Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Odpovědět
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Ahoj, rád bych se připojil k home bastlení. Mám FVE s komponenty od Studeru (2xVT80 a 2xXTM4000) a rád bych online zpravodajství na LCD displeji s ukládání hodnot do databáze pro další grafy, tabulky atd. V profesním životě dělám nad různýma databázema, reporty atd., nějaké to programování c C# , takže v tomhle problém nebude. Probl0m vidím v získávání hodnost ze Studeru, ale třeba se jen bojím předčasně. Pro začátek jsem se rozhodl pro Home Asistant, do budoucna to vidím na Grafanu, data ukládat na SSD nebo na NAS server Synology.

Co mám nakoupeno :
Rapsbery Pi 4B 8GB RAM
LCD obrazovka

Aktuálně data odesílám klasicky přes Moxa na server Studeru. Zaujala mě za možnost odchytávat tuto komunikaci a využít ji, jak tady byla nastíněna.
Nebo mám k dispozici navíc 232i a Moxa 5110, která by odesílala data do ,,něčeho" (MQTT brokera (snad to píšu správně) a odsud by si je brala aplikace a vizualizovala. Nejsem první kdo to řeší a našel jsem tohle : https://github.com/Mustafa-Abu-Ghazy/XcomLAN - to by myslím šlo použít. Jakou IP nastavit u Moxa ? Bude to IP adresaaplikace, co bude odchytávat data ?
Takže jak nejlépe postupovat dál ?

Díky
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
JeffersM1
Příspěvky: 42
Registrován: sob led 21, 2023 12:30 am
Bydliště: Alcobaça Portugal
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8200
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od JeffersM1 »

yolo80 píše: čtv led 13, 2022 8:34 am Prepacte ze vam do toho zasahujem pravdepodobne blbou otazkou lebo viem ze mgx ma studer. Da sa do toho integrovat Studer XTM-4000 + VT-80 lebo v zozname podporovaneho hw/sw som ho nenasiel. https://www.home-assistant.io/integrations/
Vopred vdaka za odpoved.
Nezdá se, že by existovala nějaká integrace HA, kterou bych mohl najít a která by komunikovala se zařízením Studer prostřednictvím Ethernetu. Můj syn však dokázal pomocí Restful Sensor Integration načíst informace z cloudu Studer. Funguje to, ale často ztrácíme komunikaci s cloudem. Zdá se, že stejný problém s připojením je i při použití mobilní aplikace Studer pro Android nebo webového portálu, kde aplikace Studer provede požadavek na data, ale web data nikdy neodešle. Máte tento problém při pokusu o získání dat z webu Studer?

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
PV Panels: 18 Recom 460W Shingled Puma monocrystalline
Inverter: 1 Studer XTH 8000-48
Communications: 1 Xcom-LAN (Moxa NPort 5110A & Xcom232), 1 Xcom-CAN, RCC-03
Charge controller: 2 Studer VS-70
Battery: 4 Pylontech US 3000B 3.5KW
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Mám tady malý update co se týká Studeru a vyčítání informací z Moxa, která umí posílat data celkem na ctyři IP adresy. Studer portál komunikuje po ethernetu, tak to přeci musí nějak fungovat.
Základem je skript z https://github.com/Mustafa-Abu-Ghazy/XcomLAN , který využívá Python modul Serial, který se bohužel neumí připojit na převodník Moxa v modu TCP Client. To umí modul Socket, na který postupně upravuji skript. Zatím jsem ve fázi, že nalezne všechny Studer zařízení. Další fází je vyčítání dat a ukládání do MQTT, následně uložení do databáze a zobrazení v HA.
Co se týká konfigurace, mám Raspberry PI 4B 8GB RAM a zatím SD kartu, ale přejdu na SSD.
Vycházel jsem primárně z toho, že nebude potřeba přidávat další zařízení. další kabely, stačí jen to co už většina má. A hlavně posílání na portál Studer tím není dotčeno a funguje dál.
Python je pro mě zatím nový, tak to trvá trochu déle.
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mobilik »

Ej ha. No tak tento systém by už asi mohol byť použiteľný a hlavne jednoduchý.
Netreba dokupovať žiadne ďalšie veci.

Držím ti palce, nech ti to vyjde a pôjde to.
Všetko mi beží na HA, akurát u studera je to komplikované...

Budem rád ak zverejnis riešenie ak to dokončis.

Prípadne ak treba niečo testovať, som k dispozícii.

Dikes.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
dewp
Příspěvky: 1
Registrován: pát dub 14, 2023 9:52 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od dewp »

Ahojte, pridávam sa s mojím riešením monitorovania FV.
HA beží na RPI 4b+ 8GB RAM s nainštalovaným HAOS na SSD. Beží mi tam celá domácnosť: rekuperácia (Sonoff), závlaha (Sonoff), posuvná brána (cez výstupy Rpi a relé), senzory záplavy (Xiaomi zigbee), dymu (Xiaomi zigbee), teploty (Xiaomi zigbee), Pir (Xiaomi Zigbee), zap/vyp alarm (výstupy RPI a relé do zabezpečovačky), stmievač, meranie spotreby domu (home assistant glow), vetranie rozvádzača (Sonoff), NAS Synology, vianočné osvetlenie (Sonoff), pivnica (arduino nano + eth modul)
Ale k samotnému FV meraniu:
Mám BEL do bojlera a 7ks panelov. Na meranie používam modul Pzem-017 s 50A meracím "shuntom" -> TTL/RS485 -> level shifter -> ESP32 s displejom 1,8". Cez WIFI a MQTT sú údaje prenášané do HA. Meriam okamžité U, I, P a HA už vypočítava dennú energiu (kWh), mesačnú (kWh) a pod. Prenášam ešte teplotu vody v bojleri a teplotu rozvádzača. Mám vytvorenú automatizáciu, ktorá sa o 16:00 pozrie na teplotu v bojleri a ak za deň nedosiahla požadovanú minimálnu teplotu (49°), prepnem bojler na nahrievanie sieťou 230V do nastavenej max. tepoty. O 16:00 preto, lebo mi vtedy končí vysoká tarifa. Inak v slnečné dni riadi maximálnu teplotu v bojleri samotný termostat bojlera - maximálna sa pohybuje okolo 70°C. :worker:
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Vyčítání dat z komponent Studeru funkční, podařilo se dostat data do HA. Částečně jsem pochopil jak funguje MQTT Broker, zejména jak nastavit načítání hodnot z json textu. Ještě zbývá ,,učesat" kód - pevné hodnoty nahradit proměnnou atd. , napsat definici hodnot do MQTt configuration.yaml a udělat report v Grafana.
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mobilik »

A poskytol by si informácie aj pre ostatných, určite by to pomohlo mne a aj niekomu inému. :wink:

Inak gratulujem. Vedel som že to ide nejako aj bez ostatných periférií a konečne sa našiel niekto kto na to prišiel.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Samozrejme kod poskytnu, jsem dokonce i ve spojeni s tvurcem puvodniho kodu na githubu, kteremu tu uporavu budu take posilat, aby ji pripadne dal na github. Poskytnu i konfiguraci v MQTT, ktera nebude moc hezka, preci jen jsem v tomto zacatecnik, ale bude to funkcni.
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Postupně ladím celé fungování a přišel jsem na zajímavou věc. Program načítá informace každou minutu pro každé zařízení (VT, XTM,...), to funguje spolehlivě. Každých cca 5 minut si načítá data Studer portál. Pokud se tyto dvě události sejdou, dojde ke konfliktu, protože jsou to různé formáty - Studer portál je načítá v jednom balíku, XcomLAN skript je načítá per zařízení. Docela by mě zajímalo, jestli náhodou ta komunikace od mého skriptu nechodí i do Studer portálu :D . Neměl by to být pro ně problém, stejně to zahodí. Celé to bude mít na svědomí Moxa krabička, která má v konfiguraci prostě posílat data na určení IP adresy.
Nicméně do budoucna není špatný nápad to načítat celé najednou, ale to už je takový ,,nice to have".
Jinak nějaké data už to začíná vracet :
Přílohy
grafana.jpg
grafana.jpg (48.98 KiB) Zobrazeno 4809 x
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mobilik »

Vizera to zaujimavo.
V moxe sa dá nastaviť aby to posielalo aj na inú IP, nezávisle od studeru. Či?
Potom by to nemalo chodiť do studeru.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od brumlaj »

Velmi zajímavé. Také doufám, že to půjde i bez Internetu (Studer portál), protože FVE nesmí k němu mít cestu.

O.T.: Kdo ví, zda si mobilik prodej Studeru nerozmyslí ;-)
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Moxa 51xx umožňuje posílat data až na 4 různé IP adresy. To že můj skript odchytí komunikaci od Studer portálu může být jen záležitost skriptu a to ještě musím odladit, aby tuto komunikaci skript ignoroval. Plus ještě musím najít všechny změny co jsem udělal :D
Jediná podmínka je, aby zařízení na kterém poběží skript ,,viděla" přes ethernet Moxa krabičku, takže internet není vůbec potřeba.
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od brumlaj »

Supr, teda pokud jsem správně pochopil. Prostě cesta ke Studer portálu není vyžadována. Držím pěsti a chystám všimné.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od redcrown »

Souhlas, i já rád nějak podpořím. Pro mě by to bylo vytržení trnu z paty.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

O víkendu zahájím testovací provoz doma a uvidíme, jak to bude fungovat, když to pojede 24/7.
Ještě zbývá upravit to nenačítání dat určených pro studer portá, dále pak si pohrát s MQTT konfigurací a zobrazení v Grafana, která občas ukazuje špatnou hodnotu, protože data nechodí v jednom balíku, ale postupně.
Do budoucna by byla vhodná úprava, aby data chodili v jednom balíku.
Předpokládám, že příští týden bych měl být schopný dát návod k dispozici, ale nejsem spisovatel, tak neručím za kvalitu návodu :D
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mobilik »

Paráda, teším sa na návod a držím palce. Ak treba podporu rád sá pridám. :-)
Tento projekt vizera na konečnú a hlavne jednoduchú verziu bez prídavných zariadení, ktorú hľadám už veľmi dlho. :wink:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Skript jede 24/7 uz treti den a zatim jsem nasel dva problemy :
- data jdou postupne do MQTT (BSP, VT, XTM atd. ) a do influxdb ulozi prazdny radek, pokud tam neni hodnota - to nebude problem upravit
- studer aplikace neukazuje historii v grafu. Aktuální je schopen ukázat, sice někdy až na třetí pokus, ale ukáže.
Došlo tedy k ovlivnění posílání dat na Studer portál. Aktuálně vyčítám data každou minutu a kontrola zařízení každé 2 minuty - to změním na 10 minut a uvidíme. Nicméně se obávám, že dochází k odesílání dat ze skriptu i na studer portál a ten je z toho zmatený.

Ve skriptu je potřeba ještě upravit přístup na MQTT, aby nebyl natvrdo ve skriptu, ale v konfiguraci.

Abych nebyl jen negativní, tak vyčítaná data vypadají dobře a dá se na tom stavět. Je sympoatické mít přehled kolik teče z panelů do VT, zda je puštěný jeden nebo obě XTM, baterie atd.
Naposledy upravil(a) mrazik dne úte kvě 09, 2023 1:10 pm, celkem upraveno 1 x.
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mobilik »

Hmm, 10 minút je veľa. Skôr by som bol za to aby sa dáta načítali aj každých 30 sekúnd.
Te že sa ovplyvňuje studer portál je problém, aký je, taký je, ale dá sa cez neho nakonfigurovať hoci čo na diaľku a o toto by som nechcel prísť.
Myslíš si že sa to nebude dať nejako jednoducho vyriešiť?
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Každých 10 minut probíhá takový ,,check" všech zařízení od Studeru, uložení jejich adres, na které jsou pak odesílány dotazy.

Jsou tam defacto dvě operace :
1. nalezení všech Studer zařízení (HW) a uložení jejich adres (aktuálně každé 2 minuty,asi prodloužím na 10 minut)
2. vyčítání provozních informací z adres připojených zařízení (aktuálně každou minutu a lze změnit i na 30 sekund)

Opakování toho bodu 1. je z důvodu jednak přidání nového zařízení nebo dojde k výpadku sítě, elektriky atd.
U bodu 2 je potřeba brát v úvahu i dobu zpracování dat v MQTT a uložení do db, ale 30 sekund je v pohodě .

Studer portál nefunguje načítání dat do grafu, který má data každých 15 minut, aktuální data a načítání nebo změna provozních hodnot funguje . Je otázka jak by to fungovalo s vyčítáním hodnot každých 30 sekund, zda by Moxa nebyla zahlcená atd.
Sbírám odvahu napsat na Studer, jestli jim náhodou z mé instalace nechodí divná data :D
Věřím tomu, že všechno má nějaké řešení.

Ještě jedna věc, aktuálně už to jede na SSD disku napojeného přes USB3 do Raspberry.
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Další poznatek ohledně Studer portálu a sekce Datalogs, kde jsou grafy z 15 minutovych hodnot : vypnul jsem odpoledne načítání hodnot skriptem a druhý den na Studer portalu byli grafy za cely den. Dle meho to funguje z uložených log souborů (CSV na SD karte dle meho), které se po půlnoci stáhnou na Studer portál a z toho pak udělají grafy. Vzhledem k tomu, že Moxa je zaměstnaná skriptem, tak se jim data nestáhnou - to je moje domněnka. Napsal jsem na Studer email, uvidime jestli a co odpovi - snad me za rest neodpoji :D
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od brumlaj »

Tiše napnutý sleduji, avšak nebyla by pro nás nedočkavé, s FVE k Internetu nepřipojené, nějaká pracovní verze?
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Tak dobře, přemluvili jste mě :D Berte to fakt jako pracovní verzi, některé úpravy by šli určitě vyřešit lépe, ale funguje to a v pythonu jsem začátečník.
Celá funkčnost vychází z toho, že MOXA je v konfiguraci TCO CLient a skript je upraven na tuto komunikaci. Je možné, že pokud není potřeba připojení na Studer portál, stačilo by nastavit MOXA do modu TCP server a pak bude skript fungovat bez níže uvedených změn, ale to nemám otestované.
Provozuji to na Raspberry PI 4B 8GB doplněný o pasivní chlazení (to jsem musel upravit, ale to je jiný příběh) v krabičce s displejem Waveshare 7" 1024 x 600. Data se ukládají na SSD disk WD 128GB připojený přes USB3.
Skript mám nastavený, aby se pustil při startu skrze service - https://www.youtube.com/watch?v=nvx9jJhSELQ

1. Konfigurace MOXA je stejná jako tady - https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=6422 - pokud nechcete připojení na Studer portál, tak vynecháte generování GUID a v části ,,Operating Settings" nebude adresa na studer-innotec. Do Destination IP address 1 nebo 2 vyplníte IP adresu zařízení, které bude komunikovat s MOXA resp. kde poběží skript vyčítání hodnot. (v mém případě 192.168.0.199 je adresa Raspberry)
Moxa.jpg
Moxa.jpg (37.35 KiB) Zobrazeno 4047 x
2. Instalace XcomLAN - https://github.com/Mustafa-Abu-Ghazy/XcomLAN
- instaloval jsem verzi s Thingsboard, což je vlastně MQTT
- instalace proběhla v pohodě, ale jak autor píše, bylo potřeba dva soubory baseframe.cpython-39-aarch64-linux-gnu.so a property.cpython-39-aarch64-linux-gnu.so přesunout z root kam se instalují package do dresáře sin\scom - v mém případě ,,\usr\local\lib\python3.9\dist-packages\" do ,,\usr\local\lib\python3.9\dist-packages\sino\scom\"
- skript se spouští souborem example.py, který je potřeba doplnit o konfiguraci :
na radku 36 je adresa MQTT serveru. Pokud je na stejném zařízení, může se nechat "localhost".
Já tam dal IP adresu -

Kód: Vybrat vše

THINGSBOARD_SERVER = os.environ.get("THINGSBOARD_SERVER", "192.168.0.199")
na radku 39 jsou různé možnosti připojení na NODE MQTT (COM port, IP socket). V tomto případě je zápis tento :

Kód: Vybrat vše

NODES_LIST = {
    		"N01": {"interface": "socket://192.168.0.199:4001", 
            	"longitude": 0,
            	"latitude": 0
            	}
na radku 51 je připojení na MOXA krabičku (COM port, IP socket). V tomto případě je zápis tento :

Kód: Vybrat vše

XCOM_LAN_CONFIG_TEMPLATE = {
		    "scom": {
		        "interface": "socket://192.168.0.199:4001",
		        "baudrate": 115200,
		        "parity": serial.PARITY_NONE
		    },
		    "scom-device-address-scan": {
		        DeviceType.XTENDER: XT_DEVICE_ID_DEFAULT_SCAN_RANGE,
		        DeviceType.VARIO_TRACK: VT_DEVICE_ID_DEFAULT_SCAN_RANGE,
		        DeviceType.VARIO_STRING: VS_DEVICE_ID_DEFAULT_SCAN_RANGE,
		        DeviceType.RCC: RCC_DEVICE_ID_DEFAULT_SCAN_RANGE,
		        DeviceType.BSP: BSP_DEVICE_ID_DEFAULT_SCAN_RANGE
		    }
jak píše v návodu, je potřeba vytvořit soubor .env nebo přejmenovat .env.template a upravit hodnoty uvnitř tohoto konfiguračního souboru. Podle hodnoty READINGS_DELAY_IN_SECONDS se určuje frekvence vyčítání hodnot. Tady časem přidám i možnost username+heslo pro MQTT, aby nebylo natvrdo v kódu.

3.Změny ve skriptech :
home\<user>\XcomLAN\XcomLAN\node_manager\node_manager.py
radek 222 pridano

Kód: Vybrat vše

self._thread_sleep_interval(600) # pocet sekund nez se spusti dalsi kontrola pripojenych zarizeni.
home\<user>\XcomLAN\XcomLAN\thingsboard\thingsboard_client.py
radek 33 zakomentovano :

Kód: Vybrat vše

# super(ThingsBoardClient, self).__init__(host, token, port, gateway, quality_of_service)
a pod to přidána konfigurace pripojeni na MQTT pomocí uživatelského jména a hesla :

Kód: Vybrat vše

super(ThingsBoardClient, self).__init__(host, port, "<username>","<heslo>",gateway, quality_of_service)
Např.

Kód: Vybrat vše

super(ThingsBoardClient, self).__init__(host, port, "mqttbroker","heslo",gateway, quality_of_service)


home\<user>\XcomLAN\XcomLAN\scom.py
radek 11 pridano import socket
radek 52 az 55 nahrazen za toto :

Kód: Vybrat vše

socket_sep1 = com_port.find(":")+3
            socket_sep2 = com_port.find(":",socket_sep1)
            socket_len = len(com_port)
            host_moxa = com_port[socket_sep1:socket_sep2] # "192.168.0.199"
            socket_port = socket_sep2 - socket_len + 1
            port_moxa = int(com_port[socket_port:]) # 4001  

            if "://" in com_port:
                # self._ser = serial.serial_for_url(url=com_port, baudrate=baudrate, parity=parity)
                moxa_socket = socket.socket(socket.AF_INET, socket.SOCK_STREAM)
                moxa_socket.bind((host_moxa,port_moxa))
                moxa_socket.listen(2)
                clientsocket, address = moxa_socket.accept()
                self._ser = clientsocket
            else:
                self._ser = serial.Serial(port=com_port, baudrate=baudrate, parity=parity)
Kdo nemá připojení na Studer portál, následující změnu dělat nemusí.
home\<user>\XcomLAN\XcomLAN\device\base_device.py
na radek 17 pridat

Kód: Vybrat vše

import time
na radek 174 pridano

Kód: Vybrat vše

if len(value) > 10:
            # logging.info("Delka je "+str(len(value)) + " / " + str(value))
            time.sleep(15)
            value = self._read_user_info_by_parameter_id(user_info_id)
            # logging.info("Nova delka je "+str(len(value)) + " / " + str(value))
Další změny jsou přímo v nainstalovaných packages scom (cesta záleží jaký máte systém, verzi atd.)
\usr\local\lib\python3.9\dist-packages\sino\scom\scom.py
na řádek 7 přidat :

Kód: Vybrat vše

import socket
			import select
řádky 73 a 74 nahradit tímto :

Kód: Vybrat vše

                # self.set_rx_timeout(rx_timeout_in_seconds)  # Set time to wait for the response
                # self._ser.write(buffer)
                self._ser.send(buffer)
řádek 100 nahradit tímto :

Kód: Vybrat vše

            # rx_data_size = self._ser.in_waiting  # Check how many bytes available
            rx_data_size, _, _ = select.select([self._ser], [], [])
řádek 106 a 107 nahradit tímto :

Kód: Vybrat vše

                    # self._rxBuffer += bytearray(self._ser.read(rx_data_size))
                    
                    # byte_array = bytearray()
                    data_recv = self._ser.recv(1024)
                    # byte_array.extend(data_recv)

                    # self._rxBuffer += byte_array
                    # self._rxBuffer += data_recv
                    self._rxBuffer = data_recv

                    # Update size counter
                    # rx_data_size_total += rx_data_size
                    rx_data_size_total += len(data_recv)
\usr\local\lib\python3.9\dist-packages\sino\scom\frame.py
této změny si nejsem vědom, že bych dělal, množná se dělá při instalaci, ale pro jistotu ji uvádím
na řádek 46 přidat :

Kód: Vybrat vše

def new_method(self, rx_buffer):
			return rx_buffer[10:10 + 2]

Pro jistotu přikládám všechny změněné soubory i s cestou.
zmeny.zip
(18.96 KiB) Staženo 104 x
A jak to celé funguje :
Skript nejdříve nalezne připojená zařízení (Variotrack, XTM, BSP atd.), uloží si jejich adresy a v pravidelných intervalech (READINGS_DELAY_IN_SECONDS) vyčítá hodnoty ze zařízení podle kódů, které jsou v example.py od řádku 80 až 99. Jsou tam jen některé vybrané kódy a v případě potřeby stačí nový kód jen přidat. Hodnoty, které vrátí skript následně pošle na MQTT server, který je zpracuje a případně uloží do databáze atd. Význam těch kódů je na strankach Studer - Download - OpenStuder - communication protocol xcom 232i , konkrétně v Technical specification - Xtender serial protocol appendix - 1.6.32.pdf .
Druhým cyklem je kontrola dostupnmých zařízení Studer, kde je nastaveno každých 10 minut - node_manager.py .

Pro úplnost výpis z logu, jak by to mělo vypadat :

Kód: Vybrat vše

mrazik@raspberrypi:~/XcomLAN $  /usr/bin/env /bin/python /home/mrazik/.vscode/extensions/ms-python.python-2023.4.1/pythonFiles/lib/python/debugpy/adapter/../../debugpy/launcher 50243 -- /home/mrazik/XcomLAN/example.py 
2023-05-13 20:41:05.887 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - NodeManager thread running...
2023-05-13 20:41:05.888 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Searching devices in group 'DeviceType.XTENDER'...
2023-05-13 20:41:06.088 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found device on address: 101
2023-05-13 20:41:06.189 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found device on address: 102
2023-05-13 20:41:06.912 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found new studer device: DeviceType.XTENDER #101
2023-05-13 20:41:06.929 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found new studer device: DeviceType.XTENDER #102
2023-05-13 20:41:06.930 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Searching devices in group 'DeviceType.VARIO_TRACK'...
2023-05-13 20:41:07.031 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found device on address: 300
2023-05-13 20:41:07.156 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found device on address: 301
2023-05-13 20:41:07.257 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found device on address: 302
2023-05-13 20:41:08.588 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found new studer device: DeviceType.VARIO_TRACK #300
2023-05-13 20:41:08.606 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found new studer device: DeviceType.VARIO_TRACK #301
2023-05-13 20:41:08.621 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found new studer device: DeviceType.VARIO_TRACK #302
2023-05-13 20:41:08.622 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Searching devices in group 'DeviceType.VARIO_STRING'...
2023-05-13 20:41:10.233 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - WARNING - No devices in group 'DeviceType.VARIO_STRING' found
2023-05-13 20:41:10.233 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Searching devices in group 'DeviceType.RCC'...
2023-05-13 20:41:10.334 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - WARNING - No devices in group 'DeviceType.RCC' found
2023-05-13 20:41:10.334 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Searching devices in group 'DeviceType.BSP'...
2023-05-13 20:41:10.435 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found device on address: 601
2023-05-13 20:41:10.440 - XcomLAN.node_manager.node_manager:N01 - INFO - Found new studer device: DeviceType.BSP #601
2023-05-13 20:42:06.557 - tb_device_mqtt - INFO - connection SUCCESS
2023-05-13 20:42:06.568 - XcomLAN.thingsboard.thingsboard_client:Studer Xcom-LAN Node:N01 - INFO - Send to Node: N01 Telemetry Content: {'ts': 1684003325950, 'values': {'VTALLI11043': -0.0012149810791015625}} Sending Telemetry Result Status: True
2023-05-13 20:42:08.501 - XcomLAN.thingsboard.thingsboard_client:Studer Xcom-LAN Node:N01 - INFO - Send to Node: N01 Telemetry Content: {'ts': 1684003325952, 'values': {'BSPI7030': 48.84375, 'BSPI7031': -61.375, 'BSPI7032': 64.0, 'BSPI7033': 21.0}} Sending Telemetry Result Status: True
2023-05-13 20:42:11.741 - XcomLAN.thingsboard.thingsboard_client:Studer Xcom-LAN Node:N01 - INFO - Send to Node: N01 Telemetry Content: {'ts': 1684003325951, 'values': {'VT2I11000': 48.75, 'VT2I11004': -0.000278472900390625, 'VT2I11016': 10, 'VT2I11038': 3, 'VT2I11039': 48.71875, 'VT2I11040': -0.0018205642700195312, 'VT2I11041': 60.90625, 'VT2I11043': -8.952617645263672e-05, 'VT2I11045': 29.109375, 'VT2I11061': 0, 'VT2I11062': 0, 'VT2I11082': 0}} Sending Telemetry Result Status: True
2023-05-13 20:42:12.234 - XcomLAN.thingsboard.thingsboard_client:Studer Xcom-LAN Node:N01 - INFO - Send to Node: N01 Telemetry Content: {'ts': 1684003325951, 'values': {'VT1I11000': 48.75, 'VT1I11004': 0.0, 'VT1I11016': 1, 'VT1I11038': 3, 'VT1I11039': 48.75, 'VT1I11040': -0.024932861328125, 'VT1I11041': 67.125, 'VT1I11043': 0.0028228759765625, 'VT1I11045': 27.5625, 'VT1I11061': 0, 'VT1I11062': 0, 'VT1I11082': 0}} Sending Telemetry Result Status: True
2023-05-13 20:42:14.716 - XcomLAN.thingsboard.thingsboard_client:Studer Xcom-LAN Node:N01 - INFO - Send to Node: N01 Telemetry Content: {'ts': 1684003325948, 'values': {'XT1I3010': 4, 'XT1I3020': 0, 'XT1I3021': 231.0, 'XT1I3022': 6.734375, 'XT1I3023': 1.21875, 'XT1I3028': 1, 'XT1I3054': 2, 'XT1I3055': 4, 'XT1I3086': 1, 'XT1I3090': 48.640625, 'XT1I3092': 48.734375, 'XT1I3095': -31.0, 'XT1I3097': 1.7470703125, 'XT1I3098': 1.40625, 'XT1I3101': 1.4052734375, 'XT1I3103': 51.0, 'XT1I3110': 50.0, 'XT1I3113': 243.0, 'XT1I3116': 0.0, 'XT1I3119': 0.0160064697265625, 'XT1I3122': 50.015625, 'XT1I3136': 1.2939453125, 'XT1I3137': 0.0, 'XT1I3138': 0.0, 'XT1I3139': 1.3720703125}} Sending Telemetry Result Status: True
2023-05-13 20:42:14.822 - XcomLAN.thingsboard.thingsboard_client:Studer Xcom-LAN Node:N01 - INFO - Send to Node: N01 Telemetry Content: {'ts': 1684003325949, 'values': {'XT2I3010': 4, 'XT2I3020': 0, 'XT2I3021': 230.0, 'XT2I3022': 6.578125, 'XT2I3023': 1.703125, 'XT2I3028': 1, 'XT2I3054': 2, 'XT2I3055': 4, 'XT2I3086': 1, 'XT2I3090': 48.734375, 'XT2I3092': 48.734375, 'XT2I3095': -34.0, 'XT2I3097': 1.8681640625, 'XT2I3098': 1.5146484375, 'XT2I3101': 1.51953125, 'XT2I3103': 48.0, 'XT2I3110': 50.0, 'XT2I3113': 243.0, 'XT2I3116': 0.0, 'XT2I3119': 0.0160064697265625, 'XT2I3122': 50.015625, 'XT2I3136': 1.3818359375, 'XT2I3137': 0.0, 'XT2I3138': 0.0, 'XT2I3139': 1.3720703125}} Sending Telemetry Result Status: True
starosti-problémy :
V případě napojení na Studer portál je jeho funkčnost ovlivněna
- po instalaci a prvotním spuštění jsem narazil na tuto chybu - https://github.com/hesso-valais/scom/issues/2 . Mám pocit, že pomohl reinstall, ale POZOR na verzi SCOM, je potřeba instalovat tu správnou - nebyla to ta nejbovější.
- aktuální přehled se nemusí ukázat napoprvé (MOXA holt nestíhá, takže stačí dát refresh a už to jde)
- grafy v záložce Graphs nefungují, protože nedojde ke stažení dat po půlnoci - řešením by bylo přerušit pravidelné vyčítání hodnot mezi 00:00 až 00:30 (to ještě potřebuju vyzkoušet)
- vyčítání dat a posílání do MQTT není najednou, ale postupně dle zařízení a to není úplně ideální
- InfluxDB ukládá data každých 10 sekund, to zatím netuším proč a je tam spousta null řádků - to bude asi nastavením HA+MQTT než tímto skriptem

Pro odchytávání načítaných dat do MQTT se mi osvědčil MQTT Explorer a na základě toho se lépe nastavuje konfigurace MQTT v configuration.yaml.
Mqtt_explorer.jpg
Mqtt_explorer.jpg (139.65 KiB) Zobrazeno 4047 x
Data co jdou do MQTT vypadají takto :

Kód: Vybrat vše

{"N01": {"ts": 1684212896654, "values": {"VTALLI11043": 0.33740234375}}}
{"N01": {"ts": 1684212896655, "values": {"BSPI7030": 49.65625, "BSPI7031": 8.0546875, "BSPI7032": 67.0, "BSPI7033": 20.40625}}}
{"N01": {"ts": 1684212896654, "values": {"VT1I11000": 49.84375, "VT1I11004": 0.322265625, "VT1I11016": 8, "VT1I11038": 3, "VT1I11039": 49.84375, "VT1I11040": 6.76953125, "VT1I11041": 68.875, "VT1I11043": 0.33740234375, "VT1I11045": 25.9375, "VT1I11061": 0, "VT1I11062": 0, "VT1I11082": 0}}}
{"N01": {"ts": 1684212896655, "values": {"VT2I11000": 49.8125, "VT2I11004": 0.5625, "VT2I11016": 8, "VT2I11038": 3, "VT2I11039": 49.84375, "VT2I11040": 12.15625, "VT2I11041": 68.0625, "VT2I11043": 0.60595703125, "VT2I11045": 29.859375, "VT2I11061": 0, "VT2I11062": 0, "VT2I11082": 0}}}
{"N01": {"ts": 1684212896652, "values": {"XT1I3010": 4, "XT1I3020": 0, "XT1I3021": 234.0, "XT1I3022": 2.296875, "XT1I3023": 0.5, "XT1I3028": 1, "XT1I3054": 2, "XT1I3055": 4, "XT1I3086": 1, "XT1I3090": 49.765625, "XT1I3092": 49.765625, "XT1I3095": -10.0, "XT1I3097": 0.615234375, "XT1I3098": 0.489013671875, "XT1I3101": 0.47900390625, "XT1I3103": 38.0, "XT1I3110": 50.0, "XT1I3113": 240.0, "XT1I3116": 0.0, "XT1I3119": 0.0160064697265625, "XT1I3122": 50.0, "XT1I3136": 0.465087890625, "XT1I3137": 0.0, "XT1I3138": 0.0, "XT1I3139": 0.4990234375}}}\
{"N01": {"ts": 1684212896653, "values": {"XT2I3010": 4, "XT2I3020": 0, "XT2I3021": 234.0, "XT2I3022": 0.0, "XT2I3023": 0.0, "XT2I3028": 1, "XT2I3054": 2, "XT2I3055": 4, "XT2I3086": 1, "XT2I3090": 49.84375, "XT2I3092": 49.84375, "XT2I3095": 0.0, "XT2I3097": 0.037994384765625, "XT2I3098": 0.0, "XT2I3101": 0.0149993896484375, "XT2I3103": 24.0, "XT2I3110": 50.0, "XT2I3113": 240.0, "XT2I3116": 0.0, "XT2I3119": 0.0160064697265625, "XT2I3122": 50.0, "XT2I3136": 0.0, "XT2I3137": 0.0, "XT2I3138": 0.0, "XT2I3139": 0.0}}}
Moje nastavení v configuration.yaml :

Kód: Vybrat vše

mqtt:
  sensor:
    - name: "State_of_Charge_Battery"
      unique_id: "State_of_Charge_Battery"
      state_class: measurement
      state_topic: "v1/gateway/telemetry"
      unit_of_measurement: "%"
      value_template: >
        {% if value_json.N01['values'].BSPI7032 is defined %}
          {{ value_json.N01['values'].BSPI7032 }}
        {% else %}
          {{ states('sensor.State_of_Charge_Battery') }}
        {% endif %}

    - name: "Output_Power_XTM1"
      unique_id: "Output_Power_XTM1"
      state_class: measurement
      state_topic: "v1/gateway/telemetry"
      unit_of_measurement: "kWh"
      value_template: >
        {% if value_json.N01['values'].XT1I3139 is defined %}
          {{ value_json.N01['values'].XT1I3139*1000 }}
        {% else %}
          {{ states('sensor.Output_Power_XTM1') }}
        {% endif %}

    - name: "Output_Power_XTM2"
      unique_id: "Output_Power_XTM2"
      state_class: measurement
      state_topic: "v1/gateway/telemetry"
      unit_of_measurement: "kWh"
      value_template: >
        {% if value_json.N01['values'].XT2I3139 is defined %}
          {{ value_json.N01['values'].XT2I3139*1000 }}
        {% else %}
          {{ states('sensor.Output_Power_XTM2') }}
        {% endif %}

    - name: "Power_of_the_PV_VT1"
      unique_id: "Power_of_the_PV_VT1"
      state_class: measurement
      state_topic: "v1/gateway/telemetry"
      unit_of_measurement: "kWh"
      value_template: >
        {% if value_json.N01['values'].VT1I11004 is defined %}
          {{ value_json.N01['values'].VT1I11004*1000 }}
        {% else %}
          {{ states('sensor.Power_of_the_PV_VT1') }}
        {% endif %}

    - name: "Power_of_the_PV_VT2"
      unique_id: "Power_of_the_PV_VT2"
      state_class: measurement
      state_topic: "v1/gateway/telemetry"
      unit_of_measurement: "kWh"
      value_template: >
        {% if value_json.N01['values'].VT2I11004 is defined %}
          {{ value_json.N01['values'].VT2I11004*1000 }}
        {% else %}
          {{ states('sensor.Power_of_the_PV_VT2') }}
        {% endif %}

    - name: "Battery_current_min_avg"
      unique_id: "Battery_current_min_avg"
      state_class: measurement
      state_topic: "v1/gateway/telemetry"
      unit_of_measurement: "A"
      value_template: >
        {% if value_json.N01['values'].BSPI7031 is defined %}
          {{ value_json.N01['values'].BSPI7031 }}
        {% else %}
          {{ states('sensor.Battery_current_min_avg') }}
        {% endif %}

    - name: "Battery_voltage_min_avg"
      unique_id: "Battery_voltage_min_avg"
      state_class: measurement
      state_topic: "v1/gateway/telemetry"
      unit_of_measurement: "V"
      value_template: >
        {% if value_json.N01['values'].BSPI7030 is defined %}
          {{ value_json.N01['values'].BSPI7030 }}
        {% else %}
          {{ states('sensor.Battery_voltage_min_avg') }}
        {% endif %}

    - name: "Battery_power"
      unique_id: "Battery_power"
      state_class: measurement
      state_topic: "v1/gateway/telemetry"
      unit_of_measurement: "W"
      value_template: >
        {% if value_json.N01['values'].BSPI7030 is defined %}
          {{ (value_json.N01['values'].BSPI7031)|float(0) * (value_json.N01['values'].BSPI7030)|float(0) }}
        {% else %}
          {{ states('sensor.Battery_power') }}
        {% endif %}

Snad je to aspoň trochu pochopitelné, bohužel nejsem spisovatel a jako každý ajťák dokumentace nejsou mojí silnou stránkou. Určitě se vývoji budu dál věnovat, hlavně zobrazení v Grafana, kde mě čeká spousta práce, jen toho času tolik není.
Snad jsem na nic nezapomněl.
Pokud někdo přijde na vylepšení skriptu nebo poskytne kód pro Grafanu, určitě to mnoha lidem pomůže.
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od brumlaj »

Móóóc díky, jdu se pomalu prokousávat k cestě za daty. Chybí číslo účtu případně ujištění, že budeš přítomen na srazu. Aby financ vostrouhal.
mrazik
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 19, 2022 9:39 am

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od mrazik »

Nedělám to pro peníze, baví mě to a pokud to pomůže ostatním, nedělal jsem to zbytečně. Beru to i tak, že se naučím něco nového.
Ještě mě napadlo, že pro jistotu přikládám celý funkční skript, kdybych náhodou v návodu na něco zapomněl - jen jsem vymazal jméno a heslo v konfiguraci MQTT (thingsboard_client.py).
Co se týká srazu, musím to prokonzultovat s domácím kalendářem, ale vypadá to dobře.
Přílohy
XcomLAN.zip
(1.3 MiB) Staženo 93 x
jih - 4.55 kWp
zapad - 3.75 kWp
2xStuder VT-80
2xStuder XTM4000-48
20kWh baterie
drcvach
Příspěvky: 35
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Home Assistant monitoring FVE a domácnosti, návod pre úplných začiatočníkov

Příspěvek od drcvach »

Ahoj, i ode mne plyne velké uznání a dík mrazíkovi za vykonané dílo :worker:
Zkusil jsem projít postupně všemi kroky.
Já HA a vše okolo provozuji na Xubuntu a tam jsem i instaloval XcomLAN. Python mám 3.10
Bohužel se mi nedaří dostat se přes změněný řádek v /XcomLAN/scom.py
clientsocket, address = moxa_socket.accept()
tam mě to bez zjevné příčiny vytuhne a ani debug pythonu se StepIn na tom nic nezmění...
Nemáte někdo nápad co vyzkoušet?
2023-05-17_11h57_45.png
2023-05-17_11h57_45.png (124.73 KiB) Zobrazeno 3916 x
Díky,
P.
Odpovědět

Zpět na „Home Assistant“