Změny ze strany ERÚ

Odpovědět
Beny
Příspěvky: 200
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Beny »

Jak jistě asi víte na ERÚ se pracuje na velké změně EZ a na celkové koncepci vývoje v oblasti distribuce.
Dnes vyšla Koncepce vývoje, myslím že to stojí za prostudování.

Ve zkratce co jsem z toho pochopil:

1. Od 1.1.2023 umožnění sdílení elektřiny v bytových domech
2. Další změny jsou závislé na zavedení tzv. AMM - tedy jednoduše Smartmetru pro odběry nad 6 MWh. Instalace by měly začít v půlce roku 2024, plán dokončení je 2027.
3. Zavedení tzv. flexibilních tarifů, tedy "spot" pro distribuci. Příklad mám 32A rezervovaný příkon kvůli TČ. Platím paušál za jistič a za přenesenou MWh. Návrh je takový, že se bude platit paušál za RV (pravděpodobně o dost vyšší než doposud), ale bude možnost při nevyužití tohoto RV např. v létě jej nabídnout do DS a tím si snížit platbu
4. Dojde ke změně v tarifech, nebudou již nabízeny dle spotřebičů, ale dle spotřeby.
5. Budou tzv. vícetarify, zatím to chápu jako flexitarif viz. bod 3
6.O změně počítání fakturace (po fázích resp. součtové) se mluví asi ve dvou případech, ale jen v tom duchgu, že se má o změně přemýšlet a ne že bude v dohledné době

Prosím o přečtení uvedeného materiálu a pokuste se zamyslet nad tím co je v tom uvedeno, případně dopnit či upravit mé body.

Díky
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/ ... -elektriny
https://www.eru.cz/navrh-koncepce-propo ... y-v-cenach
navrhkoncepceitsvkp.pdf
(989.34 KiB) Staženo 20 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 21
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od pave69 »

Moc díky za info. Čtu to a obávám se, že z přísloví "mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky", platí jen ta druhá část.

str 14: (připravovaná podpora FV pro bytové domy) "měří se tedy zvlášť jak odběr ze sítě, tak dodávka do sítě, a měření je podle aktuální platné legislativy u OMv vyhodnoceno po fázích" chápu jako "net metering tady příštích 20 let nebude a pak ho taky nepovolíme". Ten přepočet po fázích třeba na 96 bytů si neumím představit.

str 20: "zákazníci s decentrální výrobou snižují svůj odběr elektřiny ze soustavy a díky relativně vysokému podílu variabilní složky síťového tarifu se nepodílí na odpovídající platbě paušálních nákladů, které svými požadavky v minulosti vyvolali" chápu jako "majitelé FV budou platit víc"

str 20 (Akumulace): "změny struktury tarifů na hladině NN ve smyslu určitého přesunu plateb z variabilní složky do kapacitní složky a úpravy tarifního zvýhodnění za optimalizaci spotřebitelského chování" - to by znamenalo, že baterka se vyplatí, ale politicky to neprojde, tak jako už předtím.

str. 22: "Přestože existuje logická vazba mezi motivací k úsporám a velikostí variabilní složky ceny za dodávku elektřiny, je na místě kvalitativní posouzení uvedeného, a to jak v kontextu ostatních cílů tarifní politiky, tak i s ohledem na předpoklad mezního podílu variabilní složky v celkové ceně za dodávku elektřiny, za kterým už nebude rozhodování zákazníka efektivně ovlivněno motivací úspor. Existuje důvodný předpoklad, že efektivní motivaci zákazníka zajišťuje již samotná cena silové elektřiny. Uvedené bude ověřeno studií." chápu jako "Vysoké kapacitní platby chceme protlačit za každou cenu, i když logicky je to blbost"

Formulace "alokace vyššího podílu nákladů v kapacitní složce ceny, progrese kapacitní složky atd." se v dokumentu objevují cca 15x, tj. hlavní message celého dokumentu je "sice nám to minule zakázali, ale teď to zkusíme znova. A pak zase znova."
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 135
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Youda »

Vidim to stejne.

"Setris diky domaci FVE? Tak mi ti to zdrazime, abychom zajistili socialni smir".

Vvvvvvodpojit se uplne, hned jak to pujde!
visis
Příspěvky: 11
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od visis »

A jak to bude a EANy? Budou je dávat?
Beny
Příspěvky: 200
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Beny »

pave69 píše: čtv srp 04, 2022 6:58 pm
Zkusím na to opět svůj názor.

ad. SJV - Hlavním cílem tohoto řešení je umožnit obyvatelům bytového domu stejné výhody související s instalací
FVE, jaké mají obyvatelé rodinných domů. Vůdčí odběrné místo se chová stejně jako v případě OM
rodinného domu s FVE, měří se tedy zvlášť jak odběr ze sítě, tak dodávka do sítě, a měření je podle
aktuální platné legislativy u OMv vyhodnoceno po fázích

Kopíruju ten odstavec celý. Já to chápu tak, že dávají stejnou šanci bytovým domům, jako nám domkařům. Je to už moc potřeba a znám spoustu předsedů SjV co na to čekaj. Takže za mně +.
Ano ta zmínka o měření po fázích je sice zmíněna, ale je také zmíněno podle aktuální platné legislativy. Tedy od 1.1.2023 změna v tomto nebude, ale je v dokumentu ještě jednou zmíněno, že to možné může být.


str 18. opět je to potřeba vzít v kontextu celé
Při nastavování nového tarifního systému je nutné v maximální možné míře bránit vzniku neodůvodněných cenových disproporcí mezi
jednotlivými tarify. Současný tarifní systém je počítán historicky daným způsobem přerozdělení nákladů.
Například dochází k tomu, že zákazníci s decentrální výrobou snižují svůj odběr elektřiny ze soustavy
a díky relativně vysokému podílu variabilní složky síťového tarifu se nepodílí na odpovídající platbě
paušálních nákladů, které svými požadavky v minulosti vyvolali. Zároveň je vhodné dále diskutovat způsob
měření elektřiny po fázích.

V celém dokumentu se stále zmiňuje to, že tarify se budou přiznávat ne dle spotřebiče, ale dle velikosti spotřeby. Tzn. mám D25d na bojler, snížím si platbu v noci na NT pro celý objekt, ale jakmile připojím FVE i s baterií nemám již takovou spotřebu, jako v minulosti, jsem dokence 10 měsíců soběstačný a nakonec nemusím mít bojler už ani připojen, ale jedu si stále D25d.
Proto tady se chce změna přidělování tarifů.

str 18) akumulace - já to tady chápu, jako akumulaci komunitní a ne jako akumulaci v jednom OM. Protože tohle je dle mně jedna cesta, jak využít přebytky v síti, ukládání do velkých bateriových úložišť a jejich následné využívání v komunitní síti. Jde tam le o náklady za distribuci, kde je zatím nesoulad i v EK, proto ta zmínka na začátku, budeme čekat na implementaci Evropské legislativy.

str 20) motivace k úsporám - ano vidím to stejně jako ty, dojde k navýšení cen distribuce a hlavně ke změně plateb ve smyslu, již ne za odebranou, ale za alokovanou kapacitu. K tomu je ale druhou větou napsáno, že umožní flexibilní tarif, kde budeš moci nevyužitou kapacitu v létě nebídkou zpět do DS a tím si snížit platby


A ano, celé je to o změně počítání cen za distribuci.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
nextclick
Příspěvky: 39
Registrován: úte pro 28, 2021 3:36 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od nextclick »

Takže výsledek bude zesložitění systému. A malý solárník se podojí jinak. O skutečně potřebných věcech se bude dál jen kecat.
Hezky si je ČEZ vodí.
Počkáme po zimě pokud se něco hodně nepodaří, tak se bude jednat znovu. Napíšu mému oblíbenemu politikovi v ODS srdceryvný mail.
Nezajímá mne kolik el.ene stojí. Zajímá mne jen, kolik si jí vyrobím a uložím.
AndroidForum.cz
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 21
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od pave69 »

Já ještě jen k těm bytovým domům: Současný návrh "po fázích" znamená, že buď:
- si musí vzít střídače na 3x Wp panelů (což je ekonomicky blbost)
- nebo to budou při výsledném přerozdělování nějak průměrovat bez ohledu na zásluhovost - tím myslím, že kdo bude zapínat myčku přes den, nedostane lepší cenu, než ten kdo v noci, protože nebude možné určit, zda dostal energii z FV. Byty není možné rovnoměrně rozdělit podle zatížení - i majitel jednoho RD s tím má problémy, v BD je to mimo realitu. Takže to znatelně/významně sníží ekonomickou výhodu FV pro BD a motivaci spotřebitelů směrovat spotřebu na den.
- částečně to bude použitelné pro velké BD, kde se to nějak statisticky bude zhruba průměrovat, Ale dům s řekněme 4-5 byty? Tam to bude úplně na prd.

A k těm vyšším kapacitním platbám - mě je to osobně fuk, ale nutně to znamená pro někoho zhoršení a z toho, jak to probíhalo minule s Vitáskovou, je jasné, že to prostě politicky nemůže projít. Aby to prošlo, museli by to zatajit - což by zase nebylo až tak těžké, kdyby nebyli joudové a všechno to schovali to formulace "flexibilní, technologicky neutrální tarify" atd. Ale nesmí používat formulace "vyšší (kapacitní) platby". Vůbec by neměli používat slovo "vyšší", místo toho třeba flexibilní nebo tak něco. Evidentně nikdo z nich nebyl na školení marketingu.
Beny
Příspěvky: 200
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Beny »

V BD kde všichni obyvatelé souhlasí s FVE a vykrytím části své spotřeby je to vcelku snadné.
Na patu domu se dá jeden elměr, který bude OM a vlastněný SjV. Každá bytová jednotka bude mít Smartmetr vlastněný SjV a bude mít smlouvu s SjV.
SjV se dohodne s majiteli na spůsobu plateb, buď přesné rozpočítání či nějaký paušál.
V aplikaci je vidět, zda šla elektřina z FVE nebo z DS.

Takto to již funguje s https://www.domysobe.cz/
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 21
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od pave69 »

V tom návrhu to tak není. Tam zůstává každý byt odběrným místem a FV je "vůdčí" OM, které "nějak" (návrh nahrazuje slovo "nějak" slovem "alokační klíč" :-) ) přiděluje svou výrobu bytovým OM. Enjoy.
jarda62
Příspěvky: 12
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od jarda62 »

Youda píše: čtv srp 04, 2022 7:58 pm Vidim to stejne.

"Setris diky domaci FVE? Tak mi ti to zdrazime, abychom zajistili socialni smir".

Vvvvvvodpojit se uplne, hned jak to pujde!
Vvvvvvvvvvono se řekne vvvvvvvvvvvvodpojit, ale co v zimě?
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 135
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Youda »

Já bych si začal zvykat.
Ve středověku to bez elektřiny taky zvládali. Nám stačí přežít bez ní jen ty nejhorší zimní dny a od února už se můžeme zase rozšoupnout. Nakonec to může být i pěkná rodinná bojovka.

Jak byl ten vtip... "Při včerejším výpadku Facebooku jsem si šel povídat s rodinou. Zdá se, že jsou to docela milí lidé."
brumlaj
Příspěvky: 692
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od brumlaj »

Pecka!
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 210
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

furt nic novýho :? . Kdo se s nima bude bavit , musí ohýbat hřbet víc , víc , častěji a hlouběji .
Ouřady tu nejsou pro nás , ale my pro ně :evil: . Mějte to na paměti .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 15kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 28,4 MWh @ 63.000 motohodin .
MisakP
Příspěvky: 193
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od MisakP »

Dneska jsem zaznamenal tento článek na Hospodářkách, kde tvrdí, že by se měl posunout limit, od kterého musím mít solárník licenci. Až na 4 násobek, čili 40 kWp.

Prolítl jsem dokument, na který odkazují https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=ALBSCE5MF5C5 ale nic podobného jsem tam nenašel.
Jsem slepý, je to dobré schované, nebo hospodářky honí senzaci, která neexistuje?
Beny
Příspěvky: 200
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Beny »

To z jednání vlády bylo staženo, ale stále by to mělo přijít na jednání. Minimálně kvůli SjV
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
MisakP
Příspěvky: 193
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od MisakP »

Staženo? Máš k tomu prosím více informací? Zajímalo by mě proč to bylo staženo, kdo to stáhl atd.
xmasin
Příspěvky: 149
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od xmasin »

Původně to mělo být součástí novely energetického zákona od 1.7., ale vzhledem k tomu, že byla novela projednávána ve stavu legislativní nouze, tak to tam nakonec nedali, aby nemohla být novela napadnutelná. Všechny změny, které tam mělý být snad budou součástí novely od 1.1.2023, která bude projednána standardně.
Madra
Příspěvky: 30
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Madra »

jarda62 píše: pát srp 05, 2022 5:08 pm
Youda píše: čtv srp 04, 2022 7:58 pm Vidim to stejne.

"Setris diky domaci FVE? Tak mi ti to zdrazime, abychom zajistili socialni smir".

Vvvvvvodpojit se uplne, hned jak to pujde!
Vvvvvvvvvvono se řekne vvvvvvvvvvvvodpojit, ale co v zimě?
Kolik stojí pořádný dynamo? Mám tk-14 to žere OO prd tak bych ho připojil na kardan a měnič. Ten motor by 5-7kW ani nepoznal 🤣🤣🤣🤣
MisakP
Příspěvky: 193
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od MisakP »

xmasin píše: ned srp 07, 2022 3:24 pm Původně to mělo být součástí novely energetického zákona od 1.7., ale vzhledem k tomu, že byla novela projednávána ve stavu legislativní nouze, tak to tam nakonec nedali, aby nemohla být novela napadnutelná. Všechny změny, které tam mělý být snad budou součástí novely od 1.1.2023, která bude projednána standardně.

A to co v novele zůstalo, "napadnutelné" kvůli stavu legislativní nouze není?
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“