XTM legální připojení do DS

Odpovědět
huron
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 08, 2022 6:37 am

XTM legální připojení do DS

Příspěvek od huron »

Zdravím,
máte někdo zkušenost s legálním připojením XTM 4000-48 do sítě? Poměrně nedávno na MP proběhla informace o tom, že to nelze kvůli absenci kompenzace účiníku podle napětí (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 20#p179577). V příspěvku se jednalo o výrobnu, předpokládám ale, že i pokud by se jednalo o mikrozdroj bez licence, tak ve standardním režimu připojení musí plnit PPDS. Momentálně jsem v 3F ostrovu, ale s narůstajícím počtem panelů je mi líto nechávat přebytky na střeše, tak nad tím docela uvažuju.

Jde to nějak obejít, aby to distributor kousnul? Např. panely nejsou na DC, ale XTM je jen jako nabíječ/vybíječ v ac-coupling (ac-in/preferovaně ac-out)? Nebo uživatel ferrys ve výše zmíněném vlákně zmiňuje možnost nastavování účiníku ve střídači pomocí PLC, nezdá se mi, že by to vůbec šlo, ale budu rád, když to někdo dokáže potvrdit/vyvrátit.

Zkrátka, je vůbec možné, aby XTM nějak legálně dodávali do sítě z panelů i baterie? Díky.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: XTM legální připojení do DS

Příspěvek od mobilik »

Ešte je tam ďalší problém. XTM nemá zdvojené relé nás vstupe, čo je podmienka na odpojenie od DS.
Ale uf-guard to poriesi.
Na Slovensku ho nechcú takto pripojit aj tak... Pretože ho nikto nedal otestovať.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Tomanjan
Příspěvky: 30
Registrován: úte dub 13, 2021 5:26 am

Re: XTM legální připojení do DS

Příspěvek od Tomanjan »

Zrovna tohle také řeším, samozřejmě hypoteticky :D . Mám 3 x XTM do jedné fáze a téměř 19 kWp panelů. Tudíž oficiálně nepřipojitelná sestava.
Asi jediná možnost je prostě podat žádost na klasický on-grid třeba s 10 kWp panelů. Koupit nebo si půjčit nějaký 3F střídač a prostě to komplet zlegalizovat. Pak to zase rozebrat ale raději pořídit ten uf-guard a nechat v provozu i to HDO odpojení.
No a jak vyřešit tu dodávku do sítě. Napadají mě tyto možnosti:
1) k dodávce do sítě použít stávající XTM, nastavit pro dodávku maximální proud nějakých 14 A na fázi. Jde to vůbec?
2) použít 1 - 3 kusy 2000W modrásků připojených na akumulátor elektrárny. Dodávku řídit dle SOC nebo napětí baterie. Také by bylo možné modrásky připojovat postupně pomocí Greenbona. Takové letní vytěžování do sítě místo ohřevu aku nádrže.
Bohužel na nějaké lepší legální řešení jsem nepřišel. Ideální by bylo místo modrásků použít pro dodávku nějaký bateriový střídač co splňuje legislativní podmínky. To už je ale cenově někde jinde.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: XTM legální připojení do DS

Příspěvek od Diablo007 »

Tomanjan píše: čtv led 05, 2023 6:53 pm Zrovna tohle také řeším, samozřejmě hypoteticky :D . Mám 3 x XTM do jedné fáze a téměř 19 kWp panelů. Tudíž oficiálně nepřipojitelná sestava.
Asi jediná možnost je prostě podat žádost na klasický on-grid třeba s 10 kWp panelů. Koupit nebo si půjčit nějaký 3F střídač a prostě to komplet zlegalizovat. Pak to zase rozebrat ale raději pořídit ten uf-guard a nechat v provozu i to HDO odpojení.
No a jak vyřešit tu dodávku do sítě. Napadají mě tyto možnosti:
1) k dodávce do sítě použít stávající XTM, nastavit pro dodávku maximální proud nějakých 14 A na fázi. Jde to vůbec?
2) použít 1 - 3 kusy 2000W modrásků připojených na akumulátor elektrárny. Dodávku řídit dle SOC nebo napětí baterie. Také by bylo možné modrásky připojovat postupně pomocí Greenbona. Takové letní vytěžování do sítě místo ohřevu aku nádrže.
Bohužel na nějaké lepší legální řešení jsem nepřišel. Ideální by bylo místo modrásků použít pro dodávku nějaký bateriový střídač co splňuje legislativní podmínky. To už je ale cenově někde jinde.
A to mne pověz co je to za legální připojení když to je od začátku podvod? Legální je to připojit opravdu jako xtm ne něco jiného a jen se tvářit že to je legální
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
huron
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 08, 2022 6:37 am

Re: XTM legální připojení do DS

Příspěvek od huron »

Díky za odpovědi. Jako dočasné řešení se jeví jako nejlepší dát nějaký starší ongrid na AC-IN, případné přebytky posílat pouze z něj a nějak namyslet přepínání na ac-out pro ostrovní provoz, ve kterém XTMka zkrátka zůstanou. Psal jsem do Studeru, jestli se neuvažuje update firmware, který by to řešil, ale odpovědí mi byl odkaz na místní partnery. Dotaz jsem teda zatím poslal na https://vivis.cz/, během týdne chci napsat ještě na https://www.solarni-panely.cz/, tak uvidíme, jestli k tomu bude mít někdo něco.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
Odpovědět

Zpět na „Studer“