Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Odpovědět
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od MisakP »

Uceleně jsem tohle téma zde na fóru ještě nenašel, tak s dovolením zakládám. Přistupuji k tomu tak, že pokud nebydlíte někde na samotě a daleko od civilizace (kde by bylo velmi nákladné dovést "kabely"), je pohodlné elektrickou přípojku mít. Minimálně jako zálohu a to i když jste většinově soběstačný solárník.

Snažil jsem se sám trochu dovzdělat, ale i tak je několik slepých míst, které mi nejsou 100% jasné. Použiju tedy tuto debatu i pro vlastní dochytření :D. Zároveň doufám, že pomocí zdejší diskuze se nám podaří odchytat všechny drobnosti a pojmy + zestručnit vše tak, aby výstupem mohl být článek na www.SvetZitrka.cz pro obyčejné lidi, který na fóra nechodí. Pokud nevadí, odložím si tu i pár pojmů, které pro mě jako nováčky byly dost matoucí, aby vlákno bylo přínosem i pro naprosté začátečníky. Co se mi na začátku hodně pletlo je: distributor a dodavatel, obzvláště když se dočtete, že s dodavatelem uzavíráte smlouvu o distribuci elektrické energie :shock:
  • Distributor - je ten, který k vám dovede kabely a připojí vás k distribuční sítí nízkého napětí
  • Dodavatel - je ten, kterému pravidelně platíte za spotřebovanou elektrickou energii
Distributor, je pevně daný lokalitou, ve které přípojku realizujete a pokud vím, nejde změnit. Viz. obrázek níže ČEZ, eg.d (což e EON) a PRE. Dodavatele el. energie si můžete sami zvolit podle toho, která nabídka vám přijde nejzajímavější. Mnohé může zmást, podobnost jmen distributorů a dodavatelů. Např. distributor (ČEZ Distribuce), dodavatel (ČEZ).

Než se el. energie dostane z distribuční sítě, kde na jednom konci je zdroj (jaderná, vodní, uhelná, či jiná elektrárna) a na druhém spotřebič (vaše domácnost, kancelář atd), je potřeba vědět názvosloví a účel jednotlivých "krabiček :)" (neberu v potaz infrastruktůtu distributora, jako trafostanice apod.)


Součásti elektrické přípojky jsou
Vypůjčeno z www.veselebydleni.cz protože s emi to celé nechtělo psát znovu.
  1. Přípojková skříňka – V případě napojení ze vzduchového vedení je to malá skříňka s nožovými pojistkami umístěná na sloupu el. vedení. V případě podzemního vedení je to sloupová připojovací skříňka, která se zabetonuje pevně do země, opět s nožovými pojistkami. (vlastní a buduje Distributor)
  2. Elektroměrový rozvaděč – Směřuje do něj vedení z pojistkové skříňky. Obsahuje elektroměr a hlavní jistič, přičemž oba jsou plombované. Elektroměrový rozvaděč může být zabudovaný do plotu nebo tvořit samostatně stojící skříňku – v obou případech musí být na veřejně přístupném místě (stále musí?) a vybavený průzorem na odečítání elektroměru bez nutnosti jeho otevření. (vlastí a buduje zákazník včetně kabelu z přípojkové skříně)
  3. Hlavní rozvaděč domu – Nachází se v interiéru nebo v exteriéru (v případě starších staveb) domu. Sem dále směřuje podzemní vedení z elektroměrového rozvaděče. V hlavním rozvaděči se vedení dělí na jednotlivé světelné, zásuvkové a jiné okruhy, které jsou jištěné samostatnými jističi.(vlastí a buduje zákazník včetně kabelu z přípojkové skříně)

Ceny za připojení?
Pro zjednodušení můžeme počítat, že přípojku budeme budovat v intravilánu obce (zastavěné oblasti obce). Zde je Distributor ze zákona povinen vám přípojku zřídit (pokud to asi kapacita sítě dovoluje) a hradíte pouze "PODÍL NA NÁKLADECH ZA PŘIPOJENÍ A REZERVACI PŘÍKONU" zde například kalkulačka v podobě ČEZu. Cena přípojky, dovedené do "přípojková skříňka" zakončenou nožovými pojistkami v ní, se odvíjí od rezervovaného příkonu. Ten vlastně říká kolik nejvíce "štávy" si můžete z jejich sítě v jeden okamžik vzít Viz. níže:
  • 250 Kč s DPH - každá 1A na jedné fázi
  • 630 Kč s DPH - každá 1A na třech fázích
Takže u běžného třifázového připojení 3x16A vás to bude stát 3x630 = 10 080 Kč. Pokud si ale necháte přípojku z nějakého důvodu zmenšit, rozdílové peníze vám zpět už nikdo nevrátí. Pak ale navíc měsíčně platíte paušální poplatek za distribuci, který se odvíjí od síly přípojky a platíte jej na faktuře "dodavateli" ne "distrubutorovi" a to i v případě, že nespotřebujete žádnou el. energii z distribuční sítě :cry: . Například u "dodavatelského" tarifu D57D s rezervovaným "příkonem" 3x25 je to - 411 Kč s DPH (+ nějaké drobné poplatky ale to teď nevím).

Co je to EAN a k čemu je dobrý?
Taky jsem dlouho nevěděl, ale EAN kód je (European Article Number) slouží k identifikaci odběrného místa pro elektřinu. Viz. obrázek níže a je to vlastně taková poznávací značka vašeho odběrného místa. Pokud chcete el. energii do sítě prodávat i jinému dodavateli, než tomu od kterého odebíráte, potřebujete EAN dvakrát. A druhý EAN dostanete až v případě, že si pořídíte licenci na prodej. Výjimkou je snad jen eg.d, ale to nevím jistě.

Dále je to už celkem jednoduché a běžně známé. Vyberete si u "dodavatele" nějaký paušál, nebo v extrémních případech můžete i spotové ceny a ty platíte měsíčně podle spotřeby.

Pár otázek závěrem
  1. kdo co vlastní, buduje a případně dělá revizi
  2. je potřeba mít Elektroměrový rozvaděč "hodiny" stále ne veřejně přístupném místě, nebo je to prostě tak jen lepší
  3. v případě změny z např. 3x25 na 3x16, co vše v systému je potřeba vyměnit, zaplatit a kdo to udělá?
  4. jak byste počítali dimenzování přípojky pro solárníka, který je většinu roku soběstačný a chce platit co nejmenší "plonkové" poplatky (např za Distribuci atd.)
  5. pokud bych chtěl do sítě dodávat více jak 3x16A (např. 3x25 třeba s licencí), je automaticky potřeba zvednut i "nožové pojistky pro příkon" a díky tomu i distribuční poplatky za rezervovaný příkon, i když jej nebudu využívat??
728x472.png
728x472.png (120.78 KiB) Zobrazeno 1457 x
ean-kod-obrazek.png
ean-kod-obrazek.png (9.14 KiB) Zobrazeno 1457 x
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od Kodl69 »

Máš góogl? Tak si najdi heslo podmínky pro připojení XXX kde XXX je Ron, ČEZ, atd. Na jejich stránkách je i to ostatní. Zkus se trochu sebevzdelavat
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od MisakP »

Mám aj používám. trochu jsem doufal, že to je i z mého prvního postu vidět :shock:. Rozhodně jsem ale nenašel žádný zdroj, kde by vše bylo přehledně na jednom místě, ty ano? Pokud ale nechce pomoci s vytvořením místa "vše v jednom", je to za mě úplně OK.

Na některé otázky si dovedu opovědět sám, ale záměrně jsem je položil aby rozvířily debatu. A ještě trochu jízlivá poznámka, pokud by na vše stačil Google, k čemu by bylo pak toto fórům ;)
  1. kdo co vlastní, buduje a případně dělá revizi? - Distributor vlastní a spravuje včetně revize "Přípojková skříňka" a případně si dává věcné břemeno, aby to na vašem pozemku mohl mít, vše ostatní je již ve vlastnictví investora, čili i nakupuje, zodpovídá a dělá revizi
  2. je potřeba mít Elektroměrový rozvaděč "hodiny" stále ne veřejně přístupném místě, nebo je to prostě tak jen lepší? - dříve nemusely být veřejně dostupné, ale dnes už bohužel ano, i když to v některých případech dálkových odečtů nedává úplně smysl
  3. v případě změny z např. 3x25 na 3x16, co vše v systému je potřeba vyměnit, zaplatit a kdo to udělá? - asi hlavně domluvit s Distributorem (snižování nic nestojí, zvyšování ano za 1A viz. výše), a vyměnit jistič na straně investora + revize. Mělo by se to vejít do 2 tis. Kč za vše. Zajímavá debata plná odpovědí je zde
  4. jak byste počítali dimenzování přípojky pro solárníka, který je většinu roku soběstačný a chce platit co nejmenší "plonkové" poplatky (např za Distribuci atd.) - vypočítal bych si nejmenší potřebnou energii, v kritickém období (listopad-prosince-leden-únor) a podle toho zvolil nejlepší Distribuční připojení. Pokud by nestačilo, nechal bych jej zvednout. Nebo si drobně připlatit, dát o něco větší a pak jej případně zmenšit.
  5. pokud bych chtěl do sítě dodávat více jak 3x16A (např. 3x25 třeba s licencí), je automaticky potřeba zvednut i "nožové pojistky pro příkon" a díky tomu i distribuční poplatky za rezervovaný příkon, i když jej nebudu využívat?? - zdá se že tohle si komplet řeší distributor a nemusíme se o to moc starat, ale z pohledu nožových pojistek by rezervovaný příkon i výkon. Čili odběr i dodávka, mělo být totéž
K tomu několik nových poznatků. Pokud jsem solárník, tak nedostanu od ČEZu sazbu D01D - malá spotřeba ani její ekvivalent pro firmy C01d :(
Distribuční poplatky co se platí měsíčně, se člověk dozví až od dodavatele, nebo si je může spočítat sám podle dokumentů na ERU, ale to se mi úplně nepodařilo.
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od VITEK »

Posledni bod co znamena pokud jsem solarnik ?? Ja jsem si jist ze v pripade nepripojeneho mikrozdroje ani vyrobny na me jako na solarnika nelze nahlizet neb mam UPS nabijenou slunickem. A proto mam D01d a neni s tim sebemensi problem
Panely vsude.
Baterka volovo
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od MisakP »

Díky za dobrou připomínku, je to pouze v případě , kdy máš mikrozdroj.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od MisakP »

Odložím si tu ještě postřeh. Cena za Distribuci u ČEZu, i když neodebere žádnou elektrickou energii je pode dodavatelských tarifů:

D02d měsíční platba
  • Jednofázový rozvod
  • do 25 A - 64,13 Kč
  • nad 25 A za A - 2,13 Kč

    Trojfázový rozvod
  • do 16 A - 101,64 Kč
  • do 25 A - 159,72 Kč (cca 2 tis. ročně)
U tarifu D01d (nízká spotřeba), jsou tyto ceny za distribuci cca třetinové a naopak u D26d (ohřev bojleru a vytápění), jsou cca dvojnásobné od výše uvedených. Pěkně to mají popsané v tomto článku. Kdyby někdo věděl jak tyto aktuální a měnící se údaje vyčíst přímu z ERU, dejte prosím vědět.
elm
Příspěvky: 3
Registrován: pát črc 08, 2022 7:29 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od elm »

Ahoj,

nenašel jsem příhodnější vlákno a nechtěl jsem začínat nové.... moje otázka se týká připojení FVE k DS :)

Nastíním situaci: jsem v oblasti ČEZ distribuce, bydlím v zkolaudovaném a k DS již dlouho připojeném rodinném domku, firma mi bude instalovat FVE.

Firma podala na ČEZ distribuci o žádost o připojení. ČEZ distribuce v reakci poslala návrh smlouvy o připojení a také mě upozorňuje, že mám povinnost jim uhradit "podíl na oprávněných nákladech za připojení" ve výši 15750 Kč.

Chci poprosit o radu, zda je takový platební požadavek při připojování FVE k DS korektní a správný? Takováto částka údajně odpovídá zřízení úplně nové el. přípojky k celému domu, nicméně dům je k síti dávno již připojen.

Díky za jakékoli užitečné info

elm
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od xmasin »

elm píše: úte srp 30, 2022 3:29 pm Ahoj,

nenašel jsem příhodnější vlákno a nechtěl jsem začínat nové.... moje otázka se týká připojení FVE k DS :)

Nastíním situaci: jsem v oblasti ČEZ distribuce, bydlím v zkolaudovaném a k DS již dlouho připojeném rodinném domku, firma mi bude instalovat FVE.

Firma podala na ČEZ distribuci o žádost o připojení. ČEZ distribuce v reakci poslala návrh smlouvy o připojení a také mě upozorňuje, že mám povinnost jim uhradit "podíl na oprávněných nákladech za připojení" ve výši 15750 Kč.

Chci poprosit o radu, zda je takový platební požadavek při připojování FVE k DS korektní a správný? Takováto částka údajně odpovídá zřízení úplně nové el. přípojky k celému domu, nicméně dům je k síti dávno již připojen.

Díky za jakékoli užitečné info

elm
A nedala firma špatnou žádost? Třeba omylem zaškrtli novou přípojku, pak ČEZ distribuce nic nezkoumá a pošle fakturu.
elm
Příspěvky: 3
Registrován: pát črc 08, 2022 7:29 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od elm »

Ahoj, díky za reakci.... osobně se také domnívám, že došlo k nějakému omylu... firma to ale "řeší" už přes týden (no jsou superbusy), tak jsem byl netrpělivý a jelikož jsem nikde nenašel, že by připojení FVE k DS podléhalo takovému poplatku, dovolil jsem si požádat o zkušenosti/radu/názor zde :)

Děkuji za Tvůj čas! :)
elm
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od MisakP »

Taky si myslím, že firma to podala špatně a ona cena je za "rezervovaný příkon", lidově řečeno za "Jistič".
Doporučil bych, aby sis na ČEZ Distribuce zavolal a dle svého odběrného místa vše vykomunikoval. Možná není na škodu si na webu ČEZ distribuce udělat i registraci, pak všechny akce s tvou přípojkou uvidíš přehledně na jednom místě i kdyby to za tebe podávala firma :).
elm
Příspěvky: 3
Registrován: pát črc 08, 2022 7:29 pm

Re: Jak zřídit elektrickou přípojku - krok za krokem?

Příspěvek od elm »

Ahoj, diky, presne tak se stalo...
...uklikli se a zadali o neco jineho nez pripojeni mikrozdroje... diky za reakce vam obema xmasin i MisakP! :)
elm
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“