Posouzení nabídky

thimblerig
Příspěvky: 3
Registrován: pon srp 01, 2022 2:49 pm

Posouzení nabídky

Příspěvek od thimblerig »

Dostal jsem nabídku, ale absolutně nedokáži posoudit solidnost.
Prosím zkušenější o posouzení, případně na co se ptát, velmi děkuji.

Kód: Vybrat vše

Fotovoltaická elektrárna 4,94kWp, ukládání přebytků do baterie 7,1kWh
Celková cena včetně DPH 403 689,68
Očekávaná maximální dotace z programu Nová zelená úsporám 165 400,00 Kč
Výsledná cena elektrárny po odečtení dotace 238 289,68

V ceně nabídky je dále obsaženo
  • Vypracování potřebného energetického posudku
    Vyřízení dotace a její administrace
Cenová nabídka nezahrnuje
  • Rekonstrukci elektroměrového místa dle požadavků distributora
    Statické posouzení v případě rovné střechy
    Montáž hromosvodu a s tím spojená instalace speciálních jistících prvků

13x - Solární panel - Monokrystal AEG nebo canadian solar 380Wp
13x - Montážní sada konstrukcí pro panely
1x - Střídač Solax X3 Hybrid 8.0
1x - - Smartmeter
1x - - wifi pocket interface
2x - Baterie Pylontech Force H2 - 3,55kWh
1x - Řídící modul pro Force H2
13x - Montáž fotovoltaických panelů a konstrukcí
1x - Elektroinstalační práce, vč. kabelů do 20m
1x - Připojení střídače k internetu, nainstalování vzdáleného dohledu, konfigurace a nastavení výroby
1x - Administrativa (kladební plán, projekt pro distributora, revize, apod.)
1x - Rozvaděč AC pro ochranu měniče 3F
2x - Rozvaděč DC pro ochranu panelů - 1 string
1x - Doprava materiálu
1x - Ostatní montážní materiál
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od visis »

Neni co posoudit, kdyz nezname zadani. Spotrebu domu, co od toho ocekavas, atd...
Jinak cca 100tis zisk...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
eduard22
Příspěvky: 981
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od eduard22 »

1 fázová FVE okolo 3-5 kWp s dotací Vás vynde cca na 250.000,-kč :? ... A víte na kolik by Vás vyšla stejná FVE od firmy bez dotace, kdyby dotace neexistovaly? No taky na 250.000kč! ;-) (dotace křiví trh a je defacto jen pro firmy, ne pro vás... právě o tu dotaci fšecí zvedli ceny!!! :evil: :evil: :evil: ) A víte na kolik vynde, když si ju postavíte sám? Na 100-150 tis.kč! ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od VITEK »

Jenze nekdo nema technicke znalosti a dovednosti. Bohuzel neni to jako kdyz jdete do Ikea a nakoupite satni skrin. Chce to hodne silny technicky background...

Ti lide kteri ho nemaji radi vyuziji dotaci a vubec firem ktere to delaji...

Je to klasicky trh ... Nechci nic resit objednam na klic. Chci se s tim delat a radoby usetrit za praci tak jdu do ongridu nebo poloostrovu svepomoci.

Myslim ze to je o nabidce a poptavce. Az lidi nebudou elektrarny chtit tak se zlevni a nebo nektere montazni firmy zaniknou pro nedostatek zakazek..

Je to obdobne jako solarni ohrevy bazenu a bojleru podporovanych pred 15 lety.....

vitek
Panely vsude.
Baterka volovo
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Diablo007 »

Mne by pánové zajímalo jak tu fve stavíte ze stejných komponentů bez dotací levněji. Zkuste mi tu vaši kalkulaci ukázat. Já to počítal několikrát a nikdy se pod tu cenu s dotací nedostanu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od VITEK »

Tady bude zasadni problem.
Ty tam totiz nasazis co tam ma byt tzn haky profily spotrebak montazak rozvadece prepetovky prurezy jisteni a vse co ma byt a samodomo tam pulku nedas nebo ukradnes odneses nebo pouzijes co uz si kdysi zakoupil a vypada to pseudolevnejc.
Jenze nikdo na takovy system neda ani zaruku ani revizi takze pak je jednoznacne lepsi system od profiku.

Taky sem si rikal jak sem usetril a po 3 letech se to cele nekolikrat predelavali a porad to nemam spravne.

Takze je treba srovnavat srovnatelne a samozrejme pocitat i svuj cas ktery pri montazi svepomoci taky stoji nejaky penize.....

No nic necham to na Vas. Dalsi elektrarnu bych si nechal postavit od profiku ale s dozorem za technicke provedeni ze strany zakaznika.
Vm.
Panely vsude.
Baterka volovo
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od brumlaj »

VITEK píše: pon srp 01, 2022 7:37 pm ...... Dalsi elektrarnu bych si nechal postavit od profiku
tak to ani smykem
VITEK píše: pon srp 01, 2022 7:37 pm..... ale s dozorem za technicke provedeni ze strany zakaznika.
Vm.
to bez diskuze, ale dát si pozor na razanci dozoru nejlépe převyšující drzost "profíků". Není lehké získat dozor razancí odpovídající dnešním nájezdům loupeživé bandy. Férového člověka s takovým profilem neseženeš.
Diablo1st
Příspěvky: 974
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Diablo1st »

VITEK píše: pon srp 01, 2022 7:37 pm Tady bude zasadni problem.
Ty tam totiz nasazis co tam ma byt tzn haky profily spotrebak montazak rozvadece prepetovky prurezy jisteni a vse co ma byt a samodomo tam pulku nedas nebo ukradnes odneses nebo pouzijes co uz si kdysi zakoupil a vypada to pseudolevnejc.
Jenze nikdo na takovy system neda ani zaruku ani revizi takze pak je jednoznacne lepsi system od profiku.

Taky sem si rikal jak sem usetril a po 3 letech se to cele nekolikrat predelavali a porad to nemam spravne.

Takze je treba srovnavat srovnatelne a samozrejme pocitat i svuj cas ktery pri montazi svepomoci taky stoji nejaky penize.....

No nic necham to na Vas. Dalsi elektrarnu bych si nechal postavit od profiku ale s dozorem za technicke provedeni ze strany zakaznika.
Vm.
Víte a kde takého profíka zohnať? Lebo čo ám skúsenosti, jedna firma montuje len jedno, druhá zasa druhé a o nejakej kustomizácii si môžeš nechať len snívať. Navyše batérie len rackové, čiže väčšia kapacita ide dosť do peňazí. Za mňa nebrať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 981
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od eduard22 »

Ale jooo, jen poopravím tvrzení že: ti lidé co nemají technické povědomí využijí dotaci... Nene!, dotaci využije pouze najmutá firma...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
thimblerig
Příspěvky: 3
Registrován: pon srp 01, 2022 2:49 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od thimblerig »

Zadání bylo co nejvíce pokrýt roční spotřebu cca 3-4 MWh/rok.
Šlo mi o to, jestli plánovaná komponenty nejsou nekvalitní a není potřeba dohodnou lepší (např. baterie)

Jinak jsem vděčný, za každou radu, rozumím tomu jako koza petrželi :|
O ten "stavební dozor" se pokusím, ale není mo kde brát
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od mobilik »

Na tak malú ročnú spotrebu sú to podľa mňa vyhodené peniaze. Tie batérie celý systém strašne predražia.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Diablo1st
Příspěvky: 974
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Diablo1st »

thimblerig píše: úte srp 02, 2022 7:14 am Zadání bylo co nejvíce pokrýt roční spotřebu cca 3-4 MWh/rok.
Šlo mi o to, jestli plánovaná komponenty nejsou nekvalitní a není potřeba dohodnou lepší (např. baterie)

Jinak jsem vděčný, za každou radu, rozumím tomu jako koza petrželi :|
O ten "stavební dozor" se pokusím, ale není mo kde brát
Na tak malú spotrebu by som skôr šiel do 1F systému, pokiaľ nie je požiadavka na 3F točivé stroje.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od pave69 »

Je otázka, jestli nezměnit zadání. To tvoje dávalo smysl třeba loni touhle dobou, ale teď je to jinak. Jde o to, že je výhodné nechat si udělat FV co nejblíž k povolenému limitu 10 kWp a přebytky pak prodávat nebo používat ve "virtuální baterii" (nyní asi jen od EON, ČEZ tak zhoršil ceník, že tam se VB už nevyplatí). Jde zhruba o tyto body:
- na území EG.D lze získat druhé EAN na výrobu a jsou to pak peníze "čistá ruka", které zlepšují efektivitu
- na území ČEZ distribuce snad od 2023 bude možné druhé EAN získat taky, ale jak říkal ten tibetský mnich, uvidíme
- při získání dotace je později problém s navýšením kWp (strašné papírování), takže je lepší to udělat hned
- teď je tzv. "Putinovo okno", kdy se výroba z FV dá přes Entri prodávat za velmi slušné peníze. Tipuji, že toto okno ještě pár let vydrží, ale "uvidíme". Ještě loni byly ty spotové ceny úplně nezajímavé, kdyby zlevnil plyn a Němci nevypnuli jádro, tak by to tak bylo zase.

Tož tak, jak říkáme my na území EG.D :-)
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od visis »

thimblerig píše: úte srp 02, 2022 7:14 am Zadání bylo co nejvíce pokrýt roční spotřebu cca 3-4 MWh/rok.
Šlo mi o to, jestli plánovaná komponenty nejsou nekvalitní a není potřeba dohodnou lepší (např. baterie)

Jinak jsem vděčný, za každou radu, rozumím tomu jako koza petrželi :|
O ten "stavební dozor" se pokusím, ale není mo kde brát
S tak malým výkonem navržené elektrárny pokryješ spotřebu jen v letních měsících. Aby si pokryl spotřebu i na jaře a na podzim, potřebuješ fve trochu předimenzovat. Čím více se předimenzuje, tak tím více měsíců pokryješ. V létě sice bude o to více přetoků, ale ty buď prodáš, nebo uložíš do virtuální baterie. Myšlenka by měla být co nejvíce soběstačný po co nejdelší čas. Aby to pokrylo i spotřebu na jaře a na podzim, viděl bych to tak na střechu cca 7kwp.To už je slušně předimenzované. Ideálně co se vejde, respektive 9,9kwp. Jednoho dne bude problém s elektřinou a co je doma, to se počítá.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
thimblerig
Příspěvky: 3
Registrován: pon srp 01, 2022 2:49 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od thimblerig »

Díky všem za rady, zkusím to navýšení na 7kwp, uvidíme jak to pohne s cenou. Jinak jsem v moci EDG
Jirka
Příspěvky: 14
Registrován: čtv led 27, 2022 2:45 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Jirka »

Ahoj, poptávám 10kWp FVE s hybridním střídačem a baterií, dům má 10MWh spotřebu a vše na eletřinu. Chtěl bych radu od někoho, kdo se v těch technologiích vyzná, jestli jsou tyhle komponenty spolehlivé, případně varování, pokud je to něco zastaralého nebo jinak nevhodného? A taky jestli tam něco důležitého nechybí ?
Dům má elektrické podlahové topení s instalovaným výkonem 6kW, bojler 160L cca 2kW a jinak běžné 1F domácí spotřebiče. Jenom indukční deska je myslím na 3F a max příkon je snad až 10kW.
Přílohy
Sestava.png
Sestava.png (79.05 KiB) Zobrazeno 2164 x
Diablo1st
Příspěvky: 974
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Diablo1st »

Jirka píše: úte srp 16, 2022 10:00 am Ahoj, poptávám 10kWp FVE s hybridním střídačem a baterií, dům má 10MWh spotřebu a vše na eletřinu. Chtěl bych radu od někoho, kdo se v těch technologiích vyzná, jestli jsou tyhle komponenty spolehlivé, případně varování, pokud je to něco zastaralého nebo jinak nevhodného? A taky jestli tam něco důležitého nechybí ?
Dům má elektrické podlahové topení s instalovaným výkonem 6kW, bojler 160L cca 2kW a jinak běžné 1F domácí spotřebiče. Jenom indukční deska je myslím na 3F a max příkon je snad až 10kW.
Skúste sa spýtať, ako sa bude riešiť vyťažovanie prebytkov do bojleru. Lebo momentálne tam žiadne takéto zariadenie nevidím.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Jirka
Příspěvky: 14
Registrován: čtv led 27, 2022 2:45 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Jirka »

Tvrdil mi jejich obchodník, že wattrouter není potřeba, že v okamžiku, že elektrárna bude něco vyrábět a bojler nebude nahřátý na nasatavenou teplotu, tak se bude automaticky nahřívat elektřinou z FVE a pouze pokud nebude FVE vyrábět tak se bude bojler nahřívat ze sítě nebo z baterií (v noci).

Ještě by mě zajímalo jaký je optimální sklon panelů na ploché střeše? Ten obchodník říkal 15° až 20°, což mi přijde docela málo oproti 45° na šikmé střeše. Jde mi o to aby elektrárna vyráběla co nejvíc i na jaře a na podzim, kdy už mi běží podlahové topení.

Pak mám ještě obavu, aby se v zimě baterie nedobíjely na nějakou minimální kapacitu ze sítě, což by zvyšovalo roční spotřebu a snižovalo návratnost investice. Ten obchodník nejdřív mluvil o tom, že se baterie nevybíjí pod 40%, ale když se mi to zdálo hodně, tak trochu otočil, že v zimě se baterie může dostat i pod tuhle hodnotu, aniž by se musela dobíjet ze sítě. Je teda nějaké technologické minumum, na kterém se musím v zimě ta baterie pořád udržovat?
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od danidani »

Jirka píše: pát srp 19, 2022 10:15 am Tvrdil mi jejich obchodník, že wattrouter není potřeba, že v okamžiku, že elektrárna bude něco vyrábět a bojler nebude nahřátý na nasatavenou teplotu, tak se bude automaticky nahřívat elektřinou z FVE a pouze pokud nebude FVE vyrábět tak se bude bojler nahřívat ze sítě nebo z baterií (v noci).
Pak se ale nejedná o vytěžování. Prostě když nebude teplá voda, bojler zapne a je mu jedno, zda bere v noci z baterie nebo distribuční sítě, nebo - pokud se koupete přes den - tak z FVE. Vytěžování do bojleru je o tom, že přebytky FVE (tj. Aktuální výroba mínus Aktuální spotřeba vč. nabíjení baterie) místo aby šly do distribuční sítě, použijí se na ohřev bojleru.
Jirka píše: pát srp 19, 2022 10:15 am Ještě by mě zajímalo jaký je optimální sklon panelů na ploché střeše? Ten obchodník říkal 15° až 20°, což mi přijde docela málo oproti 45° na šikmé střeše. Jde mi o to aby elektrárna vyráběla co nejvíc i na jaře a na podzim, kdy už mi běží podlahové topení.
Nastudovat a simulovat zde: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
Jirka píše: pát srp 19, 2022 10:15 am Pak mám ještě obavu, aby se v zimě baterie nedobíjely na nějakou minimální kapacitu ze sítě, což by zvyšovalo roční spotřebu a snižovalo návratnost investice. Ten obchodník nejdřív mluvil o tom, že se baterie nevybíjí pod 40%, ale když se mi to zdálo hodně, tak trochu otočil, že v zimě se baterie může dostat i pod tuhle hodnotu, aniž by se musela dobíjet ze sítě. Je teda nějaké technologické minumum, na kterém se musím v zimě ta baterie pořád udržovat?
Kouknout do datasheetu a manuálu baterie: https://www.google.com/search?client=fi ... +datasheet
Tam se mimo jiné píše:
2) If the battery is stored for long time, it is required to charge them every six months, and the SOC should be no less than 90%;
3) Battery needs to be recharged within 12 hours, after fully discharged
Obvykle se cykluje na SOC 20-100 % a nabíjí z FVE, při vybití pod 10 % se nabíjí i z DS.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Noparasito »

mobilik píše: úte srp 02, 2022 10:35 am Na tak malú ročnú spotrebu sú to podľa mňa vyhodené peniaze. Tie batérie celý systém strašne predražia.
Ano i ne.
S jídlem roste chuť a v FVE to platí dvojnásob.
Pořád lepší užitečněj koníček jako je "výrobnič" než "zavazeč a spotřebič"
Možná se na planetě pomalu ti co mají v hlavě mozek začínají vracet k přemýšlení.
Mobiliku, ve velikosti 3-4kWp máš samozřejmě pravdu.
Smysl to dává při 2násobku a více 🤝
Jen bych chtěl podotknout: kdy už lidé prozřou a uvědomí si, že tenhle solární buuuuum není pro vlastníka nýbrž pro provozovatele DS 🙈.
Diablo1st
Příspěvky: 974
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Diablo1st »

Jirka píše: pát srp 19, 2022 10:15 am Tvrdil mi jejich obchodník, že wattrouter není potřeba, že v okamžiku, že elektrárna bude něco vyrábět a bojler nebude nahřátý na nasatavenou teplotu, tak se bude automaticky nahřívat elektřinou z FVE a pouze pokud nebude FVE vyrábět tak se bude bojler nahřívat ze sítě nebo z baterií (v noci).
Toto je strašná sprostosť už z princípu. Na to si dávate FVE, aby Vám to čosi aj ušetrilo a nie aby ste bojler dohrievali z batérii. Zo siete alebo z batérii by sa mal bojler dohrievať len keď je to nutné.
Zbytočne sa Vám bojler bude dohrievať v noci z batérie keď sa bez problémov môže dohriať na druhý deň zo slnka.

FVE za pol mega, ale na zariadenie za 12k Kč už neostalo :roll:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Jirka
Příspěvky: 14
Registrován: čtv led 27, 2022 2:45 pm

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Jirka »

danidani píše: pát srp 19, 2022 10:52 am Vytěžování do bojleru je o tom, že přebytky FVE (tj. Aktuální výroba mínus Aktuální spotřeba vč. nabíjení baterie) místo aby šly do distribuční sítě, použijí se na ohřev bojleru.
Chápu, ale v mém případě kdy největší spotřeba teplé vody je večer (tudíž bojler se začne nahřívat až po 20h) to vytěžování přebytků wattrouterem asi moc nemá smysl, protože po 20h už FVE nic nevyrobí a bojler se tak stejně bude nahřívat buď z baterie (jaro, léto) nebo ze sítě (podzim, zima)

Sklon panelů jsem si simuloval v rozmezí 15-35% a rozdíly v roční výrobě nejsou moc velké (9.700 vs 10.200 kWh). Větší sklon by ale mohl být výhodnější v zimě, že snáž sjede sníh z panelů. Nevím, nechal bych si poradit od někoho kdo FVE na ploché střeše má, jaký sklon je optimální ?
danidani píše: pát srp 19, 2022 10:52 am Obvykle se cykluje na SOC 20-100 % a nabíjí z FVE, při vybití pod 10 % se nabíjí i z DS.
A dá se třeba na zimu vybíjení baterie úplně zakázat ? Aby právě neklesla pod těch 20% resp. 10% a nedocházelo vůbec k nabíjení z DS?

Jinak díky za každé užitečné info.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od danidani »

Jirka píše: pát srp 19, 2022 1:21 pm Chápu, ale v mém případě kdy největší spotřeba teplé vody je večer (tudíž bojler se začne nahřívat až po 20h) to vytěžování přebytků wattrouterem asi moc nemá smysl, protože po 20h už FVE nic nevyrobí a bojler se tak stejně bude nahřívat buď z baterie (jaro, léto) nebo ze sítě (podzim, zima)
Bojler = uložení energie na dobu, až ji budu potřebovat. To, že potřebuju teplou vodu večer, nemá žádnou souvislost s tím, jestli večer svítí, nebo ne.

Pokud chci vytěžovat, dám co největší bojler se mi vejde + něco, co umí ptřebytek z FVE do bojleru poslat (třeba WATTrouter). Když přes den svítí a mám něco navíc (= nespotřebuju to okamžitě nebo neuložím do baterie), nahřeju bojler.

Příklad: když mám přes den dost elektřiny a nahřeju 200 l z 20°C na 70°C, vezme si to cca 12 kWh = vytěžování, jinak bych těch 12 kWh buď nevyrobil (zakázané přetoky), nebo je poslal zadarmo distributorovi.

Večer se pak v teplé vodě vykoupu, přes noc nic nenahřívám a další den se mi bojler z přebytků FVE nahřeje znovu. Když přebytky nejsou (zataženo), tak bojler odpoledne nahřeju z DS na 40°C (opět může automaticky zajistit např. WATTrouter), abych se mohl večer alespoň vysprchovat (a nebo nenahřívám a otužuju se).

edit: Pro jistotu, že se chápeme - tak, jak to navrhuje obchodník, bude fungovat takto: Když se večer vykoupu a klesne teplota v bojleru, bojler se hned začne nahřívat z baterie nebo DS. A to je, jak píše i kolega výše, o ničem a od obchodníka nečestné tvrzení při rozhovoru na téma vytěžování.
Naposledy upravil(a) danidani dne pát srp 19, 2022 1:50 pm, celkem upraveno 2 x.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od danidani »

Jirka píše: pát srp 19, 2022 1:21 pm A dá se třeba na zimu vybíjení baterie úplně zakázat ? Aby právě neklesla pod těch 20% resp. 10% a nedocházelo vůbec k nabíjení z DS?
Zrovna u toho GW (ale asi i u dalších) se dá nastavit DoD (hloubka vybití baterie). Když si na zimu nastavím např. DoD na 40 %, baterie se bude vybíjet max na SoC 60 % a nabíjet na 100 %.
Diablo1st
Příspěvky: 974
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Posouzení nabídky

Příspěvek od Diablo1st »

Jirka píše: pát srp 19, 2022 1:21 pm
danidani píše: pát srp 19, 2022 10:52 am Vytěžování do bojleru je o tom, že přebytky FVE (tj. Aktuální výroba mínus Aktuální spotřeba vč. nabíjení baterie) místo aby šly do distribuční sítě, použijí se na ohřev bojleru.
Chápu, ale v mém případě kdy největší spotřeba teplé vody je večer (tudíž bojler se začne nahřívat až po 20h) to vytěžování přebytků wattrouterem asi moc nemá smysl, protože po 20h už FVE nic nevyrobí a bojler se tak stejně bude nahřívat buď z baterie (jaro, léto) nebo ze sítě (podzim, zima)
Výhoda ohrevu bojlera cez FVE je, že nahrievate bojler čo to dá, t.z. na teplotu cca. 60-70°C dole. Takto máte vody na 2-3 dni. Zatiaľ čo pri ohreve z DS sa väčšinou používa nižšia teplota okolo 45°C.

Uvažujete o 10kWp, čo by malo byť v pohode, ale aspoň nech Vám tam dajú časové relé (nech sa Vám bojler ohrieva napr. od 9:00-17:00), aby sa Vám bojler neohrieval z batérii, to považujem za riadny úlet.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“