Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od RadarS »

Právě proto jsem psal, že pokud bude změna FEV na 3f, je TČ ve 3f při daném příkonu jasná volba...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 217
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od kybos »

PK23 píše: pát pro 30, 2022 2:35 pm
Jenže - přijde mínus 12, mínus 15, faktor bude někde 2,2 a z té jedné fáze to bude tahat klidně přes 23A. No a to už běžným 3x25 neobsloužíš přímo z DS, pokud si k tomu nepřekopeš rozvaděč v baráku. V podstatě je to na vyhrazenou fázi. Na jiný spotřebič na stejné fázi můžeš v mrazech zapomenout, protože si ten 25B jistič za pár minut souběhu s TČ vyhodíš. Takže nikomu, kdo opravdu přesně neví, co dělá bych takhle výkonné TČ v 1f nedoporučil. V podstatě je to na vyhrazenou fázi, případně za střídač, který to dá. Navíc uvažujme v logice budoucí, kdy reálně hrozí...téměř jistě...výrazné platby odvozené od dlouhodobého odběrového maxima. Další věc, kterou dávají PDS najevo je fázový balanc a také to chtějí řešit.
Provozuji TČ vzduch/voda už sedmým rokem a tak jsem již nějaké zkušenosti načerpal. Mám venkovní jednotku o výkonu 10,5 kW a její průměrný příkon se pohybuje kolem 3 kW ( běží na jističi 16 A). To je stejná hodnota jak třeba parní žehlička. Tedy nic, co by mne nutilo fungovat na tři fáze 3x25A. Domovní rozvaděč je přepnutý trvale na 1F a v situaci temna, které v letošním prosinci panuje, mám TČ přepnuté napřímo na jednu z fází DS, abych energii na jeho napájení nemusel hnát přes dvojí konverzi. Zbytek baráku je připojen na jednu fázi na výstup střídače. Něco málo energie (v současné době kolem slunovratu) dodá do úložiště FVE a o zbytek se postará třífázová nabíječka v režimu DC couplingu. Za jasnějších dnů je TČ přepnuté na střídač (ten je schopen dodat 1x35A /230V trvale) a pokud jsem schopen udržet souběh příkonů do 8 kW, tak není potřeba dělat žádné manévry s přepínáním žroutů mezi domácí sítí a DS napřímo. Když mi TČ v krutých mrazech nestačí pokrýt tepelnou ztrátu, mám v rezervě ještě dvě klimy vzduch/vzduch o výkonu 3,5 kW. I když teploty klesly pod -20°C stačila výpomoc jen jedné z nich.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od PK23 »

No jasně, s tímhle vším kolem a přiměřeně nízkou TZ domu samozřejmě. Sám jsem TČ naplánoval tak, aby bivalent nikdy nejel, což se zatím vždy dařilo i při mínus 19 v pohodě. Mám ho samozřejmě přímo na DS. Vždy záleží na požadovaném výkonu. Když ročně potřebuješ 25MWh na topení v baráku s TZ mezi 10 a 11kW při mínus 12, tak s 1f už to půjde těžko. Zvlášť, když ještě jede i TUV. Ty klimy jsou fajn. Uvažuji o nich, místo mám, jen je to všechno bezedná jáma na prachy. :-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od brumlaj »

RadarS píše: pát pro 30, 2022 3:22 pm Právě proto jsem psal, že pokud bude změna FEV na 3f, je TČ ve 3f při daném příkonu jasná volba...
Jasně, pokud má opravdový důvod pro 3f, tak nemá cenu se tím zabývat. Tady však řešíme hlavně domácnosti s jejimi náklady na FVE a i to že nás všechny velmi brzy distributor osolí. V obou případech je 1f systém řešením. Zvlášť pokud polovina populace ČR s 1f systémem naprosto vystačí.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od PK23 »

Jo, domácnost na 1f je v pohodě. Jen to chce pro větší komfort střídač nějakých těch 8kW. Nebo paralelní 2x5kW. Pak není co řešit, pokud člověk nemá výkonné 3f spotřebiče, které chce nutně jet z FVE. TČ je ve většině případů stejně otázka úplně, nebo většinově z DS. A pak je 3f lepší volba, protože ta případná zpoplatněná odběrová maxima rozloží a bere z každé fáze vlastně dost málo. Nedělám si iluzi, z toho co říkali, že to budou hodnotit na fázi, protože vyjadřovali velký smutek i z nerovnoměrného odběru na fázích. :-) Takže pro ně lépe 3x2kW, než 1x6kW a pokud na to přijde, budou tlačit tímhle směrem i zpoplatnění. ERÚ jim to bezesporu posvětí.

U mě TČ průměrně lehce pod 3,5A na fázi, tedy přibližně 0,8kW. Sranda. Když vezmu, že by se s tím potkal v té čtvrthodině motor tlakové kanalizace, který nemá na fázi ani to a je jediným dalším 3f spotřebičem, tak budu k DS pořád ten hodný. :-) FVE mám nastavenou tak, že si z jedné fáze DS cucne max. 2kW. V nejhorší zimě vygeneruju celkový max odběr nějakých 7kW v součtu 3f vůči DS a pod 4kW na fázi s největší zátěží. Z téměř 19KW celkem teoreticky možných při scénáři 3x25A. Většinu času v součtu dost pod 5kW. Takže téhle případné změny tarifikace se osobně taky nebojím. Většinu času budu na čtvrtině rezervovaného příkonu, který jak nám ve videu vysvětlili rezervovaný vůbec neznamená a počítají s tím, že je to pro chvilková maxima. Což mi přišlo nejvíc podivný, protože mám původně tarif na el. kotel a ten měl sám o sobě 3x5kW. Což chápu, že teď hrají jako nenormální, protože ekonomickou sebevraždu jde spáchat i mnohem příjemnějšími způsoby, když už se pro ni člověk rozhodne. ;-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od brumlaj »

PK23 píše: pon led 02, 2023 11:01 pm........ pak je 3f lepší volba, protože ta případná zpoplatněná odběrová maxima rozloží a bere z každé fáze vlastně dost málo. ......
Zákon o zachování energie - je zcela jedno zda odebírám z jedné, nebo ze tří fází. Výsledné odběrové maximum bude stejné. Omezení je pouze jističem 1x25A což je 5750W. Méně dnes za rezervovaný výkon (jistič) snad nejde platit. Zbytek stejně frekvenční měnič v čerpadle vyřeší. Bivalenci elektrickým přímotopem - to mi nepřipadá rozumné. Už pro to, že je stejně zapotřebí mít nezávislý zdroj tepla se zásobou paliva.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od PK23 »

No, tak si pány poslechni, jak se tváří na OM s 3f, kde je významně nerovnoměrné zatížení fází. Já to čtu tak, že prostě pokud bude nějaká vazba plateb na dlouhodobá odběrová maxima, vezmou to tak, že když při rezervovaném příkonu 3x25A budeš tahat na jedné fázi plnej knedlík, budou chtít platby, jako bys to tahal na všech. Zní to sice divně, ale z jejich pohledu, pokud to na trafačkou nevyrovnají ostatní, mají problém k řešení a nechají si ho zaplatit. Kdyby přišlo na to, že budou ty nové tarify stavět, dají si to tam.

Nepsal jsem o bivalenci. Před TČ tu byl kotel a k němu D35d, kterou jsem po instalaci TČ neměnil, protože to nedávalo žádný smysl vzhledem k cenám. Říkají tam, že si nemáme představovat, že 3x25A znamená, že pro OM počítají s odběrem někde blízko limitu v delších časech. Což kotel dělal, pokud byla fakt kosa a jely všechny patrony. Takže to mi přijde divný, že hlásí do světa - jmenuje se to rezervovaný příkon, ale počítáme, že se budete plácat kolem jeho zlomku. :-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od brumlaj »

Jasně, já jen, že půlka republiky má 1x 25A což nemohou ignorovat. Že by ji osolili stejným tarifem jako je u třífázu, tak to by šlo proti všemu dosavadnímu. Jde o to jak si s jednou fází vystačit. Znám tak desítku rodinných domů kde jim to i s TČ (ano indukce, ano myčka, .....)na jednu fázi stačí. Osazenstvo - dva dospělí a dva týnejdři. Pořád nevidím důvod pro tu druhou a třetí fázi ;-)
Samozřejmě kovoobráběcí a dřevozpracující živnostníky pomíjím ......
A jak si ty jednofázové přípojky na těch fázích prostřídají je věc distribuce.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od PK23 »

No, tak já bych musel mít na jedné fázi z distribuce tak těch 60A. Pak bych se vlezl. Pro tlakovou kanalizaci je 3f podmínka, takže bych to musel nabastlit nějakým FM. Bude mráz, TČ pojede TUV a bude brát 20+A do toho v koupelně infrák 9, spustí se tlakovka a při náběhu vezme 30A, následně 2 minuty 15A. Typická situace večer v koupelně. Ne, tohle je fakt lepší v 3f rozložené. Když to budu hnát přes 1f dva MP2 5000, budou mít co dělat. ;-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od brumlaj »

Nevím jak funguje ta tlaková kanalizace. Obecně nevidím problém to sesynchronizovat aby běžela když neběží TČ. FM zcela ořeže ten náběhový proud. No a v koupelně jsem nikdy infrák neviděl a to je mi teda drahně let ;-) Ale jasně, jsi s tím smířený, takže je to jednoduché.
p.s.: už to že lidi na svých pozemcích plýtvají vodou do kanalizace je na pováženou.
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od VITEK »

Brumlaji funguje to tak ze kdyz nevycerpas sracky do tlakovky vcas tak ti z hajzlu potecou hovna nazpet... Tvoje.... 🙂🙂
A pokud to chces blokovat podle stavu tepelka tak se muze stat ze to nevyceras vcas. Pochybuju ze tepelka maji NO NC kontakt na blokovani rozbehu cerpadla tlakovky.
Tlakovku mam a proste ano je to obecne velky probllem
Panely vsude.
Baterka volovo
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Zkušenosti s instalací FVE a tepelného čerpadlo a jeho regulace

Příspěvek od PK23 »

Kolegyně a kolegové, jen krátká statistická vsuvka. Posledních 23 dní, průměrná teplota 5,8°C, COP 3,95 včetně TUV. Vyrobeno 2690kWh, spotřeba 681kWh. Nějak se to překonává, dalo by se říct. ;-) Je to tím, že bylo minimum odmrazování, samozřejmě.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“