PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Odpovědět
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od tomas »

Ahoj,
jak řešíte problém kdy distributor požaduje nastavit ochrany v rozporu s PPDS a nařízením komise (EU) 2016/631 (RfG)?
Distributor požaduje nastavit ochrany podpětí na 2. stupni na U<< 0,45 x Un, sledovací čas 0,2 s a přitom musíme dodržet PPDS a RfG a poskytovat funkci LVRT/FRT.
Podle mne je toto požadované nastavení ochrany nad křivkou funkce FRT a tedy ochrana výrobnu odpojí dříve než proběhne celá funkce FRT. I podle NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2016/631 (RfG) a PPDS nesmí dojít k odpojení výrobny dříve než proběhne celá funkce FRT.
V PPDS příloha č. 4 je na straně 30 pod tabulkou 6 napsáno: "(2) Vypínací časy u nadpětí a podpětí je zapotřebí koordinovat s parametry FRT křivek části 9.2.2.1 a 9.2.2.2"
Dále pak na straně 37 je naspáno: "Nesynchronní výrobní moduly A1, A2, B1, B2 a C se nesmí odpojit od soustavy v případě poklesu napětí definované FRT křivkou na Obr. 7. V případě, že se napětí bude nacházet pod definovanou křivkou, tak se výrobní modul může odpojit."
Podobně je to uvedeno i v Ověření souladu s RfG https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyr ... ladu-s-rfg
který já musím podepsat. Já tedy budu zodpovědný za to, že výrobna bude v souladu s RfG a proběhne celá funkce FRT.
Podle mne nedošlo ke koordinaci nastavení ochran s FRT křivkami a dochází tak ke kolizi technických požadavků které si vzájemně odporují a já mám být za to zodpovědný.
Technik PDS se vyjádřil že nastavení 2. stupně podpětí nemusí plnit výše uvedené požadavky, což podle platné legislativy není pravda.
Úplně stejný případ s chybně nastavenými ochranami na výrobně dle požadavků distributora se totiž stal v i Jižní Austrálii a skočilo to až 12 denním blackutem, viz https://oenergetice.cz/zahranicni/black ... nemu-doslo
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od Kodl69 »

zajímavý info. Oni ti provozovatelé DS dělají všechno proto, aby ty výrobny k síti nepřipojili, sleduju to u souseda, a dělají až neuvěřitelný obstrukce, tohle bych asi nevydržel.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od tomas »

Ono je problém ve špatném oddělení distribuce a výroby. To potom distributor upřednostňuje výrobny své dceřiné firmy, zvláště když má distribuce a výroba společného šéfa a kasu.

Včera večer jsem napsal dotaz na ERÚ a komisi PPDS co s tím mám dělat, že za těchto podmínek nemohu podepsat soulad výrobny s RfG a teď mi přišla tato zpráva od distributora:
Dobrý den,

v souvislosti s vaší/vašimi žádostí/žádostmi o připojení výrobny bychom vás rádi informovali, že s účinností od 1. 9. 2022 bylo na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu sp. zn. OSS-04281/2022-ERU upraveno znění Přílohy č. 4 Pravidel provozování distribuční soustavy (dále jen „PPDS“). Konkrétně byla upravena kap. 12 „Uvedení výrobny do provozu“, kde jsou popsané jednotlivé kroky pro Umožnění provozu pro ověření technologie a souladu a Umožnění trvalého provozu výrobny.

Doporučujeme Vám seznámit se s předstihem s těmito upravenými pravidly. V důsledku uvedené změny PPDS došlo k modifikaci procesu (prvního paralelního) připojení výrobny k distribuční soustavě, a to zejména v souvislosti s implementací nařízení Evropské komise č. 2016/631/EU, kterým se stanoví kodex sítě pro požadavky na připojení výroben k elektrizační soustavě (tzv. RfG).

Požadavky na uvedení výrobny do provozu přijaté počínaje dnem 1. 9. 2022 budou vyřizovány v souladu s účinným zněním PPDS. Aktuální verzi PPDS naleznete zde; doplňující informace naleznete na adrese ČEZ Distribuce.

S pozdravem

ČEZ Distribuce, a. s.
Guldenerova 257719
326 00 PLZEŇ
Na uvedeným odkazu https://www.cezdistribuce.cz/cs/energet ... stavy-2022 je napsáno že PPDS příloha č. 4 byla aktualizována v září 2022, přitom ještě září 2022 není :) a dokument je tam z února 2022, asi musím ještě hodinu počkat než bude září :D
Rozhodnutí Energetického regulačního úřadu sp. zn. OSS-04281/2022-ERU není na webu ERÚ ani úřední desce k nalezení. A vůbec tam nemůžu najít žádné legislativní rozhodnutí a návrhy PPDS a konzultační procesy jak tam bylo ještě nedávno.
Takže asi zase něco nového vymysleli jak s námi vy....t, ale není to k nalezení a za cca 30 minut už to má začít platit a žádný veřejný konzultační proces nebyl. :(
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

poloostrovy na ně :headbang: . Byrobordel nikdy nebude k horšímu pro ně , ale jedině k horšímu pro nás .
Vážně se stále divím proč před nima (ERU , ČEZ , PPDS ... ) vohýbáte hřbety :roll: . Asi to někoho baví .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 860
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od redcrown »

Přesně
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od tomas »

Právě že já jim hřbet neohýbám. A ty technické a legislativní nesmysly jim "hezky" vracím. A tento investor je schopný po těch distribučních šmejdech a takzvaného "nezávislého" ERÚ za ten brobordel vymáhat ušlý zisk. Poloostrov 400kw by se asi moc nevyplatil. I když prý bude brzy 20 Kč/kWh, tak pak snad jo, ale hodně energie by přišlo nazmar pokud nebude sezónní akumulace.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od brumlaj »

Klobouk dolů Tomáši. Na hrubý pytel ...... prostě jsi jim sestřelil sviňárnu která mnohé jiné odradí. Zajímavý je ten bleskový únik informací z ERÚ. Ten nový ERÚ web, kde se nedá nic najít, je asi taky na přání ČEZu.
p.s.: taky už pouze UPS, není jediný důvod jim udržovat distribuční soustavu v chodu. Jsem zvědav na nové tarify, kolik budou výrobnám za aktivní podporu sítě platit ;-)
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od tomas »

Tak podle odpovědi od ERÚ se komise PPDS v září nesešla, snad tedy v říjnu budou řešit tento problém.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od Beny »

tomas píše: sob říj 08, 2022 2:07 pm Tak podle odpovědi od ERÚ se komise PPDS v září nesešla, snad tedy v říjnu budou řešit tento problém.
To je zajímavá informace.
Já jsem s plánovanou změnou (navýšení výrobny bez nutnosti licene nad 10 kWp) psal otázku na ERÚ ohledně změny PPDS, zda dojde i tam k nějakým úpravám a přišel mě email s odpovědí, že oni nic nenavrhují, jen schvalují a vše je v rámci provozovatele DS, viz. screen.
Screenshot 2022-10-08 at 19-06-48 (3) FVE – Seznam Email.png
Screenshot 2022-10-08 at 19-06-48 (3) FVE – Seznam Email.png (47.88 KiB) Zobrazeno 5706 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od tomas »

24.10.2022 přišla z ERÚ odpověď:
Dobrý den,

po kontaktování komise PPDS jsme obdrželi následující odpověď.

Požadované nastavení podpěťových U<< je nastaveno úmyslně - musí být kratší, než je beznapěťová pauza OZ vedení, do kterého je zdroj připojen. Jedná se o specifické nastavení pro kabelové sítě.
Z důvodu bezpečnosti provozování DS je tedy U<< rychlejší než FRT.
Chápeme, že je nastavení odlišně od požadavku v rámci přílohy č.4 PPDS. Samozřejmě i dle dnešních platných PPDS lze požadovat odlišné nastavením pro specifické situace.
Požadované nastavení ochran je shodou celé skupiny č.3 Cired – Ochrany a v rámci nejbližších úprav přílohy č.4 bude provedena změna nastavení pro odlišné typy sítí.
V případě, že budete potřebovat další, konkrétnější vysvětlení, obraťte se přímo na příslušného PDS.

S pozdravem
Takže úřad tvrdící o sobě že je nezávislý mne odkázal zpět na distributora. A kdo pospíše soulad s RfG s vědomím toho že je to podvod a bude za to zodpovězený neuvedl. Možná jsou na to v ERÚ zvyklý a je to pro ně běžná situace vědomě podpisovat podvodné dokumenty, ale já to dělat nebudu.
Navíc se mne ti šmejdi pokoušejí "opít rohlíkem" jako kdyby jiní distributoři kabelové sítě s OZ nepoužívali. Tak ať si OZ přenastaví, je to jejich problém já to legislativy nenapsal, napsali si to tam oni sami, tak nevím proč do těch svých podvodů zatahují ostatní a nutí je k podpisu podvodných dokumentů. Stejně je to nesmysl řešit u nesynchronního zdroje který tu síť v beznapěťové pauze OZ stejně neudrží, zvláště ne při poruše. Proto je tam také rozdíl v požadavcích na FRT mezi synchronním a nesynchronním zdrojem.
Navíc to není žádná odlišná situace, ČEZ distribuce to má nově ve smlouvách ke všem zdrojům nad tuším 16A bez ohledu na to, jestli je tam kabelová síť nebo holé AlFe lana na sloupech. Prostě to zmrvili a nechtějí to přiznat, já jim to ale nepodepíšu, maximálně s poznámkou že to vzhledem k požadovanému nastavení ochran nesplňuje RfG.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od brumlaj »

ČEZ je pouhou školkou pro ČEPS. A to jsou teprve kabrňáci. Inu pan Maděra si v devadesátkách naběhl občanským postojem a od té doby se to s ním veze. Je holt persona non grata. A co chtít po společnosti, která je i třicet let po plyšáku řízena dle "vyhodnocení rizik", nikoli dle zákonů (a je zcela lhostejno zda fyzikálních či společenských, obě varianty jsou potírány, nyní aktuálně ve jménu groše v kešeni)?
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od Kodl69 »

Trochu jsem to omrkl, a to je celkem síla. Hlavně policie jak se dotazuje ministerstva. Proč? Když na to nemá odborníka, má pozvat nezávislého soudního znalce, nebo snad ne? Celý je to o tom, že kapři si rybník nevypustí. Ostatně proč to zrovna neuvedli do původního stavu?
Tohle mi připomíná osobní zkušenost s "vyšetřovateli" z obvodního oddělení policie, kteří chtěli vyřešit, kdo rozšířil nějaký "pikantní" fotky po internetu... Měl jsem z nich trochu dojem, že čekají, že dotyčnej jak zahlídne uniformu, tak se psychicky složí, což se samozřejmě nestalo.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od tomas »

V nových smlouvách připojení výroben už je ta chyba s nekoordinací ochrany s funkcí FRT opravená.
Chybu nikdo nepřiznal a neomluvil se za ty vrácené projekty o kterých tvrdili že je mám špatně já a za časové zdržení a zbytečnou práci navíc.
Místo toho jen lhali že to je správně a musí to tak být, když jsem je na to upozorňoval.
Tak jsem ERÚ poděkoval za jejich odpověď a projevenou snahu o nezávislost. A že už je to opravné a riziko blackoutu o něco nižší.
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od tomas »

Tak se omlouvám, "opravili" - rozdělili na synchronní a nesynchronní pouze 1. stupeň podpětí. Ve druhém stupni podpětí je stále chyba, stále tam mají U<< 0,45 x Un, sledovací čas 0,2 což je v rozporu s PPDS přílohou č. a RfG.
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od tomas »

Beny píše: sob říj 08, 2022 7:09 pm
tomas píše: sob říj 08, 2022 2:07 pm Tak podle odpovědi od ERÚ se komise PPDS v září nesešla, snad tedy v říjnu budou řešit tento problém.
To je zajímavá informace.
Já jsem s plánovanou změnou (navýšení výrobny bez nutnosti licene nad 10 kWp) psal otázku na ERÚ ohledně změny PPDS, zda dojde i tam k nějakým úpravám a přišel mě email s odpovědí, že oni nic nenavrhují, jen schvalují a vše je v rámci provozovatele DS, viz. screen.

Screenshot 2022-10-08 at 19-06-48 (3) FVE – Seznam Email.png
Veřejné připomínkování nových PPDS už nebylo několik let. A i u toho posledního dovolili se vyjádřit pouze k něčemu a cokoliv jiného odmítali.

Zase jsem se do nich trochu pustil a napsal jsem ERÚ že lživé a podvodné dokumenty vědomě nepodepisujeme a jestli oni ano, tak ať do toho nezatahují ostatní.
A požádal jsem o informaci jak získat jejich výjimku pro ten dokument výrobního modulu když za podmínek distributora jej není možné splnit.
zuzi
Příspěvky: 75
Registrován: stř bře 16, 2022 2:19 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od zuzi »

Jak tohle dopadlo, ozvali se ještě a nebo dělají černou díru?
tomas píše: stř kvě 17, 2023 12:01 am
Veřejné připomínkování nových PPDS už nebylo několik let. A i u toho posledního dovolili se vyjádřit pouze k něčemu a cokoliv jiného odmítali.

Zase jsem se do nich trochu pustil a napsal jsem ERÚ že lživé a podvodné dokumenty vědomě nepodepisujeme a jestli oni ano, tak ať do toho nezatahují ostatní.
A požádal jsem o informaci jak získat jejich výjimku pro ten dokument výrobního modulu když za podmínek distributora jej není možné splnit.
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od xmasin »

Tak jsem se dnes dozvěděl, že od 1.9.2023 platí nové znění PPDS Přílohy 4, zajímavé je, že i dva měsíce po platnosti mají všichni distributoři na webech ještě starou verzi.
zuzi
Příspěvky: 75
Registrován: stř bře 16, 2022 2:19 pm

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od zuzi »

A je tam nějaká postřehnutelná změna?
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od xmasin »

zuzi píše: pon lis 06, 2023 11:54 am A je tam nějaká postřehnutelná změna?
Není to změna PPDS, ale Připojovacích podmínek. Zatím jsem našel, že mikrozdroje posuzují podle výkonu panelů a ne měniče. Takže lze mít měnič s výkonem vyšším než 10 kW pokud je v panelech 10 kW nebo méně.
Raww
Příspěvky: 78
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG

Příspěvek od Raww »

xmasin píše: pon lis 06, 2023 1:34 pm
zuzi píše: pon lis 06, 2023 11:54 am A je tam nějaká postřehnutelná změna?
Není to změna PPDS, ale Připojovacích podmínek. Zatím jsem našel, že mikrozdroje posuzují podle výkonu panelů a ne měniče. Takže lze mít měnič s výkonem vyšším než 10 kW pokud je v panelech 10 kW nebo méně.
Takto to mám postavený nejenom já a UTP proběhlo v červenci 23 u E.Onu.
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“