Virtuální baterie vs. přetoky

Odpovědět
Lukys1987
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 04, 2023 8:57 am

Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Lukys1987 »

Dobrý den, v březnu mi bude provedena instalace FVE 9,9 kWp, distributora mám ČEZ. Zjišťuji předem pár informací, které jsem na netu nenašel:

1.) ČEZ účtuje přetoky v měsíci nebo v období vyúčtování ? - období mám duben - březen
2.) pokud by 1.otázka byla v měsíci, pak se to celkem nevyplatí a byla by lepší virtuální baterie ? popř. prodej přetoků jiné společnosti
3.) jak funguje prodej jiné společnosti (samozřejmě po přidělení výrobního EANu) - je ve smlouvě nějaký garantovaný přetok, nebo prostě prodám co vyrobím, a jak je to s daňovým přiznáním na tento příjem ?

Děkuji a omlouvám se, pokud tato otázka již někde padla....
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Harry »

výkup za spotové ceny (každý den podle ceny elektřiny na trhu) od ČEZ je fakturován měsíčně. letos jde o spotovou cenu za 1MWh-1000Kč, např. spot 2000Kč/MWh-1000, cena 1000Kč/MWh, tedy 1Kč/KWh nebo 5000Kč/MWh-1000, cena 4Kč/KWh. Na rok 2022 byl spot-400Kč, to bylo pro výrobce lepší :|
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Harry »

prodáte co přeteče za cenu, kterou si domluvíte. když vyděláte za rok víc než 30000, zaplatíte daň z příjmu ;) a samozřejmě jestli máte i jiný příjem k zaměstnání, tak se ty příjmy sčítají
Lukys1987
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 04, 2023 8:57 am

Re: Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Lukys1987 »

Harry píše: sob úno 04, 2023 11:11 pm výkup za spotové ceny (každý den podle ceny elektřiny na trhu) od ČEZ je fakturován měsíčně. letos jde o spotovou cenu za 1MWh-1000Kč, např. spot 2000Kč/MWh-1000, cena 1000Kč/MWh, tedy 1Kč/KWh nebo 5000Kč/MWh-1000, cena 4Kč/KWh. Na rok 2022 byl spot-400Kč, to bylo pro výrobce lepší :|
takže v létě, když je malá spotřeba, ale přetoků nejvíc, tak můžu prodat jen max. to co jsem spotřeboval ?
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Harry »

to co spotřebujete prodat nejde, protože to bude už spotřebované :D
prodáte to, co přeteče do sítě, tj. výroba mínus spotřeba = přetok
např. vyrobíte 10KWh, spotřebujete 3KWh, prodáte 7KWh
pokud máte samozřejmě povolené přetoky
prodáte za peníze tomu, koho si vyberete jako obchodníka, virtuální baterie je něco jiného
Lukys1987
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 04, 2023 8:57 am

Re: Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Lukys1987 »

Harry: jo ta chápu, myslel jsem, že v létě je malá spotřeba domu, ale velká výroba panelů, takže i velké přetoky, ale když se přetoky účtují v měsíci, tak třeba v létě vyrobím 2 MWh, 0,5 MWh sám spotřebuji, takže 1,5 MWh je přetok ale účtovat mi mohou jen do výše mojí spotřeby ze sítě, která je 0, takže jim to dám vlastně zadarmo.... jestli to dobře chápu, v porovnání kdyby se účtovaly přetoky v roce, tak se veme součet spotřeby ze sítě za celý rok a od toho se odečtou všechny přetoky za celý rok.
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Harry »

To ale mluvíš o Tarifu pro soláry ne?
Pokud máš jiný tarif na odběr elektřiny a přetoky budeš prodávat, prodáš vše co bude navíc.
Vyúčtování měsíčně, odečet z 4Q elekroměru měsíčně na dálku.
Jestli máš Tarif pro soláry, tak je tam ten zápočet, ale tam je zúčtování roční.
Potom nic neprodáváš.
Lukys1987
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 04, 2023 8:57 am

Re: Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Lukys1987 »

Jen abych to teď dobře pochopil, takže s tarifem pro solary od CEZu je měsíční odečet ale roční vyúčtování ? Takže můžu v měsíci prodat víc než odeberu (třeba v lete), ale v tom zúčtovacím období nemůžu prodat víc než odeberu - pretoky mohou byt vyssi ale budou zadarmo...
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: Virtuální baterie vs. přetoky

Příspěvek od Harry »

na začátku jsi psal, že by byla lepší virtuální baterie, což ale je Tarif pro soláry
takže jestli ho máš, tak účtování je roční, ale to první bude podle toho, kdy jsi instaloval FVE třeba k 1.7.
dá se tady o tom najít dost a já sám ho nemám, takže nemohu potvrdit 100%
další vyúčtování by mělo být už 1.1.-31.12.
odečet je na dálku měsíční, pokud máš 4Q elměr, nikdo tam už chodit odečítat nebude a Ty sám si to můžeš zapisovat také nebo to najdeš na ČEZonline.cz
pokud Tarif pro soláry ještě nemáš, tak to tady projdi a pročti, je tady toho dost. i tabulka pro výpočet jestli se to vyplatí

já mám jiný tarif a přebytky prodávám, nemám Soláry, takže nemohu sloužit :cloudy:
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“