DC část - montážní drobničky

Odpovědět
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Dokončuji přípravu před instalací panelů na šikmé taškové střeše a mám pár technologických dotazů:

Pod střechou v půdním prostoru budu mít DC rozvaděč s odpojovačema a přepětovkama. Zároveň zde propojím čtyři pole panelů do dvou stringů.
  • Mohu si tento rozvaděč z hlediska revize atd. sestavit sám, nebo na to musí být odborná firma (štítky atd.)?
  • Vybral jsem NOARK PHS 24T IP65. Bude to ok, nebo raději něco plechového?
  • Rozvaděč chci umístit na nějakou svislou desku, kterou přidělám mezi dvě krokve. Mohu použít třeba vodovzdornou překližku (mám krásný zbytek tl.18mm) nebo raději něco jiného popř. co (plech, pertinax apod.)?
  • Čím dělat propojky v rozvaděči mezi odpojovači a přepěťovkami atd? Z logiky věci asi též solárními kabely 6mm2 jako celé rozvody.
  • Je nutné resp. vhodné tyto slaněné vodiče opatřovat dutinkami?
  • Kabely k panelům mám z půdy vedené UV odolnými trubkami Kopos 32mm skrz větrací tašky. Přijde mi vhodné trubky něčím zaslepit kvůli vlhkosti, vosám apod., Na střechy se vždycky dával bitumenový tmel, ale mám trochu obavu abych tím třeba chemicky nenarušil izolaci kabelu. Nějaké doporučení?
  • Od DC rozvaděče ke střídači to bude cca 11 metrů. Lze vést páry obou stringů v jedné Kopoflex 40 chráničce (spoleně s CYA16) nebo raději každý pár zvlášť? V případě odděleného vedení dát do každé chráničky samostatný CYA16?
Díky
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od brumlaj »

z hlediska revize ne
------
rozvaděč musí být na nehořlavé podložce.
tam kde stačí 6mm2 klidně sol. kabely
je to vhodné, domluv se s revizákem.
PUR pěna, izolačkou překrýt kvůli UV degradaci
zemnění co nejdál od pracovních vodičů
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Sestavení rozvaděče - "z hlediska revize ne" znamená "nemohu sestavit sám" nebo "nemusí být odborná firma"?

"zemnění co nejdál od pracovních vodičů" - tady viewtopic.php?p=13567#p13567 psal David, že to mí jít společně, tak teď teda nevím...
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od brumlaj »

přijde-li blesk, pak proud v PE vodiči naindukuje proud i v paralelně vedených vodičích. A nehovořím jen o přímém úderu.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Diablo007 »

brumlaj píše: ned srp 21, 2022 10:04 am přijde-li blesk, pak proud v PE vodiči naindukuje proud i v paralelně vedených vodičích. A nehovořím jen o přímém úderu.
Tady asi chybí důležité informace je nahoře přepěťovky třídy T1+T2? Tedy u střídače musí být další přepěťovka a vedení souběžně je pak v pořádku. Můj revizak to dokonce vyžaduje společně ale jak říkám důležitý začátek kde se můžeme bavit o provedeni je. Jsou dodržené odstupy od hromosvodů je vůbec hromosvod pokud ne je pospojování konstrukcí a přízemněni ? Atd atd
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Hromosvod je.
Odstupy dodrženy jsou.
Přepěťovky jsem plánoval Dehn combo DCB YPV 1200. Ty jsou T1+T2, což by v daném případě už nemuselo být, ale asi není důvod proč to tam nedat.
Jinak ze střechy k DC rozvaděči jsem včera natahal ve společných chráničkách vždy pracovní vodiče i zem. Zem CYA16 a před průchodem pod tašky přechod přes ekvipotenciální svorkovnici na holý hliník průměr 6mm, kterým propojím všechny konstrukce v každém poli
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Chlapi jak je to teda s těma chráničkama na trase od panelů k DC rozvaděči na půdě - souběh vodiče pro uzemnění konstrukcí s pracovníma vodičema?
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Kodl69 »

plocha smyčky mezi prac. vodiči a vodiči pospojování/ uzemnění by měla být co nejmenší.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Kodl69 píše: pon srp 22, 2022 3:01 am plocha smyčky mezi prac. vodiči a vodiči pospojování/ uzemnění by měla být co nejmenší.
To by pak znamenalo, že ten souběh pracovních vodičů s vodiči pospojování/uzemnění v jedné chráničce je ideální stav, pač plocha se blíží nule. Nebo se pletu?
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Mám prostě komplikovanou střechu:
Strecha5.jpg
Strecha5.jpg (331.78 KiB) Zobrazeno 3127 x
Pohled do půdy od severu k jihu:
Puda01.jpg
Puda01.jpg (894.39 KiB) Zobrazeno 3127 x
kde je rozvodná krabice s rozbočením pospojování a přivedením pracovních vodičů pro čtyři pole panelů:
RK01.jpg
RK01.jpg (618.51 KiB) Zobrazeno 3127 x
Dotaz zní:

Je to takto v pořádku?
Pokud ne, tak pls nějaký návrh jak to předělat.

Díky moc
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od brumlaj »

Kodl69 píše: pon srp 22, 2022 3:01 am plocha smyčky mezi prac. vodiči a vodiči pospojování/ uzemnění by měla být co nejmenší.
Mezi pracovními vodiči určitě ano, a proč i mezi nimi a uzemněním? (to že tvoří anténu vůči cizímu magnetickému poli asi nevadí?)
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Kodl69 »

jednoduše, pokud se do smyčky díky elektromg poli naindukuje napětí, tak aby bylo co nejmenší. Vlastně stejně jako u těch pracovních vodičů.
Specifický případ je kabel s PE vodičem a vedle vodič pospojování - tam by se měla dodržet smyčka do 10m2, jinak vychází vyšší míra rizika v hodnocení rizik podle ČSN EN 62 305 Logicky se naindukované napětí rozdělí podle impedancí, tj pokud není někde pár závitů navíc, menší impedanci bude mít CY 16mm2 pospojování než třeba CY 2.5mm2 v kabelu a ten to celý odskáče...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Kodl69 píše: stř srp 24, 2022 1:27 pm jednoduše, pokud se do smyčky díky elektromg poli naindukuje napětí, tak aby bylo co nejmenší. Vlastně stejně jako u těch pracovních vodičů.
Specifický případ je kabel s PE vodičem a vedle vodič pospojování - tam by se měla dodržet smyčka do 10m2, jinak vychází vyšší míra rizika v hodnocení rizik podle ČSN EN 62 305 Logicky se naindukované napětí rozdělí podle impedancí, tj pokud není někde pár závitů navíc, menší impedanci bude mít CY 16mm2 pospojování než třeba CY 2.5mm2 v kabelu a ten to celý odskáče...
Jenže:
1. Já si pořád neumím představit tu smyčku u vodiče pospojování. Mám to zapojené de facto jako strom - čtyři koncové větve od jednotlivých polí konstrukcí se sbíhají na svorkovnici a odtud jde CYA16 dále přes DC rozvaděč do hlavního domovního rozvaděče na společnou PE svorkovnici (ta je dalším CYA16 připojena na zemnící pásy v základech). U těch pracovních vodičů smyčku vidím - přívod, sériově propojené jednotlivé panely a poslední kabel zpátky.
2. Nevyplývá mi z toho, zda zapojení dle obr. mohu ponechat, nebo zda ten souběh pracovních vodičů a pospojování je zásadně špatně jak píše brumlaj a zda by se ty vylepšilo tím, že bych vodiče pospojování vedl jinudy, řekněme třeba o metr dál v samostatných chráničkách.

Diky
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Kodl69 »

tohle je správně. Akorát nechápu zapojení těch stringů Do některejch vede jenom pospojování a jeden vodič? Smyčka mezi prac. vodiči a pospojováním se uzavírá až ve chvíli, kdy zafunguje přepěťovka, a snaží se to dostat na stejný potenciál. A FV panely jsou nestandartní instalace, ve standartní instalaci se uzavírají smyčky mezi PE a pospojováním i bez přepěťovky.
P.S: Tady někde jako máš tu krabici, by měly být přep. ochrany - na rozhraní zóny LPZ0b a LPZ1...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Díky, trochu jsem vylepšil fotky, aby bylo jasné co kam povede:
Strecha6.jpg
Strecha6.jpg (383.71 KiB) Zobrazeno 2884 x
RK02.jpg
RK02.jpg (628.66 KiB) Zobrazeno 2884 x
Z1 bude vždy v sérii se Z2 (propojka vede v samostatné chráničce mimo krabici). Stejně tak V1 v sérii s V2 (propojka vede skrz krabici)
Abych mohl v budoucnu vytvořit stringy dvěma různými způsoby - Jl+Jp a Z+V resp. Jl+Z a V+Jp, tak si je stahuju do DC rozvaděče, kde mi bude končit osm pracovních vodičů ze čtyřech střešních ploch a tam dva a dva vodiče propojím a zbylé čtyři zavedu do pojistkových odpojovačů.
Zpočátku to bude kompromisní varianta - Jl jeden string a Z+V druhý (Jp zatím neinstalováno), což bude 8,9 kWp a schváleno od distributora mám 9 kWp.
Pokud padne limit 10kWp, tak nainstaluju pole Jp a v DC rozvaděči ho propojím do série s Jl, čímž posílím tento string, Pokud se z nějakých důvodů ukáže, že by bylo lepší mít stringy vytvořené tím druhým způsobem, tak to lze přepojit v DC rozvaděči (za oblačné noci...:-) )

Panely mám JASolar 390Wp a střídač by měl být Wattsonic WTS-10KTL-HT, který má MPPT rozsah 200-850V, což by mělo být splněno i se zimní rezervou za všech okolností.
Bohužel kvůli tomu hřebenu na jih, vikýřům, jednomu stromu a komínu musím mít na všech panelech optimizéry.
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Kodl69 »

Tak to potom chápu. Měl jsem za to, že to odtud vede až k měniči...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Kodl69 píše: čtv srp 25, 2022 9:46 pm Tak to potom chápu. Měl jsem za to, že to odtud vede až k měniči...
Takže schváleno? :D
PS
Ještě bych mohl spojku mezi Z1 a Z2 táhnout taky přes tu krabici, čímž by se zmenšila plocha smyčky. Má to cenu?
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Kodl69 »

Podle vlastní úvahy... Zase nežijeme v dokonalém světě. Největší smyčku máš jistě pod tím polem 9 a 6 ti panelů. Já jsem takhle kdysi natahal svoje 3s stringy, a utěšuju se tím, že jedna smyčka je z lepva do prava a druhá z prava do leva... Ostatně nejen kvůli smyčkám se používá zapojení "leap frog"
což je trochu makačka na bednu, ale smyčka vznikne fakt nicotná. Od jisté doby to používám na FV ohřevech, ušetří se tím i kus solarkabelu, oba vývody jsou na jedné straně... Obrázek
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Jo takhle pěkně v řadě je to jasný...:-) Zkusím si s tím pohrát. Každopádně ty optimizéry tam přidají další kabely. A vůbec musí se všechny panely v poli montovat stejnou stranou nahoru (tedy třeba všude plus vlevo?)
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Kodl69 »

Nemusí, nemají nijak stanovenej vrch a spodek, a když jsou to ty moderní půlený, co mají kratší kablíky ze dvou krabiček na krajích panelu, tak ani nevychází dýlky kabelů na leapfrog, když není každej druhej "vzhůru nohama". Ty vlastně budeš zapojovat výstupy z optimizérů stejně jako výstupy z panelů.
P.S: Nejhorší byla instalace panelů na "vaničky" na plochou střechu, tj panely na ležato, měly vývody na krajích, tj nahoře a dole cca 40cm dlouhý, tj metr chyběl i na přímý propojení. Tak jsem vyráběl 6 propojek délky cca 2m...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od jarda62 »

Super.
Dík moc. Ještě poslední dva dotazy a můžu pokračovat:
Mám vyměnit tu vodovzdornou překližku pod krabicí za cetris desku?
DC rozvaděč pro sichr oceloplechový a pod něj cetris je ok?
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Dagus »

Překližku tam nech a dej na to tu Cetris desku. Ideálně bych dával takové šrouby, aby nedosahovaly té překližky.
bublich
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 26, 2021 3:25 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od bublich »

Ano pro sichr OCP.Jak Vám již bylo řečeno na foru MP.
Mico
Příspěvky: 1
Registrován: pon črc 11, 2022 10:18 pm

Re: DC část - montážní drobničky

Příspěvek od Mico »

A nerušia tie prepetia zo slučky optimizéry?
Zrejme obsahujú varistory a keďže sú v sérií tak prepätie by mohlo byť redukované priamo nimi ak sú na každom paneli.
Neviem ako je to zapojené, len tak uvažujem. Čo vy na to?
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“