Dodatecne stinici puncochy

Odpovědět
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od VITEK »

Ahoj kolegove.

Prosim Vas potrebuju radu rad bych zkusebne nainstaloval na rs 232 / 485 kablik s konektorem 4 pin cca 1.5 cm delky stinici oplet. Prislusna delka byva nekde kolem 1.5m

Nevite nahodou kde se da takovahle vec vubec sehnat?? Ges uz dlouho neni gme jde pomalu taky doprdele zustalo par obchodu .... Volal jsem do plzne tam to nemaji...

Nemate nekdo tip na to co a kde pouzit? No a pro ty zvedavce na co tak je to na pokus na odstineni komunikace na victron nabijecich mezi nimi a raspberry. Zarusije se mi pravdepodobne linka mezi victronem a tim zalitym svabikem kousek od USB portu.
Victronni originalni kabel zrejme neni stineny ale to jsem nerozebiral.

Pokud k tomu nekdo z Vas muze mit vecnou poznamku rad se priucim....

Dekuju Vitek
Panely vsude.
Baterka volovo
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od jarda62 »

Co Krup?
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od VITEK »

Dik za tip zkusim zkontaktovat
Panely vsude.
Baterka volovo
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od yolo80 »

https://www.conrad.sk/p/medene-tienenie ... var-600341
https://www.conrad.sk/p/medene-tienenie ... var-600355
Na niektorych FTP kabloch sa daju vytiahnut vnutorne vodice a zostane umely obal kabla spolu z hlinikovou tieniacou foliou.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od NESKOM »

Použít stažené opletení ze starého koaxu?
Tak bych to stínění za přiměřené náklady řešil.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od josse »

https://www.tme.eu/cz/katalog/medene-puncosky_100575/

A nebude hodně mědi spíš horší? Pak taky zkus kablíku udělat alespoň závit skrz ferit.

3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od Bahora »

co si tak nařezat tenčí pásy z hliníkové fólie na vzduchotechniku a tím káblík omotat? Hliník je to slušnej, lepí to taky spolehlivě a bude to úplně stejné provedení jako hliníkové stínění v UTP kabelech .... dokonce s větší tloušťkou.

Používám tu hliníkovou fóli/pásku na UV stínění šedých odpadních trubek a na komíně plynového kondenzačního kotle je už třetí sezónu a pořád drží pára/teplo/vlhko/mráz :) Jen si ji nesplést s tříbrnou pokovenou hliníkovou páskou a vzít opravdu tu "echt" hliníkovou.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od NESKOM »

josse píše: ned lis 20, 2022 7:21 am
A nebude hodně mědi spíš horší? Pak taky zkus kablíku udělat alespoň závit skrz ferit.
Feritový naklapávací toroid je podle mě nejlepší řešení.
http://www.hezkyden.cz/shop/deleny-feri ... -na-kabel/
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od Kostěj »

Tohle mi leží doma, kousek od Dobrovice. Pájet to jde, magnetický to není. Asi pocínovaná nebo postříbřená měď, ale fakt nevím. Věnuji.
Přílohy
IMG_20221120_180842996.jpg
IMG_20221120_180842996.jpg (210.66 KiB) Zobrazeno 2145 x
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od Kodl69 »

Reaguji na začátek: Určitě je správný řešení doplnit stínění? obvykle se víc rušení do signálu dostane díky smyčce, do které se elektromagneticky naindukuje rušení. Tomu často pomůžou zakončovací odpory, zmenšení plochy smyčky, nebo navlečení na zelenej toroid (nf ferit jádro, obvykle funguje nejlíp). Stínění se stejně musí připojit jen na jednom konci a je účinné pouze proti vf a to ještě ne vždycky ( neuzemněný konec může fungovat naopak jako anténa)
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od VITEK »

takže jak avizovali někteří z Vás začal jsem nákupem feritů. nacvakám je a uvidíme. další krok bude rozmotání indukčních smyček a jejich volné uložení do žlabu třetí věc pokud toto nebude stačit budou avizované punčochy.

uvidíme a dám vědět jak jsem postoupil

Díky všem VM
Panely vsude.
Baterka volovo
willcz
Příspěvky: 295
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od willcz »

Ferit podle mě zabere na VF rušení, ale ne na indukované napětí vzniklé smyčkou.

začal bych tím že bych dal nějaký SYKFY, mají podle mě v každém lepším elektru.

RS485 nepotřebuje nic víc než AB, stínění bych zapojil jen na jednom konci.
RS232 už potřebuje i GND, to bych propojil mezi zařízeníma, ale stínění opět jen na jednom konci.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od VITEK »

wille nevím zda jsem se dobře vyjádřil jedná se pravděpodobně o zarušování na kabelu originál VE.direct USB..... mezi originál victron chargery a raspi

díky VM třeba někoho něco estě napadne :-)
Panely vsude.
Baterka volovo
willcz
Příspěvky: 295
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od willcz »

už rozumím, tzn odstínit existující kabel ...
začal bych tím že bych jej zakrátil a případně navlekl ochraný EMC oplet. relativně běžné zboží ... tak jako tak, uzemnit jen jednu stranu.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
brana
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 27, 2021 10:22 am

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od brana »

dostavala se mi na kablik meraku frekvence nejaka hormonicka.obalil jsem kablik staniolem z kuchyne a prasacky prez krokosvorku pripojil na plast plechove garaze a je klid...............)))
brana
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 27, 2021 10:22 am

Re: Dodatecne stinici puncochy

Příspěvek od brana »

dostavala se mi na kablik meraku frekvence nejaka hormonicka.obalil jsem kablik staniolem z kuchyne a prasacky prez krokosvorku pripojil na plast plechove garaze a je klid...............)))
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“