Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Odpovědět
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od Nautilus »

Hledám radu od zkušeného praktika, který s "cejchovaným šroubovákem" ev. vadaskou či dobře mířeným poklepem opraví vše.

Mám problém s elektromotorem od bazénové (pískové) filtrace. Postupně se zhoršoval rozběh, až nakonec jsem musel zapínat navíckrát, běžně i 5x, než se rozběhl. Po úspěšném rozběhu se ale nakonec točí "normálně". Chybička se vloudila, že jsem nezměřil v tomto stavu odběr.
Vše ukazovalo na mechanický problém. Jenže po rozebrání zjišťuji, že čerpadlem jde otočit poměrně volně "prstíkem" aniž bych ukroutil hřídelku.
Změřil jsem co mi moje vybavení umožňuje, tedy ss odpory obou vinutí (L1 má cca 59 ohmů. L2 cca 57 ohmů), kondenzátor nemá zkrat (měřeno multimetrem při napětí 00 nic) a nabíjení na rozsahu ohmetru 2Mega ohmy trvá cca 2sec. Tudíž vypadá,že má i kapacitu (štítkově 4mikroF). Ohmický zápach se z motoru neline, i když mi připadl za chodu dost teplý. Jenže není s čím porovnávat. To víte mám ho teprve 10 roků a kdo by na to šahal, když to fungovalo? Barva vinutí a vůbec vnitřek motoru od pohledu jak by včera vyšel z fabriky.
zapojeni motoru.JPG
zapojeni motoru.JPG (33.85 KiB) Zobrazeno 2381 x
Motor má 200W.
Teď každá rada drahá. Zkouška na ostro je trochu problém, protože čerpadlo neradno spouštět bez zaplavení vodou a pochopitelně jsem ho už odpojil od bazénu. Dá se nějak selským postupem diagnostikovat porucha?
Může být problém v přechodovém odporu od zásuvky až k vinutí (kdekoliv), takže při záběrovém proudu se sníží napětí natolik, že se rozběh nezdaří? Je fakt, že prodlužka má taky svoje roky a zástrčka "trochu" hřeje. Koncovka kabelu čerpadla už má za sebou taky provizorní opravu, kdy po klasickém dolámání kabelu byla pouze zpevněna řádnou vrstvou smršťovacích bužírek.

Na mechanický problém bych to neviděl. Čerpadlem na domácí vodárně lze rukou sotva otočit. V porovnání s tím je bazénové zcela v pohodě.
Elektricky se to jeví taky ok. Předpokládám, že mezizávitový zkrat by asi hřál "hódně". Může být problém v kondu? Může měření při napětí řádově jednotek voltů být neprůkazné?

Sice jsem už investoval do nového filtru, ale jde o princip. Už jenom proto, že po 10 letech je ten starý možná v lepším stavu, než ten nový.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od Diablo007 »

Rozběhový kondenzátor vyměnit. Je to malá položka a podle popisu jak s to chová nedělá svou práci
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od rege »

Amo pise kolega vyzera to na ten kondenzator. Nedavno som riesil presne ten isty problem.
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od Nautilus »

Dík, zkusím to a dám vědět jak jsem pochodil.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od brumlaj »

Pochodíš tak, že to bude fungovat. Opravdu to je typické pro tyto kondenzátory. Prostě časem ztrácí kapacitu. Je to na nich i napsáno (životnost v hodinách).
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od Nautilus »

Ještě technická otázka.
Asi bych měl dodržet velikost původní kapacity...
U nás na lontě však ne vždy mají 100% sortiment. Když bude 4,5 nebo 5mikroF bude to mít nějaký vliv na funkci (nikoli rostlináře)?

Překvápko č.1 - opravdu na některých kondech stojí životnost 3000 hodin, hrůza :o Je šance najít nějaký co nebudu muset měnit každých 5 let?
Překvápko č.2 - ten můj patří do kategorie nejdražších. Najdou se i 10x levnější se stejnými parametry. Platí i tu, že laciný 2x placený?
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od Youda »

Tak hlavně pozor na to, že to musí být kondenzátor na střídavý proud. Jinak pufff....
Což třeba typické elektrolytické kondenzátory nejsou.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od NESKOM »

Nautilus píše: sob črc 16, 2022 5:27 pm Ještě technická otázka.
Asi bych měl dodržet velikost původní kapacity...
U nás na lontě však ne vždy mají 100% sortiment. Když bude 4,5 nebo 5mikroF bude to mít nějaký vliv na funkci (nikoli rostlináře)?
Na funkci rostlináře to vliv mít nebude. Onehdy jsem opravil domovní cerpadlo kondem co jsem vytáhl z vraku zarivkoveho tělesa z 80 tých let bo o Vánocích bylo všude zavřeno a po ruce nebylo nic lepšího. Kapacita plusmínus 50% nehraje roli. Ve filtraci bych použil standardni kvalitu. Nikoli to nejdražší.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od brumlaj »

V podstatě použij libovolný, ale motorový na patřičné napětí. Kapacitu raději o trochu větší - dýl Ti bude ztrácet kapacitu ;-) - třeba 2x I903B paralelně.
zuzi
Příspěvky: 75
Registrován: stř bře 16, 2022 2:19 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od zuzi »

Jeste vec, jednou jsem narazil, ze jsem si poridil konfenzator rozbehovy a ne behovy, tedy s předpokladem ze po startu se odpoji. Jsou levne, protoze nejsou pro trvaly provoz.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od NESKOM »

Ne, rozběhový i běhový kondenzátor jsou připojeny trvale. Z hlediska jejich funkce je to jedno, oba jsou konstrukčně stejné. Levný kondenzátor má nejspíš jinak nastavenou životnost ale to je asi jedno.
zuzi
Příspěvky: 75
Registrován: stř bře 16, 2022 2:19 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od zuzi »

Ja prave narazil na to, ze to stejne neni, kdyz je rozbehovy, neni na trvale zatizeni. Viz treba tady
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... #msg340959
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od josse »

Rozběhové jsou dva typy, jeden se odpojuje a druhý ne. Pokud má motor dvě nestejné vinutí ohmicky, pak má rozběhový kondenzátor a rozběhové vinutí, které určí směr po zapnutí a na výsledném provozním momentu se podílí pouze 10% a méně. Když se za chodu odpojí kondenzátor nic se vlastně nestane.

Pokud má motor ohmicky dvě stejné vinutí, je to pravděpodobně kondenzátor běhový, a obě vinutí se podílejí 50:50 na výsledném momentu. Když se kondenzátor odpojí za chodu, motor ztratí výkon na cca polovinu... Motor neustále potřebuje obě vinutí, při rozběhu k určení směru i za chodu k plnému výkonu/momentu.

Takže vlastně všichni výše máte pravdu :-)

Já bych to stejně nahradil VFD abych měl plynulý rozběh ... Do některých aplikací samozřejmě over kill...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od bert »

NESKOM píše: ned črc 17, 2022 10:05 am Ne, rozběhový i běhový kondenzátor jsou připojeny trvale. Z hlediska jejich funkce je to jedno, oba jsou konstrukčně stejné. Levný kondenzátor má nejspíš jinak nastavenou životnost ale to je asi jedno.
Zdravím!
Tie rozbehové kondezátory sa odpájajú. Sú väčšinou na nižšie napátie (okolo 250VAC) a s vyššou kapacitou, ako potrebuje motor na normálny chod. No pri štarte dajú silnejší impulz do pomocného vynutia. Používajú sa v aplikáciách, kde sa rozbieha motor s veľkou záťažou. Ak sa rozbieha ventilátor, brúska, alebo niečo podobné s nízkym mechanickým odporom, rozbehové kondezátory sa ani nepoužívajú. Na trvalé pripojenie sú nevhodné.
Behové komdenzátory (ak sú použité) sú pripojené trvalo. Sú na 400VAC a viac.
Takže ak sa kondenzátor od vinutí neodpája, treba použiť behový.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od NESKOM »

Aha, děkuji za upřesnění. Jsem zase o něco chytřejší. Omlouvám se za špatnou informaci.
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od Nautilus »

Momentálně se problému nemohu věnovat páč čerpám dovolenou, ale bude to ještě zajímavý. Ten rozdíl v označení "motorový" kontra "rozběhový" mě také napadl. Co ale platí, když v přehledu je kond označený jako motorový a v detailu produktu jako rozběhový? Nebo to bylo naopak? I na to jsem narazil.
Naštěstí je přístup ke svorkovnici velice dobrý, jak se vadný kond projeví už snad poznám, tak mohu experimentovat.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od brumlaj »

vadný kond poznáš tím, že nemá kapacitu. Pro FVE lidi doporučuji aspoň toto
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od Nautilus »

Tak přece se točí!
Heuréka.
Díky všem, kteří se zúčastnili této diskuze a tak dopomohli k oživení čerpadla.
Dnes jsem namontoval kondenzátor rozběhový motorový 5mikroF/450V za 37Kč. Tak doufám, že odvede přiměřenou službu.
Origo kond byl 4mikroF/500V s cenovkou cca 250Kč.

Jen tak pro pobavení...k předchozím příspěvku.
V podstatě stejný klešťák mám. Ani ve snu mě nenapadlo, že měří i kapacitu :o
Používám ho toliko na měření ss proudů... člověk pořád něco objevuje...
Tak jsem poprvé vybalil měřící hroty a změřil původní kond. Měl už jen 1,3mikroF.
Ten nový jsem nezměřil páč už je namontovaný, vše zašroubované odzkoušené a "zazimované".
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od brumlaj »

Tak hurá, přeji ať drží. (kapacitu)
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od Nautilus »

Musím přiznat (jak říkám, člověk se pořád učí), že mě ani ve snu nenapadlo, že svitkový kondenzátor může ztrácet postupně kapacitu. Profláknout, JO, ztratit kontakt, JO, ale úbytek kapacity?

Vím jak fungují elektrolytický kondy, vím jak fungují MP kondy, vím jak funguje keramika, myslel jsem, že vím jak fungují ty různé styroflexy, polystyrény a pod. ale toto jsem nečekal.

Navzdory několika minutám gůglení, které jsem úbytku kapacity věnoval jsem konkrétní důvod úbytku kapacity nenašel.

Zato jsem našel varování před použitím vyšší kapacity, než doporučené. Motor se údajně "přibrzďuje" a vinutí se více hřeje.
Dovolím si svými slovy... s větší C má motor větší záběr, ale při přiblížení k jmenovitým otáčkám začíná přibržďovat.
Krásný vysvětlení funkce rozběhového (běhového) kondu na:
https://diskuse.elektrika.cz/index.php? ... #msg340979
Tak doufám že mých 5mikro nebude vadit oproti původnímu 4mikroF.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jednofázový elektromotor - špatný rozběh

Příspěvek od brumlaj »

Větší kapacita nebude vadit (rozptyl bývá i větší) a důvod je stejný jako u elektrolytu - vysychání.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“