ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
jarka
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 24, 2022 11:34 am

ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od jarka »

Dobrý den, jsem laik, fotovoltaiku nám spustili v pondělí a proto se chci zeptat zkušenějších. Včera večer nám z ČEZ přišel e-mail, kterému moc nerozumím:
Vyhodnocení překročení rezervovaného výkonu provádíme jednou za fakturační období. Výpočet ceny za překročení probíhá tak, že evidujeme nejvyšší aktuálně naměřenou hodnotu za každou čtvrt hodinu a jedenkrát za měsíc vyhodnocujeme celkově nejvyšší hodnotu a podle toho následně fakturujeme případné překročení rezervovaného výkonu. Překročení se vyhodnocuje s přesností na W.

Cena za překročení rezervovaného výkonu je vždy účtována dle platného Cenového rozhodnutí.

Odběrné místo na hladině NN s výjimkou mikrozdrojů při zjednodušeném připojení je 1 683 Kč/kW/měsíc.

Příklad výpočtu:

Standardně připojený mikrozdroj s příkonem 4 kW:

-,,5,6 kW (nejvyšší naměřená hodnota za měsíc)

Výpočet:

5,6 kW - 4 kW (rezervovaný příkon) = 1,6 kW

1,6 x 1 683 Kč (částka fakturovaná za překročení dle platného Cenového rozhodnutí) = 2 692,8 Kč (celková částka fakturovaná za překročení rezervovaného výkonu)



*Částka uvedená v příkladu výpočtu je platná pro II. kvartál 2022. Aktuální cena je uvedena v platném Cenovém rozhodnutí. Princip výpočtu po aktualizaci ceny je neměnný.
Co to znamená a může tato situace v praxi nastat? Pokud ano, dá se této situaci vyhnout? Máme nainstalovanou fotovoltaiku:
POVOLENÝ INSTALOVANÝ VÝKON VÝROBNY (DLE ŽÁDOSTI) 9.840 kW

Děkuji za Vaše odpovědi
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od Dagus »

No znamená to, že jste si s ČEZ plácli, že budete dodávat jen nejakou max hodnotu a tu nepřekročíte a pokud ano, tak to bude stát vypálený. Jako vyrobna i mikrozdroj máte nějaké povinnosti a ty by se měli dát nastavit na střídačích, aby jste to nepřesahoval. Když se nějak udělá větší přetok, tak zlý ČEZ pošle fakturku.
jarka
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 24, 2022 11:34 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od jarka »

Děkuji za Vaši odpověď, budu kontaktovat formu, která fotovoltaiku instalovala, zda je vše nastaveno správně na střídači. Člověk se pořád učí.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od Diablo007 »

Ve smlouvě z ČEZ je uvedeno jak velká fve je připojována a tedy maximální rezervovaný výkon . Pokud firma udělala dokumentaci pro ČEZ jiné než nakonec realizovala tak pak jsou problémy právě s tím rezervovaným výkonem.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od eduard22 »

Ještě že já neprodávám a takové starosti nemám 8-) Zatím su tejden Grid Free! :D

A po doinstalaci ještě dalších 10-ti panelů (do 10kWp), možná ani v zimě nebudu potřebnovat síť. (se uskromním a večer pudu spat! Hlavně aby mi aku vydržely do rána táhnout lednici)

Sotva to vychází na soběstačnost, natož abych měl nějaké přebytky??? :o Kašlu na ně!

V zásuvce jsem dodnes měl taky stále napětí a nevyužíval jsem maximální rezervovaný výkon (3x40A/230V) ;-) Tak propstě třeba nevyužuju podobně veškerý potenciál Slunce na střeše (mimo zimu). No a co? :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
jarka
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 24, 2022 11:34 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od jarka »

Děkuji za Vaše odpovědi, prý máme vše nastaveno ve střídači správně, situace by neměla nastat. Elektřinu taky neprodáváme, ale určité přetoky do sítě budou (zdarma).
mati
Příspěvky: 44
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od mati »

jarka píše: stř říj 19, 2022 5:57 am Dobrý den, jsem laik, fotovoltaiku nám spustili v pondělí a proto se chci zeptat zkušenějších. Včera večer nám z ČEZ přišel e-mail, kterému moc nerozumím:
Vyhodnocení překročení rezervovaného výkonu provádíme jednou za fakturační období. Výpočet ceny za překročení probíhá tak, že evidujeme nejvyšší aktuálně naměřenou hodnotu za každou čtvrt hodinu a jedenkrát za měsíc vyhodnocujeme celkově nejvyšší hodnotu a podle toho následně fakturujeme případné překročení rezervovaného výkonu. Překročení se vyhodnocuje s přesností na W.

Cena za překročení rezervovaného výkonu je vždy účtována dle platného Cenového rozhodnutí.

Odběrné místo na hladině NN s výjimkou mikrozdrojů při zjednodušeném připojení je 1 683 Kč/kW/měsíc.

Příklad výpočtu:

Standardně připojený mikrozdroj s příkonem 4 kW:

-,,5,6 kW (nejvyšší naměřená hodnota za měsíc)

Výpočet:

5,6 kW - 4 kW (rezervovaný příkon) = 1,6 kW

1,6 x 1 683 Kč (částka fakturovaná za překročení dle platného Cenového rozhodnutí) = 2 692,8 Kč (celková částka fakturovaná za překročení rezervovaného výkonu)



*Částka uvedená v příkladu výpočtu je platná pro II. kvartál 2022. Aktuální cena je uvedena v platném Cenovém rozhodnutí. Princip výpočtu po aktualizaci ceny je neměnný.
Co to znamená a může tato situace v praxi nastat? Pokud ano, dá se této situaci vyhnout? Máme nainstalovanou fotovoltaiku:
POVOLENÝ INSTALOVANÝ VÝKON VÝROBNY (DLE ŽÁDOSTI) 9.840 kW

Děkuji za Vaše odpovědi
Zdravím,

chtělo by to upřesnit o jaké veličiny opravdu jde : zdali o rezervovaný výkon nebo rezervovaný příkon

Připadá mi , že tyto dvě odlišné věci jsou prezentovány jako záměnné ( třeba ve výpočtu pokuty ). A přitom jedna je o dodávce do DS a druhá je o odběru z DS.
A potom celá diskuze vychází docela zavádějící.

M.
jarka
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 24, 2022 11:34 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od jarka »

Dobrý den, co ČEZ poslal jsem zkopírovala výše. Jiné informace nemám.
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od ringo »

Zdá že ten ČEZ tam vzájemně matlá příkony a výkony, ale asi záleží z jaké strany se na to kouká takže z jeho pohledu tak je to asi ok i když z pohledu odběratele matoucí (obdobně jako u účetnictví).

Co je však horší, že často dodavatel FVE ty žádosti staví na maximální nominální výkon ale v praxi ty panely mohou dát výše a pak dojde k tomu překročení.
Já to mám postaveno + zažádáno na 4.44kWp ale v květnu se přehoupnu i přes 5kwp, Takže to omezení výkonu asi bude nutné nastavit když není nastavena rezerva :(
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od xmasin »

jarka píše: stř říj 19, 2022 5:57 am Co to znamená a může tato situace v praxi nastat? Pokud ano, dá se této situaci vyhnout? Máme nainstalovanou fotovoltaiku:
POVOLENÝ INSTALOVANÝ VÝKON VÝROBNY (DLE ŽÁDOSTI) 9.840 kW
Děkuji za Vaše odpovědi
Můžete sem naskenovat část smlouvy kde je uvedený povolený a instalovaný výkon? Pokud máte ve smlouvě povolený výkon 9,84 kW tak Vás za 5,6 kW nemůžou pokutovat, taky je možné, že někdo blbě zadal hodnotu u distribuce. Lze ověřit v portálu ČEZ Distribuce.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od danidani »

Já myslím, že tam žádná pokuta nebyla. Píše tam "Příklad výpočtu:".
jarka píše: stř říj 19, 2022 5:57 am ...
Příklad výpočtu:
jarka
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 24, 2022 11:34 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od jarka »

Ano, píšou to jen jako příklad výpočtu. Dodavatelská firma mi včera na můj dotaz řekla, že nemůžeme překročit i kdybychom neměli žádný odběr v RD
Prý nemám mít obavy.
100diesel
Příspěvky: 1
Registrován: úte říj 25, 2022 3:17 pm

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od 100diesel »

Dobrý den všem, jsem tu nový a laik. Dnes jsem dostal úplně stejný dopis od ČEZu s upozorněním na překročení rezervovaného výkonu, prostě úplně to samé jaak bylo psáno výše a to na základě žádosti první paralelní připojení kvůli žádosti o dotaci s nikým jsem si o prodeji přebytků neplacl, tzn. Že s nikým nemám žádnou dohodu a ani přebytky nikam posílat nechci, zejména svému dodavateli energii, ČEZu.
Prostě ten dopis nechápu... Pokud nebudu nikam přebytky posílat, prodávat, týká se to i mě? Mám Fve 6kWp...
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od pave69 »

Jednoduše řečeno, jde o to, že technicky nesmíte do sítě posílat víc, než máte ve smlouvě o PPP. Nesouvisí to s tím, komu a za kolik to posíláte (jestli máte s někým smlouvu o odběru). Distributor se prostě stará (podle názoru mnohých víc, než by měl a musel) o to, aby mu seděla dodávka s odběrem. Takže prostě vaše FV musí být nastavena tak, aby neposlala víc, než je ve smlouvě, jinak pokuta. Normálně by s tím neměl být problém, pokud instalační firma nastaví správně. Naštěstí i případná "pokuta" není až tak drsná.
BTW: např, v Číně to mají obráceně, technická zařízení (a distributor) musí v zájmu ekologie poslat a akceptovat vše, co FV pošle, i kdyby to bylo víc, než je nominální výkon. Vítejte na Divokém Východě EU.
JirkaFM
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 09, 2022 8:40 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od JirkaFM »

Mám dotaz na jiný stav. Pokud je rezervovaný výkon na mikrozdroj do 9,9kW a panely s orientací na východ a západ a rozšířím je na 6,5kWp a 6,5kWp. Tzn. nebudu určitě překračovat maximální výkon, ale budu mít jen větší výrobu rozloženou do celého dne. Může to někomu vadit?
huhukoktejl
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od huhukoktejl »

Taky jsem nad tím přemýšlel. Nemůže se ale stát, že v určitý okamžik, při ideální poloze slunce bude vyrábět východ i západ? A vzhledem k tomu, že se měří po 15 minutách, tak může dojít k překročení? Já mám 6 východ a 10 západ a uvažoval jsem o rozšíření na 6 východ a 12 západ.
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od kekita »

Měla bych takovou blbou otázku... Teoreticky budu mít výrobnu 9kWp panelů. Do rezervovaného výkonu výrobny si můžu napsat maximálně 10,8kWh. Má ten rezervovaný výkon něco společného s licencí ERU a potom je lepší tam uvést jenom 10kWh rezervovaného, nebo to s tím nemá nic společného? Podle mě nemá a licence se bere podle výkonu panelů, ale radši se zeptám...

Jinak pokuty a příklady pokud za překročení rezervovaného výkonu má celkem pěkně vysvětlený eon tady:
https://www.egd.cz/uctovani-prekroceni- ... eho-vykonu
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od NESKOM »

Hranice 10 kW se týká mikrozdrojů. Takže čím váce tím v budoucnu lépe pro přidání panelů.
Osobně bych na elektrárně nastavil 16kW protože to vychází na jistič 3x25A. Pokud se dá více, platí se 500Kč/A.
Mimochodem, TM nemá nic společného s počtem panelů. Jen se suše zaznamená na OTE takže si zvolte podle vaší hodnoty jističe.

U domácích elektráren je rez.výkon daný hlavně jističem a i elektroměr zaznamenává po hodinách.
Čtvrthodinové TM jsem neviděl že by se zaznamenávalo.

U jedné domácí elektrárny jsem při testování měniče překročil asi 40 minut o 5kW a nikdo se nikdy neozval.
dperczel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 02, 2023 6:12 pm

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od dperczel »

Zdravim! Jsem tu take novy. Muze nekdo poradit prosim, jak bych mel nastavit FVE aby nedoslo k prekroceni rezervovaneho vykonu a k zaplaceni pokuty CEZu? Uzavrel jsem smlouvu s Entri na vykup prebytku ale nez pozadam instalacni firmu at povoli pretoky do site, chtel bych si zajistit, ze zadnou pokutu nezaplatim. Instalacni firma mi navrhovala, ze nastavi 10% min nez nas rezervovany vykon aby tam byla nejaka rezerva. Nerozumim proc by tam mela byt rezerva a proc bych nemel to omezovat presne podle kw, coz bylo schvaleno. Mam 10kw solax stridac, 8,28 kwp panelu na strese (8,28kw schvaleny rezervovany vykon od CEZu) a 9,3kw baterie. Predem dekuji za rady.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od Momo »

Žádali jste o rezervovaný výkon ve výši shodné s instalovaným výkonem? Nebo to srazil sám distributor z těch 10 kW?
Pokud platí a), požádal bych o navýšení rezervovaného výkonu na 10 kW.

Pokud platí b), tak bych esperimentoval s omezováním přetoků. Instalovat portál naměřených dat a sledovat, co to dělá.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od Diablo007 »

Rezervovaný výkon je nastavený na instalovány výkon v panelech
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
dperczel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 02, 2023 6:12 pm

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od dperczel »

Děkuji @Momo. Je to a, přesně jak Diablo007 píše. Platí tedá, že se dá požádat o rezervovaný výkon, který je vyšší o 20% než instalovaný výkon nebo max je nastaven do výkonu střídače?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od Diablo007 »

Od instalovaného výkonu panelů není předpoklad že by měnič dělal víc než je panelů z baterky to nikdo nedotuje
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
misif
Příspěvky: 83
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od misif »

V každé lokalitě má distributor omezené množství výkonu které může zájemcům dohromady rezervovat. Je na každém jak se k tomu postaví.
Pokud máte panely na ideální jih, tak až na pár hodin v roce budou vyrábět nižší počty kW než je jejich hodnota v kWp. Tj. pokud máš 8,28kWp, tak se výroba nebude pohybovat nad 7,5kW, při tomto výkonu si vezme střídač alespoň 0,3kW vlastní spotřeby, nějaké stand-by hračky v domácnosti 0,2kW a jsem u toho, že rezervovat víc než 7kW pro čistě jižní 8,28kWp nemá smysl, pokud máš kombinaci východ-západ tak bych to odhadl někam k 5 až 6 max.
Ano můžeš požádat o rezervovaný výkon 10kW u distributora, ale ty 3-5kW, které nikdy nevyužiješ omezí ostatním v tvé lokalitě získat standardní připojení FVE.

Pokud už máš rezervovaný výkon 8,28kW tak má smysl, aby byl nastavený max. prodejní výkon o trošku méně na střídači (alespoň o předpokládanou chybu měření na tvé straně + straně distributora, prakticky stejně nikdy víc nevyrobíš ze soláru a vyhneš se případným trablům s přesností měření. Kdybys udělal třeba chybu v nastavení a začal bys prodávat z baterky, to je jediný okamžik, kdy bys mohl v tvém případě překročit a tam tě zachrání nastavená hodnota max. prodejního výkonu.
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: ČEZ - překročení rezervovaného výkonu

Příspěvek od Baalik2 »

misif píše: pát bře 03, 2023 11:58 am V každé lokalitě má distributor omezené množství výkonu které může zájemcům dohromady rezervovat. Je na každém jak se k tomu postaví.
Pokud máte panely na ideální jih, tak až na pár hodin v roce budou vyrábět nižší počty kW než je jejich hodnota v kWp. Tj. pokud máš 8,28kWp, tak se výroba nebude pohybovat nad 7,5kW, při tomto výkonu si vezme střídač alespoň 0,3kW vlastní spotřeby, nějaké stand-by hračky v domácnosti 0,2kW a jsem u toho, že rezervovat víc než 7kW pro čistě jižní 8,28kWp nemá smysl, pokud máš kombinaci východ-západ tak bych to odhadl někam k 5 až 6 max.
Ano můžeš požádat o rezervovaný výkon 10kW u distributora, ale ty 3-5kW, které nikdy nevyužiješ omezí ostatním v tvé lokalitě získat standardní připojení FVE.

Pokud už máš rezervovaný výkon 8,28kW tak má smysl, aby byl nastavený max. prodejní výkon o trošku méně na střídači (alespoň o předpokládanou chybu měření na tvé straně + straně distributora, prakticky stejně nikdy víc nevyrobíš ze soláru a vyhneš se případným trablům s přesností měření. Kdybys udělal třeba chybu v nastavení a začal bys prodávat z baterky, to je jediný okamžik, kdy bys mohl v tvém případě překročit a tam tě zachrání nastavená hodnota max. prodejního výkonu.
Na jednu stranu suhlasim, ze s rezervovanym vykonom je dobre setrit, na druhu stranu nie je pravda, ze smerom na juh nevyrobite viac, ako je vykon vo Wp. Moj peak bol s 9.9kWp v Aprili 22 vyroba cez 11.2kW po dobu priblizne 5 minut - nastastie to bol 15-minutovy interval, kedy zas zaliezlo slnko za oblaky,takze som do siete vtedy poslal priemerne 9.3kW podla merania EGD. rezervovat si 9kW a obmedzit max. pretok na 8.9kW by ma pravdepodobne stalo za rok par kWh, takze vo vseobecnosti suhlasim - sused by to vyuzil lepsie.
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“