Výkonnější mppt do 500V

Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

Nene, olovo opravdu jen jak ho provozuje Vítek. Vím co říkám, olovo jsem měl. Je měkký, napětí lítá, ty proudy, když zabere nějaký motor, i když jen na sekundu, jsou zničující. Rozdíl mezi autobaterií a solární baterií je ten, že autobat. má obrovskou plochu elektrod a snese veliký proudy krátkodobě,pak se ale okamžitě dobíjí. Solární olovo naopak, má silné desky s malou plochou, aby sneslo dlouhodobé vybití, to je ale na úkor proudu. Autobaterie je konstruována tak, aby snesla ty veliké proudy, ale nesnese delší vybití, natož pravidelné ždímání. Viděl jsem ty moje baterie, na začátku byly nové, po jedné sezoně byl elyt černej jak uhel. Musel bych jich mít min. 3x tolik.
Vem baterku od Mikela, vem LV MPPT Axperta, navěš panely na něj, pak máš funkční FVE a můžeš se rozhodnout, jestli přidat panely, nebo koupit Epevry, to už bude záležet, jaké ti vyjede numero z kalkulačky zisku energie/finance.
Když vemeš HV MPPT Axperta, pak budeš muset, po případném dalším rozhodnutí ve prospěch Epevra, předělávat stringy. Ale i to jde, vše je na tvé tykvi.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od josse »


Keraj píše:To asi nebude z běžného zdroje, nepochlubiš se?
Místní bazar, 18650 :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Kombi měnič Axpert VM III 48V 5000W PF1

Příspěvek od Noparasito »

Tak se opět zeptám.
Kdo má již zkušenosti s tímto Axpertem???
Po stránce MPPT(120 resp.160-450VDC) a přetoky
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570010
Díky
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Noparasito »

Fakt se nenasel zadnej dobrodruh???
Nechci byt opet prvni :stupidme: .
Uz mam snad jako jedinej v CR PIP4048MST, tak nechci byt zas proslapavac slepych cest 🙈
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od soami »

Budeš muset cestu prošlápnout. Někdo tvrdí ( myslím i @Youda), že HV Voltronic přetok udělají.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od josse »

K čemu ti jsou HV? Když je nedáš paralelně k těm třívstupovým?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
brana
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 27, 2021 10:22 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od brana »

Noparasito píše: stř črc 13, 2022 9:17 pm Fakt se nenasel zadnej dobrodruh???
Nechci byt opet prvni :stupidme: .
Uz mam snad jako jedinej v CR PIP4048MST, tak nechci byt zas proslapavac slepych cest 🙈
nebudes jediny jedou mi 3 axperty PIP4048MS paraelne-k me maximalni spokojenosti))))
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od josse »

brana píše:
Noparasito píše: stř črc 13, 2022 9:17 pm Fakt se nenasel zadnej dobrodruh???
Nechci byt opet prvni :stupidme: .
Uz mam snad jako jedinej v CR PIP4048MST, tak nechci byt zas proslapavac slepych cest Obrázek
nebudes jediny jedou mi 3 axperty PIP4048MS paraelne-k me maximalni spokojenosti))))
Jedno písmenko rozdíl a hned je to pouze třetina kWp :-)

MS MÁ JEDEN, MST má tři PV v jedné bedně a noparasito má tedy 3x3!
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
brana
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 27, 2021 10:22 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od brana »

josse píše: čtv črc 14, 2022 4:41 pm
brana píše:
Noparasito píše: stř črc 13, 2022 9:17 pm Fakt se nenasel zadnej dobrodruh???
Nechci byt opet prvni :stupidme: .
Uz mam snad jako jedinej v CR PIP4048MST, tak nechci byt zas proslapavac slepych cest Obrázek
nebudes jediny jedou mi 3 axperty PIP4048MS paraelne-k me maximalni spokojenosti))))
Jedno písmenko rozdíl a hned je to pouze třetina kWp :-)

MS MÁ JEDEN, MST má tři PV v jedné bedně a noparasito má tedy 3x3!
toho prvniho mam asi 8 let a dodnes jsem mu ometal akorat prach z nasavacich otvoru........jinak bez problemu bez poruchy jedine co mne trosku stve je ze ho nemohu vypnout na dalku.......takze vzdy jit do garaze zapnout druhy popr treti a mam silne prepanelovano jeste z dob kdy se dal panel sehnat levneji jak dnes-koukal jsem na ten vypinac dole.......ale nemam schema.........tak vim prd co tam dela.......rozpojuje?zkratuje? draty mezi sebou?jeden proti kostre?odpojuje oba draty? tak jsem to radeji nechal jak to je a me tech 12kW docela staci)))
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od josse »


brana píše:... jedine co mne trosku stve je ze ho nemohu vypnout na dalku.......takze vzdy jit do garaze zapnout druhy popr treti a mam silne prepanelovano jeste z dob kdy se dal panel sehnat levneji jak dnes-koukal jsem na ten vypinac dole.......ale nemam schema.........tak vim prd co tam dela.......rozpojuje?zkratuje? draty mezi sebou?jeden proti kostre?odpojuje oba draty? tak jsem to radeji nechal jak to je a me tech 12kW docela staci)))
Tohle už patří jinam...

U 4048, 5048MS, včetně doplňujících písmen dual a tripl: existuje vylepšený FW do základní desky. Znění se například chování příkazů s původně nevyužitými hodnotami a tím jdou usnout a probudit nějakou nadřazenou Raspberry Pi třeba. Ten vylepšený FW opravuje chybu nabíjení olova, usínání některých paralelních, přidává kompenzaci úbytku napětí se změnou zátěže u delších kabelů k baterii, ...

Ten spínač je někam připojený a je to jen spínací kontakt paralelně s výstupním optočlenem (z SCC aby panely zapli hlavní desku když vyjde slunce) je připojený do dsp. Stejně jako novější king, to má Vítek popsané jak ty dva dráty vyvedl ven a spíná je Raspberry Pi.

Já jsem někde popisoval jak ty MS fungují bez změny HW, včetně Python scriptů. Nejvíc informací: AEVA fórum.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Noparasito »

josse píše: stř črc 13, 2022 11:05 pm K čemu ti jsou HV? Když je nedáš paralelně k těm třívstupovým?
Ma to byt na instalaci k Sitonu.
Tudiz jedina moznost HV, nebo Sitona ze hry a komplet prekopat na 3S. Je to o domluve.
Tak me zajima Axpert s MPPT v HV provedeni, jestli stoji za to.
Ale pokud pojede tak jak u Youdy, pocitam ze pri panelovani na 7-8S/2P(cca.4400-4800Wp) by mu mohlo zavrit hubu v pripade horsiho osvitu 🤔???
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od josse »

Mppt voltronicu bude při přepanelování ok. Alle zapomeň že budeš spokojený se zbytkem, oproti MS, MSD, MST zapláčeš... Kdyby ses jich zbavoval, dej mi vědět mám zájem...

Jestli potřebuješ jen MPPT, tak kup samotný regulátor, ale ne AllInOne.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
brana
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 27, 2021 10:22 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od brana »

josse píše: čtv črc 14, 2022 8:06 pm
brana píše:... jedine co mne trosku stve je ze ho nemohu vypnout na dalku.......takze vzdy jit do garaze zapnout druhy popr treti a mam silne prepanelovano jeste z dob kdy se dal panel sehnat levneji jak dnes-koukal jsem na ten vypinac dole.......ale nemam schema.........tak vim prd co tam dela.......rozpojuje?zkratuje? draty mezi sebou?jeden proti kostre?odpojuje oba draty? tak jsem to radeji nechal jak to je a me tech 12kW docela staci)))
Tohle už patří jinam...

U 4048, 5048MS, včetně doplňujících písmen dual a tripl: existuje vylepšený FW do základní desky. Znění se například chování příkazů s původně nevyužitými hodnotami a tím jdou usnout a probudit nějakou nadřazenou Raspberry Pi třeba. Ten vylepšený FW opravuje chybu nabíjení olova, usínání některých paralelních, přidává kompenzaci úbytku napětí se změnou zátěže u delších kabelů k baterii, ...

Ten spínač je někam připojený a je to jen spínací kontakt paralelně s výstupním optočlenem (z SCC aby panely zapli hlavní desku když vyjde slunce) je připojený do dsp. Stejně jako novější king, to má Vítek popsané jak ty dva dráty vyvedl ven a spíná je Raspberry Pi.

Já jsem někde popisoval jak ty MS fungují bez změny HW, včetně Python scriptů. Nejvíc informací: AEVA fórum.
uz mlcim,ja jen ze mam taky 4048MS a spokojenost a cpu to do louhovek a jsem spis na to silove,nejake prepisovani FW je pro mne spanelska vesnice)
jen si vycitam data prez ICC, moc na forech nepublikuji jen ze jich asi par tech prvnich stale maka a pro mne-bez problemu at se dari
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Noparasito »

Plazivec píše: úte dub 26, 2022 7:54 pm
Keraj píše: pon dub 25, 2022 11:02 am ........

Nyní jsem na vážkách zda se nevydat cestou kvalitního regulátoru a větší LiFePo baterie + 2* obyč. měnič 2+5 kW s odpojením většího při nízké spotřebě.
Ta investice však bude minimálně čtyřnásobná.
......
Než jsem začal stavět FVE na dům, tak jsem postavil menší na garáži. Nejsou to vyhozené peníze, protože ta půjde komplet jak je, na chatu. Je to 24V systém s 3kW Axpertem a lion baterií 150ah. Myslím, že to na chatu musí stačit.

Ale než jsem pořídil Axperta, měl jsem tam 2kW/4kW peak měnič od Easun a regulátor Epever. Fungovalo to perfektně, ten Easun rozjel i 2kW řetězovku, akorát nesmělo ject nic jinýho. Ten Epever jsem tam nechal, jelikož se ukázalo, že Axpert má celkem nahouby MPPT. V tom poznatku jsou hodiny pozorování počasí a nabíjecího proudu přímo u toho, pač nemám žádné sofistikované měření. Ale jedno vím jistě, pokud plujou po obloze oblaka a střídají se s přímým osvitem, Axpert je proti Epevru dřevěnej jak Pinokio a já přicházím o spoustu energie.

Pak jsem při projektování "velké" FVE na dům zvažoval všechny možnosti stejně jako ty. Ve hře byla také varianta, že projdu a přesměruju rozvody v celým baráku, na jednu fázi naházím režii a nakrmim to něčím takovým jako ten Easun. Jenomže takovej měnič na 48V sehnat jsem nedokázal a tak jsem šel do varianty se dvěma Kingama 1 a třema Epevrama. Ještě není barák napojenej na FVE celej, ale finišuje se.
Plazivce.
Mohu jeste poprosit o info ohledne mppt v Axpertu.
Na kolik jsi liion nabijel na clanek????
Diky
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

V tý době jsem ještě Lion neměl. Měl jsem olovo.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od josse »

Plazivec píše:V tý době jsem ještě Lion neměl. Měl jsem olovo.
Takže to spíš byla stará známá chyba float bug která se týá olověných akumulátorů na všech MPPT voltronic, to chtělo napsat rovnou a neplést nové čitatele :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

No co už s tím. Nevím, nenapíšu. :D
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Noparasito »

Plazivec píše: sob črc 23, 2022 11:27 am V tý době jsem ještě Lion neměl. Měl jsem olovo.
Presne to je typicke pro "odsouzeni" regulatoru, za vlasti chybu neznalosti jeho konstrukce a regulace na gumovem olovu.
Tak jako vysokonapetovy MPPT od Axpertu (MPPSolaru). Tam je taky MPPT spatne, hlavne v pripade nepripojeni na DS.(takze v CR kde meri pretoky, je vicemene nepouzitelny z duvodu, ze se regl nema o co "oprit")
Takze Plazivce dekuji za potvrzeni, ze je to spise chyba instalatora nikoli reglu, ale i tato informace se ceni 👍👍👍.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

Já ale rozhodně nepotvrzuju, že ta chyba jde na vrub jenom float bugu. Nevím, co to přesně je, ale předpokládám, že je to nějaké nevítané zotrvávání mppt algorytmu ve floatu, i když jsou podmínky pro jiný režim. Nicméně moje pozorování byla dlouhodobá a rozhodně ne všechna mohla být jenom ve float bugu. Tudíž ti žádné potvrzení nemohu dát.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od josse »

Plazivec píše:Já ale rozhodně nepotvrzuju, že ta chyba jde na vrub jenom float bugu. Nevím, co to přesně je, ale předpokládám, že je to nějaké nevítané zotrvávání mppt algorytmu ve floatu, i když jsou podmínky pro jiný režim. Nicméně moje pozorování byla dlouhodobá a rozhodně ne všechna mohla být jenom ve float bugu. Tudíž ti žádné potvrzení nemohu dát.
Jo, už jsme odhalili přeci dvě věci ...

Všichni víme že voltronic MPPT není nejlepší na trhu, ale motat hlavu nováčkům se mi taky nelíbí. Oběma vlastnostma jsou vybaveny všechny MPPT voltronicu, a jestli mají na sobě nálepku axpert, mpp, infini, easun a další je vcelku jedno. Prostě ta kombinace: design in Taiwan + made in China.

Zopakuju čemu se vyhnout:
1. Málo panelů: Když na 4kW vstup dám 1kWp prostě to blbne. Ale když využiju potenciál, tak se chová mravně. Dokonce 4kW maximum neplatí, 4kW platí na malém napětí baterie, ten limit je spíš 80A, což na 56V dělá například 4.5kWp, takže 20% přepanelování není nic. Přepanelování se netřeba bát.

2. Olovu. To platí obecně, a navíc MPPT voltronicu mají chybu a příliš brzy padají s napětím dolů a olovo je tím pádem nenabité.

Pokud někdo udělá obě začátečnické chyby výše naráz a pak to ostatním neustále cpe jako obecnou vlastnost platnou za všech okolností, nezlobte se, že se mi to nelíbí.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

Ta první podmínka, už jsem o tom psal, není splnitelná. Podmínky při slabém osvitu panelů, t.j. třeba na jaro, zima, nebo podzim, a také při proměnlivé oblačnosti se podobají podmínkám jako když mám málo panelů. Kolik pak je správně přepanelovat Axperta? Vždycky nastanou takové podmínky, kdy panelů bude pro Axperta málo. A já tady celou dobu mluvím o pomalé reakci na změnu osvitu. Když za stejných podmínek - stejné panely stejné počasí - lépe reaguje Epever než Axpert, nebudu přeci kupovat další panely, ale raději koupím Epevra najdu místo na stěně, popřehazuju pár kabelů a mám vystaráno. A to nemluvím o konstrukci pro panely a hromadu práce navíc. Natož když už nemám místo na další panely. Prostě na tu garáž toho víc nedostanu a šmytec. Přepanelování Axperta pro mě není řešení. To nemá logiku. A taky nebudu lhát lidem o svých zkušenostech, protože mě to nedává smysl. A promiň, vyprosuju si, abys psal, že někoho pletu. Psal jsem o mé zkušenosti. Každý ať si to přebere sám a rozhodne se po svém, já nikoho nenutím, aby přijal mé řešení.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od mobilik »

Súhlas s plazivcom.

Vysoko napatove axperty v zime majú problémy a nikdy nedokážu to čo epever victron a ja neviem čo ešte.
Ja bych to nebral. Jedine cena je lákavá.
Axpert ako menič OK ak zabudem na spotrebu OK, ale mppt...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Odpovědět

Zpět na „Axpert“