FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Sériovo-paralelně. Tři panely v sérii = cca 150 V, Tyto série tři paralelně. To je celkem 9 panelů. Zbývající dva zapojit paralelně k vybraným dvěma panelům z toho bloku 3x3. Toto bych dal na MPPT 150/100.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Diablo1st »

Vôbec som nepochopil ako to chceš zapojiť.
Prosím ťa napíš sem o aké panely ide, na aké mppt ich chceš pripojiť a v akej konfigurácii.

Na začiatku píšeš o 500Wp paneloch, t.z. že VoC majú okolo 50V, takže nemôžeš zapojiť 3S na 150/100! Či som zle pochopil?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Blbě se to vysvětluje, udělal jsem raději obrázek. Je to jenom schéma, nic podrobného.
Teď je ve stringu 9 panelů, já bych jich dal do stringu až 11. MPPT by to měl zvládnout.
Tímto zapojením by se dal efektivně eliminovat vliv komínu.

Myslím, že návrhem jižního řešení výkonu 14,5 kWp atakuju maximální výkon měničů, podle tabulek 3x4,0 = 12,0 kW při 25 °C. Nicméně většina panelů by byla ve spádu 15° a slunce by k nim nikdy nebylo kolmo. Proto byhcom se do těch 12 kW vejít mohli. Na toto by byl lepší V/Z, ale ubyla by výroba v zimě.

Panely jsou tyto:
Necelých 50 V/panel. Tři v sérii 120-140 V.
https://www.geosun.cz/media/files/files ... _500_1.pdf

Schéma.png
Schéma.png (34.56 KiB) Zobrazeno 3084 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od vk_1 »

Při mínus 10 stupních budeš mít na tom panelu VoC 53V, tj. v sérii rozhodně přes 150V. Regulátor od Victronu ti při rozjezdu zahlásí chybu a nebude vyrábět. Bacha na to. Dal bych tam radši rezervu na chladnější počasí.
Screenshot 2023-01-22 at 22.35.14.png
Screenshot 2023-01-22 at 22.35.14.png (48.91 KiB) Zobrazeno 3073 x
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od vk_1 »

A to divný paralelní zapojení dvou panelů uprostřed stringu, to je něco vyzkoušené?
Screenshot 2023-01-22 at 22.36.31.png
Screenshot 2023-01-22 at 22.36.31.png (61.8 KiB) Zobrazeno 3074 x
Nikdy jsem to neviděl Přijde mi, z laického hlediska, že se to bude chovat, jako kdyby tam ten panel vůbec nebyl, ta paralel dvojice bude omezována proudem, který pustí ty ostatní dva panely v sérii. Nehledě na to, že bys měl každá paralelní větev měla být odjištěná pojistkama, nebo ne?
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Youda »

Takto nelze.
Nutno predelat.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od brumlaj »

Jak zmínili předřečníci, s těmito panely a regulátorem je nutno použít zapojení kdy ve stringu jsou sériově pouze dva panely. Voc při těch - 10 °C bude 106V.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Diablo1st »

Momo píše: ned led 22, 2023 10:04 pm Blbě se to vysvětluje, udělal jsem raději obrázek. Je to jenom schéma, nic podrobného.
Teď je ve stringu 9 panelů, já bych jich dal do stringu až 11. MPPT by to měl zvládnout.
Tímto zapojením by se dal efektivně eliminovat vliv komínu.

Myslím, že návrhem jižního řešení výkonu 14,5 kWp atakuju maximální výkon měničů, podle tabulek 3x4,0 = 12,0 kW při 25 °C. Nicméně většina panelů by byla ve spádu 15° a slunce by k nim nikdy nebylo kolmo. Proto byhcom se do těch 12 kW vejít mohli. Na toto by byl lepší V/Z, ale ubyla by výroba v zimě.

Panely jsou tyto:
Necelých 50 V/panel. Tři v sérii 120-140 V.
https://www.geosun.cz/media/files/files ... _500_1.pdf
Momo toto je celé zle. Máš to takto teraz zapojené? Tie mppt máš už kúpené? Prečo stále spomínaš výkon meničov? To chceš čo najväčšiu časť výroby tlačiť do siete? Resp. ako chceš tých 12kW výkonu zúžitkovať?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Aha, to jsou věci. Díky za upozornění.

Takže jednoznačné doporučení je předělat, dávat do série pouze dva panely a na string zapojit paralelně pět sérií = 10 panelů?

Pokud by byl plonkový panel, tak nemá význam jej zapojovat? Tedy zásadně dvojice, sudý počet panelů?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Diablo1st »

Pri použití tých panelov a mppt 150/100 áno, treba len dvojice sériovo a max. 5 paralelne (kvôli max 70A na vstupe do mppt).

Príp. môžeš kúpiť 250/100, kde by si vedel dať 4 panely do série a max. 5 paralelne, alebo RS450/100 kde by si vedel pripojiť s odretými ušami 8 panelov v sérii na každý string.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Youda »

Momo,

1)
Při zapojování panelů do série se nesmí překročit maximální povolené vstupní napětí PV regulátoru.
Regulátory od Victronu (SmartSolar) se prodávají v několika napěťových řadách, populární jsou do 150V, 250V a 450V.
S 10ti 500Wp panely, které máš (viz odkaz na specsheet co jsi sem dával), bude skutečně ideální, zapojit vždy pouze dva panely do série a následně spojit 5 takových sérií paralelně. K tomu použít regulátor se vstupem do 150V.

Teoreticky bys mohl použít i regulátor se vstupem do 250V nebo 450V a zapojit více panelů do série, ale při možném zastínění od všeho co na střeše máš, je lepší dělat série spíše kratší.

2)
Při paralelním spojování sérií se nesmí překročit maximální povolený vstupní proud PV regulátoru. U Victroních regulátorů tuhle hodnotu najdeš ve specheetech, viz dále.

Každá série musí mít stejný počet panelů -> Plonkový panel buď nevyužiješ, nebo k němu přidej ještě jeden a bude to celkem 12 panelů v zapojení 2S 6P.

Při připojování panelů na PV regulátor můžeš u Victronu připojit až o 30% věštší kWp výkon, než kolik regulátor umí zpracovat. Říká se tomu DC oversizing nebo PV oversizing. Bohužel, za jasného dne ale dojde k tomu, že regulátor ten výkon navíc ořízne. Zde si tedy musíš říct, jestli chceš mít elektroniku nadimenzovanou tak, aby dokázala využít i ta letní maxima, nebo jestli ti ořezání špiček nevadí. Obzvláště, když díky tomu za elektroniku pár tisícovek ušetříš.

3)
Aby se tohle všechno počítalo trochu snadněji a nestalo se, že náhodou přešvihneš nějaké to maximum, ať už napěťové nebo proudové, tak je vhodné použít nástroj Victron MPPT Calculator. Zadáš do něj jak bys chtěl panely zapojit, vložíš údaje ze specsheetu panelů a kalkulátor ti napíše, jaké budou provozní hodnoty a doporučí minimální typ reglu, který to zvládne. Můžeš pak použít i regl lepší, ale ne horší. Pro tvůj konkrétní případ:

https://www.victronenergy.com/mppt-calculator
momosmartsolar 12x500Wp.PNG
momosmartsolar 12x500Wp.PNG (135.67 KiB) Zobrazeno 2965 x
Jak vidíš, s reglem SmartSolar 150/85 (= 150V PV, 85A nabíjení AKU) bys měl značný oversizing. Tenhle regulátor zvládne 85A nabíjecí proud do baterie, takže 85A x 50V = 4250W. Z pole 12x500Wp = 6000Wp bys tedy ve špičce mohl nabíjet jen 4250W. Zbytek zůstane na střeše.

Pokud použiješ silnější regulátor 150/100, tak můžeš nabíjet 100A do baterie, tedy 5000W půjde do baterky a zbytek opět zůstane na střeše. Případně můžeš použít i více reglů, mezi které panely rozdělíš. Ale to se pak začne prodražovat. Viz specsheet téhle řady reglů:

https://www.victronenergy.com/upload/do ... Can-EN.pdf
smartsolarDS.PNG
smartsolarDS.PNG (117.25 KiB) Zobrazeno 2965 x
4)
Reálný nabíjecí výkon, který regl zvládne, bude v praxi maličko vyšší, podle toho na jaké napětí se budou baterie nabíjet. Pro LiFePO4 v zapojení 16S bude maximální napětí 56V, takže 100A regl by dokázal tlačit až 5600W. Po většinu nabíjecího času však bude u LiFePO4 baterie její napětí cca 52V, takže při maximálním proud 100A to bude nabíjet 5200W.

5)
Hodně důležité je, netrápit baterku zbytečně velkým nabíjecím proudem. Bude-li na střeše hodně panelů a k tomu silné regly, zatímco baterka bude malá, tak ji to brzo odrovná. Případně se stejně bude muset v nastavení regulátorů omezit maximální nabíjecí proud. Nevybavuji si teď, kolik kWh a v jaké chemii tam máš, ale rozhodně to zohledni. Pokud by to bylo LFP, tak já doporučuji nabíjet podle toho, co říká specsheet výrobce baterky. Pokud neříká nic, tak nabíjet proudem 0,1-0,3C. Chvilkově do toho můžeš pustit i 0,5C a také to přežije. Pokud bys ale do 10kWh baterky cpal trvale 10kW nabíjecího výkonu, tak po roce bude na vyhození.

No a zde se nám to páruje s tím, že možná nemá smysl kupovat mrtě silných reglů, které dokáží ze střechy vytěžit každý watt, když to pak stejně nemůžeš poslat do baterky. Občas má někdo nápad, že baterku nechá malou, a přebytečný výkon z panelů a reglů bude ihned při nabíjení odebírat pomocí střídačů, tlačit jej do DS nebo TUV. Jenomže tohle v praxi funguje přesně do té doby, než se TUV nahřeje, než vznikne špička v DS nebo než střídač přestane výkon odebírat z jiného důvodu. V tu ránu máš problém. Takže vybírej s rozmyslem. Obzvláště pokud stále platí, že cílem je "optimalizace zimních zisků".

6)
U systému Victron není přímá závislost na kWp výkonu panelů a kVA výkonu střídačů. Klidně můžeš mít 20kWp panelů a k tomu jen jeden 5kVA střídač. Silný střídač(a) potřebuješ jen tehdy, pokud bys ten výkon nechtěl ládovat do baterie, ale chtěl bys jej rovnou posílat do DS, nebo jej spotřebovávat.

Naopak platí, že není dobré kombinovat silný střídač(e) a malou baterku. Při zatížení totiž budou mít střídače tendenci tahat tuhle zátěž z baterky a vybíjení 10kWh baterky výkonem 30kW ji do roka pošle na hřbitov.


Stačí takto?
Youda
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od danidani »

Díky za skvělou osvětu.

To se u baterie nijak nedá řídit, jakým proudem ji aktuálně chci nabíjet? Myslel jsem, že tohle řeším BMS.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Super analýza, díky!

Mám to už v provozu podle schéma, které jsem přikládal dříve. 10 kWp a 2x MPPT 150/100.
Níže je schéma, jak bych to upravil v případě nerozšiřování výkonu, ale po úpravě zapojení panelů.

Zkontroloval jsem ještě další parametry (jestli by nemohl být problém ještě tady):
- vodiče průřezu 6 mm2, při přepanelování by se mi zvýšil proud o 1/2. Původně 5000 W / 150 V = 33 A, nově 5000 W / 100 V = 50 A.
https://shop.elektrosms.cz/ElektroSMS/m ... Z2Z2-K.pdf
- jištění v garáži před MPPT:
https://www.oez.cz/lte-63c-2

To přebíjení aku by mě taky zajímalo, taky jsem myslel, že je možné v BMS nastavit hodnotu nabíjecího proudu. Ten vidím ve VRM, ale změnu nastavení není možné se ve VRM dostat. K nastavení baterie nemám přístup. Je to poskládaná baterka z LiFePo článků.
Je tam nabíjecí napětí CVL 57,3 V a limity nabíjecího a vybíjecího proudu 150 A. To se mi zdá hodně. Pro 52 V to je 7,80 kW. Zkoušel jsem a zkutečně to takto rychle nabíjí ze sítě. Firmy jsem se ptal, zda je to ok, ale bez odpovědi.

Schéma.png
Schéma.png (21.53 KiB) Zobrazeno 2936 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od nijel »

BMS říká maximální nabíjecí proud (CCL) a Victron to podle toho bude regulovat. Nicméně je potřeba s tím taky počítat a dimenzovat ji podle toho, jinak zůstane výkon na střeše. A pohybovat se trvale u maximálního proudu asi taky nebude optimální (i když tady bude asi záležet na BMS čemu reálně říká maximální proud, třeba u Pylontechu to je 0,5C). Nabíjecí proud ze sítě jde omezit v nastavení DVCC (pokud to nebylo vypnuto v VEConfigure), pro nabíjení z MPPT tenhle limit ale většinou nefunguje (někde na Victron fóru se dá najít vic, já už si pamatuju jenom to, že u mě to nabíjení z MPPT neomezí).

Ještě k té kalkulačce MPPT, přijde mi, že se jí moc nechce navrhovat 150/100, ale možná něco dělám špatně.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Diablo1st »

Momo píše: pon led 23, 2023 1:04 pm Super analýza, díky!

Mám to už v provozu podle schéma, které jsem přikládal dříve. 10 kWp a 2x MPPT 150/100.
Níže je schéma, jak bych to upravil v případě nerozšiřování výkonu, ale po úpravě zapojení panelů.

Zkontroloval jsem ještě další parametry (jestli by nemohl být problém ještě tady):
- vodiče průřezu 6 mm2, při přepanelování by se mi zvýšil proud o 1/2. Původně 5000 W / 150 V = 33 A, nově 5000 W / 100 V = 50 A.
https://shop.elektrosms.cz/ElektroSMS/m ... Z2Z2-K.pdf
- jištění v garáži před MPPT:
https://www.oez.cz/lte-63c-2

To přebíjení aku by mě taky zajímalo, taky jsem myslel, že je možné v BMS nastavit hodnotu nabíjecího proudu. Ten vidím ve VRM, ale změnu nastavení není možné se ve VRM dostat. K nastavení baterie nemám přístup. Je to poskládaná baterka z LiFePo článků.
Je tam nabíjecí napětí CVL 57,3 V a limity nabíjecího a vybíjecího proudu 150 A. To se mi zdá hodně. Pro 52 V to je 7,80 kW. Zkoušel jsem a zkutečně to takto rychle nabíjí ze sítě. Firmy jsem se ptal, zda je to ok, ale bez odpovědi.
Kde plánuješ mať Combiner boxy? V garáži či na streche? Kade ťaháš káble do garáže?
Možno by nebolo odveci vykáblovať všetko na streche, combi boxy dať niekde na komín a potom ísť do garáže silnejším vodičom (napr. 25-35mm2) pre každý mppt.
Druhá možnosť je ísť 4mm2 od každej dvojice až do garáže, ale tých káblov tam bude dosť. Netraba zabúdať, že každý string (čiže tuto dvojica panelov) má byť istený.

U FVE by som nepoužíval AC ističe, aj keď majú písané, že zvládnu DC. Treba použiť radšej poistky a potom ako vypínač stringov DC istič. A samozrejme vyhýbať sa vypnutiu pod záťažov, najprv radšej vypnúť mppt cez appku a potom vypnúť istič.

Na LiFepo je 57,3V zbytočne veľa. Bohato stačí ísť na 3,45V na článok, t.j. pre 16S - 55,2V. Float 3,35V - 53,6V. Netreba ísť nižšie ako 3,1-3V. Odporúčam kúpiť Victron Smartshunt.

Akú máš BMS? Je dátovo spojená s Cerbom? Na obmedzenie nabíjania slúži DVCC, mne to funguje korektne. Ono neobmedzuje výkon z mppt, ale obmedzuje nabíjací výkon presne pre prípady, kedy je veľké pole a malá batéria.
Andy na toto téma spravil celkom dobré video
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

nijel píše: pon led 23, 2023 1:32 pm Nabíjecí proud ze sítě jde omezit v nastavení DVCC...
Jo, tak v DVCC to jde nastavovat. Zkusím najít podrobnosti.
nijel píše: pon led 23, 2023 1:32 pm Ještě k té kalkulačce MPPT, přijde mi, že se jí moc nechce navrhovat 150/100, ale možná něco dělám špatně.
Zkoušel jsem to a tenhle MPPT mi to taky nevypisovalo.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Diablo1st píše: pon led 23, 2023 2:03 pm Kde plánuješ mať Combiner boxy? V garáži či na streche? Kade ťaháš káble do garáže?
Možno by nebolo odveci vykáblovať všetko na streche, combi boxy dať niekde na komín a potom ísť do garáže silnejším vodičom (napr. 25-35mm2) pre každý mppt.
Druhá možnosť je ísť 4mm2 od každej dvojice až do garáže, ale tých káblov tam bude dosť. Netraba zabúdať, že každý string (čiže tuto dvojica panelov) má byť istený.

U FVE by som nepoužíval AC ističe, aj keď majú písané, že zvládnu DC. Treba použiť radšej poistky a potom ako vypínač stringov DC istič. A samozrejme vyhýbať sa vypnutiu pod záťažov, najprv radšej vypnúť mppt cez appku a potom vypnúť istič.

Na LiFepo je 57,3V zbytočne veľa. Bohato stačí ísť na 3,45V na článok, t.j. pre 16S - 55,2V. Float 3,35V - 53,6V. Netreba ísť nižšie ako 3,1-3V. Odporúčam kúpiť Victron Smartshunt.

Akú máš BMS? Je dátovo spojená s Cerbom? Na obmedzenie nabíjania slúži DVCC, mne to funguje korektne. Ono neobmedzuje výkon z mppt, ale obmedzuje nabíjací výkon presne pre prípady, kedy je veľké pole a malá batéria.
Andy na toto téma spravil celkom dobré video
Firma to natahala vodiči průřezy 6 mm2. Je v nich napětí asi 150 V, podle nového schématu by tam mělo být 100 V, ale zvýšil by se proud z 30 na 50 A.
Kabely jsou do garáže chráničkou průměru 40 mm. Využil jsem nepotřebné větrací potrubí z WC, udělal jsem rekuperaci. Pak jde podhledem WC a rovnou do garáže. Na střechu vedou využité dva páry a je tam natažený také jeden rezervní. Jištění je až v garáži.

Baterka je sestavená z článků, REC Q BMS, asi tato:
https://www.rec-bms.com/rec-q-battery-m ... ystem-16s/
S Cerbem by měla být spojená, v systému ji vidím. Do BMS je zapojen kabel do konektoru CAN.
Kromě toho je tam ještě krabička PRE-CHARGE
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Diablo1st »

Tie panely ti tak zapojila firma? :o :shock:

Troška som nepochopil, ako ti spravili tú kabeláž? Ako ti môžu ísť zo strechy len 2 páry 6mm2 káblov až do garáže, kde máš istenie? Veď istený má byť každý string! Ako to máš pospájané na streche? To tam dali tie MC4 rozdvojky?

Ty máš teraz pripojené panely v 3S konfigurácii na 150/100 mppt? Aké max napätie ti ukazuje VictronConnect u mppt?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Posílám data ze srpna. Je tam maximálně do 120 V a 30 A.
(v srpnu výroba 1.104 kWh)
V prosinci taky napětí do 120 V, obvykle tak 115 V. Proudy max 7 A.
Doplňuju ještě baterii ze srpna.

Východ:
východ.png
východ.png (139.23 KiB) Zobrazeno 2832 x
Západ:
západ.png
západ.png (138.96 KiB) Zobrazeno 2832 x
Baterie:
baterie.png
baterie.png (115.3 KiB) Zobrazeno 2822 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od vk_1 »

Kolik těch 6mm2 kabelů ti jde ze střechy tou chráničkou do garáže? Kolik a jakých panelů máš teď v sérii? Trošku se v tom ztrácím.
Máš nějaké foto? Ideální by bylo přemluvit někoho, kdo to nemá daleko, aby na to s tebou mrknul na místě. Přece jenom, řešit to tady přes fórum je akorát spousta domněnek a nepřesností.

Mimochodem, ty grafy napětí, to je provozní napětí, při zatížení. VoC tam neuvidíš, to je vyšší. Stačí v mrazech velmi krátká špička při zapnutí, nebo přechodu mraku přes oblohu, a regulátor hodí overvoltage error.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Do garáže vedou tři páry vodičů. Zapojené jsou dva páry.
Východ 10 panelů, západ 10 panelů. A ty jsou zapojené 3s + 3p a ten jeden plonkový je zapojený podle schématu výše k jednomu z těch devíti paralelně.

Další data z MPPT asi nedostanu, z VRM je to vše, co mám.
V systému žádné chyby nevidím.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od vk_1 »

Momo píše: pon led 23, 2023 9:28 pm Do garáže vedou tři páry vodičů. Zapojené jsou dva páry.
Východ 10 panelů, západ 10 panelů. A ty jsou zapojené 3s + 3p a ten jeden plonkový je zapojený podle schématu výše k jednomu z těch devíti paralelně.

Další data z MPPT asi nedostanu, z VRM je to vše, co mám.
V systému žádné chyby nevidím.
Jestli ti z té střechy, s takovým výkonem, vedou jen dva páry 6mm2 vodičů, to mi přijde moc málo.
5500W / 110V = 50A, na 6mm2 průřezu. Při plném výkonu ten kabel bude trošku horkej, ne?
Navíc ten panel zapojenej paralelně k dalšímu panelu uprostřed stringu..... nemám slov.

Nojo no, solárni boom, nejsou lidi, instaluje kdejakej umělec, hlavně sebrat prachy :)
Je lehký kritizovat někoho tady z gauče, obzvlášť když jsem tu instalaci vlastníma očima neviděl. Ale v zájmu prevence požáru bych ti doporučil, ať tu celou instalaci zkontroluje a předělá někdo, kdo tomu opravdu rozumí.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od vk_1 »

Jen rychlej výpočet: KVElektro píše, že 6 mm² bývá odpor na 1 metr vodiče 3.39 mOhm.

Baterii máš cca 55V, maximum regulátoru 100A, takže to vezme ze střechy max 5500 W na jeden regl, tj. na jeden ten pár vodičů. Při 110V z panelů je to proud 50A v jednom tom vodiči.

0.00339 * 50² = 8.5W

Vodiče tam jsou 4, takže budou topit dohromady výkonem 34W na jeden metr. To všechno v té uzavřené chráničce, která ze střechy vede. Nevím, kolik to máš metrů. 34W si vynásob délkou té chráničky.

Mám tam někde chybu? Třeba mě tu někdo opraví, případně řekne, jestli je to v uzavřené chráničce OK. Já jsem ajťák, nejsem revizák, ber mě s rezervou.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Teď to při zamračeném počasí na MPPT hlásí:
Cca 112-114 V a 1,6 A. Výkon 180 W.
Při zapojení 3s - 3p, k MPPT po dvojici vodičů průřezu 6 mm2.

Podle mě by tam mělo být těch cca 150 V. To tam nikdy v průběhu roku nebylo. Stabilně do 120 V.
Přitom to vyrábí srovnatelně s výpočty na PV GIS.
MPPT.png
MPPT.png (31.65 KiB) Zobrazeno 2716 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Diablo1st »

Momo píše: úte led 24, 2023 10:46 am Teď to při zamračeném počasí na MPPT hlásí:
Cca 112-114 V a 1,6 A. Výkon 180 W.
Při zapojení 3s - 3p, k MPPT po dvojici vodičů průřezu 6 mm2.

Podle mě by tam mělo být těch cca 150 V. To tam nikdy v průběhu roku nebylo. Stabilně do 120 V.
Přitom to vyrábí srovnatelně s výpočty na PV GIS.
Pokiaľ budeš mať mppt stále zaťažený nemal by nastať problém. Ten môže vzniknúť ak bude chladno a nebude záťaž na mppt. Vtedy môže napätie Voc vystúpiť nad 150V (Victron kalkulačka hlási pri -20°C 164,9V!!!) a týmto sa môže zničiť mppt. Toto najviac nastáva vo februáry a marci, lebo je ešte chladno, ale slnko je už celkom silné.
Je možné, že toto má Victron nejako ošetrené, ale na čo riskovať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“