Maximální velikost měniče bez licence

Odpovědět
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od kekita »

Mám takový dotaz, který se snažím vyřešit už delší dobu a už mě nenapadá, kde se zeptat.
Pokud mám panely do 10 kWp a měnič bych chtěla solax 15.0, musím si zažádat o licenci? Má to tady tak někdo?
Z pohledu dotací to vůbec nevadí - tam jsem to konzultovala a tam je zásadní celkový výkon panelů a mají to i pěkně vysvětlené v podkladech.
Ale z hlediska eonu a PPP mi nikdo nedokázal odpovědět. Odpověď eonu po 3 týdnech od emailu byla, že si to mám vyřídit z ERU. Tak jsem volala na ERU a tam mi paní řekla, že pokud chci PPP, tak musí být licence vždy. Že tam potvrzují licence i na 2kWp elektrárny :? Jediný případ, kdy nemusí být licence je ten, když mám mikrozdoj a přetoky téměř nulové. Pokud začnu dodávat do sítě, tak musí být licence vždy :shock: 3x jsem se jí na to ptala-nechtěla jsem tomu věřit, protože v okolí má spousta lidí připojené elektrárny na síť a nikdo to nemá na IČO...
Tak jak to teda je? Máte někdo připojený 15-ctku měnič a přitom bez licence?
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od Zak »

Zdravim

toto je takove sede uzemi - take jsem se to snazil resit.
Firmy, kde jsem to konzultoval, se deli na 3 kategorie odpovedi:

1) Neni problem
2) V zadnem pripade
3) Dame vam mensi menic, udela se PPP a pak si ho tajne vymenite

Cele to prameni z toho, ze zrejme kazdy distributor v CR ( a dost mozna kazdy technik distributora) si vyklada podminky pripojeni jinak. Nekdo kouka na vykon menice, nekdo na vykon panelu. A obvykle neni sila, ktera by to mohla ovlivnit.

Ale mozna me nekdo opravi...

Ps. Kazdopadne si myslim, ze pro vetsinu instalaci to zrovna u Solaxu G4 nehraju moc roli - mensi verze maji pretizitelnost az 150% na fazi (5 kW na fazi maximálně), a větší verze 12 kW a 15 kW to nemají, takže tam je na fazi maximalne 12/3, respektive 15/3=5 kW (stejne jako u verze 10 kW menice). Takze pokud vylozene nepotrebujete dostupnych 5 kW na fazi na VSECH fazich najednou, tak to moc smysl resit asi nema.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od Diablo007 »

Kmcemu ta přežitelnost na pár sekund je dobrá s z dlouhodobého uživatelského hlediska? Trvalých 5kw je prostě trvalých a výroba spotřebu pokryje a nemusím když ženská má na jedné fázi bojler s čímkoliv jiným řešit že pořád nakupuji i když mám z panelů dost abych nemusel
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od visis »

Mě by zajímala ta druhá část odpovědi eru. Mikrozdroj bez licence s nulovými přetoky. Jinak licence?
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od pave69 »

Například GoodWe umožňuje technicky přetížitelnost min 10% po dobu 8 hod (tj. prakticky 10kW střídač dokáže během celé denní špičky posílat min 11 kW), protože zákony v Číně to vyžadují (něco ve stylu "ani paprsek slunce nazmar"). Ale pro Evropské země to je FW zakázané, protože tady regulátoři požadují nepřekročení smluveného výkonu. Má to pro nás jediný vedlejší pozitivní efekt, že střídač dokáže i při max jmenovitém výkonu měnit účiník tak, že využívá těch 10% navíc - ale jen jako jalovou složku.
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od kekita »

visis píše: úte zář 06, 2022 7:08 pm Mě by zajímala ta druhá část odpovědi eru. Mikrozdroj bez licence s nulovými přetoky. Jinak licence?
No, právě že to jsem zůstala úplně čučet :lol: to by pak znamenalo, že všechny elektrárny jedou "načerno" a ve skutečnosti se veškeré přetoky musí hlásit a danit. Pokud by mě tohle neřekli na ERU, tak to asi neřeším, protože mám písemně od EONu, že si to mám vyřešit na ERU. Všude na netu čtu, že je licence nad 10 kWp a pak mi osobně řekne toto...

Nechce zítra někdo zavolat na ERU? Třeba narazíte na někoho jiného a odpověď bude jiná...
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od kekita »

Zak píše: úte zář 06, 2022 6:03 pm
3) Dame vam mensi menic, udela se PPP a pak si ho tajne vymenite

Cele to prameni z toho, ze zrejme kazdy distributor v CR ( a dost mozna kazdy technik distributora) si vyklada podminky pripojeni jinak. Nekdo kouka na vykon menice, nekdo na vykon panelu. A obvykle neni sila, ktera by to mohla ovlivnit.
Tam jde o to, že mám možnost mít spíš 15-tky. Teď je s měniči problém a 10-tky chcou všichni...

Já nechápu, že někdo nemůže sepsat jednotné pravidla - to je tak složité? Použijte tohle, tohle, nebo tohle, pokud použijete támhle to, tak si musíte navíc zařídit tyto věci. Vždyť i u těch dotací je to napsané jak pro ...., aby to každý pochopil :stupidme: sice je to blbě rozházené sem tam, ale člověk tam vždy najde co potřebuje.

Ještě pro upřesnění - paní na ERU mi řekla, že by si to taky vykládala tak, že je ten výkon omezený panelama, ale pak jedním dechem dodala to s tou licencí...
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od xmasin »

Co jsem hledal, tak je rozdíl pro licenci a pro připojení k DS, kromě toho je ještě rozdíl ve způsobu připojení a to bez dodávek a s dodávkami energie do DS.
Pro licenci rozhoduje instalovaný výkon v panelech, takže do 10 kW není třeba licence, ale má to omezení v tom, že dostanete takzvaný kombinovaný EAN, což je odběratelský EAN s příznakem, že je v odběrném místě instalována výrobna elektřiny. Výhoda je, že se zbavíte byrobordelu s normální výrobnou, nevýhoda je, že můžete elektřinu dodávat jen obchodníkovi u kterého máte zároveň odběr. Příjem z prodeje elektřiny je v tomto případě daněn jako ostatní příjem. Nad 10 kW v panelech je třeba licence, ale jde o ni zažádat i když máte výkon menší než 10 kW. Výhoda je, že dostanete dva EANy (výrobní a spotřební) a můžete mít dodávku a odběr od různých obchodníků s elektřinou. Nevýhoda je, že se stáváte podnikatelem (takže pokud vás vyhodí z práce, tak nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti a jako bonus máte veškerou zátěž s administrativou včetně OTE). Teoreticky od platnosti nové vyhlášky o měření elektřiny budou snad dva EANy automaticky, ale kdy vyhláška vyjde a jestli to tak bude je ve hvězdách.
Co se týče připojení do DS, tak to je trochu jinak. Pokud nechcete dodávat elektřinu do DS tak se jedná o mikrozdroj bez dodávek a distributor vás připojit musí pokud to umožňují parametry sítě přičemž výkon je limitován na 10 kW, ale za případnou dodávku elektřiny do sítě platíte pokutu. Pokud chcete dodávat do sítě, tak se jedná o standardní proces připojení mikrozdroje (do 10kW) nebo výrobny (nad 10 kW) přičemž jako určující se z hlediska DS bere menší hodnota z instalovaného výkonu panelů nebo měniče, takže lze mít na střeše 10 kW v panelech a třeba 20 kW měnič a bude se brát, že výkon do DS je 10 kW, opačně lze mít třeba 5 kW v panelech a výkon měniče jen 3,6 kW (toto bylo změněno v PPDS od roku 2021).
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od kekita »

xmasin píše: stř zář 07, 2022 10:09 am toto bylo změněno v PPDS od roku 2021
Takže zjednodušeně můžu říct, že se to řídí výkonem panelů v 99% případů (až teda na ty specifické s malým měničem, což si asi dá málokdo).

Podle toho co píšeš, musí každý danit dodávku do sítě i bez licence? Protože všichni koho znám, to nedělají...
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od xmasin »

kekita píše: stř zář 07, 2022 2:51 pm Takže zjednodušeně můžu říct, že se to řídí výkonem panelů v 99% případů (až teda na ty specifické s malým měničem, což si asi dá málokdo).

Podle toho co píšeš, musí každý danit dodávku do sítě i bez licence? Protože všichni koho znám, to nedělají...
V principu ano, ale kdo chce jen 1f elektrárnu tak může dát víc panelů a měnič jen 3,6 kW a projde.

V principu ano, danit by se mělo pokud příjem z prodeje elektřiny přesáhne 15 tisíc Kč/rok.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od visis »

Hezky vysvětlené ;)

Může ale nastat situace, že máte panely nejen na jih, a tam když mam 10kwp, tak to klidně dá těch 10kw, ale třeba rozložené od východu přes jih, po západ. Pak 3,3+3,3+3,3 nikdy nedá v souběhu 10kw. Tam má smysl mít třeba v panelech výrazně víc než měnič a potom by byla menší hodnota ta měniče.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od kekita »

xmasin píše: stř zář 07, 2022 4:26 pm V principu ano, ale kdo chce jen 1f elektrárnu tak může dát víc panelů a měnič jen 3,6 kW a projde.

V principu ano, danit by se mělo pokud příjem z prodeje elektřiny přesáhne 15 tisíc Kč/rok.
Dík za odpověď - 15tisíc bylo v minulosti celkem nepředstavitelných při prodeji, ale dnes už je to celkem reálné
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od xmasin »

visis píše: stř zář 07, 2022 4:40 pm Hezky vysvětlené ;)

Může ale nastat situace, že máte panely nejen na jih, a tam když mam 10kwp, tak to klidně dá těch 10kw, ale třeba rozložené od východu přes jih, po západ. Pak 3,3+3,3+3,3 nikdy nedá v souběhu 10kw. Tam má smysl mít třeba v panelech výrazně víc než měnič a potom by byla menší hodnota ta měniče.
Přesně tak, sám mám 2,5 kWp na východ a 2,5 kWp na západ a víc než 3,5 kW z toho nedostanu. Do roku 2021 nebylo možné připojit takovouto FVE jednofázově, od roku 2021 už by to mělo jít. Budu to muset zkusit.
Instalovaný činný výkon výrobny elektřiny
Součet jmenovitých činných výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících
solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů. U fotovoltaických elektráren se
pro posouzení vlivu na DS (včetně velikosti nesymetrie) uvažuje výkon střídačů.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od visis »

Jj, já má teď ve výstavbě V+J+Z 3,15+3,6+3,15 kwp. Jsem zvědav co z toho dostanu, ale počítám tak max 85% nominálního výkonu. Ale zase to bude rozložené během celého dne.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od xmasin »

visis píše: stř zář 07, 2022 5:01 pm Jj, já má teď ve výstavbě V+J+Z 3,15+3,6+3,15 kwp. Jsem zvědav co z toho dostanu, ale počítám tak max 85% nominálního výkonu. Ale zase to bude rozložené během celého dne.
Moje zkušenost ukazuje, že z kombinace V+Z lze špičkově dostat tak 70% součtu výkonů.
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od kekita »

Teď jsem ještě přemýšlela, že pokud by se při té 15-tce použily bifaciální panely, tak mám v podstatě 12kWp elektrárnu, která je oficiálně 10-sítka. Nebo se pletu a je někde háček?
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od xmasin »

kekita píše: stř zář 07, 2022 5:54 pm Teď jsem ještě přemýšlela, že pokud by se při té 15-tce použily bifaciální panely, tak mám v podstatě 12kWp elektrárnu, která je oficiálně 10-sítka. Nebo se pletu a je někde háček?
U bifaciálních panelů se počítá jen výkon z přední strany, to co přidá zadní strana se nepočítá, ale aby to fungovalo musí se na tu zadní stranu dostat nějaké světlo.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od Youda »

kekita píše: stř zář 07, 2022 4:42 pm
xmasin píše: stř zář 07, 2022 4:26 pm V principu ano, ale kdo chce jen 1f elektrárnu tak může dát víc panelů a měnič jen 3,6 kW a projde.

V principu ano, danit by se mělo pokud příjem z prodeje elektřiny přesáhne 15 tisíc Kč/rok.
Dík za odpověď - 15tisíc bylo v minulosti celkem nepředstavitelných při prodeji, ale dnes už je to celkem reálné
je to 30 tisíc
Jusufs
Příspěvky: 38
Registrován: sob srp 06, 2022 6:58 am
Bydliště: Bratislava
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 7

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od Jusufs »

No som zvedavy ako to bude na SK. 30000 je 1200e. Obavam sa, ze nas nechaju vybudovat si v kampani FV elektrarne a potom nam ich zdania.
Podobne to bolo zo subvenciou a masivnou kampanou pri vymene klasickych za kondenzacne kotle a plyn je traz fuj. Mame kurit CO2 ? Kde sada kupit lacno jedna tona, prosim nie na Amsterdamskej burze ? Pretoze 1m3 tvrdeho dreva na kurenie u nas stoji cez 100e a kurenie drevom je tiez fuj.

Na pobavenie, moje malotraktorove duo s kamosom - 1m3 za 12 Euro a to kamos vlastni nejake hektare lesov v zahorackom urbariari !
https://mega.nz/file/cA8XjBRT#T33bTRjNr ... Yaira3g-iM
Fotila si nas cela dedina :lol:
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od kekita »

Youda píše: čtv zář 08, 2022 3:34 pm
je to 30 tisíc
Ty si myslíš, že se to daní podle příležitostného příjmu? Já si myslím, že to podle toho nemůžeš danit, protože už nesplňuješ tu první a zásadní podmínku a to je, že ten příjem musí být nahodilý a nesmí být soustavný...
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od Youda »

Obcas na tohle tema vychazeji clanky danovych poradcu. Lze snadno dohledat. Shoduji se, ze bez IC spada prodej prebytku vyroby z FVE typu mikrozdroj do kategorie "ostatni prijmy".
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Maximální velikost měniče bez licence

Příspěvek od kekita »

Youda píše: pát zář 09, 2022 7:17 am Obcas na tohle tema vychazeji clanky danovych poradcu. Lze snadno dohledat. Shoduji se, ze bez IC spada prodej prebytku vyroby z FVE typu mikrozdroj do kategorie "ostatni prijmy".
Já jsem právěže kdysi četla od jednoho daňového poradce výklad a to bylo tak složité vysvětlování, že jsem to vzdala 🙄 Ale teď jsem se na to díky tobě podívala znovu a ono je to tam přímo uvedené-nevím jestli to doplňovali, nebo jsem před tím byla slepá....


§ 10

Ostatní příjmy

(1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména

a) příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, které nejsou provozovány podnikatelem, a příjmů z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem,


(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny

a) příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 30000 Kč; přitom příjmem poplatníka, kterému plyne příjem z chovu včel a u kterého nepřekročí ve zdaňovacím období počet včelstev 60, je částka 500 Kč na jedno včelstvo,
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“