Nejen revize FVE

Odpovědět
pepros
Příspěvky: 7
Registrován: sob dub 02, 2022 7:30 pm

Nejen revize FVE

Příspěvek od pepros »

Zdravím,

zkoušel jsem hledat, ale nenašel jsem odpověď... prosím o radu. Namontoval jsem si sám solární elektrárnu. Je to GridFree s baterkou s třemi měniči. Rád bych požádal o dotaci Nová zelená úsporám a budu potřebovat projekt a revizi ... a další papíry, včetně kalkulace, atd. Z technických dokumentů snad jen tu revizi a projekt.
1/ měl by někdo podobnou elektrárnu s projektem. Byl by ochotný nasdílet? Dík
2/ Kde sehnat v Praze a okolí revizáka? Dokážete poradit?
3/ Ještě něco k dotacím, co nevím ;-) Myslím spíš nějaký papír/povolení.

Děkuji
P.
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Nejen revize FVE

Příspěvek od xmasin »

Instalaci FVE na dotaci musí provést oprávněná osoba s příslušnou kvalifikací, takže hodně štěstí s hledáním člověka, který se pod instalaci podepíše. Kromě toho jste požádal provozovatele distribuční soustavy o souhlas s připojením mikrozdroje? Podporuje měnič funkce podory sítě vyžadované provozovatelem DS?
pepros
Příspěvky: 7
Registrován: sob dub 02, 2022 7:30 pm

Re: Nejen revize FVE

Příspěvek od pepros »

Díky, ten GridFree a přetoky už se tu řešilo v jiných fórech. Věděli by jste o nějakém revizákovi? Je tu nějaký majitel stejných zařízení, co už to prakticky řešil? Pomohl by s projektem?

Děkuji
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Nejen revize FVE

Příspěvek od NESKOM »

Obávám se že gridfree (takové to třeba z I4WIFI) má drobné administrativní problémy.
- nemá certifikát který distributor požaduje pro paralelní připojení k síti
- není mezi vybranými technologiemi schválenými pro dotace
- revizák by na to správně neměl ani vytvořit revizi protože nebudeš mít nikým schválený projekt

Leda to udělat jako zařízení - solární regulátor + baterie a o GF se nezmiňovat, pak by to někdo asi zrevidoval s tím že GF se připojí na úrovni bezpečného napětí k baterii a na druhé straně je připojení zásuvkou do sítě jako spotřebič.

Ale dotaci na to nezískáš jinak než podvodem a za to bys seděl v base s Andrjem Babisem a to určitě nechceš.
pepros
Příspěvky: 7
Registrován: sob dub 02, 2022 7:30 pm

Re: Nejen revize FVE

Příspěvek od pepros »

Čau,

opravdu nechci odbočovat od tématu, ale GridFree (tedy marketingový název) je jasný on-grid s baterkou. To v Nová zeléná úsporám je jasně vyjmenované. On-grid je tam zmíněn a baterka taky. Vztah/souvislost tam není vyloučena, tedy je povolena. S tím uspěju, to bych se nebál. A opravdu nechci, aby se rozjela diskuze na toto téma.
Hodil by se člověk, co už to řešil. Stále doufám, že na něho zde narazím ;-)

P.
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Nejen revize FVE

Příspěvek od NESKOM »

A můžeš alespoň uvést typ zařízeni které chceš připojit?

Dělali jsme ve firmě mnoho instalací. Od ostrovního systému, přes 10kWp mikrozdroj a různé výrobny až po 500kWp solární pole.

Když můžu, pomůžu, ale bez zadání technologie to nepůjde.
Nebo když nechceš uvádět typ, tak alespoň uveď normalizovanou “EU účinnost” ze které vyplývá zda máš vůbec nárok na dotaci.

Najdeš jí na certifikátu který (korektní) prodejce (jako třeba Iftech nebo GBC) přikládá k zařízení při prodeji nebo na vyžádání obratem zašle mailem.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Nejen revize FVE

Příspěvek od brumlaj »

pepros píše: čtv črc 21, 2022 3:13 pm..... opravdu nechci odbočovat od tématu, .....
Tak neodbočuj. Požádej distributora o připojení zařízení k distribuční soustavě. Zatím nikdo, kdo chce legální systém (vyjma ostrovních) se tomu nevyhnul. Pak přijď, přeložíme Ti co Ti sdělili do Tvé řeči.
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Nejen revize FVE

Příspěvek od NESKOM »

Požádal jsi o pomoc tak tady jí máš: postup je poměrně jednoduchý,
Žádost o připojení je zde:
https://www.predistribuce.cz/cs/potrebu ... -soustave/

Naklikej si tam svojí konfiguraci a uvidíš zda ti to přijmou. Já vždy postupuji metodou pokus-omyl. Pošlu na distributorovi žádost, oni mi odpoví co mám špatně, já to opravím, pošlu znova, dostanu další pokyn na změnu a takhle dokud to požadavkům nevyhoví.

Píšeš že jsi z Prahy tak tady máš požadavky PRE distribuce:
Mikrozdroj (do 10 kW) - standardní způsob připojení (s možností přetoků)
-Zpráva o výchozí revizi elektrického zařízení výrobny a případně dalšího elektrického zařízení nově uváděného do provozu, které souvisí s výrobnou a bez kterého nelze provést připojení výrobny k síti provozovatele distribuční soustavy.
-Podklad pro uzavření smlouvy na hladině NN - potvrzený revizním technikem.
-Jednopólové schéma zapojení výrobny.
-Dokument výrobního modulu potvrzující soulad s požadavky RfG , podle Metodika ověření souladu s požadavky RfG pro výrobní moduly typu A1
-Protokol nastavení parametrů ochran.
-Provozní oznámení o provedení prvního paralelního připojení výrobny k distribuční soustavě


Jakmile dáš dohromady tuto dokumentaci, máš vyhráno. Pokud chceš připojovat "gridfree", nepřipojíš ho legálně nikdy. Stejně tak naň nezískáš legálním způsobem dotaci.

Pokud si myslíš že tu najdeš nějakého guru energetika který systém dokáže hacknout a připojit zdroj bez potřebných náležitostí tak hledáš marně. Stejně tak nenajdeš revizáka který by udělal revizi na nové zařízení bez schváleného projektu.

Tož hodně štěstí s tem pertinaxem ...
pepros
Příspěvky: 7
Registrován: sob dub 02, 2022 7:30 pm

Re: Nejen revize FVE

Příspěvek od pepros »

Děkuji za pomoc.. určitě to vyzkouším. Kdyžtak to co mám vyhodím a začnu znovu ;-)
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“