Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Moderátor: MisakP

MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

Na ty testy pomocí "ZKE Tech Ebc-A40L" se těším. Po něčem takovém jsme už chvíli pokukoval, ale vadí mi, že to energii jen tak "protopí". Neexistují zařízení, které dokážou měřit, ale i zároveň energii účelně spotřebovat?
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

MisakP píše: pon srp 15, 2022 12:54 am Na ty testy pomocí "ZKE Tech Ebc-A40L" se těším. Po něčem takovém jsme už chvíli pokukoval, ale vadí mi, že to energii jen tak "protopí". Neexistují zařízení, které dokážou měřit, ale i zároveň energii účelně spotřebovat?
Jasné, že sa dá. Nabiješ celý pack na 3,65V, zapojíš meranie cez shunt, pripojíš nejaký menič a nejakú najlepšie konštantnú záťaž (napr. ohrievač, špirálu, sušičku) a meráš. Do akej miey je to presné neviem.
Andy z off grid garage to ešte posunul na vyšší level a do meniča zapojil nabíjačku batérii, s ktorou si nabíjal svoju hlavnú batériu :lol: Celková účinosť prenosu energie z jednej baterky do druhej mu vyšla cca. 74%, ale furt lepšie ako tú energiu bezúčelne spáliť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Dagus »

No ale přesnost měřidla co tam použil je směšný už podle toho shuntu.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

Dagus píše: úte srp 16, 2022 8:55 pm No ale přesnost měřidla co tam použil je směšný už podle toho shuntu.
Ktoré meradlo konkrétne máš na mysli?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

Diablo1st píše: pon srp 15, 2022 8:21 am
MisakP píše: pon srp 15, 2022 12:54 am Na ty testy pomocí "ZKE Tech Ebc-A40L" se těším. Po něčem takovém jsme už chvíli pokukoval, ale vadí mi, že to energii jen tak "protopí". Neexistují zařízení, které dokážou měřit, ale i zároveň energii účelně spotřebovat?
Jasné, že sa dá. Nabiješ celý pack na 3,65V, zapojíš meranie cez shunt, pripojíš nejaký menič a nejakú najlepšie konštantnú záťaž (napr. ohrievač, špirálu, sušičku) a meráš. Do akej miey je to presné neviem.
Andy z off grid garage to ešte posunul na vyšší level a do meniča zapojil nabíjačku batérii, s ktorou si nabíjal svoju hlavnú batériu :lol: Celková účinosť prenosu energie z jednej baterky do druhej mu vyšla cca. 74%, ale furt lepšie ako tú energiu bezúčelne spáliť.
To vypadá zajímavě a dostupné na experimenty. Něco si o tom nastuduji. Dík za tip. Pomohlo :sun:. Off grid garage taky sleduju, ale má tam těch videí kvanta :).
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Dagus »

Diablo1st píše: úte srp 16, 2022 8:59 pm
Dagus píše: úte srp 16, 2022 8:55 pm No ale přesnost měřidla co tam použil je směšný už podle toho shuntu.
Ktoré meradlo konkrétne máš na mysli?
Ten čínskej měřič kapacity z shuntu. To je spíš orientační měření, ale na desetinu kapacity to nedá.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

Keďže taká sranda stojí 20€ aj s poštovným, neviem či niekto čaká, že by to úplne presne meralo. :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Dagus »

Diablo1st píše: pon srp 15, 2022 8:21 am
MisakP píše: pon srp 15, 2022 12:54 am Na ty testy pomocí "ZKE Tech Ebc-A40L" se těším. Po něčem takovém jsme už chvíli pokukoval, ale vadí mi, že to energii jen tak "protopí". Neexistují zařízení, které dokážou měřit, ale i zároveň energii účelně spotřebovat?
Jasné, že sa dá. Nabiješ celý pack na 3,65V, zapojíš meranie cez shunt, pripojíš nejaký menič a nejakú najlepšie konštantnú záťaž (napr. ohrievač, špirálu, sušičku) a meráš. Do akej miey je to presné neviem.
Andy z off grid garage to ešte posunul na vyšší level a do meniča zapojil nabíjačku batérii, s ktorou si nabíjal svoju hlavnú batériu :lol: Celková účinosť prenosu energie z jednej baterky do druhej mu vyšla cca. 74%, ale furt lepšie ako tú energiu bezúčelne spáliť.
Tak ještě jednou. Pokud měřím kapacitu a nečekám že údaj u 280Ah aku bude v rozmezí 250-290Ah a to mě uspokojilo, tak bych použil něco přesnějšího. Ono bezúčelné spálení je k diskuzi. Ono když je zátěž konstantní plně, tak se asi snadněji měří a pálení tepla je celkem možné konstantně a tak to u měření není úplně bezúčelné ne? Pokud to budu dělat ještě doma v zimě, tak je to alespoň 1:1 použité na topení.
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od VITEK »

Cau misaku hele mas nejaky progress? Chybi mi nejaky novy progress
Panely vsude.
Baterka volovo
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

Ahoj Vítku. Progres je takový, že jsem koupil 4 panely na zkoušku a až bude chvilka, budu je montovat na chytrou boudu.
Projekt na dům pokračuje. Času je teď ale tak málo, že nestíhám ani spát :)
Kall
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 01, 2023 10:03 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Kall »

Pán plánuje ostrov,dům ještě nestojí.
dotazy k touto
1. má stavební pozemek?
Pokud má stavební pozemek po babičce 10 000 m tak si může orientaci domu a střechy vybrat.
Pokud ne, tak na současných stavebních parcelách cca 600 m , si moc orietaci domu vybírat nemůže.
2.pokrytí spotřeby obývaného domu fotovoltaikou, po celý rok v naší zemepisné šířce, pokud to má mít ekonomický smysl možné není.
3.otzkou je, zda jižní orientace střechy pro pokrytí spotřeby co nejdelší dobu v roce je výhoda.
mám string JV , a na SZ je druhej 30 st přizvednutej.a přes poledne stín.Za leden mám vyrobeno 150 kW.
Nižší výroba v létě, když je slunce vysoko mě nevadí, neb elektriky je v tu domu dost a prodávat neplánuju.
Momentálně když vyjde slunko ,od 8 hodin generuji výkon přes 3 kW.
asi tak
System Growatt 8,8 kWp, střídač 10 KW bat.Growatt 10,24 kW akumulace do vody Dražice 200 l
2 kW
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od brumlaj »

Kall píše: ned led 28, 2024 12:08 pm.......... 3.otzkou je, zda jižní orientace střechy pro pokrytí spotřeby co nejdelší dobu v roce je výhoda. ........
Odpověď je že záleží na ploše a sklonu. Pokud je plocha střechy stejná na J, V i Z, pak dvojnásobná plocha V+Z oproti jen jihu může dát více (za více peněz v panelech) A ještě je možno dát na štít panely na svislo. To zase pomůže když na střeše leží sníh. Pokud je bílá tma, tak buď akumulátor, DS, nebo elektrocentrála.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Kodl69 »

Znáš tohle? https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ potom je zbytečná jakákoliv diskuze, tohle jsou čísla, sice PRǓMĚRNÝ ale dlouhodobě měřený, přímo pro tvoji lokalitu, je potřeba zadat co nejpřesněj...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Kall
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 01, 2023 10:03 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Kall »

Mám štít na jih, chtěl jsem tam string, ale firma to odmítla s tím, že nemají certifikovaný nosný system na svislo do zateplené fasády.
Ale asi mi to nevadí, za leden je produkce jak za listopad 180 kWh.
System Growatt 8,8 kWp, střídač 10 KW bat.Growatt 10,24 kW akumulace do vody Dražice 200 l
2 kW
Odpovědět

Zpět na „Dům Zítřka - energetická soběstačnost“