Vykup na distribucni uzemi CEZ

Odpovědět
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

je tu hodne lidi, kteri se v tom orientuji. Jak je to s vykupem na CEZ distribuci? Entri.cz chce samostatnej ean (bez nej jen u EG.d) nebo tak nejak.

Ma nekdo prehled?

diky
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od NESKOM »

Pro prodej elektřiny potřebuješ vždy výrobní EAN.
Přidělení výrobního EAN podmíněno licencí ERU.
Elektřinu z mikrozdroje lze prodávat pouze distributorovi v jeho distribučním území bez možnosti vyjednat cenu.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od Diablo007 »

Egd dává druhý ean automaticky i u mikrozdroje.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
KubisKV
Příspěvky: 234
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od KubisKV »

Zdar pánové.

Je někdo schopnej popsat přesný harmonogram razítek, žádostí a opatření?

Distribuce čez, dodavatel eon.
Přemýšlel jsem o ongridu a svůj malý ostrov ponechat na domácnost, jako do teď.
Když se vyřizuje povolení Napr na 5kW ongrid, vše proběhne v pohodě, je možné za nějaký čas navysovat výkon fve, která by byla bez dotací?
U dotací by to bylo jinak?
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od fučajs »

dumi píše: pát črc 22, 2022 11:26 am Ahoj,

je tu hodne lidi, kteri se v tom orientuji. Jak je to s vykupem na CEZ distribuci? Entri.cz chce samostatnej ean (bez nej jen u EG.d) nebo tak nejak.

Ma nekdo prehled?

diky
Pokud má provozovatel mikrozdroje pouze jeden EAN, může elektřinu prodávat jen té společnosti, která mu elektřinu poskytuje. Např. já spadám pod ČEZ Distribuce, smlouvu na dodávku elektřiny mám s E.ON, proto jsem uzavřel extra smlouvu s E.ON o prodeji přebytků z mikrozdroje. Kdybych chtěl uzavřít smlouvu s Entri nebo někým jiným, potřeboval bych druhý EAN, který mi aktuálně ČEZ Distribuce nepřidělí, pokud si nezažádám o výrobní licenci (tu vydává ERÚ). Ještě loni údajně ĆEZ Distribuce s vydáváním výrobního EAN k mikrozdrojům neměl problém, letos to zarazili.
Mluví se o tom, že od nového roku by měl vzniknout nárok na výrobní EAN u mikrozdrojů bez nutnosti licence. Ale kdoví, co se do novely EZ nakonec dostane.
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od dumi »

Diky vsem za vyjasneni
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od Beny »

KubisKV píše: sob črc 23, 2022 9:46 am Přemýšlel jsem o ongridu a svůj malý ostrov ponechat na domácnost, jako do teď.
Když se vyřizuje povolení Napr na 5kW ongrid, vše proběhne v pohodě, je možné za nějaký čas navysovat výkon fve, která by byla bez dotací?
U dotací by to bylo jinak?
Nebudu psát o razítkách, ale ... tohle je asi nejlepší řešení vůbec. Ostrov pro spotřebu, mikrozdroj nebo výrobna s licencí pro prodej nebo virtuálku.

Já bych plánoval Ongrid co největší, ale jsou tam omezení.
Virtuálka a bez licence do 10 kWp.
Licence i s NZU do 20 kWp nez stavebka (NZU jen ale dotace na 10 kWp)

K dotaci. Pokud to jde vyhnout se ji. Nedá se následně s FVE hýbat 10 let. Jo jde rozšiřovat (již ale bez dotace), ale musíš opět podat žádost.
V distribuci ČEZ nedostaneš druhý EAN pro prodej jinak než s licencí. Ale pokud bude celý výroba např z 10 kWp do prodeje a vlastní spotřeba z ostrova
tam je to ale asi ostov s přícucem že?) asi by nevadil bezdodavatel s prodejem ale i nákupem na spotu.
S virtuálkou by bylo špatně, že by jsi měl daleko větší přetok než vlastní prodej a energie navíc by propadla.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
KubisKV
Příspěvky: 234
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od KubisKV »

Diky z reakci.

Zatím vůbec nevím, co by mělo být jako první. Jestli nějaký projekt, pak čekat na vyjádření a schválení atd.

O virtuálce jsem ani neuvažoval, spíš mne napadla jen výrobna. Ongrid bez baterek. Protože teď mám nějakou dobu ostrov a z 6,5MWh bez fve jsem na 1,5MWh s fve roční spotřeby, tak bych byl tou nízkou roční spotřebou znevýhodněn, jak jsi psal i ty.
Ostrov je na starých axpertech, tak přícuc není. Pouze panely a baterka, nebo DS.
Na letní prodeje bych měl celkem dost místa na střeše, ale hned se mi nechce stavět celých 10 a víc kWp. Proto jsem se ptal na možnost dalšího rozšíření. Jestli to časem půjde navýšit třeba z 5ti kWp na 10kwp, nebo by prošlo zažádat o 10kwp a zatím osadit pouze 5kwp.
Měnič by samozřejmě byl už dostatečně výkonný od začátku.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od Beny »

KubisKV píše: sob črc 23, 2022 10:25 pm Diky z reakci.

Zatím vůbec nevím, co by mělo být jako první. Jestli nějaký projekt, pak čekat na vyjádření a schválení atd.

O virtuálce jsem ani neuvažoval, spíš mne napadla jen výrobna. Ongrid bez baterek. Protože teď mám nějakou dobu ostrov a z 6,5MWh bez fve jsem na 1,5MWh s fve roční spotřeby, tak bych byl tou nízkou roční spotřebou znevýhodněn, jak jsi psal i ty.
Ostrov je na starých axpertech, tak přícuc není. Pouze panely a baterka, nebo DS.
Na letní prodeje bych měl celkem dost místa na střeše, ale hned se mi nechce stavět celých 10 a víc kWp. Proto jsem se ptal na možnost dalšího rozšíření. Jestli to časem půjde navýšit třeba z 5ti kWp na 10kwp, nebo by prošlo zažádat o 10kwp a zatím osadit pouze 5kwp.
Měnič by samozřejmě byl už dostatečně výkonný od začátku.
Nejdříve začni tím, že si zvolíš, zda budeš mít mikrozdroj s přetokem nebo licenci.
Pro mikrozdroj s přetokem (NE ve zjednodušeném řízení !!!) je zde formulář https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... em_web.pdf
Pro výrobnu s licencí zde https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... vn_web.pdf

Dole jsou vždy uvedeny potřebné přílohy k žádosti.

To podat na distribuci a měsíc počkat na vyjádření.

K možnému rozšíření neboli mám žádat na 10 kWp a instalovat 5?
Co vím, ikdyž dáš žádost na 10 kWp a nainstaluješ 5 kWp budeš mít na smlouvě skutečný stav.
Ve smlouvě budeš mít celkový instalovaný výkon (kWp) a rezervovaný výkon (kW - přetok).
Panely jsou dle skutečnosti, ale rezervovaný výkon jde myslím zvednout na 1,2 násobku instalovaného výkonu.

Pokud budeš následně rozšiřovat musíš mít opět novou žádost se všemi přílohami. Proto je lépe jít rovnou do maxima co myslíš že využiješ i v budoucnu.
A druhá věc, ČEZ už nebude muset mít třeba volnou kapacitu v síti na přetok.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
KubisKV
Příspěvky: 234
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od KubisKV »

Díky. Zatím asi vyčerpávající odpověď.
Pecasolar
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 01, 2022 8:23 pm

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od Pecasolar »

Aktuálně řeším podobné dilema co s přetoky v DÚ Čezu. Mám čerstvě na střeše 10kWp na NZU (vše schváleno, připojeno a elektroměr vyměněný). Dodavatel instalace mě nasměroval, ať si vyřídím licenci a požádám ČEZ o výrobní EAN. Máte někdo zkušenost s podobným postupe?. Nevylučuje něco výše zmíněnou kombinaci (postup)? S vyřízením licence nemám problém. Pak jen nevím jestli u ČEZ existuje přímo nějaká žádost o výrobní EAN a nebo budu muset žádat o nové připojení, místo mikrozdroje o výrobnu? Pak taky jestli prodej na licenci nějak nekoliduje s NZÚ (v podmínkách jsem nenašel, že by to bylo zakázané)? Díky
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Vykup na distribucni uzemi CEZ

Příspěvek od brumlaj »

1) Dotázat se elektronicky přímo pobočky MŽP.
2) Žádost o změnu výrobny (změnu smlouvy s distributorem - žádost o EAN) distributorovi.
Pak dej vědět jak jsi dopadl.
zasilka
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 27, 2022 7:22 am

Odkdy se bude prodávat bez omezení?

Příspěvek od zasilka »

Má někdo přehled o datu, odkdy bude možné prodávat bez licence na území ČEZ a PRE?
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Odkdy se bude prodávat bez omezení?

Příspěvek od Beny »

zasilka píše: úte pro 06, 2022 12:30 pm Má někdo přehled o datu, odkdy bude možné prodávat bez licence na území ČEZ a PRE?
Po té co to umožní vyhláška ERÚ. Datum byl 1.1.2023, ale pochybuji. Sdílení tedy LEX II půjde teprve do PS. A ten měl taky platit po NR. Budem rádi za Lex I
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
zasilka
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 27, 2022 7:22 am

Vyhláška schválena 6.12.

Příspěvek od zasilka »

Malí výrobci elektřiny od nového roku vydělají více na prodeji přebytků, umožní to druhý "výrobní" EAN

https://frankbold.org/zpravodaj/kategor ... yrobni-ean
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“