Baterie

Odpovědět
Tomáš M.
Příspěvky: 2
Registrován: stř říj 05, 2022 10:38 pm

Baterie

Příspěvek od Tomáš M. »

Dobrý den. Mám elektroloď, kterou jsem sám stavěl - je osazena 2x12V/200W solárními panely, MPPT regulátorem, 2 ks AKUBOX LIFEPO4 280AH 12,8V SMART BLUETOOTH (zakoupeny na baterystore) které jsou zapojeny v sérii a pohání elektromotor 24V/2300W.
Protože po ročním provozu jsem zjistil, že motor nestíhá, chci loď osadit motorem 48V/6000W. Chci přidat další dva solární panely, MPPT regulátor to zvládne i na 48V ale nejsem si jistý bateriemi - můžu zapojit 4 ks AKUBOX LIFEPO4 280AH 12,8V SMART BLUETOOTH do série ? - Někde jsem se dočetl, že se to nemá dělat, ale nevím proč. A další otázka je, zda když se u baterie uvádí max.výstupní proud 120A. Pokud spočtu 6000W/48V = 125A tak je to o 5A více ale u samotných 280 AH článků je napsáno, že max vybíjecí proud je 1C- zvládnou to ta akumulátory, nebo mne BMS odpojí (samozřejmě, že nejezdím stále na plno a tohle je jen rozjezdový proud, který trvá cca 2 minuty). Vše je tak drahé, že nechci měnit regulátor a chci použít dvě baterie, které stály 53 798 Kč a pouze dokoupit další dvě.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Baterie

Příspěvek od Diablo007 »

Omezení proudu bude spíš u té bms která je v nich osazená. Nemělo by se používat ani 2ks takových baterií která má každá svoji bms protože se ti může stát že baterie budou mít každá srovnané svoje články ale mezi sebou se rozjedou. Takže doporučení je klidně doplnit další články ale pořídit bms která bude pro 48v tedy bude hlídat všechny články
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Tomáš M.
Příspěvky: 2
Registrován: stř říj 05, 2022 10:38 pm

Re: Baterie

Příspěvek od Tomáš M. »

A myslíte, že pokud stávající baterie za sezónu zvládly jen 10 nabití a vybití a já je rozeberu na články, dokoupím 8 ks 280Ah článků a BALANCÉR (BMS) 7S-20S LIFEPO4 200A 3,2V SMART BLUETOOTH, že to spolu bude fungovat a zvládnu to postavit sám, když jsem sice elektrikář, ale nic takového jsem nestavěl a viděl jsem pouze návod na tomto fóru ?
Nebo jste schopni mi to v mivvy přestavět do jara ? (třeba s tím, že vyrobím na to nějakou skříň)
Odpovědět

Zpět na „Baterie pro elektromobilitu“