FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Uvažují o této FVE na klíč FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač. Mám 2 reálné nabídky s podobnou cenu i dotací. Kterou sestavu považujete za lepší? zejména z hlediska spolehlivosti komponent, ocením i další připomínky, zejména provozní, případně i pokud máte někdo konkrétní zkušenost s firmami.

1) Schlieger
Třífázový set 18x panel AS-7M144-HC 550Wp
Střídač SofarSolar 10000TL-3PH + obousměrný elektroměr SmartMeter
Bateriový set LiFePO4 10 kWh SofarSolar BTS E10-DS5
Wattrouter ECO

1) Woltair
Panel Panely Risen RSM 455 Wp 21 ks
Střídáč Střídač GoodWe 10 ET (Dyness) 1 ks
Baterie Baterie Dyness HV9637 3 ks

Obchodní i montážní postupy se příliš v nabídce neliší, otázka je realita
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Diablo007 »

A cenovka pro zajímavost?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Diablo007 píše: čtv říj 20, 2022 7:24 am A cenovka pro zajímavost?
na klíč něco přes 500 tis - dotace 200 tis jsou zhruba stejné nabídkové ceny, prověřil jsem několik dodavatelů a v zásadě se v tomhle neliší, realizace přes půl roku a záloha 60% ihned po podpisu smluvy, garantují vrácení zálohy pokud nebude dotace, ovšem jestli zálohu vrátí a kolik je otázka.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od danidani »

Chápu, že je špatná doba a velký převis poptávky. Ale zrovna těmto dvěma firmám bych se vyhnul. I při menších nákupech dávám do googlu frázi "název_firmy zkušenosti" a zrovna u Schlieger to vychází opravdu hodně špatně (vč. Černých ovcí v ČT a to už je podle mne co říct). Namátkou:

https://forum.tzb-info.cz/150377-ftv-schlieger
https://www.kurzy.cz/nazory/A-V-T-47225/

Co se týče zálohy, 60 % při realizaci za 1/2 roku (reálně minimálně za 3/4)? Leda by nakoupili materiál a navezli ho ke mně. Firmě by mělo stačit 20 tis. na projekt, pak tedy těch 60 % v okamžiku montáže a doplatek po zprovoznění.

No a kdyby ses do toho s nimi přesto pustil, tak obětuj pár dalších tisíc na dozor.

K původní otázce (konfigurace): osobní zkušenosti nemám, tak neporadím, ale podle mne aktuálně nabízené čínské all-in-one jsou všechny na jedno brdo a mnohem víc pokazí instalační firmy při montáži. Snad jen u baterií bych byl opatrný, co se týče kompatibility se střídačem - tam bych hodně hledal a nenechal to na dodavateli.
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Děkuji, nějaké recenze jsem již prohlédl, vše je individuální i zákazníci :) popravdě jediné co mě ted tlačí jsou 2 otázky.
1) jak dlouho bude stát FVE dotovat
2) zda mě pozdějí EG.D. připojí do sítě, abych mohl v budoucnu i prodávat. Tedy plné paralelní připojení a pokud možno zdarma.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Diablo007 »

Kolem 550t bývají i sestavy od solax nejnovější generace což beru jako nejlepší volbu . Jo rlterniny bývají horší ale určitě se dá i dříve jak za 9 měsíců
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od deemonio »

Dotace budou ještě hodně dlouho a možná časem větší a větší. Toho bych se fakt nebál. Ikdyž je to podvod a bez dotací to postavíš úplně za stejnou cenu. Stačí mrknout na ceny panelů a střídače na netu a vidíš hned že je vše o 100% přestřelené. Ale proč by to firma nenacenila na více. Vše je o nabídce a poptávce. Poptávka vysoká tak můžeme zvýšit ceny o 100% a tak to prostě funguje.
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Jj přesně ja píšete. Zatím jsem sám dal žádost na připojení k DS egd a čekám.
Nitroglycerin
Příspěvky: 14
Registrován: čtv lis 24, 2022 11:31 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Nitroglycerin »

Zdar, jsem tu nový, aktuálně také řeší domácí FVE se stejnými parametry a s baterií cca 14 kWh. Praha-Západ.
Sešly se mi nabídky zmiňovaných firem Schliegel, Woltair, navíc ještě Innogy. Cenově to je +/- stejné přepálené (kolem 400k po odečtení dotace).
Všechny tři firmy jednaly slušně, celkem rychle, stěžovat si doposud nemůžu. Ale taky mě děsí zkušenosti lidí a negativní reference na internetu. Není to dané "jenom" tím enormním zájmem lidí a prostě tím, že ty firmy teď nestíhají? Osobně nijak nespěchám, půlrok není problém.
Co firma Innogy? Také špatné a nebrat?
Sám si to určitě neudělám, tak koho byste s klidným svědomím poradili?
Předem díky:-)
11 kWp, 24x 460 W (4x JV, 8x J, 12x JZ), 14,2 kW (4x Pylontech US3000C), 3x MultiPlus-II 48/5000/70-48, 2x BlueSolar MPPT VE.Can 150/100
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od josse »

Nitroglycerin píše:Zdar, jsem tu nový, aktuálně také řeší domácí FVE se stejnými parametry a s baterií cca 14 kWh. Praha-Západ.
Sešly se mi nabídky zmiňovaných firem Schliegel, Woltair, navíc ještě Innogy. Cenově to je +/- stejné přepálené (kolem 400k po odečtení dotace).
Všechny tři firmy jednaly slušně, celkem rychle, stěžovat si doposud nemůžu. Ale taky mě děsí zkušenosti lidí a negativní reference na internetu. Není to dané "jenom" tím enormním zájmem lidí a prostě tím, že ty firmy teď nestíhají? Osobně nijak nespěchám, půlrok není problém.
Co firma Innogy? Také špatné a nebrat?
Sám si to určitě neudělám, tak koho byste s klidným svědomím poradili?
Předem díky:-)
Inogy nic nemontuje, používá externí firmy, nemůžete se spolehnout na nic, jen na to, že to bude drahé.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Innogy nevěřím, už jen jak žešili v krizi zálohy na dodávky byl děs
Pomalu se rozhoduji mezi ACETEX, Schliegrem, a ČEZem

Hlavně jsem si sám zadal žádost o připojení k síti a čekám už měsíc na souhlas. Pozor dobře při zadání zvažte parametry připojení, brání se je jakkoli měnit. Zákon řeší pouze změnu střídače, ale není to jednoznačně napsané.

Baterii ted nemá smysl dávat, je i s dotací předražená a nedostupná
Nitroglycerin
Příspěvky: 14
Registrován: čtv lis 24, 2022 11:31 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Nitroglycerin »

Aha, díky:-) No a co byste mi tedy radili, pls?
Situace: větší RD, TČ vzduch-voda, roční spotřeba cca 15 MWh, ČEZ D45D, doposud měsíční zálohy 7k Kč. Celoročně non-stop jedou dvě větší lednice, domácí ČOV (to je spotřeba asi jako třetí lednice), přes den nějaké počítače, robotický vysavač, od jara do podzimu robotická sekačka, nárazově myčka, pračka, sušička ... klasická domácnost.
Bazén nemáme a neuvažujeme, elektroauto zatím nepotřebujeme ale možná za 15 let v důchodu :shock: se bude menší elektromobil na nákupy a ježdění po doktorech hodit.
Na vysvětlenou: my nepotřebujeme úplně nutně teď hned honem začít šetřit. Máme volné prostředky, poloha RD a orientace střechy OK, a tak jsem si říkal, že bychom mohli zainvestovat do FVE, která nám spotřebu (snad) dlouhodobě sníží třeba o 1/4 nebo 1/3. Navíc získáme jakýsi pocit nezávislosti alespoň mimo topnou sezónu.
Je to chybná úvaha? Předem díky za konstruktivní odpovědi:-)
11 kWp, 24x 460 W (4x JV, 8x J, 12x JZ), 14,2 kW (4x Pylontech US3000C), 3x MultiPlus-II 48/5000/70-48, 2x BlueSolar MPPT VE.Can 150/100
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Diablo007 »

Zoha@volny.cz píše: čtv lis 24, 2022 12:31 pm Innogy nevěřím, už jen jak žešili v krizi zálohy na dodávky byl děs
Pomalu se rozhoduji mezi ACETEX, Schliegrem, a ČEZem

Hlavně jsem si sám zadal žádost o připojení k síti a čekám už měsíc na souhlas. Pozor dobře při zadání zvažte parametry připojení, brání se je jakkoli měnit. Zákon řeší pouze změnu střídače, ale není to jednoznačně napsané.

Baterii ted nemá smysl dávat, je i s dotací předražená a nedostupná
Baterie jsou . A právě ta dotace jediná tu cenu zachrání slova že přidám později se většinou nekoná protože cena bez dotace je ještě větší nesmysl
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Nitroglycerin píše: čtv lis 24, 2022 1:30 pm Aha, díky:-) No a co byste mi tedy radili, pls?
Situace: větší RD, TČ vzduch-voda, roční spotřeba cca 15 MWh, ČEZ D45D, doposud měsíční zálohy 7k Kč. Celoročně non-stop jedou dvě větší lednice, domácí ČOV (to je spotřeba asi jako třetí lednice), přes den nějaké počítače, robotický vysavač, od jara do podzimu robotická sekačka, nárazově myčka, pračka, sušička ... klasická domácnost.
Bazén nemáme a neuvažujeme, elektroauto zatím nepotřebujeme ale možná za 15 let v důchodu :shock: se bude menší elektromobil na nákupy a ježdění po doktorech hodit.
Na vysvětlenou: my nepotřebujeme úplně nutně teď hned honem začít šetřit. Máme volné prostředky, poloha RD a orientace střechy OK, a tak jsem si říkal, že bychom mohli zainvestovat do FVE, která nám spotřebu (snad) dlouhodobě sníží třeba o 1/4 nebo 1/3. Navíc získáme jakýsi pocit nezávislosti alespoň mimo topnou sezónu.
Je to chybná úvaha? Předem díky za konstruktivní odpovědi:-)
Jsem právě v podobné situaci. Zaskočili mě, ale podmínky současné instalace. Na 6-9 měséců někam dát půl milionu a doufat, že se část vrátí v dotaci. Ale i tak do toho jdu a zatím než dostanu souhlas připojením si hraji s pár panely.
Moje koncepce je 10kWp na střechu a prodávat za SPOT ceny, což už firmy nabízí. Baterie 10kWh prodávají nyní dodavatelé FVE okolo 200000 a dotace je na to jen 60000. Co se vyplatí je nabíječka na auto, stojí 30-40 tis a dotace je 70. Chce to se domluvit s dodavatelem FVE. Nejrychlejší vývoj je nyní u baterií, klesá cena a stoupá kapacita, nemá smysl do nich ted investovat ani s tou dotací.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Diablo007 »

Když už si hraješ tak si přečti dotace na baterie je 100t na panely je 100t a na projekt je 5t. Jinak solax baterie i měniče má kamarád skladem
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Diablo007 píše: pát lis 25, 2022 6:44 am Když už si hraješ tak si přečti dotace na baterie je 100t na panely je 100t a na projekt je 5t. Jinak solax baterie i měniče má kamarád skladem
Pokud má kamarád skladem solax díly na FVE dejte mi prosím na něj kontakt a poptám u jeho firmy FVE, doufám, že realizace bude tedy rychlá. Pokud to nejsou naskladněné díly na FVE, které už měli být dávno v provozu.

V údají o dotaci nemáte pravdu.
https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/
Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem – 40 000 Kč
Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč
Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
https://novazelenausporam.cz/files/docu ... 6-2022.pdf
"4.3.3.1 Výše podpory pro podoblast C.3
Maximální výše podpory se stanoví jako součet jednotkových výší podpory za jednotlivé části systému, které budou instalovány, maximálně však 200 000 Kč na jeden RD."

Dotace na opatření bez baterií je 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč + 8kWp v panelech je 80000 celkem 140000 Kč
Dotace s bateriemi je může být pouze o 60000 vyšší, minimální baterie musí být pro 10kWp 10kWh a ta stojí okolo 200 tis.Kč
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Diablo007 »

Plná dotace 205t je dána 10kwp a 10kwh. A max platí 50% ale tohle dnes není problém splnit tu minimální ztracenou částku 400t. Jinak kontakt kdyžtak pošli do SZ.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od NESKOM »

Recenze jsou obvykle k ničemu, píšou je lidi kteří instalaci FVE moc nerozumí.
Další věcí je že instalační firmy jsou pod tlakem a sekají instalace jednu za druhou.
V každém případě doporučuju použít stavební dozor. Někoho kdo té věci trochu rozumí a je nestranný.
Nitroglycerin
Příspěvky: 14
Registrován: čtv lis 24, 2022 11:31 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Nitroglycerin »

josse píše: čtv lis 24, 2022 12:01 pm
Nitroglycerin píše:Zdar, jsem tu nový, aktuálně také řeší domácí FVE se stejnými parametry a s baterií cca 14 kWh. Praha-Západ.
Sešly se mi nabídky zmiňovaných firem Schliegel, Woltair, navíc ještě Innogy. Cenově to je +/- stejné přepálené (kolem 400k po odečtení dotace).
Všechny tři firmy jednaly slušně, celkem rychle, stěžovat si doposud nemůžu. Ale taky mě děsí zkušenosti lidí a negativní reference na internetu. Není to dané "jenom" tím enormním zájmem lidí a prostě tím, že ty firmy teď nestíhají? Osobně nijak nespěchám, půlrok není problém.
Co firma Innogy? Také špatné a nebrat?
Sám si to určitě neudělám, tak koho byste s klidným svědomím poradili?
Předem díky:-)
Inogy nic nemontuje, používá externí firmy, nemůžete se spolehnout na nic, jen na to, že to bude drahé.
jj, byl u mne technik "od Innogy". Přiznal v pohodě, že je od nějaké menší externí firmy, kterou spolu s mnoha dalšími Innogy používá. Innogy sami nedělají do FVE fyzicky nic, jen kancelářskou práci. Tj. je velmi pravděpodobné, že zaměření, instalaci a pak případný servis bude dělat pokaždé někdo jiný. Tak do toho nejdu určitě
11 kWp, 24x 460 W (4x JV, 8x J, 12x JZ), 14,2 kW (4x Pylontech US3000C), 3x MultiPlus-II 48/5000/70-48, 2x BlueSolar MPPT VE.Can 150/100
Nitroglycerin
Příspěvky: 14
Registrován: čtv lis 24, 2022 11:31 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Nitroglycerin »

Zdravím, zatím jsem ještě nic nevybral a stále přemýšlím o smysluplném řešení. Popis domu a situace výše, přidám údaje o průměrné denní spotřeba RD: přes léto 20-23 kWh/den, jaro a podzim cca 35 kWh/den, v zimě TČ bere dost a jsme zhruba na 60 kWh/den. ČEZ bez fixu, aktuální výše zálohy necelých 9k/měsíc. Roční spotřeba cca 14 MWh.
Uvažuju stále 10 kWp, víc se mi na střechu stejně asi nevejde. Střídač bude téměř jistě Solax X3 Hybrid 10.

Po diskusi s pár známými (vlastníky FEV) jsem nabyl dojmu, že "čím větší baterie, tím lépe". Také jsem chtěl mít kolem 20 kWh ale je to vlastně rozumné? Nepanikařím a nechci se pojišťovat na mnohadenní výpadky. Pokud by nastala situace jako v těchto měsících o pár set kilometrů na východ, bude už asi všechno jedno:-(. Ani kratší výpadky nejsou u nás časté a na pár hodin mi při vypnutí TČ, pračky, sušičky ... bude menší baterie kolem 12 kWh stačit. Zrovna dnes jsem mluvil s jiným technicky vzdělaným známým a ten jde cestou 12 kWh baterie.
Je mi jasné, že v zimě nevyrobím nikdy dost a v létě budu mít přebytky. Naučíme se pračku, myčku a sušičku pouštět přes den ale i tak bude v létě nadbytek

Neřeším úplně pořizovací náklady. Prostředky na to jsou a rád bych si něco smysluplného do domu pořídil. Chtěl bych mít pocit, že šetřím na provozních nákladech, zhodnotil jsem RD pro sebe nebo jednou své potomky a třeba mít radost ze zelenějšího řešení. Nedokážu se ale zorientovat, jestli je lepší:

1) velká baterie kolem 20 kWh, snažit se maximum v létě spotřebovat, tj. pořídit si např. klimatizaci, venkovní vířivku:) atd. Stojí hodně peněz, má omezenou životnost, má to vlastně smysl?
2) rozumná baterie 12 kWh, v létě přebytky prodávat ČEZu, tj, podepsat Elektřinu pro soláry na 3 roky? A co po třech letech?
3) rozumná baterie 12 kWh, zřízení VB u ČEZu? Co když VB časem ČEZ zruší nebo totálně znevýhodní?

Ještě na doplnění - chtěl bych systém s co nejmenšími starostmi. Nechci neustále řešit a hlídat prodejní ceny a spekulovat s přeprodejem přes nějaké prostředníky. Ideálně nechat vše u ČEZu i za cenu menšího zisku. Předem díky za konstruktivní rady, už bych rád něco objednal:)
11 kWp, 24x 460 W (4x JV, 8x J, 12x JZ), 14,2 kW (4x Pylontech US3000C), 3x MultiPlus-II 48/5000/70-48, 2x BlueSolar MPPT VE.Can 150/100
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Diablo007 »

Pokud není priorita nejnižší cena neřešil bych unifikované sestavy co se všude nabízí ale individuální stavbu podle potřeb domu a to přeji hodně štěstí najít někoho kdo fakt umí . Ale směřoval bych se směrem k victron a baterie se tam dá začít s kapacitou startovací a kdykoliv rozšířil což u ostatních vysokonapěťových baterií už moc nejde
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Nautilus »

Nitroglycerin píše: ned bře 26, 2023 4:23 pm 1) velká baterie kolem 20 kWh,
2) rozumná baterie 12 kWh,
Zamyslel bych se nad "výhodností" varianty ad 1).... co ti to přinese.
V létě bude tolik energie, že velká baterie nebude třeba.
V zimě ji bude tak málo, že nebude do velké baterie co poslat.

Takže pokud nečekáš dlouhodobé výpadky DS spojené s dobou "temna", tak k čemu velká baterie?
Když hodně zjednoduším, přínos ( i když píšeš: " finance nejsou to nejdůležitější", navzdory tomu že jsou až na prvním místě) s baterií dvojnásobné kapacity je cca +20% využití energie do ní ukládané.

Jeden klad velká baterka má. Nemusíš ji trápit tak velkými proudy jako tu malou, což přináší + v životnosti.
Na druhé straně pokud se jsem schopen trochu uskrovnit, tak nemusím ani malou baterku huntovat.
Nitroglycerin
Příspěvky: 14
Registrován: čtv lis 24, 2022 11:31 am

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Nitroglycerin »

Peníze nejsou úplně na prvním místě ale netisknu je a hlavně bych je nechtěl utratit za nesmysl. Nevadí mi připlatit si trochu navíc za vyšší kvalitu a lepší služby. Nepotřebuju se ale vytahovat, že mám větší ... baterku, než soused:-). Velkou baterku mi doporučovali dva známí, kteří pořídili FVE s menší baterkou a během pár měsíců ji oba přikupovali a zvětšovali.
Domníval jsem se, že by mi větší baterka pomohla zejména v měsících duben, květen, září a možná říjen, když TČ občas lehce přitopí, spotřeba RD je už trochu větší (kolem 30-35 kWh za den) ale stále by se snad mohla baterka během těchto měsíců přes den nabít a v noci jet z baterky "zadara".
Nevím, jsem tu opravdu pro radu abych nekupoval kraviny. Nejsem elektrotechnik, nedokážu si systém vybudovat ani vyladit sám. Rád si pak budu chování systému prohlížet v aplikaci tak, jako hlídám TČ nebo tu sekačku. Ale vrtat se v tom moc nebudu a ani nemůžu.

Pokud tedy menší 12 kWh baterie, tak co s přebytky v létě u ČEZu? Viz. mé dotazy/varianty 2 a 3 výše. Předem díky!
11 kWp, 24x 460 W (4x JV, 8x J, 12x JZ), 14,2 kW (4x Pylontech US3000C), 3x MultiPlus-II 48/5000/70-48, 2x BlueSolar MPPT VE.Can 150/100
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Nautilus »

Nitroglycerin píše: pon bře 27, 2023 11:00 am Pokud tedy menší 12 kWh baterie, tak co s přebytky v létě u ČEZu?
Otázka a kam v létě spřebytky, když baterka bude "skoro nabitá" pořád a stejně se do ní nic dál nevejde. Těch pár kWh vyčerpaných v noci bude jak z 12kWh, tak z 20kWh baterky a nabít půjde zase jen "těch pár kWh" a nic víc. Přebytky budou stejné a za 2x větší baterku to bude minimálně 4x větší výdaj financí než za "malou".

... a ta úspora v "přechodném období" bude právě těch pár procent celkové úspory energie při srovnání malá vs. velká...

p.s. proč "4x" ? Malá řekněme 150tis.Kč, 2x větší 300tis. Dotace -100 tis. Výsledek malá 50tis., velká 200tis.

Krom toho: Stálo by zato zamyslet se nad ekonomickým přínosem "baterkové energie" obecně u hybridního systému FVE.
Přínos baterie v systému FVE je bez diskuzí. Je především v tom, že pokrývá krátkodobé výkyvy ve výrobě či dodá nezbytnou energii při výpadku DS. Jaký je ale ekonomický přínos fyzické baterie nabité přes den a v noci použité pro jakýkoliv "žravý" spotřebič? O kolik dráž vyjde elektřina v NT koupit přímo? Možná je to dokonce naopak a el. z DS vyjde levněji. Pak už je to jen pro dobrý pocit, že používám "svoji" elektřinu... a za 7 roků dalších 300 tisíc za utahanou baterku. To raději za 10 roků 150 tisíc + ročně o tisícovku víc za elektřinu z DS.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: FVE okolo 10kWp a 10kWh 3f hybridní asymetrický střídač

Příspěvek od Diablo007 »

Malá baterie aby se neničila se musí nabíjet menším proudem a tedy pokud je výroba je přebytek dávám do sítě ale funguje to obousměrně v momentě kdy na hodinu dvě zaleze slunko opět baterie nesmí být vybíjená plným výkonem měniče takže se prozmenu nakupuje. Toto eliminuje větší baterie a to už kolem těch 20kwh funguje . Navic když postavíš systém na 48V tak jsou tam baterie levnější tedy to co u solaxu bude stát 12kwh 160t bude plontech při 160t už třeba 16kwh
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“