Dokument výrobního modulu A1

Odpovědět
Vojta
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 03, 2023 6:22 pm

Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od Vojta »

Ahoj,
nevěděli byste, kdo může deklarovat nastavení VM pro moduly A1, A2? Je to revizák s padesátkou nebo Elektromontér FV systémů a nebo ani jedno :-)?
Nebo co je v další možnosti myšleno pod pojmem "certifikát" od VM získaného výrobcem? Je to prohlášení o shodě v příloze?

Moc díky za radu....
Přílohy
A1.png
A1.png (174.96 KiB) Zobrazeno 4505 x
ZERT_SOLAX_X3-HYBRID_G4_EN50549_EN (1).pdf
(474.94 KiB) Staženo 217 x
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od Kodl69 »

V podstatě nikdo... https://www.egd.cz/sites/default/files/ ... M%20A1.pdf Jak může revizák nebo montér provést zkoušku, jak reaguje měnič na změny napětí v síti a na změny frekvence? to by musel mít aspoň 50kW (spíš víc) generátor kterej to umí a nastavitelnou zátěž, která sežere plnej výkon FVE, kterej umožňuje nastavit napětí a kmitočet... A že někdo podepíše něco, co neudělal? Koho k tomu chceš dohnat a jak?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od kekita »

Proto to taky všichni řeší certifikátem, ne? Pro Solax by to měl být tenhle:
https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... 021-CZ.pdf
Ale nechci kecat, tak si to radši ověř někde jinde.
Vojta
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 03, 2023 6:22 pm

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od Vojta »

Super, díky za pomoc.
Vesměs tyhle certifikáty jsou nahrané u každého střídače tadyk: https://svt.sfzp.cz/
Jen je otázka, jak moc jsou platné a jestli nevadí, že jsou v aj....
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od Kodl69 »

dobrý, teď už jenom co na to EGD
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
SolaxVB
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 06, 2022 9:55 am
Bydliště: EG.D
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od SolaxVB »

Moje čerstvá zkušenost s EG.D:
4.1.2023 - zaslání všech podkladů na EG.D (na jejich email / bohužel jsem nevyužil online formulář)
30.1.2023 - odpověď z EG.D:
Pro dokončení prvního paralelní připojení a ověření výrobního zdroje je nutné v dokladu Dokument výrobního modulu doplnit i část: Datum provedení zkoušky VM a Podpis/razítko provádějícího zkoušky VM, aby byl doklad platný.
Můj elektrikář mi totiž zaškrtl a vyplnil 2.možnost: "Přiloženého certifikátu VM získaného výrobcem VM" a k emailu jsem přiložil certifikát od SOLAXu. Jak vidno EG.D toto (již) neuznává.
22.2.2023 - odeslal jsem tedy opravený formulář s vyplněnou 1.možností: "Provedených zkoušek VM dle dokumentu Metodika ověřování souladu s požadavky RfG pro výrobní moduly typu A1" - bez jakékoliv přílohy.
23.2.2023 - odpověď z EG.D -
Obdržená žádost včetně stanovených součástí je kompletní. Pro sdělení termínu umožnění trvalého provozu výrobny v distribuční soustavě Vás budeme kontaktovat co nejdříve.
5,84kWp (16x bifacial 365W) jižní zastřešená terasa, SOLAX X3 10.0-D G4, baterie 2x 5,8kWh
FVE Roman
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 08, 2023 10:14 am

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od FVE Roman »

Zdravím Solax VB,

tak jsme udělali tento týden stejnou zkušenost s EGD a měničem HYD 10KTL-3PH.
Zaslány dva certifikáty o splnění CSN i dle https://svt.sfzp.cz/vyrobek/SVT30833
Odpověď od EGD stejná.
Je třeba začkrtnout 1 var. Datum provedení zkoušky VM a Podpis/razítko provádějícího zkoušky VM, aby byl doklad platný.
Moje otázka.

Pod zkoušku provedl jsi napsal sebe jako výrobce nebo to vyplnil tvůj elektrikář nebo revizák nebo jsi měl firmu na měření?

Mám revizi na FVE ale pouze na AC DC ochrany a to že je v sestavě tento měnič, panely a baterie.
ps. Elektrikář je můj známý. Má vše na montáž FVE. Ale je to první instalace a tak stále zápasíme s potřebnými informacemi co a jak ještě doplnit

díky za info FVE Roman
SolaxVB
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 06, 2022 9:55 am
Bydliště: EG.D
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od SolaxVB »

Zkoušku provedl: je můj elektrikář a zároveň revizák - tiskace Jméno a Příjmení
Datum: ....
Podpis/razítko: podpis a razítko onoho elektrikáře (revizáka)

Kdyby něco, tak napiš.
5,84kWp (16x bifacial 365W) jižní zastřešená terasa, SOLAX X3 10.0-D G4, baterie 2x 5,8kWh
FVE Roman
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 08, 2023 10:14 am

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od FVE Roman »

Díky za info.

a podepsal to na základě certifikátu od vyrobce a prohlášení o shodě nebo jste provedli fyzické měření uvedených parametrů ?

Můj elektrikář mě říkál, že toto měření s deklarovanými výsledky by ve zkušebně stli desítky tisíc a cca 14 dní. A on nemá nástroj jak to změčit.
Ještě zjišťujeme u revizáka co je možmé.

Tak díky za případné doplnění info.

FVERoman
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od Diablo007 »

Měření je kravina tohle nikdo nemá čím změřit za rozumné peníze. A pokud to podepíše elektrikář tak to bere na sebe ten průser když by to někdo řešil. Distributor ke kokot kokot a kokot. Ale nikdo s tím nic nenadělá
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
SolaxVB
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 06, 2022 9:55 am
Bydliště: EG.D
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od SolaxVB »

Fyzicky se nic neměřilo a je to přesně tak jak píše Diablo007
5,84kWp (16x bifacial 365W) jižní zastřešená terasa, SOLAX X3 10.0-D G4, baterie 2x 5,8kWh
FVE Roman
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 08, 2023 10:14 am

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od FVE Roman »

Díky za info.

už jsem to dostal potvrzeno i z dalšího zdroje. :D

FVE Roman
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od tomas »

Já to občas testuji. Připojím střídač do mikosítě a sleduji jak reaguje na změny frekvence P(f). U některých střídačů je to fraška, v menu mají povolené a nastavené Q(u) i P(u) k tomu spousty certifikátů a žádná z těchto funkcí na napětí vůbec nereaguje shodí to až ochrana. To lze ale na mnoha místech vidět i v distribuční síti kde je vyšší napětí že to vůbec neodebírá jalovinu a nesnižuje činný výkon aby zastavil růst napětí. Ruku do ohně bych mohl dát jen za Fronius Symo kde to vše funguje pokud je to správně nastavené.
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Dokument výrobního modulu A1

Příspěvek od tomas »

Ty funkce P(u) a Q(u) není složité otestovat, stačí střídač připojit například přes regulační autotrafo a sledovat jak reaguje na zvyšování a snižování napětí. Případně to připojit přes výkonové potenciometry/reostaty např. https://www.metra-su.cz/cs/produkt/posu ... -odpor-opk a tím zvyšovat impedanci sítě na které pak bude větší příbytek napětí, tím jde otestovat P(u) a polovina funkce Q(u) jen zvýšení napětí.
Testovat funkci P(f) je složitější, ale jde to například v mikrosíti.
A na otestovaní LVRT a OVRT je potřeba už složitější výbavu, to už běžný elektrikář a revizák asi neotestuje.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“