Solax X3 hybrid G4 - MIN SoC v módu Self Use

Odpovědět
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Solax X3 hybrid G4 - MIN SoC v módu Self Use

Příspěvek od Zak »

Zdravím,

mám bateriové úložiště z 3 bloků Solax T58, používám mód Self-use a mám nastaveno MIN SoC na střídači na 20 %. V Solax cloudu jsem si nicméně všiml, že se občas dostane na 15 %, občas na 18 %...rád bych věděl, proč se to na těch 20 % nezastaví? Jde o nějaký vliv nepřesného měření SoC a související nepřesnost zastavení vybíjení?

Zároveň má baterie ve specifikaci, že pracuje v režimu 90 % DoD, kdy výroce garantuje mimo jiné životnost 6000 cyklů a kapacitu 5,8 kWh. Osobně jsem se domníval, že těch 90 % DoD si to hlídá úplně samo někde firmwarem a není možné do toho zasahovat, je to tak?

Pokud to tak je, mám si volbu nastavení MIN SoC na střídači představit tak, že kromě těch "továrně" nastavených 90 % DoD si to ještě začne dole nechávat dalších (například zmíněněných 20 %) kapacity? Pak je tedy kapacita v tomto případě (1-0,2)*5,8=4,64 kWh na jeden modul?

Vím, že by to šlo asi zodpovědět integrací vybíjecí křivky, ale aktuálně na to asi nemám hotové softwarové nástroje.

Díky moc za informace
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
gb3313
Příspěvky: 20
Registrován: ned črc 17, 2022 2:01 pm

Re: Solax X3 hybrid G4 - MIN SoC v módu Self Use

Příspěvek od gb3313 »

Střídač odpojí baterii správně dle nastaveného SoC, ale nesmíš zapomenout na vliv teploty baterie - při nabíjení či vybíjení je teplota vyšší (tím i kapacita) nežli při idle režimu. Přes noc pak může spadnout SoC z 20% na 15% a kontrolky baterie začnou blikat žlutě.
Teď v zimě jsem si nastavil SoC na vyšší hodnotu (40%], protože zisky jsou malé. Jednou za čas je ale dobré nechat baterie nabít ze sítě a vybalancovat.
Kapacita baterie je ořezána dole i nahoře - do jaké míry ale netuším, třeba poradí další.
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Solax X3 hybrid G4 - MIN SoC v módu Self Use

Příspěvek od Zak »

Díky moc za informace.
Jasně, to dává smysl, že se to při daném nastavení SoC ořízne na nabíjecí křívce jak od spodu, tak od shora. Existuje třeba nějaké doporučení, jak toto nastavit? Ten parametr MIN SoC nelze nastavit pod 10 % - je možné, že tím je zajištěno to 90 % DoD z datasheetu?

Pokud dobře koukám, jeden blok by měl jet dle výrobce mezi 100-131 V. Nominální napětí je uváděno 115,2 V a kapacita 50 Ah, takže by mi vycházelo asi 36 LiFePo modulů nabíjených 2,78-3,64 V. Může to někdo potvrdit?
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Odpovědět

Zpět na „Baterie“