Bojler na denni proud

Odpovědět
pavouk
Příspěvky: 1
Registrován: ned črc 10, 2022 8:22 am

Bojler na denni proud

Příspěvek od pavouk »

Ahoj,
vybírám firmu pro realizaci FVE a již dva zástupci mi na otázku "jak budete řídit ohřev TUV" odpověděli:
To je jednoduché. Bojler přepojíme na denní proud (vyhodíme blokaci HDO) a voda se vám bude dohřívat stále z FVE. Takhle to mají všichni co mají FVE. Wattrouter je blbost, to se nikdy nevyplatí.

Za mě je tohle velká hloupost neboť bojler je typicky využíván večer, kdy FVE nic nevyrábí.
Představuji si to následovně:
letní slunečný den - veškeré přebytky se posílají do DS a v bojleru se udržuje konst. teplota. Večer je teplo z bojleru využito, ten se ihned zapíná a spotřebovává značnou kapacitu baterie (6-8 kWh). Pokud je kapacita nedostatečná, spotřebovává el. ve vysokém tarifu.
zimní den - FVE nic nevyrábí a pokud ano je ihned spotřebováno. Bojler po celou dobu spotřebovává el. z DS ve vysokém tarifu.

Dělám ve svých úvahách chybu? Jak to máte vy všichni, co máte FVE? :D
Nechce se mi věřit, že by realizační firmy chtěli pouze minimalizovat další práce (=složitosti) na úkor funkčnosti a spokojenosti zákazníka.
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Bojler na denni proud

Příspěvek od Diablo1st »

Asi mali páni na mysli využitie Virtuálnej batérie, vtedy by to takto fungovalo, ale či by sa to oplatilo je na debatu.

Prvý predpoklad je mať dostatočne veľký bojler, min. 160L, lepšie 200L a ohrievať len s FVE. Wattrouter vie využiť každý prebytok takže ak si človek nahreje 200L bojler na 60-70°C má aj na dva dni vystarané. Ak by bolo aj viac dní zamračené WR vie dohriať bojler z DS podľa nastavení.

Za mňa on-grid jedine s Wattrouterom, bez toho by som FVE nechcel.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Bojler na denni proud

Příspěvek od brumlaj »

Odporuje to i podmínkám pro tarif D25d. Tady se ukazuje co za materiál nyní zaměstnávají podnikavci. Rada? Rychle se takovýchto zbavit a nežalovatelným způsobem zveřejnit kdo je takový přetrhdílo. Nicméně nemám v sobě žádnou naději, že tenhle materiál skončí na smetišti kam patří. Takovíto jsou teflonoví. Bohužel.
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Bojler na denni proud

Příspěvek od NESKOM »

U výrobny to mám tak že vysoký / nízký tarif se přepíná přímo v elektroměru a HDO řídí pouze dálkové vypínání elektrárny.
A jinak brumlaj má pravdu. Už jsem opravoval několika elektráren kde jsi majitel stěžoval že po zapojení elektrárny přestal hřát bojler. Přitom je to triviální záležitost která se dá jednoduše vykomunikovat s distributorem a je v podstatě zadarmo.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“