Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Lubos77 »

Od září 2021 vlastním FVE s 5,25 kWp, 10 kWh baterie BYD a střídačem GoodWe ET 8 kW. Mám bezDodavatele a letos od února dva EANy (spotřeba, výroba).
Enormně mně zajímá řízené nabíjení baterie v čase levné elektřiny, proto jsem si pořídil Home assistenta.
Goodwe inverter mám integrovaný do HA včetně experimentální verze, která economy režim rozšiřuje o "Eco charge mode" a "Eco discharge mode".

Snažím se udělat první svou jednoduchou automatizaci, která by entitu "select.inverter_operation_mode" přepnula ve stanovený čas ze stavu "General mode" do stavu "Eco charge mode". Jenže mi to nejde, vlastně vůbec nevím jak a proč něco použít.

Našla by se dobrá duše, která by ukázala mně i ostatním začátečníkům tuto pro vás určitě jednoduchou automatizaci?
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od nijel »

Podle času by to mohlo vypadat takto:

Kód: Vybrat vše

description: "Zapnutí nabíjení"
mode: single
trigger:
  - platform: time
    at: "01:00:00"
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.current_market_price_czk_kwh
    below: 2.5
condition: []
action:
  - service: select.select_option
    data:
      option: "Eco charge mode"
    target:
      entity_id: select.inverter_operation_mode
První spouštěč je podle času, ale spíš bych to dělal podle ceny (druhý). Aktuální cenu v Kč poskytne třeba https://github.com/nanogreencz/homeassi ... tegrations.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Lubos77 »

Moc děkuji za rychlou reakci. Je vidět, že to je pro zkušené lidi hračka. Pro nás začínající je to nesmírná pomoc.
Vezmu to jako základ, se kterým budu experimentovat, abych vůbec pochopil psaní kódu.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od nijel »

Automatizace se dají klikat, což je určitě jednodušší, protože si člověk nemusí všechno pamatovat. Ostatně taky jsem to naklikal...
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Lubos77 »

Tak to zkouším klikat, ale nenabízí se mi žádná entita, ani zařízení, ani oblast. Asi nemám něco nastaveno. Co to může být?
Spouštěč jsem dal pevný čas.
Přílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (27.61 KiB) Zobrazeno 4511 x
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Lubos77 »

Už mi to funguje. Naklikal jsem to přímo ze zařízení.
Výsledný kód

Kód: Vybrat vše

alias: Zapnutí nabíjení1
description: Zapnutí nabíjení
trigger:
  - platform: time
    at: "17:15:00"
condition: []
action:
  - device_id: c77c1b960211de967808a48e71264395
    domain: select
    entity_id: select.inverter_operation_mode
    type: select_option
    option: Eco charge mode
mode: single
Sice nerozumím proč to nešlo podle původního kódu, ale třeba na to časem přijdu. Pokud někdo ví, ať to sem napíše. Rád si to přečtu.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Lubos77 »

A už mi chodí i ta původní od nijel. Díky, snad už to půjde snáz.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od nijel »

Jako akci nechceš input select, ale jenom select (teď netuším jak je to pojmenované česky).
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Beny »

Je sice pěkné spínat nabíjení ze sítě dle času, ale chtělo by to posunout dál.
Ne vždy se levné okno v noční hodiny vyplatí. Co jsem zatím vysledoval, uživatelé těchto systémů mluví o min. rozdílu cen někde kolem 2,7 Kč.
Já bych ale namítnul, že pokud už jsem si baterku jednou koupil neřeším její cenu a ani amortizaci do tohoto rozdílu. Tam bych počítal jen ztráty AC-DC-DC-AC. Řekněme 20%?
Stačí mít v HA sledování ceny na spotu. Je již pár integrací, které to řeší. Např. Nanogreen dokonce umí počítat N hodiny, tedy kolikátá levná hodina je to oproti ostatním a to použít, jako spouštěč. Problém je, že ten rozdíl mezi cenou min. a maximální se nedá nastavit a může být i 0,01Kč a už se to započte, jako levná N hodina.
https://github.com/nanogreencz/homeassi ... tegrations
A tady API https://moje.nanogreen.cz/api/prices/daily

Bylo by lepší si ten spouštěč počítat sám, se svým rozdílem ceny.
https://homeassistant-cz.cz/viewtopic.php?p=5577

Pokud bude tohle je třeba se zamyslet nad předpovědí počasí, protože proč nabíjet v levném okně, když mě bude v únoru svítit sluníčko 6 hodin. Na to jsou také různé integrace a dá se jejich API zakomponovat do podmínek nabíjení z DS.

A nakonec je to určování spotřeby, tedy možnost odkládat spotřebu. Pokud vím, že zítra bude výsledná cena energie levnější než dnes (ze slunce, levnější okno na spotu) odložím nějakou spotřebu an tento den. Jen jde o to, že odkládané spotřeby (pračka, sušička, myčka) nejsou ti hlavní žrouti. To je převážně TUV a topení. A tam se to odkládat moc nedá.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od nijel »

Ono těch podmínek ve výsledku je hromada a nezbývá než si s tím trochu hrát, protože to bude dost individuální. Moje automatizace na nabíjení má aktuálně něco přes 200 řádek a konečně jsem ve stavu, kdy to každý den nepředělávám :-).
  • Nabíjím jen v nejlevnějších hodinách ze dne. Nakonec nepoužívám x nejlevnějších hodin, ale nějaké vypočítané minum, protože občas je levná jenom jedna hodina a zbytek dne je cena dost podobná.
  • Nabíjím pokud je dostatečný rozdíl mezi cenami během dne.
  • Nabíjím pokud není dostatečný odhad produkce. Tady nakonec používám Solcast, víc se u mě trefuje lépe než výchozí forecast.solar.
  • V době kdy je cena někde uprostřed, tak spotřebovávám ze sítě.
  • Při vysokách cenách spotřebovávám z baterie.
V první půlce ledna to bylo super, ceny se během dne dost měnily a dalo se nabíjet za levno. Teď je dost často rozdíl mezi cenami relativně malý a ještě se tam nějak projeví zastropování ceny, takže se podle mě ani nevyplatí nabíjet baterku.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Lubos77 »

Beny a nijel, máte oba pravdu.
Každá domácnost je jiná a ta automatizace to bude odrážet. Ale někde se začít musí.
FVE mám od září 2021 a v prosinci 2022 jsem si pořídil Home assistant, abych mohl řídit nabíjení baterky. Nic jsem o této oblasti nevěděl a nyní s vaší pomocí a různých návodů na netu už mám první automatizaci nabíjení baterie podle času. No a samozřejmě budu pokračovat dál, tak jak zde bylo nastíněno.

Zaujala mně ta předpověď Solcast. Jestli máte nějaké zkušenosti z požívání, případně instalace. Můžete je zde zveřejnit? Myslím si, že i ostatní to ocení.
nijel píše: stř led 25, 2023 9:45 am Nabíjím pokud je dostatečný rozdíl mezi cenami během dne.
O jakým rozdíle se bavíme? Já např. získal odpověď pana Pavla Hrziny (https://technology.fel.cvut.cz/lide/hrz ... L-EALw_wcB) na otázku:
Jak velké ztráty vznikají průchodem energie ze solárních panelů do vysokonapěťové baterie přes obvody střídače a potom převodem stejnosměrné energie na střídavou a jejím přesunem do rozvodné sítě.
uvádí toto:
přesné určení ztráty je vždy problematické, výrobce účinnosti většinou neudává, nebo udává jen jednu (většinou PV->AC(NET))
Pokud je zkusíme nějak odhadnout, tak mi to vychází na celkovou účinnost uložení energie pro potřeby "obchodu" asi 86%

PV -> DC(BAT) 0,96
DC(BAT) -> Chemie 0,98
Chemie -> DC(BAT) 0,98
DC(BAT) -> AC(NET) 0,95
+ provoz měniče -> 0,99

tedy 0,96*0,98*0,98*0,95*0,99=0,86 -> 86%

Pak je samozřejmě potřeb spočítat jaký rozdíl cen elektřiny z toho dostane zisk, a do ekonomiky je potřeba započítat i pořizovací náklady na měnič, bat, FVE....
Vidíte to stejně?
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od danidani »

Otázka, co to číslo říká, nicméně GW hlásí:

Total Battery Charge: 2 127,0 kWh
Total Battery Discharge: 1 925,5 kWh

Když ta dvě čísla podělím, tak mi vychází účinnost baterie 90,5 %.

Myslím, že bych k tomu měl přidat:

PV -> DC(BAT) 0,96
DC(BAT) -> AC(NET) 0,95
+ provoz měniče -> 0,99

... a jsem na nějakých 81,7 %

Co praxe ostatních?
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Lubos77 »

Total Battery Charge: 2 127,0 kWh
Total Battery Discharge: 1 925,5 kWh
Jen upřesňující dotaz:
Jak byla získána tyto čísla? jako např. baterie narostla o 10% -> 2127kWh a vybila zpět o 10% -> 1925,5 kWh ?
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od nijel »

Já to taky spočítal na cca 80%. Nabíjím při rozdílu 2 Kč pod 6 nejdražších hodin.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od danidani »

Lubos77 píše: stř led 25, 2023 1:15 pm
Total Battery Charge: 2 127,0 kWh
Total Battery Discharge: 1 925,5 kWh
Jen upřesňující dotaz:
Jak byla získána tyto čísla? jako např. baterie narostla o 10% -> 2127kWh a vybila zpět o 10% -> 1925,5 kWh ?
Údaje zobrazuje měnič (GoodWe GW10K-ET).
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Zak »

Ahoj,

nemá někdo ozkoušenou předpověď PV produkce pro Home Assistant? Zkoušel jsem teď chvíli integraci Forecast.Solar, ale je to tragédie, posledních pár týdnů kdykoliv jsem na to kouknul, bylo to úplně mimo.
Má vůbec smysl to nějak do automatizace zapojovat?

Ohledně integrace
https://github.com/grinco/ote_rate
HA mi neschazovala a RAM nezahlcovala, jak říkali ostatní, ale stávalo se mi každé cca 2-3 dny, že najednou vrátila nulové hodnoty cen a nějaké chyby/exception v logu. Pro automatizace je to dost nepříjemné, protože nulové ceny logicky spouštěly navazující automatizace na vytěžování. Psal jsem to do issues na github, ale nikdo na to nereaguje, tak jsem od této integrace raději odešel.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od nijel »

Forecast.solar mi přes zimu dával úplné nesmysly, trochu lépe mi vychází Solcast, integrace je na https://github.com/oziee/ha-solcast-solar.

Určitě to podstatně lépe odhaduje mlhy a nízkou oblačnost - v ten okamžik Forecast.Solar tvrdí, že se bude vyrábět celý den. Ale stejně to je dost orientační. Třeba dneska ráno předpovídal 21 kWh a teď už na dnešek slibuje 40 kWh. Zbývající denní produkce je díky zpřesňovaní během dne docela užitečná.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Momo »

nijel píše: ned úno 05, 2023 11:39 am Forecast.solar mi přes zimu dával úplné nesmysly, trochu lépe mi vychází Solcast, integrace je na https://github.com/oziee/ha-solcast-solar.

Určitě to podstatně lépe odhaduje mlhy a nízkou oblačnost - v ten okamžik Forecast.Solar tvrdí, že se bude vyrábět celý den. Ale stejně to je dost orientační. Třeba dneska ráno předpovídal 21 kWh a teď už na dnešek slibuje 40 kWh. Zbývající denní produkce je díky zpřesňovaní během dne docela užitečná.
Zprovoznil jsem SOLCAST v základním nastavení, používám NodeRED, mají tam nějaké chyby ve flow, takže to správně nintegruje pod křivkou kWh.
Budu muset odladit, zorientovat se v tom objektu JSON, který to vrací a uvidím, co by se s tím dalo dělat. Jsou tam data po půl hodinách, mě by stačily po hodinách. Asi si udělt nějakou vlastní křivku (pole) po hodinách pro předpokládanou výrobu.

Nezkoušeli jste někdo v SOLCASTu kombinovat dva stringy? Asi by to vyřešily dva účty (jako na vzdálenějšího souseda), ale do toho se mi zatím nechce.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od nijel »

V solcastu mám dva stringy, jak se to tam zadávalo si už nepamatuju. Akorát vím že třetí už by se musel platit, tak jsem dal dva dohromady...
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Lubos77 »

Nevíte někdo jak v HA řídit dotazování předpovědi výroby Solcast? V nastavení integrace je pouze možnost zakázat automatické dotazování.
Představoval bych si, že se HA bude ptát jednou za hodinu např. od 8 hodin do 17 hodin.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od nijel »

V dokumentaci na to mají automatizaci od východu do západu: https://github.com/oziee/ha-solcast-sol ... t-api-data
Nikolas_CZ
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 19, 2023 6:31 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Nikolas_CZ »

Mně z měření vyšlo 94,5 % hnát to přes baterii proti přímé spotřebě z FVE. Pro hrátky s cenou a bateriemi je relevantní jen ztráta průchodu přes baterii.
danidani píše: stř led 25, 2023 12:48 pm Otázka, co to číslo říká, nicméně GW hlásí:

Total Battery Charge: 2 127,0 kWh
Total Battery Discharge: 1 925,5 kWh

Když ta dvě čísla podělím, tak mi vychází účinnost baterie 90,5 %.

Myslím, že bych k tomu měl přidat:

PV -> DC(BAT) 0,96
DC(BAT) -> AC(NET) 0,95
+ provoz měniče -> 0,99

... a jsem na nějakých 81,7 %

Co praxe ostatních?
Salada
Příspěvky: 8
Registrován: čtv lis 24, 2022 9:16 am

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od Salada »

Beny píše: stř led 25, 2023 6:45 am Je sice pěkné spínat nabíjení ze sítě dle času, ale chtělo by to posunout dál.
Ne vždy se levné okno v noční hodiny vyplatí. Co jsem zatím vysledoval, uživatelé těchto systémů mluví o min. rozdílu cen někde kolem 2,7 Kč.
Já bych ale namítnul, že pokud už jsem si baterku jednou koupil neřeším její cenu a ani amortizaci do tohoto rozdílu. Tam bych počítal jen ztráty AC-DC-DC-AC. Řekněme 20%?
Stačí mít v HA sledování ceny na spotu. Je již pár integrací, které to řeší. Např. Nanogreen dokonce umí počítat N hodiny, tedy kolikátá levná hodina je to oproti ostatním a to použít, jako spouštěč. Problém je, že ten rozdíl mezi cenou min. a maximální se nedá nastavit a může být i 0,01Kč a už se to započte, jako levná N hodina.
https://github.com/nanogreencz/homeassi ... tegrations
A tady API https://moje.nanogreen.cz/api/prices/daily

Bylo by lepší si ten spouštěč počítat sám, se svým rozdílem ceny.
https://homeassistant-cz.cz/viewtopic.php?p=5577

Pokud bude tohle je třeba se zamyslet nad předpovědí počasí, protože proč nabíjet v levném okně, když mě bude v únoru svítit sluníčko 6 hodin. Na to jsou také různé integrace a dá se jejich API zakomponovat do podmínek nabíjení z DS.

A nakonec je to určování spotřeby, tedy možnost odkládat spotřebu. Pokud vím, že zítra bude výsledná cena energie levnější než dnes (ze slunce, levnější okno na spotu) odložím nějakou spotřebu an tento den. Jen jde o to, že odkládané spotřeby (pračka, sušička, myčka) nejsou ti hlavní žrouti. To je převážně TUV a topení. A tam se to odkládat moc nedá.
No to s tou baterkou máte pravdu jen v případě, kdy by vám ta baterka bez toho dalšího cyklování odešla na stáří a ne na cykly.
Je to jako byste si koupil auto jako normální člověk (vydrží vám 10 let bez problémů) ale pak s ním začal taxikařit kdy to auto odejde za 2 roky. Také byste do ceny jízdy nepočítal amortizaci?
Pokud bude baterku nabíjet a vybíjet 2x denně, určitě mi odejde dříve než u použití, kdy z ní krmím pouze domácnost.
dangar
Příspěvky: 2
Registrován: pon říj 09, 2023 9:53 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od dangar »

Nevíte někdo, proč v HA nevidím eco charge a eco discharge u střídače? Poslední položka je peak shaving.
Edit: Aha asi už vím. Nejspíš je potřeba experimentální integrace z HACS.
dangar
Příspěvky: 2
Registrován: pon říj 09, 2023 9:53 pm

Re: Chytrá baterie - vydělává na nákupu/prodeji za spotové ceny

Příspěvek od dangar »

Tak po nainstalování integrace z HACS tam už ty položky mám. Nicméně i když dám Eco charge mode, navýším Eco mode power na 100% tak to stejně nenabíjí ze sítě :(

Musí se ještě někde něco nastavit?

Díky
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“