GoodWe GW10K-ET minimální počet panelů ve stringu

Odpovědět
senlex
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 06, 2023 7:21 pm

GoodWe GW10K-ET minimální počet panelů ve stringu

Příspěvek od senlex »

Zdravím všechny,
bude mi MPPT regulátor měniče GoodWE 10K-ET korektně pracovat se stringem, ve kterém bude zapojeno z prostorových důvodů pouze 6ks panelů s těmito parametry:
panely.png
panely.png (8.11 KiB) Zobrazeno 2552 x
Měnič má uvedeny tyto parametry FV vstupu:
goodwe.png
goodwe.png (239.35 KiB) Zobrazeno 2552 x
Díky!
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: GoodWe GW10K-ET minimální počet panelů ve stringu

Příspěvek od Diablo007 »

Už jednoduché sečtení napětí jasné říká že ne regulátor má doporučení nad 460v a minimum 200 což nebude většinu času ani na nastartování
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 40
Registrován: ned pro 19, 2021 8:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: GoodWe GW10K-ET minimální počet panelů ve stringu

Příspěvek od Brbla »

Připojuju graf napětí na stringu GW10K-ET v závislosti na čase, na kterém je jasně vidět, jak při poklesu (večer) a nárůstu (ráno) nasvícení stringu hledá MPPT pracovní bod.
Při napětí pod 200V string "nepojede. Po zkušenostech s provozem jako rozumné vidím takové zapojení, kdy napětí na stringu je nad 460V. Já mám nad 500V a rád bych ještě nějaký ten panel přidal.
Napeti.png
Napeti.png (29.59 KiB) Zobrazeno 2478 x
eduard22
Příspěvky: 983
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: GoodWe GW10K-ET minimální počet panelů ve stringu

Příspěvek od eduard22 »

Nezáleží ani tak na počtu panelů ale na součtu napětí naprázdno!

Dle mojich zkuseností by součet uoc (napětí naprázdno ve V) by se měl co nejtěsněji přiblížit k maximálnímu pracovnímu napětí a o mínus 10-15 procent by nemělo dosáhnout maximálního povoleného.
Jinak regulátor bude fungovat jen přes poledne a jen za jasného dne :-(

Celkový výkon ve Wp všech panelů není tak kritický, neb tento maximální výkon se docílí jen za ideálních podmínek tedy jen v poledne uprostřed léta a Leda jen na rovníku... V tom smyslu se myslí "přepalovat" klidně.

850V / 41V = 20,7 ks tedy ideálně 20ks! Ted 6ks je prd...

Na co tedy kupuješ takové dělo když do něj místo koule dáš pak kuličku..., sice vystřelí ale jen kousek před sebe... :-( nebo jakoby si sice dal velkou kouli přes celou díru hlavně ale nasypal jen pár zrnek střelného prachu Tak koule nevyletí ale jen plivne před sebe jestli vůbec!? :-/
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
senlex
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 06, 2023 7:21 pm

Re: GoodWe GW10K-ET minimální počet panelů ve stringu

Příspěvek od senlex »

Díky moc za odpovědi - jen pro upřesnění - zmíněnými 6-ti kusy panelů bych využil zbývající místo na střeše, kde již mám osazeno v jednom stringu 12x450W. Asi by bylo optimální těchto 6ks připojit do série k těm stávajícím 12-ti, ale problém je v prostoru do kterého musím použít panely menšího rozměru než jsou ty stávající. Menší panely ale mají o cca 1A větší proud a jelikož jsem se chtěl vyhnout nějakým problémům se spojováním různých typů panelů, tak proto bych je raději připojil na samostatný string. Nebo na tento rozdíl není třeba brát ohled?
eduard22
Příspěvky: 983
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: GoodWe GW10K-ET minimální počet panelů ve stringu

Příspěvek od eduard22 »

senlex píše: úte bře 07, 2023 8:20 pm Díky moc za odpovědi - jen pro upřesnění - zmíněnými 6-ti kusy panelů bych využil zbývající místo na střeše, kde již mám osazeno v jednom stringu 12x450W. Asi by bylo optimální těchto 6ks připojit do série k těm stávajícím 12-ti, ale problém je v prostoru do kterého musím použít panely menšího rozměru než jsou ty stávající. Menší panely ale mají o cca 1A větší proud a jelikož jsem se chtěl vyhnout nějakým problémům se spojováním různých typů panelů, tak proto bych je raději připojil na samostatný string. Nebo na tento rozdíl není třeba brát ohled?
No čím více panelů v sérii, tím měkčí zdroj to je. A malý rozdíl v ampérech tolik nevadí, jako spíše rozdílné napětí! Je to jako dva rybníky o stejné výšce (napětí) hladiny (žádný rozdíl napětí a tedy ani vyrovnávací proud mezi nimi) a jen má jeden užší propust. Ta je limutující pro půtok oběma rybníky jsouli za sebou (v sérii) , ale jelikož se propusti nikdky nevytahují naplno (nepoteče max proud) , není ten rybník s užší propustí omezující.

Nebo - potáhneli vlak více lokomotiv za sebou, nebudou se přetláčet, budeli přední táhnout stejnou silou (napětí) jako ta zadní tlačit , leda ta vepředu by měla vyšší max rychlost (proud) než ta vzádu a jen rozjela by to na max , pak by mohla za sebou tu zadní táhnout smykem. Ale jelikož maximálkou nepojede, budou obě táhnout/tlačit stejnou silou :-)

Tedy opět je kritické aby bylo stejné napětí!

Je to z těch panelů v sérii nemlich to stejné jako baterky v sérii. Máli jeden článek kdesi uprostřed série větší vnitřní odpor - třeba stářím, ale majíli stejné napětí, nebudou se přetahovata proudit mezi sebou a jen se projeví větší odpor té horší až při větší zátěži , větším odběru a to poklesem výkonu, neb ta horší kdesi uprostřed bude proud ze sousedních článků brzdit.

Pokud maj tedy stené napětí a alespoň podobný výkon, já bych je zapojil raději do série se stávajícími, abych co nejvíce přiblížil napětí naprázdno max pracovnímu měniče.

Nebo zapojit na dva stringy ale půl na půl? (15 a 15) Ale začátek dodávky výkonu pak dvou kratších (méně ks) sérií (protože nižší napětí!) bude pozdější - až za jasnějšího počasí ráno a skončí dříve odpoledne, než u jediné séri :-( Neb vždy později naběhne ráno a odpoledne dříve poklesne napětí ze série už tak podstřelené teoreticky pod max pracovní :-(

15ks pak bude mít o 123V víc (615V) než stávajících 12ks (495V) A druhá série nebude jen 6 a tedy jen 250V...., ale taky 615V a to už je o dost blíže maximálce 850V i než stávajících 12ks (495V) :-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: GoodWe GW10K-ET minimální počet panelů ve stringu

Příspěvek od pave69 »

Já bych si tedy dovolil nesouhlasit s teorií, že v sérii (stringu) různé proudy nevadí a napětí musí být stejné. Napětí je úplně jedno, proudy stejné nebo co nejpodobnější.
Z hlediska diskutovaného problému by podle mne bylo nejlepší k těm 6 přidat 2 z těch 12 a na těch 8 v mixu dát optimizéry. Ale je to drahé.
Varianta 6+2 bez optimizérů by taky byla průchozí (1 A rozdíl není tak moc), ale výkonově horší. Ty 2 "slabší" panely budou omezovat těch 6 silnějších.
Odpovědět

Zpět na „Panely“