marsalovy FVE - diskuze

Moderátor: marsal

Lui
Příspěvky: 75
Registrován: úte dub 06, 2021 9:19 pm

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od Lui »

a tá cena sa Ti bude teraz už len pekne zmenšovat :sun2:
Mimochodom,perfektne konštrukčne zostrojené :sun2:
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Ještě drobný dodatek pro ty, kteří by si v budoucnu přidávali jeden XTM do třífázového systému: přidával jsem k XTM1 na L1 a nová dvojice byla XTM1 + XTM2, takže jsem přelepoval nálepky ;-). Trochu jsem si zase pohrál s obslužným programem, abych viděl, jestli XTM2 je zrovna připojený nebo ne :-).
Ale opravdu, grafik ze mne nebude...
HomeScreen.jpg
HomeScreen.jpg (203.64 KiB) Zobrazeno 6214 x


A mám momentálně takový dobrý pocit, že v Kozlovně je "hotovo". Zřejmě to občas hlava potřebuje, než se objeví něco, co je "nehotovo" nebo co nutně potřebuje vylepšení...

A já dobře vím, co by bylo dál na řadě: wallbox pro elektromobil :-). Tak třeba na ten elektromobil jednou našetřím :sun2:.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od Diablo007 »

Nějak mne mate ten součet neodpovídající jednotlivým fázím přehlédl sem něco?
IMG_20210713_211141.jpg
IMG_20210713_211141.jpg (264.71 KiB) Zobrazeno 6210 x
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Lui
Příspěvky: 75
Registrován: úte dub 06, 2021 9:19 pm

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od Lui »

Ja to rozumiem tak,že z panelov tečie 1183wh----do baterky tečie 735wh----a ten zvyšok L1 L2 L3 je spotreba domu.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

No, ono je to ještě bohužel i trochu jinak :-/

Spotřebu domu měřím Qubinem, 3f měřičem, z-wave. z-wave je pomalý jaksi z principu. To, co nodered ze z-wave přečte, pošle do MQTT, které se periodicky vyčítá Foxtrotem a zobrazuje na webu. Refresh interval web 250ms. Stejně periodicky se vyčítávají údaje ze Studeru, kterých je momentálně 65, takže na výkon z panelů dojde řada tak jednou za sekundu a více...
Řekněme si tedy, že by bylo krásné, kdyby údaje byly vždy aktuální na obrazovce k danému okamžiku, ale nejsou :-/, často to chytne právě nějakou špičku apod.
Na tom konkrétím screenshotu by celkový výkon spotřeby domu se měl shodovat se součtem výkonů na fázích (plusminus). To, že se neshoduje, je dáno popsaným zpožděním vyčítání z Qubina, což je holt vlastnost.
Pro znalce z-wave: věc je tady komplikovaná ještě tím, že Qubino má celkový výkon jako push, ale bohužel nikoli výkon na jednotlivých fázích, který je třeba získávat pollingem. To pravděpodobnost rozsynchronizování zobrazení celkového výkonu a výkonu po fázích ještě zvětšuje.
Osobně mi to nevadí, dívám se na obrazovku pro orientaci a loguji si kumulativní spotřeby, které jsou spolehlivé ;-).
Ale takové upozornění mne inspiruje se podívat, jakže mám nastavený ten polling ;-).

A už čekám, kdy na toto bude reagovat kybos, že ty počítače a software atd. a že nejlepší jsou pěkné dva tři měřáky ve skříňce vedle sebe a vůbec.
KUTIL
Příspěvky: 8
Registrován: úte črc 27, 2021 9:10 pm

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od KUTIL »

Tak som sa pozrel na tu novú VAWT. Nikde ani stopy po parametroch, rozmeroch, výkonovej krivke, predpokladanej výrobe apod. Bez týchto údajov sa nedá posúdiť nič. Ani o stožiari (pamätaj, minimálne 10 m a čisté okolie) ani slovo. Ale stavím sa že keby nejaké boli (akože nie sú) tak by tam boli veľkými písmenami. Informácie o farbe sú skutočnejediné čo je tam hodnotné.
Myslím že sa to bude točiť s mizernou účinnosťou a ešte mizernejšou výrobou. A to len v silnom vetre, ale to sa točia aj vrata od stodoly.
Osobne si myslím že dostať sa dnes k účinnej a bezpečnej vrtuli (asi HAWT) sa dá len domácou výrobou osvedčeného a odskúšaného vzoru. Ale na to treba manuálnu zručnosť, tzákladné technické znalosti, kámočov čo pomôžu a výdrž. Peniaze nie sú prvoradé v porovnaní s tým, že si ochotný zaplaiť za úplne neznámy a pravdepodobne šmejdový tovar.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Člověče, Kutil, tahle VAWT mne zaujala i proto, že tam ty grafíky výkonu podle větru a technické parametry jsou. Pokud se tedy stále bavíme o https://www.aliexpress.com/item/1005002050262352.html
Skroluj na stránce dolů.

Jojo, tak vy, chlapci, říkáte, že na tom svém dvoumetrovém stožáru mezi domy v údolíčku to ani nemám zkoušet, co? Všichni mi to pořád opakují - a mají pravdu :mrgreen:.

Jako jazyk stále naráží na vylomený zub...
KUTIL
Příspěvky: 8
Registrován: úte črc 27, 2021 9:10 pm

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od KUTIL »

Oozrel som to a vidím,ako dobre som sa trafil len tak naslepo, s rutinou konštruktéra s 50- ročnou praxou. Len tak námatkou-turbínka 600 W by pri vetre Vo=11 m/s dala pri najlepšej vôli 30 W (!!!) a menovitý výkon 600 W by dala pri Vo nad 30 m/s. 2000 Watt by dala pri 11 m/s 120 W a men. dtto 600. Ešte niečo?
P.s Mne sa najviac páči tá červená...
miroc
Příspěvky: 76
Registrován: čtv črc 29, 2021 7:52 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od miroc »

Čo sa týka toho skrúteného Darriea - Číňania ako obyčajne 4-5 násobne prehnali maximálny výkon. Keď už nič iné, tak tie rozmery uvádzané v tabuľke to potvrdia veľmi ľahko. Prepočítal som to v úmere k mojej turbíne, ktorá má plochu cca 4 m2 a pri 11 m/s dá reálne1 kW. Vychádzajúc z vlastnej praxe s VAWT si môžem dovoliť napísať následovné:
Ich 600W turbína bude dávať v skutočnosti max. 120W, ich 800W - 160W, ich 1000W - 360W, ich 2000W - 450W a nakoniec ich 3000W dá v skutočnosti max. 750W.
To všetko za predpokladu, že účinnosť vrtule bude 30% a účinnosť generátora medzi 80-90%.
WEB o malých veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
KUTIL
Příspěvky: 8
Registrován: úte črc 27, 2021 9:10 pm

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od KUTIL »

aximálny výkon nič nehovorí o výrobe a účiinnosti tturbíny.
VAWT so zametanou plochou 4 m štvorcové pri učinnosti vrtuľa a gen. spolu 25% dá pri okamžitej rýchlosti vetra Vo 11 m/s teoretický okamžitý výkon cca 660 Watt.
Aby pri okamžitej rýchlosti vetra Vo 11 m/s táto turbína dala výkon 1kW, musela by mať celkovú účinnosť viac ako 40 %, čo je nedosihnuteľná hodnota aj pre malé dokonale vymakané HAWT, ktoré ako je známe majú o cca 25-30 % účinosť, danú z podstaty fyzikálnych zákonov vyššiu ako VAWT. Celková účinnosť malých HAWT dosahuje maximálne 30%.
Spomínaná VAWT turbína s plochou č 4 m2 môže mať účinnosť necelých 14% a pri Vo 11 m/s nedosiahne ani okamžitý výkon ani 400 Watt.
Vypočty vychádzajú z rovnice (užitočný) výkon =príkon x účinnosť.
Nielen číňania falšujú údaje.
miroc
Příspěvky: 76
Registrován: čtv črc 29, 2021 7:52 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od miroc »

Jediné čo som napísal bolo to, aké maximálne výkony môžu tie Čínske turbínky vzhľadom na svoje rozmery dosiahnuť, za predpokladu, že budú kvalitné.
O tom, aké sú kvalitné (hlavne o účinnosti) neviem vôbec nič. A tak isto vôbec nič o tom nevie ani kutil. Preto, aby aspoň trochu sedel jeho 30W odhad, ktorý len tak na slepo, zato ale s rutinou konštruktéra s 50 ročnou praxou veľmi vtipne vygrcol vo svojom príspevku, priradil turbínke 12% účinnosť. Naslepo, ale s typickou skalopevnou istotou. Ako vždy. Vymyslí si číslo a na ňom postaví svoje zdrvujúce hodnotenie. Nezaujíma ho, že dobre urobené VAWT typu Darrieus môžu dosahovať 40% účinnosti. Tu to bude celkom isto 12%, lebo sa tak rozhodol!
Pritom, ako sme u čínskych výrobkov zvyknutí, (zatiaľ) býva dosť dobrým ukazovateľom kvality cena. A tieto turbíny naozaj nie sú lacné. Resp. boli by dosť drahé, aj keby uvedené výkonové parametre boli pravdivé. Čo určite nie sú. Preto by som bol veľmi opatrný v odhade, či pomer cena-kvalita zostal zachovaný aj v tomto prípade. Ja by som to asi neriskoval.
Kutil sa v texte tak nejak chaoticky prepína medzi mojou turbínou s plochou 4 m2 a čínskymi, že sa ťažko vyznať v tom, ktorej priraďuje aké maximálne výkony a účinnosti, samozrejme podľa jeho typických fiktívnych parametrov.
Pretože mám ako podoprieť údaj o 1 kW výkone pri 11 m/s u spomínanej turbíny s plochou 4 m2, vybral som dve videá, kde je dostatočne stabilná výroba aj stabilný vietor (cca 300W pri 7 m/s), čo presne zodpovedá 1 kW pri 11 m/s.
https://www.youtube.com/watch?v=Vd0ejyuHFAw
https://www.youtube.com/watch?v=F8epcjHOUw4
A áno, súhlasím, že nielen Číňania falšujú údaje... Je len dosť nezvyklé odhaľovať falšovateľov ešte väčším falšovaním!
WEB o malých veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

miroc píše: čtv črc 29, 2021 8:17 pm Ich 600W turbína bude dávať v skutočnosti max. 120W, ich 800W - 160W, ich 1000W - 360W, ich 2000W - 450W a nakoniec ich 3000W dá v skutočnosti max. 750W.
Miro, díky moc. Ač patrně vypadám jako větrný idiot, toto víceméně odpovídá mému počítání/odhadování, neb základní rovnice nelže.
O výšce stožáru, aby to dávalo smysl, raději nemluvě.

Že by nakonec i pro mne platilo to, co sám radím jiným ("Raději přidat jeden panel než téměř jakékoli větrné dílo")?

HAWT jsem dlouho nechtěl "kvůli sousedům", ale docvaklo mi, že stroboskopický efekt by v daném případě orientace pozemku a okolních domů nemusel být zatěžující. Pokud bys měl tedy tip na dobrou HAWT "bez svistu", budu moc rád, když ho pošeptáš.
miroc
Příspěvky: 76
Registrován: čtv črc 29, 2021 7:52 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od miroc »

marsal píše: stř srp 04, 2021 9:50 pm Že by nakonec i pro mne platilo to, co sám radím jiným ("Raději přidat jeden panel než téměř jakékoli větrné dílo")?
HAWT jsem dlouho nechtěl "kvůli sousedům", ale docvaklo mi, že stroboskopický efekt by v daném případě orientace pozemku a okolních domů nemusel být zatěžující. Pokud bys měl tedy tip na dobrou HAWT "bez svistu", budu moc rád, když ho pošeptáš.
Ak na to máš podmienky a chuť, nie je dôvod vietor celkom zavrhnúť. Pokiaľ ide o energetiku domu, spolu so solárom to v temných ročných obdobiach má zmysel. Ak pravda tá turbína funguje a podľa náročnosti na spotrebu domu môže dosiahnuť aj slušnejší výkon ako 200W. Boli zimné noci, keď mi turbína potiahla skoro celú nočnú spotrebu domu (priemerne 500W) a baterky tak vydržali do nasledujúceho rána bez potreby prepnutia na DS. Nejakú malú vrtuľku by nebolo vôbec cítiť. Ak sú nároky na spotrebu menšie, budiž...
K tomu stroboskopickému efektu - bez neho sú len VAWT s plným profilom (typicky Savonius), ale nie Darrieus. Ten je na tom presne rovnako ako HAWT. Je iný, ale predsa je. Pozorujem to u mňa roky. Vzhľadom k veľkosti našich turbín ale netrvá príliš dlho, kým sa tieň presunie zasa mimo okna. A týka sa to len niektorých okien v niektorých ročných obdobiach a iných okien v iných ročných obdobiach. Celkom sa tomu nevyhneš, niekto to šťastie sem-tam bude mať :o .
A čo sa týka tipu na dobrú HAWT. Aj keď s kutilom skoro v ničom nesúhlasím (zrejme hlavne kvôli diletantizmu :!: ), tak v jednom má pravdu. Situácia na trhu je taká, že najnádejnejšou možnosťou je vlastná výroba. S tým, že niektoré komponenty sa dajú kúpiť. Napr. krídla - Čína, axiálny generátor - niekto v ČR vyrába (mám takú info), alebo radiálny s PM - Čina, zberné krúžky - Čína (kúpil som na Aliexpress). Potom už len vedieť zvárať a sústružiť, alebo mať niekoho takého po ruke.
Alebo taká polo-domáca výroba, ktorej by som bol ochotný veriť: http://akb.kiev.ua/index.php?route=prod ... duct_id=82 Myslím, že to vedia aj dopraviť z Ukrajiny. Zároveň sú v ponuke veľmi slušné regulátory.

Lenže toto všetko znamená naozaj chcieť vietor!!! Pretože problémov a prekážok bude násobne viac, ako pri pridaní pár panelov navyše!
WEB o malých veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

miroc píše: stř srp 04, 2021 10:40 pm Lenže toto všetko znamená naozaj chcieť vietor!!! Pretože problémov a prekážok bude násobne viac, ako pri pridaní pár panelov navyše!
Miroc, díky moc na znovunasměrování do reality!
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Že mám v kozlovně čerstvě vyrobených 3MWh je prima, ale současně je to na zamyšlení, když prakticky nevytěžuji - na ohřev vody máme historicky fototermiku, bazén nemáme, netěžím...
Se zálibou se dívám na procento soběstačnosti, které už ale patrně nikdy vyšší nebude: FVE najížděla letos v průběhu února. Zatím jsem se ani v minulých dnech na síť nemusel přepnout. Ukazuje se tady silná stránka panelů "naplocho" - i v pošmourném počasí mám zatím každý večer baterky dobité. Ale uvidíme třeba už dnes večer, momentálně se výroba potácí z 9,3kWp panelů někde kolem 500W.
Cena za kWh (investice Kč/vyrobeno kWh) klesá zajisté pomalu, ale třeba se jednou s cenou od dodavatele potká a pak už to bude krása ;).
Přílohy
3M.jpg
3M.jpg (79.56 KiB) Zobrazeno 5639 x
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Jojo, je to tady, přepnuli jsme a svítí červená :-/. Tak si budu pamatovat pro letošek 14. října jako "první podzimní přepnutí na ČEZ". Nastavení napětí "dole" jsem svého času ladil podle baterek (Mikel 200Ah), aby se moc dole nerozhazovaly. Hlášení skočilo pro min=2.944 a max=3.149V (balancery nepoužívám).
Přílohy
na síti.jpg
na síti.jpg (155.66 KiB) Zobrazeno 5596 x
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od Kodl69 »

Tak to bys asi měl začít balancery používat... Otázka je, jestli se to rozchází stejně i na horním konci. Když budeš mít každej článek s jionou kapacitou (což je krutá realita) tak i když to nahoře vybalancuješ na setinu voltu, tak dole prostě článek s nejmenší kapacitou "upadne".
Snímek obrazovky pořízený 2021-10-14 23-24-30.png
Snímek obrazovky pořízený 2021-10-14 23-24-30.png (202.51 KiB) Zobrazeno 5592 x
Tady je ukázka baterky, která se dnes celkem dorovnala, rozdíly 0.04V jsou spíš chyba měření, ostatně těch 12mV při SOC 35% teď v podstatě taky. úplně do konce jsem tuhle baterku ještě nikdy nedotáhl. Ale v zimě jistě bude kdy...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Kodl69 píše: čtv říj 14, 2021 11:28 pm Tak to bys asi měl začít balancery používat...
Je to tak, nahoře balancuje aspoň trochu BMS, dole nic... Jojo, balancery jsou v ToDo listu.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od Kodl69 »

balancovat nahoře i dole je kontraproduktivní...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Kodl69 píše: pát říj 15, 2021 4:35 am balancovat nahoře i dole je kontraproduktivní...
Tak teď asi nerozumím. Potřebuji mít co největší kapacitu packu při zachování bezpečných hodnot na článcích. Pokud jeden článek ujíždí nahoře a dole, potřebuji ho vybalancovat nahoře i dole, ne?
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od redcrown »

No to právě že ne. Celé se to odvíjí od kapacity nejslabšího článku. Pokud použiješ přelévání, tak se kapacita teoreticky nafoukne, ale to bychom nemluvili o balancování nahoře a dole.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od kybos »

Pokud se tento slabší článek bude balancovat nahoře i dole, spotřebuje se více balanční energie na celou sadu článků. Je lepší to vyřešit tak, že se buď tento slabší článek vymění, nebo se k němu doplní paralelně další článek tak, aby se celková kapacita srovnala. Je důležité zjistit příčinu nesrovnalosti napětí jednotlivých článků. V lepším případě je to pouze ztráta kapacity. V horším případě je to zvýšené samovybíjení. Pak ovšem přidání paralelního článku nepomůže a takový článek je zralý na výměnu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od josse »

marsal píše:
Kodl69 píše: pát říj 15, 2021 4:35 am balancovat nahoře i dole je kontraproduktivní...
Tak teď asi nerozumím. Potřebuji mít co největší kapacitu packu při zachování bezpečných hodnot na článcích. Pokud jeden článek ujíždí nahoře a dole, potřebuji ho vybalancovat nahoře i dole, ne?
Jak již napsali, je třeba rozlišit plně ztrátové balancování od přelévacího balancování!

Ztrátové lze pouze nahoře. A dává smysl u LiFe, a chce to aby zvládl velký výkon/proud, nebo omezení nabíjecího proudu do celé baterie na maximálně to co zvládne přeměnit na teplo u jediného článku. Je to zbytečně neefektivní na LiIon, je to hlavně takové nouzové. Výkon balancování se volí dle nabíjecího proudu!

Přelévací na LiFe skoro nelze, že závislosti SOC na napětí, ale na LiIon lze v celém rozsahu kapacity a smysl to dává! Stačí velmi malý výkon přelévání, například i jedna tisícina přelévacího proudu k Ah, a klidně méně než setina k nabíjecímu proudu! Pro 1000Ah/200A max bez problémů jeden 1A superkondenzator přepínat mezi sériové články. Výkon balancování se volí dle stáří a kapacity akumulátorů!
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

kozlovna - sníh a plochá střecha

Příspěvek od marsal »

Stará klasika: panely na plocho, sníh - a pošmourno.

Na panelech leží sníh. Jsem pryč a nepodaří se mi motivovat synátora, aby na střechu vylezl... Takže výroba včera (krásný slunečný den) prakticky nula a aktuální výroba dnes čistá nula:
VýrobaPředČíštěním.jpg
VýrobaPředČíštěním.jpg (79.95 KiB) Zobrazeno 5021 x


Ano, takovéto zbytky sněhu spolehlivě degradují všechny stringy.
Před čištěním.jpg
Před čištěním.jpg (655.55 KiB) Zobrazeno 5021 x


Lezu na střechu a ometám s použitím klasické technologie:
Čištění.jpg
Čištění.jpg (754.91 KiB) Zobrazeno 5021 x


Je pošmourno, mlha, psí počasí. Ale po očištění panely naplocho alespoň pokryjí aktuální spotřebu domu. Pro tento typ počasí panely naplocho to nejlepší, co může být - nebýt toho sněhu ;-).
Pošmourno.jpg
Pošmourno.jpg (558.73 KiB) Zobrazeno 5021 x
VýrobaPoČištění.jpg
VýrobaPoČištění.jpg (80.75 KiB) Zobrazeno 5021 x
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od Kodl69 »

mě teda sníh sjel, 42° stačí, a ty svislý jsou bez sněhu pořád. Ale dnešní maximální výkony řádu 100W jsou fakt zoufalý, to bude za celej den tak 0.5kWh, včera přišly 3kWh, což je stejně prd do moře. Ale ještě 14 dní, a už se to začne lámat, aspoň teoreticky.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „marsalovy FVE“