Přepínání stringů

Odpovědět
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Přepínání stringů

Příspěvek od Jantic »

Mám měnič se 2 stringy na jih , 6,5+2,9kWp na 1 měniči.
Teď budu montovat na východ 2,25kWp (už nemám jiné volné místo) jako jednoúčelovku na bojler (BEL, SITON a pod.). Tato instalace dává od východu slunce plný výkon, co se hodí v zimě pro dobití baterie po noci a "živení" TČ ráno.
Uvažuji o tom, že bych udělal přepínač stringů a "prohazoval" tyto dva stringy mezi sebou podle situace . Dělal bych to pouze večer nebo ráno při nulové výrobě, než panely naběhnou a pouze příležitostně.
Zatím mám ideu použít:
Přepínač sítí
Přepínač sítí
Přepínač.JPG (34.44 KiB) Zobrazeno 3311 x
1+5 = Výstup k měniči
9+13 = výstup k bojleru

2+6 /12+16= Vstup PV1 (propojka 2=>12 a 6=>16)
4+8 / 10+14 = Vstup PV2 (propojka 4+10 a 8+14)
400V a 40A nebude překročeno.
Vše za odpínačem a zemničem.
Přepínač má nulovou mezipolohu.

Je v tom nějaký možný problém, nebo existuje lepší řešení přímo na přepínání?
Děkuji
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od Diablo007 »

Začal bych tím že výrobce vůbec neuvádí že je vhodný pro DC napětí tedy jeho provozní kontakty jsou koncipované na AC napětí.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od NESKOM »

Přesně. Při prvním přepnutí dojde k vytažení oblouku a je otázkou co uhoří dříve jestli přepínač, nebo DC pojistky(což je nejméně pravděpodobné) nebo měnič.
Doma řeším stejný problém takto: 5kWp string co se mi nehodí do VN DC vstupu měniče je připojený na extra regulátor (levný 60A MAKESKY) a pomáhá nabíjet baterii bez ohledu na nabíjení baterie hybridním měničem.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od Diablo007 »

I kdyby to přepínal vždy vecer bez zatížení tak samotný průtok nadměrné zahřívá kontakty. Což se děje i u pojistkových odpínaču které nejsou na vysokonapěťové stringy. Mám pocit že i tobě se to dělo že bylo nadměrné zahřívání
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od redcrown »

Proč to nechceš připojit dalším reglem jak píše Neskom?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od Jantic »

Děkuji všem , tudy cesta tedy nevede. Nechám to jak je a v zimě srovnám náběh výkonu obou stringů a případně pouze prohodím kabeláž
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od NESKOM »

Proč tudy cesta nevede.
Občas každý z nás se zabejčí na jednom řešení které je od začátku stupidní a nenechá si poradit od ostatních.

Ještě mě napadlo přeházet panely aby stringy 2,25 a 2,9kWp měly stejné Uoc a spojit je paralelně. Když jsou každý na jinou stranu tak to měnič nepřetíží.
PepaR.
Příspěvky: 3
Registrován: stř pro 07, 2022 6:33 pm

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od PepaR. »

Ahoj. Asi řeším stejnou věc. Na přepínání jsem našel Vysokonapěťový stykač pro vysoké stejnosměrné proudy

https://www.soselectronic.cz/…223
https://automatizace.hw.cz/…tml
https://www.soselectronic.cz/…608
....z textu...dokáží spínat při napětí 900Vdc proud až 200A, dokonce až 500A při nižším napětí. Pokud jste v situaci, kdy potřebujete spínat tak vysoké proudy, např. v záložním systému připojovat a odpojovat akumulátory, v solární elektrárně řídící jednotkou připojovat a odpojovat výkonovou část nebo ovládat nějaké ochranné obvody, je to výborná příležitost použít stykač EV200HAANA. Je vhodný i pro automotive nebo námořní aplikace.

Cena je cca 3000,-Kč/ks

Když bych na jednom stringu s tímhle přepnul panely východ / západ v poledne, neponičím něco v Goodwe ?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 484
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od pave69 »

Fakt stringy nepřepínat. Dají se zapojit paralelně (stejné počty panelů) nebo i sériově (i různé počty panelů), pokud se tím nepřekročí max. hodnoty proudu a napětí u měniče. Jsou to proudové zdroje, pojede prostě ta část, co dává proud, ta druhá si oddáchne, u sériového zapojení je překlenou vestavěné bypass diody aby netopily.
jaroslav.hrib
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 13, 2023 10:55 am

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od jaroslav.hrib »

Ahoj ,Chtěl jsem se zeptat.Mám 2.7KWp bez baterky.6 panelů 450wp pod úhlem cca 45st orientovaných na JJV a střídač Solax X1-3T.(za loňský rok mi to vyrobilo 3,2Mw)Když nemám baterky a část střechy na JZZ je volná,uvažoval jsem že bych přidal dalších 6 panelů aby byla výroba po větší část dne.Zástupce dodavatele původní elektrárny mi to potvrdil ,že druhý string je zapojitelný a že by to unesl.Jenomže mám obavu,že třeba ve tři odpoledne bude slunce dávat do obou řad panelů,tak by to mohlo střídač bolet.Jak se to dá vyřešit když nechci luskat nějakými jističi jako zmińují baroni v diskuzi výše?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 484
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Přepínání stringů

Příspěvek od pave69 »

Asi jsem to předtím napsal nepřesně. Nesmí se překročit napěťový rozsah střídače. Jmenovitý proud mohou mít panely (třeba v součtu dvou stringů) větší - střídač si tem "proud navíc" prostě neodebere. Není potřeba to jakkoli přepínat. Křivka výkonu bude přes poledne jakoby useknutá na úrovni max. proudu střídače.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“