Jednofázová FVE připojená do DS

Odpovědět
xlfd
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 25, 2022 1:31 pm

Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od xlfd »

Nenašel jsem podobné téma. Zažádal jsem o připojení elektrárny 5 kWp panelů, 1f 5 kW střídač, 3,7 kW rezervovaný příkon a 5 kWh baterka.
Pán mě volal, že to nejde, že můžu mít maximálně 3,7 kW střídač, že mě jinak nepřipojí.
V žádosti se psalo, že maximální možný rezervovaný příkon pro jednofázovou FVE je 3,7 kW.

Původně jsem nechtěl přebytky nikam prodávat, ale trochu se u nás v obci formuje energetické společenství,
kdy je šance, že se někdy bude výhodně přeprodávat sousedům,
tak se snažím do DS připojit.

Máte někdo s tím zkušenosti, jestli opravdu nemůžu mít 5 kW 1f střídač (u E.ONu), i když bych měl přetoky na něm omezené na 3,7 kW?

Jinak pán s tím dělal strašně důležitého, že jedna FVE u nás už je, tak neví, jestli mě tu další povolí :jawdrop:
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od vata »

Dokud se nezmění PPDS a myšlení lidí z DS, asi to skutečně legálně nepřipojíte - tedy, ne že bych znala tyhle pravidla podrobně - určitě jsou tu lidé poučenější. A pokud se nemylím, ten limit není asi jen na výkon měniče ale i na celkový výkon pole. Nicméně přesně tohle je ten důvod, proč jít do off-gridu, resp. přepínaného ostrova, kdy dům jede buďto na DS nebo na měnič. Zajisté, že pro tento typ provozu určitě nepotřebujete hybridní měnič prostě proto, že takový měnič se nesmí nikdy přifázovat. Na druhou stranu, hybridní měnič je dobrá příprava na poněkud osvícenější období, které doufám že u nás někdy nastane, kdy bude v zájmu státu bez potíží připojovat cokoliv, co má potenciál přispět k energetické bezpečnosti. Zatím je ten zájem dost proklamativní, i když, uznávám, se dost věcí změnilo k lepšímu.
Další, i když samozřejmě nerealistická alternativa, je celou vaši komunitu odpojit od DS a vybudovat si vlastní dráty :)
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od xmasin »

Bohužel dle aktuálních PPDS nelze připojit 1f způsobem FVE s výkonem větším než 3,7kVA. Připojení 1f spůsobem lze docílit dvěma způsoby:
1) Součet výkonů FV panelů bude menší nebo roven 3,7 kWp a pak měnič může být jakýkoliv.
2) Součet výkonů FV panelů bude větší než 3,7 kWp a pak měnič musí mít výkon maximálně 3,68 kVA.
Pokud je součet výkonů FV panelů větší než 3,7 kWp a měnič má výkon větší než 3,68 kVA tak musí být připojení buď dvoufázové (dva jednofázové měniče na různých fázích) nebo jeden třífázový měnič případně tři jednofázové měniče na různých fázích.

SW omezení distributoři neakceptují.
xlfd
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 25, 2022 1:31 pm

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od xlfd »

OK, předpokládám, že HW omezení typu odpínací proudové relé by taky neakceptovali ...
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od mobilik »

Neskutočné... Na Slovensku som prihlásil 1F 4,6kW ongrid.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od Diablo1st »

Lebo na Slovensku je max. 4,6kW na fázu. Aspoň v ZSDis to majú napísané v podmienkach pripojenia.

"V zásade je vhodné zvoliť trojfázové pripojenie (pri fotovoltaických inštaláciách je možné zvoliť samostatný 3-fázový striedač alebo tri jednofázové jednotky komunikačne prepojené tak, aby bolo zabezpečené symetrické rozdelenie výkonu do každej fázy). Zdroje je možné jednofázovo pripojiť na napäťovej úrovni NN do výkonu maximálne 4,6 kW celkového inštalovaného výkonu. Vzhľadom na prevádzku DS na napäťovej úrovni NN a následné možné negatívne ovplyvnenie symetrie sústavy 2-fázové pripájanie zdrojov do DS nie je možné."

Pri 3f sa ti neoplatí ísť trošku nad 10kW, lebo už nemáš zjednodušené pripojenie, to už asi rovno do 20kW, lebo tam ešte netreba stavebné povolenie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od brumlaj »

mobilik píše: stř kvě 11, 2022 3:14 pm Neskutočné... Na Slovensku som prihlásil 1F 4,6kW ongrid.
V ČR v roce 2013 to šlo taky. ČEZ od té doby prolobboval neskutečné zvěrstva proti svým zákazníkům. Šmejdi ČEZácký.
romaning
Příspěvky: 3
Registrován: pon lis 07, 2022 8:03 am

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od romaning »

Zdravím.
Uvažujeme o FVE.
Nyní máme 1F, ale dodavatelé FV mě tlačí do 3F
Máme malý řadový domek a vzledem k tomu, že naše střecha umožňuje max cca 4,5 kWp (střešní okna..), nejsem si jistý, zda nezůstat u 1F a výkonu do 3,7kWp (8x450)
Nemusel bych předělávat rozvaděč a za přechod na 3F je také dost vysoký poplatek. (1x20A -> 3x25A)
Celkem se orientuji v rozdělení fází u 3F měniče (rozdělení na 1/3,u asynchronu mírné překročení, co je více tak z DS)
Jak je to u 1F? Tam bych nic takového řešit nemusel, ne? Co dá FVE tak OK - vše do rozvodů, spotřebiče se podělí; pokud to nestačí tak se dobere z DS. Je to tak?
Nebo se vyplatí jít do 3F?

Děkuji za rady
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od Diablo1st »

Uvažujete aj o batériách či len čisto on-grid?
Aká je ročná spotreba domu?
Ako kúrite a ohrievate TUV?
Používate aj 3F točivé stroje?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
romaning
Příspěvky: 3
Registrován: pon lis 07, 2022 8:03 am

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od romaning »

roční spotřeba el. en. 2 MWh
Orientace střechy na jih. sklon 37°, sedlová,
vytápění: plynový kotel na TUV + přitápění. Hlavní topení - krbová kamna
hlavní spotřebiče: varná deska (indukce), pračka, myčka, sušička, konvice (žádné 3F stroje)
neplánujeme: tep. čerpadlo, nabíjení el.mobilu
trvale obydlený. 4 osoby
Akumulace do baterií
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od Diablo1st »

Tak to troška nechápem, prečo Vás tlačia do 3F systému, keď to vôbec neviete využiť :stupidme:

S ekonomického hľadiska pre Vás nemá význam ísť do 3F systému (rovnako ako asi 90% domácností). Jedine, že by ste prebytky predávali, vtedy by to celkom zmysel malo, ale na to zasa potrebujete väčšie pole a nie len 4,5kWp.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Jozef51
Příspěvky: 58
Registrován: čtv dub 22, 2021 2:22 pm
Bydliště: Rosovice

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od Jozef51 »

vata píše: úte kvě 10, 2022 2:15 pm ...
Další, i když samozřejmě nerealistická alternativa, je celou vaši komunitu odpojit od DS a vybudovat si vlastní dráty :)
Vata, toto je i moj sen... pekny den.
Nepôjdeš s mnohými preto, že je ich mnoho. Nebudeš páchať zlé!
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od PK23 »

Přechod na 3f mi v takovém scénáři nedává moc smysl. I kdyby to nakonec skončilo na těch max. 4,5kWp, tak po odečtení spotřeby domácnosti bude do DS odloženo/prodáno lehce přes 2MWh. Úspora/zisk se díky virtuální baterii, nebo prodeji bude ročně pohybovat max. na nějakých 8000-10000Kč, pokud dobře počítám. Takže všechny ty náklady s předěláním na 3f se budou vracet dlouho.

Dodavatelé Tě cpou do 3f, protože střídače 3f jsou naprosto převažující v komerčních instalacích. Sám mám spotřebu domácnosti s podobnou sestavou spotřebičů cca 3MWh/rok. 3x25A do domu a na 3f provozuji jen TČ. Předělal jsem rozvaděč na 1f pro celou domácnost. Na sestavě, kterou mám v podpisu fungujeme úplně v pohodě. Jde jen o to mít pořádný střídač, který neklekne, když náhodou dojde k souběhu víc spotřebičů.

Pokud to chceš přes dotaci, zkus oslovit firmy, které dělají Victron. Něco připlatíš, ale budeš mít robustní a stabilní řešení na 1f. Dnes třeba ecoprodukt dodává i hotové sety na Victronu sestavené v racku a v zásadě plug'n'play. Záleží, jak moc se do toho chceš ponořit technicky sám, spočítat to, porovnat nabídky.

Výhoda Victronu je i v tom, že není třeba se obávat, že by všechny spotřebiče neutáhl v režimu off-grid, tedy při výpadku DS. To u běžně nabízených komerčních 3f střídačů vůbec není samozřejmá věc a backup jsou tak světla. :-) Kolikrát mnoho z nich náběhem v off-grid shodí i blbá lednice. Pro někoho to vůbec nemusí být argument, protože jak často máme výpadky. Někdo je duší prepper a má to váhu. Na 1F se ten Victron vysloveně nabízí jako řešení o level výš, než zcela převažující komerční instalace s 3f střídači "bez transformátoru". Baterie 10kWh a s Tebou uvedenou spotřebou budeš většinu roku pokrytý ze střechy.

Jen nevím, jaká je ochota distributorů dávat tarif s možností VB, nebo prodeje na 1f instalace. Ona ale obecně ochota distributorů k těmto tarifům setrvale klesá i u 3f. :-) Nejvíc ušetří stejně to, co člověk spotřebuje. S Tvým limitem výkonu na střeše by v celkových nákladech pro mě možnost dodávat do sítě nebyla argument.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od Diablo1st »

Ešte by som ku PK23 doplnil:
- 3F striedače používajú HV batérie, čo ide dosť do peňaženky
- 3F striedače majú vyššiu slastnú spotrebu. Pri 10kWp sa to ako tak skryje, pri 4,5kWp je to dosť rozdiel.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
romaning
Příspěvky: 3
Registrován: pon lis 07, 2022 8:03 am

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od romaning »

Dodavatelé upřednostňují 3F, protože to více dělají a mají také větší vývar.
(děláme jen 3F a min 5,5kWp)
Zatím se mi nepovedlo najít firmu, která by mi poslala nabídku pro tento system (1F) (z okolí Brna). Takže pokud byste měli na nějakou firmu typ, tak bych poprosil o kontakt.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od PK23 »

Zkusil bych mcore.cz
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Kremik
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 17, 2022 12:38 am

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od Kremik »

Jak bylo uvedeno výše - nejoptimálnější řešení je 1f střídač s vyšším výkonem a panely do limitu 3,68kWp.
To je oficiálně realizovatelné. Pokud zvolíte např. 1f střídač 5kW se dvěma vstupy pro FV panely (baterky 48V), tak při případném rozšíření jen doplníte další sekci s FV panely a do FVE technického řešení jako takového nemusíte zasahova. Ale upozorňuji, že stáv. pravidla (ČEZ, NZÚ) říkají, že pokud děláte změny ve FVE, tak máte nějaké povinnosti. Další cestou je použít plánované panely nad 3,68kWp výkonu na FV ohřev TUV (pokud máte pro ohřev TUV bojler). A to je taky v rámci NZÚ podporováno.
greatlama
Příspěvky: 3
Registrován: pát úno 23, 2024 2:34 pm

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od greatlama »

Ahoj,

nemate nekdo zkusenost jak se posuzuje instalovany vykon? Jde mi zejmena o situaci kdy jsou dva stringy jeden na vychod a druhy na zapad. Jde o prosty soucet vykonu panelu, nebo se to da udelat i nejak inteligentneji?

Procetl jsem tohle vlakno i pripojovaci podminky (nasleduje vynatek), ale moc chytrej z toho nejsem.

Pokud bych pouzil menic GoodWe 3000 D-NS, ke kteremu by byly pripojeny 4 panely (475Wp) vychod a 4 panely zapad, pak to predpokladam bude pripojitelne (vykon menice je 3kW), pokud bych pouzil silnejsi menic, lze nejakou analyzou prokazat, ze realny vykon panelu bude nizsi? Pripadne omezit pretok smerem do site?

Dekuji H.


https://www.cez.cz/webpublic/file/edee/ ... _final.pdf
5.1.2 TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO PŘIPOJENÍ JEDNOFÁZOVÝCH VÝROBEN
U fotočlánkových zařízení připojovaných do sítě nn je omezen výkon při jednofázovém připojení v jednom přípojném bodě
na 3,7 kVA/fázi, nesymetrie u fázových vodičů nesmí za normálního provozního stavu překročit 3,7 kVA.
Obdobně jako přípojka nízkého napětí bude přívodní vedení nn provedeno vždy k prvnímu jisticímu bodu v plném počtu
vodičů jako DS v místě jeho připojení bez rozdílů způsobu provedení (venkovní či kabelové vedení).
V případech, kdy je použito HDV, musí mít stejný počet vodičů jako přípojka včetně stejného průřezu (4x16 Al, 4x10 Cu). V
případech do tří předávacích míst v jednom objektu není nutné HDV zřizovat. V těchto případech lze odbočení k
elektroměru řešit přímo z pojistkové skříně (HDS) za předpokladu osazení nezbytného počtu jisticích prvku v HDS.
Odbočky k elektroměrům od HDV mohou být zřízeny jednofázové nebo třífázové. Min. průřez je 4x16 mm2 Al nebo 4x6
mm2 Cu. Jednofázové odbočky k elektroměru lze provést u zařízení s jističem před elektroměrem
s max. hodnotou 25 A a sloužící pro připojení výrobny do instalovaného výkonu 3,7 kVA).
U jednofázových vyroben (do 3,7 kW) lze osadit též jednofázové podpěťové a přepěťové ochrany. Jako měřící zařízení se
použije vždy čtyřkvadrantní elektroměr s průběhovým měřením, který je v majetku PDS.
Třífázový elektroměr instalovaný pro měření jednofázové výrobny lze použít pouze za podmínky osazení jednofázového
jističe před elektroměrem.
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od xmasin »

Bohužel instalovaný výkon se bere jako prostý součet výkonu všech panelů bez ohledu na jejich orientaci. Sám jsem to řešil a projde 1F připojení pokud je alespoň jeden z údajů menší než 3,7 kVA/kWp. Takže buď víc panelů a měnič s výkonem 3,68 kVA nebo silnější měnič, ale pak musí být panely do 3,7 kWp. Sám mám takhle připojeno jednofázově 5,28 kWp s orientací východ/západ s tím, že každé pole má 2,64 kWp přes 3 kVA měnič. Připojoval jsem vloni, nevím, jestli se od nového roku nezměnily podmínky.
greatlama
Příspěvky: 3
Registrován: pát úno 23, 2024 2:34 pm

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od greatlama »

To jsem bohuzel ocekaval... :(

Co mi prijde zajimave, tak v pripojovacich podminach (pokud se odkazuju na spravne pripojovaci podminky) o tomto neni ani slovo, tam se mluvi pouze o nesymetrii pretoku...
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od xmasin »

Bohužel je, Příloha 4 PPDS strana 13.
https://www.cezdistribuce.cz/file/edee/ ... loha-4.pdf
U výroben připojovaných do sítí nn je při jednofázovém připojení omezen jejich instalovaný výkon v jednom přípojném bodě na 3,7 kVA/fázi (instalovaný výkon střídače).
Teoreticky jde udělat dvoufázové připojení, ale to je už lepší mít klasický třífázový systém s asymetrickým měničem.
greatlama
Příspěvky: 3
Registrován: pát úno 23, 2024 2:34 pm

Re: Jednofázová FVE připojená do DS

Příspěvek od greatlama »

OK, nezbyva nez se s tim smirit.

Je to zaroven odpoved na moji otazku - chapu to tak, ze panelu si muzu dat "kolik chci" a omezeni se tyka vykonu stridace.

Pri orientaci vychod-zapad to vlastne neni vubec spatne.

1f system je pro tenhle pripad plne dostacujici a limit na 3,7kW stridace taky.

Diky.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“