh/měsíčně vynásobím 12, vychází mi to 0,6 MWh/rok. Zajímalo by mne, zda ty "klidně i 2,5MWh ročně" vycházejí z vlastní zkukšenosti, nebo jsou vyčtené z fóra.
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od duffson »

Diky vsem, jen v podstate jsem se nedozvedel moc: A) co se v mem pripade vyplati/hodi? B) Jestli vubec ma smysl neco resit?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od pave69 »

Hele virtualka dneska od CEZ znamená platit min 400 Kč navíc měsíčně, přitom ušetřit můžeš asi tak max. 2000/měs? Asi by ti lépe vyšlo pořídit si výrobní EAN a prodávat Entri. Taky ale záleží, kolik máš místa na střeše - pokud dost, doporučil bych panely 10 kWp a prodávat Entri. Z toho zaplatíš ohřev vody plynem (který je na kWh pořád 3x levnější než el. tarif) a nemusíš řešit nádrž. Při letošních cenách bys dostal od Entri tak 40 tis ročně.
Ovšem ceny se mění jako na ruletě, za 2 roky může být všechno jinak - proto radši dost lidí bere hybrid s baterkou, vzhledem k větší dotaci to není zas o tolik dražší - ale v aktuální situaci to ekonomiku zhorší a v tvém případě (celý den doma) to má relativně malý smysl.
Kompromis by byl vzít alespoň hybridní měnič, pak by baterka šla později snadno přidat. Vzhledem k tomu, kolik vyjmenováváš spotřebičů, tak bych doporučil 3 fázový asymetrický měnič (při 10 kWp to víceméně na 1f ani nejde).
Výrobní EAN prý EGD dá každému (i bez licence), ale sám nemám ověřeno.
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od duffson »

Ok, to zni rozumne...zkusim si nechat nacenit varianty a uvidime :) Diky
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od deemonio »

Ano EON dá výrobní EAN každému, osobní zkušenost
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od duffson »

pave69 píše: pát črc 22, 2022 4:56 pm Hele virtualka dneska od CEZ znamená platit min 400 Kč navíc měsíčně, přitom ušetřit můžeš asi tak max. 2000/měs? Asi by ti lépe vyšlo pořídit si výrobní EAN a prodávat Entri. Taky ale záleží, kolik máš místa na střeše - pokud dost, doporučil bych panely 10 kWp a prodávat Entri. Z toho zaplatíš ohřev vody plynem (který je na kWh pořád 3x levnější než el. tarif) a nemusíš řešit nádrž. Při letošních cenách bys dostal od Entri tak 40 tis ročně.
Ovšem ceny se mění jako na ruletě, za 2 roky může být všechno jinak - proto radši dost lidí bere hybrid s baterkou, vzhledem k větší dotaci to není zas o tolik dražší - ale v aktuální situaci to ekonomiku zhorší a v tvém případě (celý den doma) to má relativně malý smysl.
Kompromis by byl vzít alespoň hybridní měnič, pak by baterka šla později snadno přidat. Vzhledem k tomu, kolik vyjmenováváš spotřebičů, tak bych doporučil 3 fázový asymetrický měnič (při 10 kWp to víceméně na 1f ani nejde).
Výrobní EAN prý EGD dá každému (i bez licence), ale sám nemám ověřeno.
- Ted jen otazka jaky vykon a sestavu zvolit...ja elektrice vubec nerozumim cili nejspis bude nakonec stejne jedina moznost pres firmu kde teda pocitam se standardem 10x10x10(panely,stridac,baterka) a cenu 300k a vic :/
Dle poloh a sklonu obou stran strechny myslim, ze by bylo vyhodne panely umistit na obe strany a tim zajistit vyrobu jak ranni tak odpoledni...ale v plnem osazeni bud budou obrovske prebytky ktere necham na strese(ani zasobnik to nepobere) nebo bych musel prodavat kde je pak administrativa navic, ale zase zajimave vykupni ceny a moznosti zkratit "navratnost"...
- Nebo zvolit neco mensiho radove do 200k napr. 5,4kwp (12x450), 10kw hybrid stridac, bez baterky + ten zasobnik s tim, ze teoreticky pokryju cca 70% spotreby el.energie(tj. cca 20k rocne dnes) a cca 30% na plynu(tj.cca 10k rocne dnes) s tou nadrzi...

Co bys osobne navrhoval jako optimalni reseni, nejde mi uplne tak o to jestli dam 200 nebo 300k, ale o to, abych nekupoval marketingovy navoneny ho**no co dnes firmy strilej jak bata cvicky s tim, ze je to to jediny a idealni pro vsechny, a tedy mel opravdu efektivni reseni v pomeru cena vs. vykon. DIk
Josef
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 21, 2021 9:29 pm

Re: Dotaz ohledne vyberu FVE a tipy pro usporu energii v RD

Příspěvek od Josef »

PanBaron píše: sob črc 09, 2022 9:46 pm ...K ongridu jsem si vyrobil nabíječku baterií řízenou (ssr)kem podle výroby, při západu slunka se mě dům přepne na baterie, při osvitu zpět na ongrid. Dá se říct homemade hybrid. Za mě značka ideál.
PanBaron, mohl bys, prosím, více rozvést, popsat, vyfotit tu tvoji nabíječku? Potřeboval bych něco takového. Jak řešíš automatické přepnutí při západu/východu na baterie/ongrid? Děkuju, řeším to v tématu:

viewtopic.php?t=1023
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“