Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od josse »


Diablo007 píše:
josse píše: pon pro 05, 2022 6:22 am Z 3ks měničů v ostrově by 3ph systém stavěl pouze vyslovený blázen. Frekvenční měnič řeší všechny neduhy i obavy i NEdoporučení.
Vidíš a já jeden onehdy stavěl. A pokud přijdeš na jiné řešení u domu se 4mi podružnými rozvaděči sem s ním
Ostrov? Ano existují výjimky typu kobra ale těch je v téhle republice jen pár :-)

4 podružné rozvaděče nic neznamenají, bylo to kvůli celkovému výkonu 3x10kVA? Nebo více?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od josse »

RadarS píše:
josse píše: pon pro 05, 2022 6:22 am Frekvenční měnič řeší všechny neduhy i obavy i NEdoporučení.
Zřejmě nerozumím ...? :-)
V offgridu si kupovat 3x větší výkon 3x fáze aby to rozběhlo točivé stroje mi přijde čiré bláznovství. Když je poblíž grid na vykrytí špiček, ok, stejně je to většinou neefektivní.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od Diablo007 »

josse píše: pon pro 05, 2022 8:44 am
Diablo007 píše:
josse píše: pon pro 05, 2022 6:22 am Z 3ks měničů v ostrově by 3ph systém stavěl pouze vyslovený blázen. Frekvenční měnič řeší všechny neduhy i obavy i NEdoporučení.
Vidíš a já jeden onehdy stavěl. A pokud přijdeš na jiné řešení u domu se 4mi podružnými rozvaděči sem s ním
Ostrov? Ano existují výjimky typu kobra ale těch je v téhle republice jen pár :-)

4 podružné rozvaděče nic neznamenají, bylo to kvůli celkovému výkonu 3x10kVA? Nebo více?
Je to 3ks Kingu tedy uni to jet v Ostrově. A 4 podružné rozvaděče bez sekání a kopání znamená dost problém pro 1f systém.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

josse píše: pon pro 05, 2022 8:47 am
RadarS píše:
josse píše: pon pro 05, 2022 6:22 am Frekvenční měnič řeší všechny neduhy i obavy i NEdoporučení.
Zřejmě nerozumím ...? :-)
V offgridu si kupovat 3x větší výkon 3x fáze aby to rozběhlo točivé stroje mi přijde čiré bláznovství. Když je poblíž grid na vykrytí špiček, ok, stejně je to většinou neefektivní.
Pokud odhlídnu od paralelně připojeného 3F ongridu/hybridu, jak bys tedy postupoval, kdyby ty točivé stroje na 3x400V pro Tebe nebyla úplně marginální spotřeba ve smyslu "na dvorku mám jednu 400V zásuvku na štípání dřeva nebo míchačku a tu používám pár hodin v roce,
tudíž ji nechám s klidným svědomím na gridu" .... ?
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od josse »


Diablo007 píše:
josse píše: pon pro 05, 2022 8:44 am
Diablo007 píše: Vidíš a já jeden onehdy stavěl. A pokud přijdeš na jiné řešení u domu se 4mi podružnými rozvaděči sem s ním
Ostrov? Ano existují výjimky typu kobra ale těch je v téhle republice jen pár :-)

4 podružné rozvaděče nic neznamenají, bylo to kvůli celkovému výkonu 3x10kVA? Nebo více?
Je to 3ks Kingu tedy uni to jet v Ostrově. A 4 podružné rozvaděče bez sekání a kopání znamená dost problém pro 1f systém.
Ok, tohle už jsme se dostali hodně mimo téma, vložili se sem hvězda / trojúhelník i u kvalitních výrobců typu victron ...

Ten posílený nulák nestačí až v rozvaděči elektrárny? Jo, jsou situace kdy to je levnější, ale co s tou vlastní spotřebou? Mít vlastní spotřebu 1.2kWh nebo 3.6kWh za den si myslím že to vyváží, za 4 zimní měsíce to bude možná 288kWh, přepočtené na koruny za zimu to je zanedbatelných 1700CZK, to je pravda...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od josse »


RadarS píše:
josse píše: pon pro 05, 2022 8:47 am
RadarS píše: Zřejmě nerozumím ...? :-)
V offgridu si kupovat 3x větší výkon 3x fáze aby to rozběhlo točivé stroje mi přijde čiré bláznovství. Když je poblíž grid na vykrytí špiček, ok, stejně je to většinou neefektivní.
Pokud odhlídnu od paralelně připojeného 3F ongridu/hybridu, jak bys tedy postupoval, kdyby ty točivé stroje na 3x400V pro Tebe nebyla úplně marginální spotřeba ve smyslu "na dvorku mám jednu 400V zásuvku na štípání dřeva nebo míchačku a tu používám pár hodin v roce,
tudíž ji nechám s klidným svědomím na gridu" .... ?
Já mám cirkulárku, vodárnu, TČ, ventilátory TČ se samostatnými VFD. Vlastní spotřeba jednoho VFD je <1W, v porovnání s tím bude mít victron, studer 20W a víc, Axpert 50W a víc a to dvakrát. Cena jednoho VFD je pár tisíc, oproti tomu třetí měnič je minimálně 20-30kCZK, takže samostatný VFD i 4kusy mi vychází levnější i efektivnější na vlastní spotřebu.
A to započítávám že potřebuju 8-10kW 1ph měniče ve dvou kusech pro běžný chod, někomu stačí dokonce 1x king a to je úspora potom za dva měniče...

Životnost axperta a VFD bude podobná, victron a studer by měli být lepší ale ukazuje se že minimálně studer je potřeba po 10 letech??? opravit, takže i životnost je podobná.

A samozřejmě 3ph spotřebič nechat na gridu můžu vždy. Třeba ta štípačka v létě z elektrárny je dobrá image: Ani na přípravu dřeva nebylo spotřebováno uhlí/fosil fuel.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

josse píše: pon pro 05, 2022 11:08 am
RadarS píše:
josse píše: pon pro 05, 2022 8:47 am V offgridu si kupovat 3x větší výkon 3x fáze aby to rozběhlo točivé stroje mi přijde čiré bláznovství. Když je poblíž grid na vykrytí špiček, ok, stejně je to většinou neefektivní.
Pokud odhlídnu od paralelně připojeného 3F ongridu/hybridu, jak bys tedy postupoval, kdyby ty točivé stroje na 3x400V pro Tebe nebyla úplně marginální spotřeba ve smyslu "na dvorku mám jednu 400V zásuvku na štípání dřeva nebo míchačku a tu používám pár hodin v roce,
tudíž ji nechám s klidným svědomím na gridu" .... ?
Já mám cirkulárku, vodárnu, TČ, ventilátory TČ se samostatnými VFD. Vlastní spotřeba jednoho VFD je <1W, v porovnání s tím bude mít victron, studer 20W a víc, Axpert 50W a víc a to dvakrát. Cena jednoho VFD je pár tisíc, oproti tomu třetí měnič je minimálně 20-30kCZK, takže samostatný VFD i 4kusy mi vychází levnější i efektivnější na vlastní spotřebu.
A to započítávám že potřebuju 8-10kW 1ph měniče ve dvou kusech pro běžný chod, někomu stačí dokonce 1x king a to je úspora potom za dva měniče...

Životnost axperta a VFD bude podobná, victron a studer by měli být lepší ale ukazuje se že minimálně studer je potřeba po 10 letech??? opravit, takže i životnost je podobná.

A samozřejmě 3ph spotřebič nechat na gridu můžu vždy. Třeba ta štípačka v létě z elektrárny je dobrá image: Ani na přípravu dřeva nebylo spotřebováno uhlí/fosil fuel.
Já bych klidně ten VFD s trafem 230/400 před ním použil. Stačilo by 1600VA, což jsou jednotky tis. VFD i s výkonovou rezervou (2,2kW, 3x400V) dokonce mám, kupovat nemusím.
3f jede jen hermetický kompresor, pak je tam elektronika a ventilátor výparníku (ty musejí být napájeny 1f před VFD).
Takže FVD musí přes stykač krmit jen ten kompresor. Holt, ano, je to komplikovanější zapojení, ale jde to.
Pozn. - používáš trafo do L1, L2 (přip s kondenzátorem i do L3) nebo ten zdvojovač napětí do DC meziobvodu VFD ...? dík
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od Diablo007 »

josse píše: pon pro 05, 2022 10:56 am
Diablo007 píše:
josse píše: pon pro 05, 2022 8:44 am

Ostrov? Ano existují výjimky typu kobra ale těch je v téhle republice jen pár :-)

4 podružné rozvaděče nic neznamenají, bylo to kvůli celkovému výkonu 3x10kVA? Nebo více?
Je to 3ks Kingu tedy uni to jet v Ostrově. A 4 podružné rozvaděče bez sekání a kopání znamená dost problém pro 1f systém.
Ok, tohle už jsme se dostali hodně mimo téma, vložili se sem hvězda / trojúhelník i u kvalitních výrobců typu victron ...

Ten posílený nulák nestačí až v rozvaděči elektrárny? Jo, jsou situace kdy to je levnější, ale co s tou vlastní spotřebou? Mít vlastní spotřebu 1.2kWh nebo 3.6kWh za den si myslím že to vyváží, za 4 zimní měsíce to bude možná 288kWh, přepočtené na koruny za zimu to je zanedbatelných 1700CZK, to je pravda...
Nulák nestačí mít posíleny až v rozvaděči nulák musí vést i mezi rozvaděči posílený. Jinak jestli jedou 2ks v paralelu jako 1f nebo 3ks jako 3f je sice větší spotřeba ale musíš rozlišovat zásadní věc a to je že když si doma něco zbastlim může to být uživatelsky komplikovanější viz třeba jak 1f s 10kw chceš u Kinga vrátit na síť aby si dokázal pricucavat nemůžeš někomu vysvětlovat že si bude chodit kontrolovat baterku aby přepínačem sítě tedy elektrárnu vypnul a zase ji pak kontrolovat aby ji prepl zpět. Smiřme se s tím že je potřeba dělat sestavy někdy i uživatelský bezobslužné ač s horší účinností. Jinak na ni bylo myšleno je tam 13,5kwp
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
huron
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 08, 2022 6:37 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od huron »

josse píše: pon pro 05, 2022 6:22 am Z 3ks měničů v ostrově by 3ph systém stavěl pouze vyslovený blázen. Frekvenční měnič řeší všechny neduhy i obavy i NEdoporučení.
Těší mě. 3ks XTM ze secondsolu + nachystaný jeden ongrid do AC couplingu.
Diablo007 píše: pon pro 05, 2022 1:49 pm Nulák nestačí mít posíleny až v rozvaděči nulák musí vést i mezi rozvaděči posílený. Jinak jestli jedou 2ks v paralelu jako 1f nebo 3ks jako 3f je sice větší spotřeba ale musíš rozlišovat zásadní věc a to je že když si doma něco zbastlim může to být uživatelsky komplikovanější viz třeba jak 1f s 10kw chceš u Kinga vrátit na síť aby si dokázal pricucavat nemůžeš někomu vysvětlovat že si bude chodit kontrolovat baterku aby přepínačem sítě tedy elektrárnu vypnul a zase ji pak kontrolovat aby ji prepl zpět. Smiřme se s tím že je potřeba dělat sestavy někdy i uživatelský bezobslužné ač s horší účinností. Jinak na ni bylo myšleno je tam 13,5kwp
Potvrzuju. Každý máme své důvody a museli jsme zvážit všechna pro i proti, jak finančního, tak technického charakteru. Prostě je to individuální věc, paušálně bych 3F neodmítal (dovedu si představit, že má někdo 20kWp a 22kW palubní nabíječku na elektru, nebo potřebuje kombinaci dalších 3F zdrojů v systému, které nejsou zrovna u baterky). Mám 3 podružné rozvaděče, nemusím řešit dimenzování N, ani PE při hypotetické poruše. Přepínat nechávám XTMka podle SOC, každý na svou fázi. Dohromady 50W vlastní spotřeba, stejné jako jeden axpert.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

Prosím, jaký komponent je myšlen ve schématu zjednodušeného připojení "vazební spínač s napěťovou ochranou", pokud je instalován back-up ...? děkuji
Přílohy
jednopolove-sch-zjednodusene-pripojeni-fve.jpg
jednopolove-sch-zjednodusene-pripojeni-fve.jpg (333.95 KiB) Zobrazeno 875 x
tomas
Příspěvky: 301
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

Bohužel nic co by splnilo PPDS přílohu č. 4 na trhu neexistuje. Například se přes ten další externí vazební spínač nepodaří přenést celou funkci UVRT.
Nejlepší je nechat funkci vazebního spínače na tom certifikovaném a testovaném co je integrovaný ve střídači, jen tak lze zaručit že elektrárna bude splňovat soulad s RfG a s klidným svědomím je možné i podepsat prohlášení o souladu s RfG.
Vazební spínač ve střídači není závislý pouze na napájení ze sítě ale je podpořen i napětím z panelů a akumulátoru, takže střídač může i dodávat požadovaný zkratový výkon aniž by se předčasně odpojil od DS.
Bohužel "naši" distributoři toto domotali se synchronními zdroji které se odpojují vazebním spínačem od sítě a dodávka do spotřeby je tak bez přerušení, nedochází k přepnutím spotřebičů, ale pouze k odpojení od sítě. A to je velký rozdíl. Ale asynchronní zdroje - střídače se první odpojí od sítě a až po zaručeném odpojení od sítě přecházejí na synchronní - ostrovní provoz a většinou na druhém výstupu určenému pro zálohované spotřebiče.Tak je zaručena vyšší bezpečnost než u trvale synchronních zdrojů které potřebují vazební spínač.
Protože to distributoři v ČR odmítají respektovat a opravit jak bylo už slibováno i přes ERÚ v roce 2019:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=4565#p83638
tak jsem ERÚ i distributorovi napsal že dokud to nebude opraveno a vyřešeno nově i v souladu s RfG tak funkci záložního zdroje nebudeme přiznávat.
No protože to dosud uspokojivě nevyřešili, tak distributor od nás dostává vždy pouze ten obrázek vpravo z poznámkou že se napojen pouze výstup ze zdroje který je bez možnosti ostrovního provozu. Soulad s RfG s externími vazebními spínači a ochranami odmítám podepsat, ještě jsem nenašel taký který by tomu vyhověl.
Hybridní střídač má dva výstupy jeden je určen pro paralelní chod s distribuční sítí stejně jako jakýkoliv jiný on-grid zdroj a druhý výstup je jako záložní zdroj. Mezi těmi "zdroji" se přepínají spotřebiče. Distributor nemůže nic nařizovat a nějak omezovat odděleně pracující zdroje. Že je nouzový zdroj oddělený od DS dokládá výrobce střídače svými certifikáty a testy. K paralelnímu chodu záložního zdroje se sítí nikdy nedochází, další externí vazební spínač je nesmysl. Co je napojeno na odděleném záložním zdroji se nemusí distributorovi sdělovat, také tam nemusí být zrovna nic ;)
Naposledy upravil(a) tomas dne sob lis 11, 2023 10:06 am, celkem upraveno 5 x.
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od eduard22 »

Diablo007 píše: pon pro 05, 2022 1:49 pm
........
Nulák nestačí mít posíleny až v rozvaděči nulák musí vést i mezi rozvaděči posílený. Jinak jestli jedou 2ks v paralelu jako 1f nebo 3ks jako 3f je sice větší spotřeba ale musíš rozlišovat zásadní věc a to je že když si doma něco zbastlim může to být uživatelsky komplikovanější viz třeba jak 1f s 10kw chceš u Kinga vrátit na síť aby si dokázal pricucavat nemůžeš někomu vysvětlovat že si bude chodit kontrolovat baterku aby přepínačem sítě tedy elektrárnu vypnul a zase ji pak kontrolovat aby ji prepl zpět. Smiřme se s tím že je potřeba dělat sestavy někdy i uživatelský bezobslužné ač s horší účinností. Jinak na ni bylo myšleno je tam 13,5kwp
:headbang: :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Lugos
Příspěvky: 24
Registrován: stř zář 27, 2023 8:07 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od Lugos »

Já to mám jako třífázový stykač (Victron - každá fáze sólo), který je napájen z DS přes klidový kontakt relé HDO.
Jde DS - střídače jsou napájeny z DS.
Vypadne DS nebo to na dálku vypne ČEZ - stává se to ostrovem.
To celé jde přes "U-f guard napěťová a frekvenční ochrana" (tu bych možná mít nemusel , výrobna do 10KWp) - ty podmínky stále mění...
capture_001.jpg
capture_001.jpg (78.79 KiB) Zobrazeno 852 x
obrázek napoví....
6.3 kWp, 2 x MPPT Victron 150/70, 3 x MPII 3kVA, 10.65 kWh Pylontech, Cerbo GX.
tomas
Příspěvky: 301
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

Nevýhodu mají jednofázové měniče, když jsou ve více kusech připojené do více fází, ty musí mít externí centrální 3 fázovou ochranu.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

A to musím mít instalovaný U-f guard i když podmínky ochran splňuje střídač, pokud zapojení umožňuje ostrovní provoz?
A to zapojení stykače před střídač na HDO se přece nazývá rozpadový bod (a pouze u výroben, u mikrozdrojů bez přetoků distributor nic neřídí a neodpíná). Některé střídače ho mají integrovaný v sobě, jinde se instaluje externě...

Mě jde o ten "terminus technicus" vazební spínač s napěťovou ochranou u mikrozdroje ve zjednodušeném připojení...

Přiznám se, už jsem se v tom ztratil úplně :-(
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

tomas píše: sob lis 11, 2023 9:40 am Bohužel nic co by splnilo PPDS přílohu č. 4 na trhu neexistuje. Například se přes ten další externí vazební spínač nepodaří přenést celou funkci UVRT.
Nejlepší je nechat funkci vazebního spínače na tom certifikovaném a testovaném co je integrovaný ve střídači, jen tak lze zaručit že elektrárna bude splňovat soulad s RfG a s klidným svědomím je možné i podepsat prohlášení o souladu s RfG.
Vazební spínač ve střídači není závislý pouze na napájení ze sítě ale je podpořen i napětím z panelů a akumulátoru, takže střídač může i dodávat požadovaný zkratový výkon aniž by se předčasně odpojil od DS.
Bohužel "naši" distributoři toto domotali se synchronními zdroji které se odpojují vazebním spínačem od sítě a dodávka do spotřeby je tak bez přerušení, nedochází k přepnutím spotřebičů, ale pouze k odpojení od sítě. A to je velký rozdíl. Ale asynchronní zdroje - střídače se první odpojí od sítě a až po zaručeném odpojení od sítě přecházejí na synchronní - ostrovní provoz a většinou na druhém výstupu určenému pro zálohované spotřebiče.Tak je zaručena vyšší bezpečnost než u trvale synchronních zdrojů které potřebují vazební spínač.
Protože to distributoři v ČR odmítají respektovat a opravit jak bylo už slibováno i přes ERÚ v roce 2019:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=4565#p83638
tak jsem ERÚ i distributorovi napsal že dokud to nebude opraveno a vyřešeno nově i v souladu s RfG tak funkci záložního zdroje nebudeme přiznávat.
No protože to dosud uspokojivě nevyřešili, tak distributor od nás dostává vždy pouze ten obrázek vpravo z poznámkou že se napojen pouze výstup ze zdroje který je bez možnosti ostrovního provozu. Soulad s RfG s externími vazebními spínači a ochranami odmítám podepsat, ještě jsem nenašel taký který by tomu vyhověl.
Hybridní střídač má dva výstupy jeden je určen pro paralelní chod s distribuční sítí stejně jako jakýkoliv jiný on-grid zdroj a druhý výstup je jako záložní zdroj. Mezi těmi "zdroji" se přepínají spotřebiče. Distributor nemůže nic nařizovat a nějak omezovat odděleně pracující zdroje. Že je nouzový zdroj oddělený od DS dokládá výrobce střídače svými certifikáty a testy. K paralelnímu chodu záložního zdroje se sítí nikdy nedochází, další externí vazební spínač je nesmysl. Co je napojeno na odděleném záložním zdroji se nemusí distributorovi sdělovat, také tam nemusí být zrovna nic ;)
Tomáši, díky za vysvětlení. Taky řešení...

Ještě dotaz, pokud montujete mikrozdroj ve zjednodušeném režimu - požaduje distributor i tu úpravu sloupku a zapojení HDO?
Jsem v území EG.D, na dotaz mi distributor sdělil, že u mikrozdroje ve zjednodušeném režimu připojení stačí elektroměrový rozvaděč doplnit pouze o druhý jistič (vypínač instalace), příprava HDO není požadována...
Na webu mají ale odkaz na úpravy odběrných míst a ve schématu zapojení po 1.7.2022 je HDO povinné a standardní/zjednodušené připojení nerozlišují...
https://www.egd.cz/zadost/pripojeni-mik ... ektriny-nn
Přílohy
úprava OM.jpg
úprava OM.jpg (121.64 KiB) Zobrazeno 836 x
tomas
Příspěvky: 301
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

Možnost ostrovního provozu zdroje který pracuje i paralelně s distribuční sítí je v PPDS chápana a řešena jen pro synchronní zdroje které se odpojují vazebním spínačem od DS a dále pokračují v ostrovním provozu. To je úplně něco jiného než u běžných hybridních střídačů.
Takže ano, pokud tam uvedete že střídač umí ostrovní provoz jak je myšlen v PPDS tak dle PPDS tam musí být vazební spínač. Ale pak zdroj při aktuálních podmínkách s externím vazebním spínačem nesplní podmínky RfG, takže nesmí dodávat do DS.
Pokud ale uvedete že tam bude záložní zdroj bez možnosti paralelního provozu s distribuční sítí, tak tam vazební spínač být nemusí, ani jej není kam nainstalovat. Kam by jste instalovali vazební spínač k benzínové centrále do které je připojena například vrtačka nebo na nějaký off-grid kde vůbec není přivedená distribuční síť?
Jde jen o to slovíčkaření a schopnosti to obhájit, bohužel je to tak, žádné pravidlo na to není.
Instalace nouzových zdrojů energie není zakázána a pokud nepracují paralelně s DS tak do toho distributor nemá co kecat, nouzový výstup na hybridních střídačích je většinou označen jako EPS - emergency power supply takže jde o nouzový zdroj oddělený od DS a na ten se PPDS nevztahují. Tudy vede ta cesta.
Naposledy upravil(a) tomas dne sob lis 11, 2023 11:06 am, celkem upraveno 1 x.
tomas
Příspěvky: 301
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

RadarS píše: sob lis 11, 2023 10:15 am Ještě dotaz, pokud montujete mikrozdroj ve zjednodušeném režimu - požaduje distributor i tu úpravu sloupku a zapojení HDO?
Jsem v území EG.D, na dotaz mi distributor sdělil, že u mikrozdroje ve zjednodušeném režimu připojení stačí elektroměrový rozvaděč doplnit pouze o druhý jistič (vypínač instalace), příprava HDO není požadována...
Na webu mají ale odkaz na úpravy odběrných míst a ve schématu zapojení po 1.7.2022 je HDO povinné a standardní/zjednodušené připojení nerozlišují...
https://www.egd.cz/zadost/pripojeni-mik ... ektriny-nn
Nevím jak u EG.D děláme většinou v DS ČEZu a navíc většinou vše ve standardním připojení s dodávkou do DS takže tam máme HDO vždy.
Ale pokud máme písemně v emailu od distributora že HDO u vašeho zdroje nepožaduje a nedojde později k nějaké ṕravě legislativy se zpětnou retroaktivitou, tak bych se držel toho že nepožaduje ;) Podle PPDS můžete požadovat po distributorovi konzultace ohledně vašeho zdroje a pokud se vyjádří že HDO pro zdroj nechce, tak je to závazné vyjádření v rámci konzultací, tak není nutné mu to HDO nějak vnucovat.
Přípravu udělat můžete, pokud chcete, ale distributora nijak nedonutíte aby tam to HDO skutečně dal.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

tomas píše: sob lis 11, 2023 10:51 am
RadarS píše: sob lis 11, 2023 10:15 am Ještě dotaz, pokud montujete mikrozdroj ve zjednodušeném režimu - požaduje distributor i tu úpravu sloupku a zapojení HDO?
Jsem v území EG.D, na dotaz mi distributor sdělil, že u mikrozdroje ve zjednodušeném režimu připojení stačí elektroměrový rozvaděč doplnit pouze o druhý jistič (vypínač instalace), příprava HDO není požadována...
Na webu mají ale odkaz na úpravy odběrných míst a ve schématu zapojení po 1.7.2022 je HDO povinné a standardní/zjednodušené připojení nerozlišují...
https://www.egd.cz/zadost/pripojeni-mik ... ektriny-nn
Nevím jak u EG.D děláme většinou v DS ČEZu a navíc většinou vše ve standardním připojení s dodávkou do DS takže tam máme HDO vždy.
Ale pokud máme písemně v emailu od distributora že HDO u vašeho zdroje nepožaduje a nedojde později k nějaké ṕravě legislativy se zpětnou retroaktivitou, tak bych se držel toho že nepožaduje ;) Podle PPDS můžete požadovat po distributorovi konzultace ohledně vašeho zdroje a pokud se vyjádří že HDO pro zdroj nechce, tak je to závazné vyjádření v rámci konzultací, tak není nutné mu to HDO nějak vnucovat.
Přípravu udělat můžete, pokud chcete, ale distributora nijak nedonutíte aby tam to HDO skutečně dal.
No jasně, nutit je nebudu :-), spíš naopak, přijde technik na PPP, bude to chápat dle vydaného předpisu, nebude tam příprava na N0% a nepřipojí mě a kolečko se bude muset opakovat :-(. Pak je otázka, když před ním budu mávat nějakým emailem, zda to vezme v potaz a jestli není lepší to tam rovnou udělat.
Dděkuju za veškeré info a pomoc zorientovat se v problematice - už to chápu...
tomas
Příspěvky: 301
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

Tak pak už jde o to jak moc je chcete naštvat a pozlobit že neobdržují svá vyjádření která vám pro přípravu zdroje dali. Můžete to například předat ERÚ a požadovat náhradu škody za špatné informace které jste v rámci konzultací získal. Počítejte ale s tím, že se vám pak budou všelijak mstít, pokud to dáte na ERÚ.
Podle mých zkušeností je to tak, že v ČEZu se dá většinou rozumě mluvit s techniky a dohodnout se na řešení, ale jejich nadřízení jsou většinou zmrdi co je buzerují a šikanují třeba za to, že konkurenci pošlou něco zbytečně brzo na nečekají na konec 30-ti denní lhůty.
No a v EG.D je to přesně naopak, tam se mi nepodařilo ještě narazit na nějakého rozumného technika, mám z nich pocit že mají nějakou osobní snahu se v aroganci a zmrdství vyrovnat ČEZu a protože je jejich šéfové nutí makat a tak se cítí ukřivděni, protože mají informace že v ČEZu je zase nutí vše maximálně prodlužovat a oddalovat, někteří ovšem neznají míru a občas to přeženou a pak to řeším s někým výše a pak jsou ti dole jak beránci. V DS ČEZu zase nemá žádný význam se obracet na ty zmrdy co jsou nahoře, oni pak ještě více zatopí i těm dole se kterými se dosud dalo rozumě mluvit a pak je to ještě horší, tam už rovnou na ERÚ nebo SEI.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

tomas píše: sob lis 11, 2023 11:23 am Tak pak už jde o to jak moc je chcete naštvat a pozlobit že neobdržují svá vyjádření která vám pro přípravu zdroje dali. Můžete to například předat ERÚ a požadovat náhradu škody za špatné informace které jste v rámci konzultací získal. Počítejte ale s tím, že se vám pak budou všelijak mstít, pokud to dáte na ERÚ.
Podle mých zkušeností je to tak, že v ČEZu se dá většinou rozumě mluvit s techniky a dohodnout se na řešení, ale jejich nadřízení jsou většinou zmrdi co je buzerují a šikanují třeba za to, že konkurenci pošlou něco zbytečně brzo na nečekají na konec 30-ti denní lhůty.
No a v EG.D je to přesně naopak, tam se mi nepodařilo ještě narazit na nějakého rozumného technika, mám z nich pocit že mají nějakou osobní snahu se v aroganci a zmrdství vyrovnat ČEZu a protože je jejich šéfové nutí makat a tak se cítí ukřivděni, protože mají informace že v ČEZu je zase nutí vše maximálně prodlužovat a oddalovat, někteří ovšem neznají míru a občas to přeženou a pak to řeším s někým výše a pak jsou ti dole jak beránci. V DS ČEZu zase nemá žádný význam se obracet na ty zmrdy co jsou nahoře, oni pak ještě více zatopí i těm dole se kterými se dosud dalo rozumě mluvit a pak je to ještě horší, tam už rovnou na ERÚ nebo SEI.
:-(
No stejně do toho sloupku budeme muset vlézt a doinstalovat vypínač instalace na výstup, tak to už ten 2A jistič a nějaké přepojení navíc pro N0%
mi za byrokratickou roztržku nestojí :-(.
A kdyby tu někdy někdo upravil trafo, mělo to smysl, a chtěl bych to překlopit ze zjednodušeného do standardu, nebudu do toho muset lézt znova.
Ale ta nelogičnost některých podmínek a požadavků je hrozná. Laik se v tom skoro nemá šanci zorientovat, dost často ani když je to elektrikář...
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od brumlaj »

RadarS píše: sob lis 11, 2023 10:15 am Ještě dotaz, pokud montujete mikrozdroj ve zjednodušeném režimu - požaduje distributor i tu úpravu sloupku a zapojení HDO?
Jsem v území EG.D, na dotaz mi distributor sdělil, že u mikrozdroje ve zjednodušeném režimu připojení stačí elektroměrový rozvaděč doplnit pouze o druhý jistič (vypínač instalace), příprava HDO není požadována...
Na webu mají ale odkaz na úpravy odběrných míst a ve schématu zapojení po 1.7.2022 je HDO povinné a standardní/zjednodušené připojení nerozlišují...
Na nalejvárně u ČEZu bylo jasně řečeno že při jakékoli změně smlouvy bude vyžadováno uvedení OM do souladu s aktuálně platnými PPDS. A že po tom pudou jak slepice po flusu. U Tebe bych doufal, že když máš vyjádření, tak snad dodrží slovo. (Ale připraven bych byl že jsou to lháři)
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: sob lis 11, 2023 1:59 pm
RadarS píše: sob lis 11, 2023 10:15 am Ještě dotaz, pokud montujete mikrozdroj ve zjednodušeném režimu - požaduje distributor i tu úpravu sloupku a zapojení HDO?
Jsem v území EG.D, na dotaz mi distributor sdělil, že u mikrozdroje ve zjednodušeném režimu připojení stačí elektroměrový rozvaděč doplnit pouze o druhý jistič (vypínač instalace), příprava HDO není požadována...
Na webu mají ale odkaz na úpravy odběrných míst a ve schématu zapojení po 1.7.2022 je HDO povinné a standardní/zjednodušené připojení nerozlišují...
Na nalejvárně u ČEZu bylo jasně řečeno že při jakékoli změně smlouvy bude vyžadováno uvedení OM do souladu s aktuálně platnými PPDS. A že po tom pudou jak slepice po flusu. U Tebe bych doufal, že když máš vyjádření, tak snad dodrží slovo. (Ale připraven bych byl že jsou to lháři)
jj, to máte pravdu.
Dnes tu byl revizák, naměřil impedance na fázích 0,41 / 0,30 / 0,36 Ohm, takže z tohoto pohledu OM je OK, podmínka splněna.
Mám si nechat napsat revizi už = dopředu? Nebo až jednorázově s revizí hotové FVE? Anebo obojí?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od brumlaj »

Jednorázově s revizí FVE.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“