Diskusia Ompitál

Moderátor: bert

bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od bert »

Robí. I keď som ešte s ich meničom nemal tú česť.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Hlásim absolutný mesačný rekord v AC spotrebe za meničom. A to 851kWh. Na to že sa jedná o produkciu v marci, keď je ešte stále slnko nízko, to nie je zlé. V spotrebe pomohol manuálne ovládaný 2kW radiátor, ktorý ide skoro celé dni. Nejaké prebytky (290kWh), sa spálili vyťažovačom viewtopic.php?p=1827#p1827 v garáži. Už vidím, že budem musieť do jesene presunúť prebytky do obývaných priestorov. Tých skoro 10kWh z garáže denne, by určite pomohlo k tepelnej pohode, keby sa použili v dome.
Inak marec 2022 (ak by sa použil iba na nabíjanie euta) by mi výkril 72% všetkých jázd za rok 2021.
Aj po viac ako jedenástich rokoch s panelmi, ma neprestáva prekvapovať :sun: a jeho potenciál. ;)
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od mobilik »

Klobúk dole, ako dokážeš využiť všetko. :)
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od bert »

Práve, že prebytky bohapusto pálim len tak v garáži. :?
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od mobilik »

To nevadí, ale máš tam teplo. :-)
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 68
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od Asiunda »

Ahoj Berte: mohu tě poprosit o přibližnou kalkulaci Trackeru.
Aspoň třeba poměr ceny panelů na pevné konstrukci vůči tvému trackeru.(resp. přibližnou cenu)
Tebou očekávaný větší zisk díky natáčení?
Díky moc za info.
Osobně mě Trackery fascinují jako technické zařízení, ale nikoli jako přínos, pokud není omezení prostorem.
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od bert »

Ahoj!
Na kalkuláciu ja nie som ten pravý. Ak niečo chcem a mám na to, tak si to kúpim a na druhý deň už ani neviem, čo koľko stálo. Ak na niečo nemám, tak to ani neriešim. Tie finančné rozbory a výpočty návratnosti, či dokonca zisku FV, mi celkovo dosť vadia.
Ale dobre. Aj keď neviem ceny, môžem Ti popísať približný súpis materiálu. Ceny sú pre každého iné. Každý má iné možnosti si zohnať rôzny materiál. Ja som veľa vecí mal už doma a k tomu sa prispôsobovala konštrukcia. Na cenu má tiež vplyv skutočnosť, že som to začal riešiť v lete 2019 a realizovať som to začal na jar v roku 2020. Teraz sú ceny zase niekde inde. Takže ceny si doplň podľa svojich možností.
Použitý materiál približne:
-Panel Canadiansolar BIKU 365Wp 8ks (kupované nové)
-Regulátor VT-80 2ks (stačil by aj jeden - mal som doma pripravené, tak som použil)
-Rozvodňa 2ks (jedna kupovaná nová 500x400mm a vonkalšia nerezová cca 300x200mm zadarmo)
-Kabeláž a istenie tak isti, ako na pevnú konštrukciu
-PLC na riadenie pohybu (Bazoš)
-FM 250W pre motor pohonu (skladová zásoba, pôvodne Bazoš)
-Anemometer (jeden kupovaný - funkčný pol roka, druhý - doteraz funkčný, som si vyrábal s kolegom)
-Indukčné snímače - poloha a anemometer 5ks (kupované)
-Nejaký zdroj, pár relé (kupované nové)
-Prevodovka je zložená z 3ks uhlových prevodoviek a výsledný prevod je asi 1:13500 (kupované postupne z bazoša) Tu treba prirátať výrobu spojovacích prírub a osiek.
-Pomocné domce 4ks (kupované nové)
-Štrk a cement na betón cca 0,75m2
-Armovanie do betónu - jedna karirohož, závitovka 4ks (kupované)
-Trubky, jakle, vinkle, pásoviny, ramená nerez (niečo kupované, niečo darované)
-Spojovacie príruby, plné tyče nerez (kupované)
-Spojovák - niekoľko kg štóbov a matíc, niekoľko kg elektród, samozrejme rezivo a brusivo (kupované priebežne podľa potreby)
-Povrchová úprava vzhľadom na použitý materiál - 0€
Nejaké drobnosti nerátam a možno som aj niečo zabudol.
Keď som si na začiatku robil hrubý predbežný rozpočet, vychádzala cena materiálu konštrukcie asi 1,5 - 2x toľko, čo cena panelov. To sa ale v priebehu realizácie niekoľko krát zmenilo. Zamenili sa panely a nečakane mi poklesla cena na získanie nerezových profilov.
Takže ak chceš rátať ceny rátaj, ja už nebudem.
Prínos výkonu to určite nejaký má, ale konkrétny neviem. Elektromery odpisujem raz za mesiac a z toho to neurčím.
Pekný večer!
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 68
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od Asiunda »

bert píše: ned úno 05, 2023 9:26 pm Keď som si na začiatku robil hrubý predbežný rozpočet, vychádzala cena materiálu konštrukcie asi 1,5 - 2x toľko, čo cena panelov.
Díky Bert,
Takhle to bohatě stačilo.
Ale soupis jsi udělal vyčerpávající.
:roll:
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
unicast
Příspěvky: 71
Registrován: pát lis 05, 2021 7:08 pm

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od unicast »

Ahoj Bert, líbí se mi tvůj přístup k tomu řešení 3f, zejména mě zaujal ten násobič. Jo, nemá důvod nefungovat, princip naprosto triviální. Na fotce ovšem máš v té skříni u těch kondenzátorů i dva veliké toroidy, které nejsou nikde na schématu...
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Diskusia Ompitál

Příspěvek od bert »

Tie trafá sú v rozvodne už od doby, keď som ešte s 3f meničmi napájanými z fotovoltaiky len laboroval. Momentálne sú nezapojné. Preto nie sú v schéme. Sú to trafá 230/230. Slúžili práve ako ten (zdvojovač). Boli zapojené, ako autotrafo (sekundáry boli pripojené do série k primárom), každé trafo pre jeden menič napájajúci ten istý FM.
Potom som ich mal chvíľu pred zdvojovačmi. Slúžili ako oddeľovacie trafá, pre prípad havárie zdvojovačov, aby sa nestretli výstupy nezosynchrovaných meničov na tvrdo.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
Odpovědět

Zpět na „Ompitál“