Změny ze strany ERÚ

Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od redcrown »

TAU2 píše:
fučajs píše: pon srp 08, 2022 10:48 pm Kdo ví, jak to dopadne. ČEZu se ten nápad se 40 kWp nejspíš líbit nebude...
Pokud nám nechají na fázi max 3,7kW k čemu to pak bude ?
A komu shora jde o to, abychom si mi malí solárníci vyrobili nějaké kWh zadarmo a nemuseli sypat prachy velkohrácum?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od fučajs »

TAU2 píše: úte srp 09, 2022 12:15 pm
fučajs píše: pon srp 08, 2022 10:48 pm Kdo ví, jak to dopadne. ČEZu se ten nápad se 40 kWp nejspíš líbit nebude...
Pokud nám nechají na fázi max 3,7kW k čemu to pak bude ?
Pokud nechají omezení 3,7 kVA na fázi, tak to bude samozřejmě k ničemu. Ale (možná naivně) předpokládám, že vláda mysli tu novelu seriózně a dohlédne na úpravu podmínek připojení do DS. Za to může získat poměrně značnou kapacitu, přičemž hlavní část souvisejících investic ponesou majitelé FVE.
Nicméně já osobně očekávám, že budu mít možnost velkou část zimní spotřeby kompenzovat příjmy z letní produkce, jinak to pro mě nemá smysl.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od visis »

Doufám v to, že když se ČR zavázala mít nějaký podíl zelené energie, tak současný stav ji k tomu rychle pomůže, neboť všichni staví fve jak o život...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od jahodovák »

Doufáš dobře,ale neboj se,jak to bude mít skoro každý,nějakou záminku jak to vylepšit po česku aby jsi na tom nevydělal zcela jistě najdou...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od xmasin »

fučajs píše: úte srp 09, 2022 5:12 pm Pokud nechají omezení 3,7 kVA na fázi, tak to bude samozřejmě k ničemu. Ale (možná naivně) předpokládám, že vláda mysli tu novelu seriózně a dohlédne na úpravu podmínek připojení do DS. Za to může získat poměrně značnou kapacitu, přičemž hlavní část souvisejících investic ponesou majitelé FVE.
Nicméně já osobně očekávám, že budu mít možnost velkou část zimní spotřeby kompenzovat příjmy z letní produkce, jinak to pro mě nemá smysl.
Limit 3,7 kVA na fázi platí jen pro jednofázové připojení a je to kvůli nesouměrnosti zatížení trafostanice, vyšší výkon lze připojit, ale pouze třífázově. Teď v práci budeme připojovat několik FVE o výkonu 99 kW, ale je fakt, že je to na budovách, kde máme VN, ale to neznamená, že když je limit na fázi, tak nelze připojit větší výkon, jen je k tomu dle aktuální legislativy licence a to se domkařům nevyplatí a právě toto se má změnit. Pokud mám prostor, tak klidně mohu připojit víc než 10 kW, ale musím mít licenci od ERÚ a tím pádem se stávám podnikatelem se všemi negativy.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od redcrown »

jahodovák píše: úte srp 09, 2022 6:06 pm Doufáš dobře,ale neboj se,jak to bude mít skoro každý,nějakou záminku jak to vylepšit po česku aby jsi na tom nevydělal zcela jistě najdou...
Nyní musím s jahodovákem, jakožto dlouhodobě známým vrcholovým výrobcem konspiračních teorií, naprosto souhlasit. FVE se nyní nestaví ani pro dobro světa, ani pro dobro EU, ani pro naplnění nějakých závazků, ale jen kvůli nečekanému zdražení energií v důsledku války. Prostě reakce na bububu. Ano, hlavní roli v tomto dějství hraje dotace, kterou přihodili do hrnce evropské kaše.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od fučajs »

xmasin píše: úte srp 09, 2022 8:54 pm
fučajs píše: úte srp 09, 2022 5:12 pm Pokud nechají omezení 3,7 kVA na fázi, tak to bude samozřejmě k ničemu. Ale (možná naivně) předpokládám, že vláda mysli tu novelu seriózně a dohlédne na úpravu podmínek připojení do DS. Za to může získat poměrně značnou kapacitu, přičemž hlavní část souvisejících investic ponesou majitelé FVE.
Nicméně já osobně očekávám, že budu mít možnost velkou část zimní spotřeby kompenzovat příjmy z letní produkce, jinak to pro mě nemá smysl.
Limit 3,7 kVA na fázi platí jen pro jednofázové připojení a je to kvůli nesouměrnosti zatížení trafostanice, vyšší výkon lze připojit, ale pouze třífázově. Teď v práci budeme připojovat několik FVE o výkonu 99 kW, ale je fakt, že je to na budovách, kde máme VN, ale to neznamená, že když je limit na fázi, tak nelze připojit větší výkon, jen je k tomu dle aktuální legislativy licence a to se domkařům nevyplatí a právě toto se má změnit. Pokud mám prostor, tak klidně mohu připojit víc než 10 kW, ale musím mít licenci od ERÚ a tím pádem se stávám podnikatelem se všemi negativy.
To omezení 3,7 kVA na fázi nemám z vlastní hlavy. Mluví o tom Ondřej Bajer na videu v cca 11:30 (viz odkaz níže). Primárně vysvětluje, že se ten limit vztahuje na jednofázové elektrárny, nicméně i když má člověk třífázové připojení, tak pořád platí limit 3,7 kVA na každou fázi. Pokud však takové omezení neexistuje, tak je to samozřejmě jenom dobře.
https://www.youtube.com/watch?v=YPcn-z_-AD0
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Youda »

Ahoj kolegove,

3,7kW pro pripojeni do DS je limit:
- vykonu pro jednofazove FVE
- nesoumernosti vykonu pro trifazove FVE

Co z toho plyne:
Pokud zakon povoli pripojit az 40kWp bez licence, bude to fajn. Bude to ale muset uz byt trifazova FVE, to je jasne.

FVE do cca 10kWp budou moci pouzivat asymetricke menice. Tak jako dosud.

FVE o vyssim vykonu budou muset pouzivat symetricke menice, pripadne budou muset byt nastaveny tak, aby jejich vyroba odchazejici do DS byla symetricka, s odchylkou max 3,7kW na fazi.

Jsou to tedy stejne podminky, jake plati jiz dnes pro licencovane FVE. Jediny rozdil je tedy v tom, ze by to mohlo byt bez licence.

Rad bych ale upozornil na jinou vec:
1) Na masivni nasazovani 40kWp FVE v kazde ulici nejsou pripraveny "draty". Muze se tedy stat, ze vetsina techto FVE nedostane pridelen rezervovany vykon. Nebudou tedy moci vyrobu posilat do DS a prodavat.

2) Dostane-li 40kWp bezlicencni FVE rezervovany vykon a zacne vyrobu prodavat, tak prijem za tento prodej nasobne presahne limit pro osvobozeni od "dane z ostatnich prijmu." Bude tedy nutne podavat danova priznani a platit dan. Ten limit je dnes 30tisic Kc rocne, sazba dane 15%.

Staci takto?
Ondra Bajer
TAU2
Příspěvky: 25
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od TAU2 »

Youda píše: stř srp 10, 2022 6:17 am
3,7kW pro pripojeni do DS je limit:
- vykonu pro jednofazove FVE
- nesoumernosti vykonu pro trifazove FVE
On by ani nebyl problém 3,7kW který mohu pouštet na jednu fázi.
Problém spíše vidim v tom že mi nepovolí jednofázový měnič například na 7kVA s tím že do DS mohu opravdu pouštět jen max. 3,7kW
(zbytek vlastní spotřeba a do baterie)

Takto bych si mohl nadimenzovat panely tak aby mi podzim-jaro dávali solidní pokrytí vlastní spotřeby a přes léto to mohl pouštet ven
TAU2
Příspěvky: 25
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od TAU2 »

Youda píše: stř srp 10, 2022 6:17 am
Rad bych ale upozornil na jinou vec:
1) Na masivni nasazovani 40kWp FVE v kazde ulici nejsou pripraveny "draty". Muze se tedy stat, ze vetsina techto FVE nedostane pridelen rezervovany vykon. Nebudou tedy moci vyrobu posilat do DS a prodavat.
IMHO to tak masivní nebude, už jen z toho důvodu že 40kwp potřebuji docela velkou střechu
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od xmasin »

TAU2 píše: stř srp 10, 2022 10:04 am On by ani nebyl problém 3,7kW který mohu pouštet na jednu fázi.
Problém spíše vidim v tom že mi nepovolí jednofázový měnič například na 7kVA s tím že do DS mohu opravdu pouštět jen max. 3,7kW
(zbytek vlastní spotřeba a do baterie)

Takto bych si mohl nadimenzovat panely tak aby mi podzim-jaro dávali solidní pokrytí vlastní spotřeby a přes léto to mohl pouštet ven
Přesně tak, na co je pak rezervovaný výkon do DS, když je tím zároveň omezený měnič. Mně by stačil 5 kW Multiplus II, který má výkon do sítě 4,4 kVA, ale protože má více než 3,7 kVA tak ho nelze připojit jako jednofázový systém i když jde v řídícím SW nastavit, že přetok do sítě bude maximálně 3,7 kVA.
Zajímavé je, že provozovatelům DS vadí fázová nesymetrie u výroben 3,7 kVA na fázi, ale odběr klidně nesymetrický být může. V ulici, kde bydlím, mají snad všichni bojlery na stejné fázi, takže když sepnou přes den, tak je na ní klidně jen 200V a to je v pořádku.
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od eduard22 »

Problém není ani tak daň ze zisku (zvaná nepřesně: z "příjmu"...), problém je, že ač za Vás platí zaměstnavatel socialní + zdravotní taky jen tzv. "pojištění"..., musíte jej platit znova duplicitně (minimálně minimum a to již nabubřelo!) i ze zisku z prodeje do sítě, neb opakuji: soc. + zdrav. "pojištění" není v ČR pojištěním, ale dalšími daněmi! - počítá se % ze zisku ba co víc z přímu!... (je to daň od znárodnění komunistama dodnes :evil: ...)

A taky šílená byrokracie, agenda, účetnictví, hlášení a daňové přiznání a a a a... :(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od pave69 »

Možná je to už trochu dál od původního tématu, ale s tím sociálním a zdravotním to nebude tak horké. Kdo je zaměstnanec, tak podnikání výrobou energie bude mít jen vedlejší, tam je limit pro placení sociálního pojištění (což je největší pálka) až někde nad 93k zisku a přitom se dá od příjmů odečíst paušální náklady, určitě minimálně 40%, takže u prodeje elektřiny do 150 tis CZK ročně se sociální platit nebude. Obdobně daň a zdravotní, tam sice není tento limit do kterého se neplatí nic, ale odpočet 40% paušálu bude také uplatnitelný.
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od fučajs »

pave69 píše: stř srp 10, 2022 6:36 pm Možná je to už trochu dál od původního tématu, ale s tím sociálním a zdravotním to nebude tak horké. Kdo je zaměstnanec, tak podnikání výrobou energie bude mít jen vedlejší, tam je limit pro placení sociálního pojištění (což je největší pálka) až někde nad 93k zisku a přitom se dá od příjmů odečíst paušální náklady, určitě minimálně 40%, takže u prodeje elektřiny do 150 tis CZK ročně se sociální platit nebude. Obdobně daň a zdravotní, tam sice není tento limit do kterého se neplatí nic, ale odpočet 40% paušálu bude také uplatnitelný.
ZDP definuje pět zdrojů příjmů:
- příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) ve smyslu § 6 ZDP
- příjmy ze samostatné činnosti (podnikání) ve smyslu § 7 ZDP
- příjmy z kapitálového majetku ve smyslu § 8 ZDP
- příjmy z nájmu ve smyslu § 9 ZDP
- příjmy ostatní ve smyslu § 10 ZDP

Pokud k provozování FVE do 40 kWp nebude potřeba licence, nestanu se podnikatelem a jako zaměstnanec budu danit příjmy z prodeje elektřiny podle § 10.
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od fučajs »

Youda píše: stř srp 10, 2022 6:17 am Ahoj kolegove,

3,7kW pro pripojeni do DS je limit:
- vykonu pro jednofazove FVE
- nesoumernosti vykonu pro trifazove FVE

Co z toho plyne:
Pokud zakon povoli pripojit az 40kWp bez licence, bude to fajn. Bude to ale muset uz byt trifazova FVE, to je jasne.

FVE do cca 10kWp budou moci pouzivat asymetricke menice. Tak jako dosud.

FVE o vyssim vykonu budou muset pouzivat symetricke menice, pripadne budou muset byt nastaveny tak, aby jejich vyroba odchazejici do DS byla symetricka, s odchylkou max 3,7kW na fazi.

Jsou to tedy stejne podminky, jake plati jiz dnes pro licencovane FVE. Jediny rozdil je tedy v tom, ze by to mohlo byt bez licence.

Rad bych ale upozornil na jinou vec:
1) Na masivni nasazovani 40kWp FVE v kazde ulici nejsou pripraveny "draty". Muze se tedy stat, ze vetsina techto FVE nedostane pridelen rezervovany vykon. Nebudou tedy moci vyrobu posilat do DS a prodavat.

2) Dostane-li 40kWp bezlicencni FVE rezervovany vykon a zacne vyrobu prodavat, tak prijem za tento prodej nasobne presahne limit pro osvobozeni od "dane z ostatnich prijmu." Bude tedy nutne podavat danova priznani a platit dan. Ten limit je dnes 30tisic Kc rocne, sazba dane 15%.

Staci takto?
Ondra Bajer
Dobrý den,

díky za doplnění detailu, v tom videu to nebylo celé. Z toho mi vyplývá, že pokud ke změně legislativy dojde, bude rozumné se nejprve dotázat distributora, zda je v dané lokalitě možné uvažovat o připojení 40 kWp výrobny, a v případě kladného vyjádření zvolit technické řešení max odchylky na fázi. Rovněž předpokládám, že bude nutné navýšit kapacitu hlavního jističe alespoň na 50 A. Pokud to všechno klapne, tak do toho půjdu, na střeše mám místo akorát na 39,6 kWp.

Mějte se,
f
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Youda »

Držím palce, ať to klapne :)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od brumlaj »

fučajs píše: čtv srp 11, 2022 8:01 am ........ bude nutné navýšit kapacitu hlavního jističe alespoň na 50 A. Pokud to všechno klapne, tak do toho půjdu, na střeše mám místo akorát na 39,6 kWp. .....
Pochybuji, že do toho půjdeš. Součástí novely totiž bude legalizace změny danění odběrného místa. Za rezervovaný příkon budou takové pálky, že v návrhu už je i možnost jeho "dočasného snížení" (třeba v létě). To totiž bude jejich výmluva pro voliče - "šak můžete ušetřit". A pokud budeš mít výrobnu, tak nevěřím, že Ti někdo "dočasné snížení" povolí. Opět opakuji, bude to trest za FVE.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od danidani »

Tak už začíná dělostřelecká příprava: https://www.lidovky.cz/byznys/revoluce- ... 31224CCC25

Btw, když auto nabíjí 22 kW, tak mi minimální jistič vychází 3×32. Je to tak? Pokud ano, tak mi trochu nehraje budoucí vývoj. To teď donutí všechny domkaře snížit si jističe, a pak je zpět donutí k vyšším přes "povinná" elektroauta?
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od dumi »

Bohuzel i presto, ze jsi clanek odemkl (za to urcite diky) to pro precteni chce registraci :-/

nema to nekdo treba v PDF? :D
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od redcrown »

danidani píše:Tak už začíná dělostřelecká příprava: https://www.lidovky.cz/byznys/revoluce- ... 31224CCC25

Btw, když auto nabíjí 22 kW, tak mi minimální jistič vychází 3×32. Je to tak? Pokud ano, tak mi trochu nehraje budoucí vývoj. To teď donutí všechny domkaře snížit si jističe, a pak je zpět donutí k vyšším přes "povinná" elektroauta?
Tak jasně, snížit a zase zvýšit, na tom se zase otočím nějaké prachy.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od Noparasito »

danidani píše: pon srp 15, 2022 10:26 am Tak už začíná dělostřelecká příprava: https://www.lidovky.cz/byznys/revoluce- ... 31224CCC25

Btw, když auto nabíjí 22 kW, tak mi minimální jistič vychází 3×32. Je to tak? Pokud ano, tak mi trochu nehraje budoucí vývoj. To teď donutí všechny domkaře snížit si jističe, a pak je zpět donutí k vyšším přes "povinná" elektroauta?
Je nesmysl doma dobijet 22kW!!!!
Proc???
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od mihlit »

Nyní je to nesmysl, ale v budoucnu, až bude mít elektroauto více lidí... co třeba když ti přijedou příbuzní na návštěvu? a nebo dokonce jich přijede víc více auty?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od pave69 »

Ty vyšší sazby za jistič jsou vtipné např. v našem paneláku, kde je fyzicky 40x20A jistič ("účetně" dokonce 25A), ale u paty domu jsou pojistky 3x100A. Takže pak bude 40 chudáků platit za "rezervovaný příkon", ale fyzicky ho nikdy nebude možné dosáhnout.
Evidentně je to celé lobbing ČEZu a velkých odběratelů, kterým přes ty jejich pojistky víceméně pořád hučí většina z max. možného proudu.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od redcrown »

mihlit píše:Nyní je to nesmysl, ale v budoucnu, až bude mít elektroauto více lidí... co třeba když ti přijedou příbuzní na návštěvu? a nebo dokonce jich přijede víc více auty?
Postavit pořádnou FVE a vykašlat se velký rezervovaný výkon. Když bude málo slunce, je potřeba zpomalit životní styl a počkat než se nabije. Však návštěva nebude potřebovat 80kWh.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Změny ze strany ERÚ

Příspěvek od mihlit »

No takové soudy bych nedělal... moji rodiče to mají 31 kWh daleko, manželky (SK) to mají 60 kWh daleko a to její máma a táta přijedou extra auty (rozvedení).

Jinak já to neřeším, jezdím na zkapalněné dinosaury. Narhovaná změna mě taky nevytrhne, protože díky FB jsem schopen v zimě nabíjet konstantním výkonem a 1x10A jistič by mi stačil s velkou rezervou. Jediná nevýhoda je dílna, kde před zřízením FVE jsem kupoval všechny točivé stroje, kde to šlo, s 3f motorem.

Pokrok ale nezastavíš. Dřív to prostě fungovalo, že nikdo nad elektrikou přemýšlet nemusel a teď, přestože elektrouaut ještě moc není, tak po pár letech pokroku hrozí problémy ze všech stran a je třeba snižovat rezervovaný výkon a nejde mít na chalupě 3f cirkulárku a v dílně 3f kompresor...
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“