Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Ahoj, pokouším se o instalaci fotovoltaické střechy. Panely budou od jednoho, po druhý okraj střechy a řeším kde udělat montážní mezeru (většinou 20 mm) pro přichycení panelů (tzv. omegou). Tak aby vypadala pohledově co nejlépe, ale zároveň aby nebránila například sjíždění sněhu ze střechy atd. Vycházím z toho, že instalační mezery je větší, než ta druhá :).
156_.jpg
156_.jpg (56.4 KiB) Zobrazeno 2870 x

Většina z vás asi doporučí udělat montážní mezeru (snad se jí tak říká) na delší straně panelů, jelikož dojde k pevnějšímu a rovnoměrnějšímu uchycení panelu a věřím, že bych podobné doporučení našel i v montážním manuálu výrobců panelů. A jo dává to takto smysl.

Moje otázky teď nesměřují primárně na běžné instalace, kde se to montuje, tak jak má a nic se nevymýšlí. Pokud tedy budu potřebovat aby fotovoltaická střecha byla co nejkompaktnější. Rovná, minimální mezery a vzhledově působila skoro jako jeden celek a tvářila se jako krytina, i když není. Moje otázky tedy jsou:
  1. doporučujete dělat pohledově, spíše vodorovné, nebo svislé montážní mezery, co vypadá lépe?
  2. brání vodorovné montážní mezery ve sjíždění sněhu ze střechy?
  3. je uchycení panelů na jejich kratší straně problém? Pokud ano, jak zásadní?
  4. existuje nějaké montážní řešení, kde jsou mezery takřka neviditelné a minimální (menší než těch 20 mm)?
  5. je něco dalšího co bych měl při návrhu uchycení zohlednit?
Jo a aby toho nebylo málo, část panelů jsme kvůli střešnímu otvoru museli dát vodorovně a část svisle :roll:
Aktuálně projekt vypadá takto, kdy mezery jsou svislé, čili u většiny panelu asi správně, jen pohledově zespoda (pro mě) střecha nepůsobí tak pěkně a celistvě. Mám za to, že vodorovné mezery by mohly vypadat lépe, jelikož většinu času se na střechu kouká zespodu nahuru a ne zboku, jen nevím zdali to má smysl předělávat a případně jaké to má úskalí.

Reálné fotky aktuální podoby projektu:
fotovoltaika dům zítřka.jpg
fotovoltaika dům zítřka.jpg (136.11 KiB) Zobrazeno 2870 x
fotovoltaika dům zítřka kóty.jpg
fotovoltaika dům zítřka kóty.jpg (160.04 KiB) Zobrazeno 2870 x


Díky za vše názory i to že mě nebudete hned kamenovat :sun2: :worker:

Mám za to, že třeba takový český soběstačný dům, má instalační mezeru vodorovnou a za mě to vypadá hodně povedeně.
český sobestačný dům fotovoltaika.jpg
český sobestačný dům fotovoltaika.jpg (327.34 KiB) Zobrazeno 2870 x
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od pave69 »

Hele, věcně ti neporadím (mám plochou střechu), ale vzhledově se mi na fotkách víc líbí tvoje, se svislými panely. Asi je to proto, že normální tašky/křidlice bývají taky na svislo, takže to vypadá celkem přirozeně.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Dnes žijeme v krásné, ale nebezpečné době, protože ony ty rendery, někdy mohou vypadat lépe než realita. Úplně bych se podle nich neřídil :).
V každém případě ona ta hlavní otázka byla spíše na to, kde je lepší, horší mít montážní mezeru, než na orientaci samotných panelů, byť to s tím souvisí.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od Diablo007 »

Nevím jestli tobě nebo někomu jinému sem ukazoval jak vypadá špinění u rámu panelů a jak to ovlivňuje výkon . Ale pokud dáš panel na výšku je tam více prázdné evafoloe kvůli sběrnici tedy větší prostor než to začne zasahovat přes článek ta špína
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

No řešil jsi to se mnou a mě je tohle jasné :). Ale já přece teď neřeším orientaci panelů, ale montážní mezeru.

Nebo jsem to v zadání tohodle vlákna "co potřebuji" napsal špatně?

Ale k té montáži, se to liší panel od panelu. Já to ale záměrně položil jako obecný dotaz a nekonkretizoval to.

Ale třeba ty co jsme si vyhlédl já. Nebo alespoň podobná řada má v instalačním manuálu toto:
Pro to co neznají, tak zelená plocha, je pro úchyt doporučená, červená ne :). Některé panely mají ještě oranžovou plochu, kde údaje jak je možno panel zatížit, se liší (jsou menší), než v zelené zóně.
Snímek obrazovky 2022-07-28 141230.jpg
Snímek obrazovky 2022-07-28 141230.jpg (130.1 KiB) Zobrazeno 2765 x

Navíc se nově začaly dělat panely (1730 x 1118 x 30 mm), myslím že s křemíkovými destičkami G12, které mohou mít na panelu jinde hluché místo. Takže stavět je na výšku, z pohledu potenciálních problému způsobeného špiněním, je jiné než u většiny běžných panelů. Tyhle je ideálně položit o 90 stupňů doprava oproti orientaci na obrázku.
rec_website_alpha_pure-r.jpg
rec_website_alpha_pure-r.jpg (20.01 KiB) Zobrazeno 2765 x

Ale já prosím potřebuji vaše názory obecně na orientaci instalační mezery, ne orientaci panelů :). Díky
-
-
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od Dagus »

Tak dnes kolegovi udělali panely se svislou spárou pro představu posílám foto a porovnej si sám se soběstačným domem. Já bych udělal horizontální. Ta škvíra nebude mít valnej vliv na sníh.
Screenshot_20220729_205436_com.google.android.apps.docs.jpg
Screenshot_20220729_205436_com.google.android.apps.docs.jpg (853.17 KiB) Zobrazeno 2650 x
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Díky moc za foto. I mě se více líbí ta vodorovná :). A pokud to uchycení panelů dovoluje, mám asi jasno :)
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od dumi »

kdyz das profily.svisle.po strese tak budes mit vodorovnou mezeru.

zatim co sem.videl videl panely uchycene za kratsi strany se vzdycky prohli. Nic je v prostredku nedrzi.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od Martin P »

U zatížení jakéhokoliv profilu platí, že zdvojnásobením vzdálenosti podpor se ohybové momenty (napětí v profilu a tím i průhyb) násobí 4x. Empiricky tak odvozuji, že stejně mohutný nosník má při dvojnásobné délce čtvrtinovou nosnost.
U krakorce (jako balkon) jsou při dvojnásobném vyložení momenty dokonce osmi násobné.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Chlapi, já jsem sice rád, že se se mou dělíte o své zkušenosti, ale to co píšete je mi jasné. Můj dotaz byl ale mířen jinam.
Zkusíte mi odpovědět na tyto body? Viz. můj první post?
  1. doporučujete dělat pohledově, spíše vodorovné, nebo svislé montážní mezery, co vypadá lépe?
  2. brání vodorovné montážní mezery ve sjíždění sněhu ze střechy?
  3. je uchycení panelů na jejich kratší straně problém? Pokud ano, jak zásadní?
  4. existuje nějaké montážní řešení, kde jsou mezery takřka neviditelné a minimální (menší než těch 20 mm)?
  5. je něco dalšího co bych měl při návrhu uchycení zohlednit?
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od josse »


MisakP píše: [*]je uchycení panelů na jejich kratší straně problém? Pokud ano, jak zásadní?
Ano, dle místní situace a dokumentace výrobce panelu. Statický výpočet říká co?

Mé sledování sněhu/ledu... Drží se to spíš na skle nad ránem, na mezeře spíš ne. Takže to je jedno. Jak to sjíždí dolů k rámu, ta část je zastíněná, takže panel na výšku a halfkaty mají výhodu.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od dumi »

Ano uchyceni na kratsi strane je velky problem vetsinou. U panelu 72clanku a vys temer vzdy.

Panel se samovahou klidne prohne o 1cm, u prostred ho nic nedrzi. Takze az na nej napadne byt jen 2cm snehu bude se to prohybat krasne.

Microcracks pak budou uz jen tresnicka na dortu :)

Ja bych si panel s uchycenim na kratsi strane nedal. Ber to tak, ze ta prace s tim je fat velka, nechces lezt na strechu sundavat to a delat to cele znova.

Pripadne doplnit o dalsi profil tak aby byl panel uprostred podepren. Koneckocnu nejlepsi je vyjit z instalacniho manualu k panelu.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Díky za tvoje zkušenosti. S tím sněhem to pomohlo. Chtěl jsem můj dotaz držet spíše v obecné rovině, aby byl přínosný i pro ostatní diskutující.

Ale když už se ptáš, tak panel co mám vybraný já, je tak nový, že ještě pro něj není instalační manuál. Ale pokud bych vycházel z předešlých modelů, které mají stejný rám a konstrukčně podobné parametry, bavíme se zde o "REC Alpha PURE-R", které mají zesílený rám o pevnosti 7000 Pa front (4000 Pa rear), takže výrobce dovoluje upevnění jak na delší (standardní), tak na kratší straně panelu :).

Jinak instalační manuál konkrétně výrobce REC soalar říká toto :)
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od VITEK »

Misaku, 7000 Pa platí pouze pro montáž na delší straně. na krátké je to hodně ale hodně snížené k 1600 Pa. Z workshopu tě znám, a myslím že by ses měl držet standardního monování na delší straně, neb ta pevnost fakt razantně klesá, ale vím že občas chceš jít jiným směrem což je dobře. Přečti si Tebou přiložený manuál o montáži a pak zjistíš že zatížení panelu na krátké straně je minimálně 3x menší než po dlouhé straně.

Tož vybírej poctivě :-) Klidnou sobotu VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od Noparasito »

Dagus píše: pát črc 29, 2022 8:55 pm Tak dnes kolegovi udělali panely se svislou spárou pro představu posílám foto a porovnej si sám se soběstačným domem. Já bych udělal horizontální. Ta škvíra nebude mít valnej vliv na sníh.Screenshot_20220729_205436_com.google.android.apps.docs.jpg
Jen bych sobestacnej dum nebral jako etalon zameru.
Tusim jsou panely polozeny a namontovany tak, aby vysly dobre na strechu.
Kdyz je spocitam od shora dolu, tak pri standartnim panelu 1000*1650-1780 se nabizelo dat na lezaka, pak slo vykryt 6000mm, kdezto na stojaka 6000mm nevyjde.(na sirku jim take dobre vyslo, ale tam se jiz da hrat jestli mene, nebo lehce presadit.
Nebo jinej nazor proc tomu tak je.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

VITEK píše: sob črc 30, 2022 1:09 pm Misaku, 7000 Pa platí pouze pro montáž na delší straně. na krátké je to hodně ale hodně snížené k 1600 Pa. Z workshopu tě znám, a myslím že by ses měl držet standardního monování na delší straně, neb ta pevnost fakt razantně klesá, ale vím že občas chceš jít jiným směrem což je dobře. Přečti si Tebou přiložený manuál o montáži a pak zjistíš že zatížení panelu na krátké straně je minimálně 3x menší než po dlouhé straně.

Tož vybírej poctivě :-) Klidnou sobotu VM.
Jsem si toho vědom, ostatně jak už píšu v prvním postu. Já ten manuál četl :). A taky souhlas, že rád prověřuji i jiné možnosti, minimálně z toho důvodu abych věděl, že tudy cesta nevede + i věděl proč? Je to zdlouhavé, finančně náročnější, není to pro každého. Ale mě to v podnikání už mnohdy otevřelo několik dveří o kterých si konkurence myslela že jsou zavřené a pro mě to byla fajn konkurenční výhoda :twisted: Samozřejmě nejde to dělat ale vždy a u každého problému, nebo rozcestí. V každém případě jsem domluvený z výrobcem, že až budou mít instalační manuál k tomuto konkrétnímu panelu, dá mi vědět.

A jak se díváš na hlavní záměr o otázku tohoto vlákna?
  1. doporučujete dělat pohledově, spíše vodorovné, nebo svislé montážní mezery, co vypadá lépe?
  2. brání vodorovné montážní mezery ve sjíždění sněhu ze střechy?
  3. je uchycení panelů na jejich kratší straně problém? Pokud ano, jak zásadní?
  4. existuje nějaké montážní řešení, kde jsou mezery takřka neviditelné a minimální (menší než těch 20 mm)?
  5. je něco dalšího co bych měl při návrhu uchycení zohlednit?
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od Diablo1st »

Za mňa:
1 - veľmi subjektívne, mne sa páčia skôr zvislé medzery ako vodorovné.
2 - čo je to za cudzie slovo ten "sneh"? :lol: Neviem ako u Vás, ale okrem vyšších hôr ho u nás moc nie je.
3 - podľa mňa záleží dosť od výšky panelov. Pri 1,7m panely to bude troške iné ako pri 2,3m. Je to ako s hákmi. Ak sa použije kvalitnejší profil môžu sa dať háky každú druhú krokvu. Ak sa použije klasický hliníkový profil, treba dať každú krokvu inak sa prehne. Overené u známeho.
4 - mňa len napadlo skúsiť panely namontovať cez malé L profily z vrchu a zo spodku na solárny profil. Či je to v praxi realizovateľné veru neviem. Keď tak by som to nakreslil, ako si to predstavujem.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Díky za názor, škoda že u vás sníh není :). Ten postřeh by se mi hodil nejvíce.

Jinak ten nápad s "L profily" můžeš prosím rozkreslit? Nedávno mě nepadlo něco podobného, "jak namontovat panely takřka bez mezery" (menší jak 2 cm) po všech stranách panelů, tak mě tvůj nápad dost zajímá :).
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od Plazivec »

Za mě jen tolik, mezera pro sníh není problém, ucpe se sněhem a pak už prakticky neexistuje, spíš je problém rám samotný a jeho výška nad sklem.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

To ucpání sněhem mě nenapadlo, díky za postřeh.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od josse »


MisakP píše:... tak panel co mám vybraný já, je tak nový, že ještě pro něj není instalační manuál...
To je ale pěkná blbost co? To by si ho nikdo nekoupil. Výrobci nevyrábí panely pro nějaký samodomo který si koupí v lepším případě 30 panelů. Napřed vznikne dokumentace a podle toho to velký hráči koupí... Bez dokumentace je to neprodejné.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od dumi »

Kdyz to das bez mezer, pocitej s dilataci :-)
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
dumi píše: ned črc 31, 2022 2:13 pm Kdyz to das bez mezer, pocitej s dilataci :-)
S dilatací je nezbitné počítat vždy . S patřičnými mezerami nemůže dilatace nijak uškodit . Bez mezer , nebo s nedostatečnými mezerami zmíněný jev způsobí problémy ve formě vytržených FV panelu/ů či rozbití skla FV panelu/ů . Proto byly vynalezeny dilatační mezery jež dilataci hmoty bezpečně umožňují :nod: .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od Diablo1st »

MisakP píše: sob črc 30, 2022 10:15 pm Díky za názor, škoda že u vás sníh není :). Ten postřeh by se mi hodil nejvíce.

Jinak ten nápad s "L profily" můžeš prosím rozkreslit? Nedávno mě nepadlo něco podobného, "jak namontovat panely takřka bez mezery" (menší jak 2 cm) po všech stranách panelů, tak mě tvůj nápad dost zajímá :).
Takto nejako si to predstavujem, ale ako hovorím, nie je to v praxi overené!
Uchytenie_FVE.jpg
Uchytenie_FVE.jpg (113.43 KiB) Zobrazeno 2373 x
Pri jednoradových stringoch by sa to asi dalo namontovať, pri viac radoch je jeden roh veľmi ťažko dostupný.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Fotovoltaická střecha - vodorovná nebo svislá instalační mezera? Vaše reálné zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Vidí, že diskuze začíná nabírat na obrátkách a občas i jiným směrem :). Alespoň fajn pokecáme :twisted:
josse píše: ned črc 31, 2022 12:43 pm To je ale pěkná blbost co? To by si ho nikdo nekoupil. Výrobci nevyrábí panely pro nějaký samodomo který si koupí v lepším případě 30 panelů. Napřed vznikne dokumentace a podle toho to velký hráči koupí... Bez dokumentace je to neprodejné.
Tyto panely jsou natolik nové, že se ještě neprodávají ale technická dokumentace k panelům již existuje. Instalační manuál bohužel ale ještě ne.
dumi píše: ned črc 31, 2022 2:13 pm Kdyz to das bez mezer, pocitej s dilataci :-)
Pokud by se to náhodou podařilo udělat instalačně bez mezer (zatím ale nevím jak), tak se určitě bud počítat s minimální mezerou dáno roztažnosti materiálu + něco málo navíc. https://e-konstrukter.cz/technicke-vypo ... oztaznosti
Diablo1st píše: ned črc 31, 2022 6:59 pm Takto nejako si to predstavujem, ale ako hovorím, nie je to v praxi overené!

Pri jednoradových stringoch by sa to asi dalo namontovať, pri viac radoch je jeden roh veľmi ťažko dostupný.
Díky moc za nákres. Nad využitím instalačních děr na spodní straně panelů, jsme taky uvažoval, ale pořád je tam u celo FV střechy problém dostat se pohodlně k některým částem úchytů :evil:
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“