PLC: Merbon / Mervis

Odpovědět
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od luky »

Vyskytuje se zde někdo, kdo používá PLC od firmy Domat se SW Merbon? Nebo PLC Unipi se SW Mervis?

http://products.domat-int.com/cs/proces ... 8-i-o.html

https://www.unipi.technology/cs/

Oba dva SW Merbon/Mervis jsou víceméně totožné. Mám doma už několik let PLC Domat markmx. Řídím tím kotelnu. Teď se do toho chystám zaintegrovat FV elektrárnu, ale narazil jsem na potíž s naprogramováním komunikace. Prostě jsem to nepochopil. Potřeboval bych poradit, jak na to. A nebo aspoň funkční příklad. Chystám se do toho ještě jednou ponořit a případně otravovat technickou podporu.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od Trubka »

Ahoj, UniPi má tuším Beny.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od Beny »

Nějaké zmínka o mně :-)

Mám Axona, už se tedy nevyrabí, je za něj náhrada, ale navadí.
Vyčítam s ním data z modbus elměrů a měřících traf, po Modbus TCP data z měniče Solaredge. PLC řídí proporcionální relé 1-10V pro odběr bojleru dle přetoků. Pak dělá nějaké výpočty a je z něj Modbus server pro vyčítání do SQL databáze. To mám sice trochu krkolomě vyřešeno přes Weintek server, ale stačí. Pak Grafanou vytvářím grafy či vidím živé data ve vizualizaci PLC.

Pokud cokoliv můžeme si zavolat. Pravda pár věcí jsem přes podporu řešil, hlavně bývají problémy s Modbus mapama.
Mervis.jpg
Mervis.jpg (196.68 KiB) Zobrazeno 3234 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od Beny »

Ještě záleží co se s tím má dělat. On HA má docela zajímavou integraci, pokud by to mělo být jen na vizualizaci. Ale jistě by šly vymyslet i jiné kokotiny :-)

https://community.victronenergy.com/que ... ctron.html
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od luky »

Už s tím řídím tu kotelnu. Udělal jsem podobné řízení i pro strejdu.
Teď bych do toho rád zaintegroval (pomocí RS485 a RS232) komunikaci s Axpertem, PCM60x, BMS od LithiumBatteryPCB a Modbus elektroměry. Bude to pak řídit vytěžování do aku nádrže (SSR 0-10V) a pod.
Logování tam nemám, plánuji InfluxDB+Grafana nebo EmonCMS. Chtěl bych "řízení" nechat na průmyslovém řešení tohle PLC a logování nechat na čemkoli jiném (Raspberry Pi). Tedy když umře nějaký OpenSource SW nebo čínský HW, tak to na samotné řízení nebude mít vliv.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od Kodl69 »

Já už dnes vidím, že plc asi ne, leda by mělo vstup i od předpovědi počasí - když to řídím ručně, tak vím, že můžu vycucat všecko protože druhej den bude svítit slunko, a naopak, když vím, že nebude, tak si nechat víc v baterkách a topení řešit klasicky, ne elektrikou, stejně jako boilery, mám zásobu vody tak na 3 dny, a když vím, že nebude kde brát, tak se snažím je ohřát na vyšší teplotu než je standartní, aby ta teplá voda vydržela dýl. Tohle automatizovat bude asi oříšek, nebo to bude horší než ruční řízení... Jedna věc je okamžitá regulace, tam PLC vyhraje, ale v předvídání asi ne...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od Bahora »

Kodl69 píše: pon říj 25, 2021 2:33 am Já už dnes vidím, že plc asi ne, leda by mělo vstup i od předpovědi počasí - když to řídím ručně, tak vím, že můžu vycucat všecko protože druhej den bude svítit slunko, a naopak, když vím, že nebude, tak si nechat víc v baterkách a topení řešit klasicky, ne elektrikou, stejně jako boilery, mám zásobu vody tak na 3 dny, a když vím, že nebude kde brát, tak se snažím je ohřát na vyšší teplotu než je standartní, aby ta teplá voda vydržela dýl. Tohle automatizovat bude asi oříšek, nebo to bude horší než ruční řízení... Jedna věc je okamžitá regulace, tam PLC vyhraje, ale v předvídání asi ne...
Dostat do PLC předpověď počasí nevidím jako problém, pokud bude přítomen i jiný automatizační/řídící systém jako HomeAssistant a spol.
Poslat to z HomeAssistantu do PLC jako ModBus, digitální vstup, 0-10V/PWM možností celá řada.
Já PLC budu nasazovat právě z důvodu autonomního řízení fotovoltaiky kdyby se HomeAssistant kousl, PLC pojede dál :)
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od Kodl69 »

zajímavej poznatek, HA se mi zrovna kousl, a restart nepomohl, nemám u toho ani monitor, tak nevím, co se děje nebo neděje.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od marsal »

Kodl69 píše: pon zář 26, 2022 11:00 am zajímavej poznatek, HA se mi zrovna kousl, a restart nepomohl, nemám u toho ani monitor, tak nevím, co se děje nebo neděje.
Inu, tohle mi osobně bylo jasné od začátku, poté, co jsem nainstaloval a provozoval x Linux i Windows počítačů: spolehlivost a nízká spotřeba je pro daný účel v PLC (ovšem nikoli Rasp třídy...). U svých dvou Foxtrotů jsem zažil za těch pár let jeden jediný samovolný restart, u kterého jsem si nebyl jist, proč nastal, žádné kousnutí. Počasí bude mít každý rozšířenější PLC bych řekl.
Přílohy
FoxtrotWeather.jpg
FoxtrotWeather.jpg (80.39 KiB) Zobrazeno 2435 x
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od dumi »

S mervis v PLC uni pi mam zkusenosti, a musim rict, ze mervis je tragedie..... Oproti Foxtrotu od tec aje to zoufale.

Pozor, to neni chyba Unipi, ale mervisu, vyrabi to nejaka treti firma. PLC od Uni Pi pokud pojedete linuxuvou verzi jsou naopak velmi dobra.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od Kodl69 »

mě by možná foxtrot zajímal, ale netuším, jak tam dostat data, který dokážu dostat do HA, tj MQTT z dyibms, ovládání klimatizace a vytěžování přes ESP32 a další, co mám teprve v plánu.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od dumi »

V zasade to neni problem. mqtt umi, je na.to.knihovna zbytek je otazka protokolu a linek.

Nic slozityho. Klidne Ti s tim pripadne pomuzu ci Te uvedu do.problematiky.

Zivim se tim.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od Bahora »

dumi píše: pon zář 26, 2022 2:46 pm S mervis v PLC uni pi mam zkusenosti, a musim rict, ze mervis je tragedie..... Oproti Foxtrotu od tec aje to zoufale.

Pozor, to neni chyba Unipi, ale mervisu, vyrabi to nejaka treti firma. PLC od Uni Pi pokud pojedete linuxuvou verzi jsou naopak velmi dobra.
Tos mne nepotěšil, mám na stole dvě bazarové UniPi Neuron S103 a L503, cena nových je aktuálně šílená.
Osazeny eMMC kartou a počítal jsem s Mervisem. Pokud by mervis nevyhovoval pak bych použil Node-RED.
Ale že je Mervis na RaspberryPi 3 potažmo UniPi nestabilní, tak to jsem nečekal.

Stabilita linuxu obecně na RPI je daná kvalitou napájení a kvalitou chlazení, smrt je SD karta která když né "do roka a do dne" nezazlobí tak do tří let na 100%, to že je souborový systém pouze pro čtení nic neznamená. (Provozuji RPI3 v Lora branách na stožárech a střechách a v datovém centru jako "drahé" teploměry)
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od dumi »

Ja nerikam, ze je nestabilni, ale zoufale nic neumi, ma problem i s Duplexni komunikaci na seriove lince. ve 21. stoleti :)

To je dobrej joke.

Node red a nebo si tam dej cistej linux a napis si to v Cecku nebo Jave.

Jinak ty jejich PLC jsou dobry, tam problem neni.

Co se tyce Raspbery, mam tady jedno Rpi2 kde mam vsechno vcetne systmu na rotacnim disku 2,5". bezi na nem logovani databaze pro FVE, co 5 vterin hromada parametru. databaze ma cca 15GB a rasp jede nonstop uz hoodne dlouho :D ez problemu.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od marsal »

Kodl69 píše: pon zář 26, 2022 8:08 pm mě by možná foxtrot zajímal, ale netuším, jak tam dostat data, který dokážu dostat do HA, tj MQTT z dyibms, ovládání klimatizace a vytěžování přes ESP32 a další, co mám teprve v plánu.
Jak psal dumi, mqtt bez problému, než jsem vyhodil z-wave, používal jsem ho (zwave + nodered:mqtt -> Foxtrot).
Je to o programování, ale když to trochu dostaneš do ruky, ta pružnost je k nezaplacení.
Pozor, Foxtrot moc není na grafy (i když je umí).
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od tomas »

Bahora píše: ned zář 25, 2022 12:06 am
Kodl69 píše: pon říj 25, 2021 2:33 am Já už dnes vidím, že plc asi ne, leda by mělo vstup i od předpovědi počasí - když to řídím ručně, tak vím, že můžu vycucat všecko protože druhej den bude svítit slunko, a naopak, když vím, že nebude, tak si nechat víc v baterkách a topení řešit klasicky, ne elektrikou, stejně jako boilery, mám zásobu vody tak na 3 dny, a když vím, že nebude kde brát, tak se snažím je ohřát na vyšší teplotu než je standartní, aby ta teplá voda vydržela dýl. Tohle automatizovat bude asi oříšek, nebo to bude horší než ruční řízení... Jedna věc je okamžitá regulace, tam PLC vyhraje, ale v předvídání asi ne...
Dostat do PLC předpověď počasí nevidím jako problém, pokud bude přítomen i jiný automatizační/řídící systém jako HomeAssistant a spol.
Poslat to z HomeAssistantu do PLC jako ModBus, digitální vstup, 0-10V/PWM možností celá řada.
Já PLC budu nasazovat právě z důvodu autonomního řízení fotovoltaiky kdyby se HomeAssistant kousl, PLC pojede dál :)
Tady poskytují předpověď slunečního svitu na zadané místo s hodinovým rozlišením až na pět dní dopředu a zdarma:
PV Forecast https://wp2.pvforecast.cz/
Tady je informace jak ty data stahovat a zpracovávat:
https://wp2.pvforecast.cz/podpora/
Jak to dostat do Mervisu?
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: PLC: Merbon / Mervis

Příspěvek od luky »

tomas píše: úte říj 18, 2022 8:59 pm Jak to dostat do Mervisu?
Ta komunikace v Mervisu je taková (pro mě) naprosto bez dokumentace a když něco chceš, můžeš si to za peníze nechat naprogramovat.
Takže moje řešení (ještě to nemám hotový, jsem programátor na baterky): Arduino s připojením na internet (ESP32/Mega+eth shield) + RS485 Modbus do PLC. Tedy na straně PLC půjde jen o další zařízení na RS485, což už nějak zvládam.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“