moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
rozloučila se s námi 12 stará Whirlpool lednice. Chceme koupit 300L monoklimatickou lednici Liebherr v cenovce 30+. Nikde jsem ale u těchto zařízení nenašel informaci, jestli to už dnes běžně má invertor, nebo jestli to je klasický spínaný kompresor. Má k tomu někdo nějaké postřehy? Díky
EDIT: přeci jen jsem přímo na stránkách výrobce našel technickou informaci elektrickým parametrům: Příkon 1,2 A :lol: . Hlavně že tam jsou bláboly o připojení k internetu....
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od willcz »

Mame monoklimaticky vestany liebher a invertor nema.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od Kodl69 »

300l monoklimatická lednice? Provozuješ restauraci, nebo aspoň mateřskou školku? Pro 5 lidí byla předchozí lednička se 170l chladicí částí tak tak, nová má celkem rozumně police v necelejch 200l, a jsou tam značný rezervy, díky změně uložení něktejch potravin. Ledničku jsem řešil před čtrnácti dny. Paradoxně neodešel kompresor, ale ucpal se odtokový kanálek zvýparníku, a to tak, že nepomohlo násilí, ani louh, ani profuk kompresorem. Liebherr jsem vyloučil jako první, kvůli nepoměru ceny. Navíc mám na ledničku jenom 56cm na šířku, tak byl výběr značně zůžen, nakonec jsem pořídil tohle https://lednice.heureka.cz/hisense-rb343d4ddd/#prehled/ dveře nejsou nerez, ale šedej metalickej lak, a boky jsou extra hnusnej šedej "hamršlág" tj něco, jako rozvaděče ze sedmdesátých let. Ale je to v komoře, kde je chladno, takže jedno z kritériií byla i klimatická třída SN, tohle spousta lidí zanedbá, a pak se diví, že lednička stojící na chodbě ná rozpuštěnej mrazák, i když funguje...
Jedno z kritérií výběru byla jednoduchost konstrukce i ovládání - žádná součástka navíc, kompresor, mechanický termostat a chladicí okruh. Rozběhový proud mě nijak netrápí, s měničem co dá 4kW trvale a ve špičce 6kW, není co řešit.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od redcrown »

Tak ono těch 300L vypadá děsivě, ale z toho je jen 98 litrů nulová šuplíková zóna na zeleninu a maso. Já se na ten invertor neptám kvůli problému s měničem, ale naopak protože nechci kurvítka. Už tak jich tam bude dost. Navíc my nejsme normální rodina, protože občas jsou potraviny z vlastní farmy ve větším než malém množství a navíc neradi chodíme pravidelně nakupovat.
Když už je ve vestavném nábytku prostor pro 300L, tak ho osadíme. Do teď jsme měli kombinaci a pak je pro nás ta lednice malá. Věřím ale, že někomu stačí i 100L.
On rozdíl v denní spotřebě mezi velkou a střední lednicí není zase tak závratný, zejména pokud je na střeše 20kWp panelů.
Ještě jsem našel vlákno na MP ze kterého vyplývá, že invertory jsou doménou korejců a japonců. Je ovšem otázka, jestli pro dobro zákazníků, nebo aby se ekonomika točila.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od willcz »

Uvažoval jsem stejně a chtěl jsem monoklimatickou, lednici kterou po pár letech nebudeme muset měnit.
Mrazák máme v komoře.
Občas i ta 350l lednice je malá. Hledal jsem přesný model a nikde není napsaný, ale inverter namá, jen ventilátor nahoře po cca 2 letech umřel a netočí se.
Jinak pozor, nevím jestli máš zkušenost, ale ta naše se strašně blbě otevírá, Pro tchýni je v podstatě zamčená, dveře drží tak že je potřeba opravdu zabrat.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od luky »

Tyhle "nárazový" potřeby velký lednice jsem vyřešil druhou lednicí. Tedy v kuchyni máme kombinovanou. V garáži mám naší "starou" lednici. Zapínám ji jen při potřebě (grilování-maso,pivo // oslava -dorty,chlebíčky,šampus // letní přebytky-zelenina,ovoce čekající na zpracování).
A vedle stojí šuplíkový mrazák (v nevytápěné garáži, takže v zimě spotřeba nezajímavá a v létě jede z FV).

Abych nebyl úplně offtopic: mám Bosch KGN39VW35 od 03/2019. Victron 12V/250VA ji rozběhne.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od Kodl69 »

velký lednice potkávám ve skladech prodejen potravin, obvykle jsou to značky LTH, Nordline, Vestfost a Siltal, jestli se dají koupit v maloobchodě netuším. Obvykle mají 180W kompresor a žádný vychytávky, ale nejsou ve vestavným provedení...
Mám dojem, že celkem nedávno zrovna liebherr měl problémy s kvalitou, co většinu výroby převedl do Bulharska...
Známej co dělá chlaďařinu, tak tvrdí, že výrobci komprsorů jsou jenom dva nebo tři, a ten zbytek se nedá zas tak zprasit, aby bylo nutný přeplácet za značku. Samozřejmě energetický třídy jsou asi pravda, je to poznat i na tlušťce izolace stěn.
P.S: tu druhou ledničku mám taky, když naložím maso (bůčky) na uzení, tak neriskuju, že bude ve sklepě zrovna teplo, a raděj to dám do lednice. Když je tam masa za několik tisíc kč, tak těch pár korun i za elektriku z DS prostě připočtu do ceny masa. A když to chystám někdy od dubna do září, tak je to komplet solární záležitost...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od kekita »

willcz píše: ned led 15, 2023 9:51 pm Pro tchýni je v podstatě zamčená, dveře drží tak že je potřeba opravdu zabrat.
Úplně mimo téma, ale neměl jsi v balení náhodou takovou malou plastovou sponku? My máme totiž taky monoklimatickou vestavbu a v balení byl takový plastový držák, kterým trochu skřípneš to těsnění, aby šla otevřít a je jen na tobě jak moc. Je to, aby tu lednici zvládly otevřít i děti.
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od Nautilus »

Když už tedy OT:
Mám Hisense. Madlo dveří funguje tak trochu jako klika (t.j. není pevné). Při zatažení za madlo takový plastový "bazmek" přes mechanický převod "odstrčí" dveře od lednice, čímž překoná tu počáteční sílu nutnou pro "urvání" z magnetů držících dveře. Bez toho kousku plastovýho "šťouchátka" by to snad ani (rozumnou silou) nešlo otevřít.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od redcrown »

To má máma u staré Liebherky, ale rozbilo se to asi po 5 letech.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
kopeto
Příspěvky: 55
Registrován: sob led 01, 2022 2:07 pm
Bydliště: Zelesice

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od kopeto »

Pánové, nemáte někdo zkušenosti s lednicemi a mražáky, co udrží teplotu 12 a více hodin?
Excelent
Příspěvky: 39
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od Excelent »

U moderního mrazáku to nebude problém.
První odkaz od pana googla:
https://www.cz-test.cz/clanek/vypnuli-p ... vam-vydrzi
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od dumi »

tady chce nekdo vypinat lendicku na noc :D

o sice vydrzi, ale muze se stat, ze male mnozstvi potravim minimalne na povrchu "povoli" a po znovu zmrazeni uz muzou byt trosku nepozivatelny, ja bych to neriskoval.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Cmrnda
Příspěvky: 580
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Problém nebude v ceně ani ve velikosti lednice, ale s elektronikou jaká tam je. Měl sem vyhrazeny 3 panely cca 1,2kWp a to šlo i v noci. (měnič + baterky)
Jakmile sem lednici připojil na auto - přepínání FVE / DS, lednice se vypla na cca 3 min. při každém přepnutí. Tady to je problém, mám nastavíno přepínání 5 sec min. FVE a 30 sec min. DS a lednice nešla při tomto balancování vůbec.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od tomas »

Máme asi 3 roky Beko RCNA366E40XP, píšou tam 33 hodin, netestoval jsem. Spokojenost.
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od tomas »

Kodl69 píše: úte led 17, 2023 4:20 am Známej co dělá chlaďařinu, tak tvrdí, že výrobci komprsorů jsou jenom dva nebo tři, a ten zbytek se nedá zas tak zprasit, aby bylo nutný přeplácet za značku.
Umí to zprasit kdekoliv. Známému uhnili trubky které procházejí izolací uvnitř stěny lednice asi 3 měsíce po konci záruky na lednici Bosch.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: moderní lednice - trendy a provoz s FVE

Příspěvek od Kodl69 »

jasně, ale to je v prakticky v každé lednici, hliníkový trubičky ve výparníku "nějak" spojený s měděnejma. Na to mi umřela před 20-ti lety chladnička eurotech, tak jsem nelenil, pocínoval CU trubičku a nalepil ji hliníkovou páskou místo té původní hliníkové. Lednička jela dalších 7 let (ještě odešel termostat), než uteklo chladivo a já si uvědomil, že ji k ničemu nepotřebuju.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Domácí elektrospotřebiče“