Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Odpovědět
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Zdravím všechny nadšence do FVE,

budu rád za radu zkušenějších a otrlejších, a to ohledně rozpočítání spotřeby dvou bytů na jednom společném hlavním elektroměru s FVE na střechou. Kromě FVE budeme využívat také dokupu energie od BezDodavatele.cz

A problém, který řeším je, že od BezDodavatele bude cena za 1 kWh vždy jiná každou hodinu. Zároveň jeden byt je pronajatý a bude potřeba rozpočítat tuto nakoupenou a vyrobenou energii přesně mezi byty, nejlépe tak, aby také seděla spotřeba v daném čase. Což si myslím, že bude potíž.

Kromě hlavního elektroměru máme také další poddružný elektroměry. Jeden počítá spotřebu horního bytu bez bojleru. Druhý počítá tento bojler, který patří k hornímu bytu. Třetí poddružný elektroměr počítá spotřebu dolního bytu a čtvrtý počítá spotřebu dolního bojleru. Tedy, když sečtu tyto všechny 4 vedlejší elektroměry, dostanu celkovou hodnotu spotřeby v baráku, která se rovná hlavnímu elektroměru.

Tedy víme, kolik energie spotřeboval jaký byt, ale už nevím, kdy oba byty spotřebovali svou energii a aby to nebylo jednoduché, tak zároveň nevím, kolik energie jaký byt spotřeboval z FVE a kolik enregie jaký byt spotřeboval od BezDodavatele, že? A v tom je zakopanej pes, jelikož cena z FVE bude jasně stanovena, ale od dodavatele bude cena vždy jiná.
Dodanou energii z FVE odděleně do jednotlivých bytů bych teoreticky mohl vyčíst z aplikace, že?
Je nějaká šance, jak toto přesně spočítat a nebo nezbyde nic jiného, než FA řešit jen průměrem?

Velice moc děkuji za jakékoli myšlenky, nápady a zkušenosti, kterými mi můžete pomoci.

Můžete mě také kontaktovat na mailu henry.j@seznam.cz, nebo telefonu 734 188 659.
Díky moc, zdraví Jarda
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jahodovák »

Ono to asi bude nejlepší na dohodě,prostě se domluvit a podle toho jet.Stím si ale budeš muset poradit sám.Já bych se snažil domluvit zálohu na běžný tarif a koncem zůčtovacího období dopočítat dle skutečného vyúčtování s přihlédnutím ke konkrétnímu chování uživatele.Dá se ale předpokládat,že to bude na dohodě i s tím,že to nebude až zas tak zcela přesně,pokud to ale všem sníží částku proti přímému nákupu,myslím si,že by to mohlo projít.Samozřejmě nechat možnost pokud se to někomu nebude líbit,tak ho prostě nechat samostatně.Ono je to jako se vším,pokud se chce,dohoda se vždy vyplatí,pokud se najde nějakdo,kdo se nechce dohodnout,tak s ním nikdo nehne a pokud se snažíte přesvědčit,tím víc se utvrzuje,že ho chcete obrat....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od pave69 »

Doporučil bych všem počítat ceny podle spotu a ve vyúčtování pak poměrově podle spotřeby rozpočítat slevu podle toho, co vyrobí FV. Tím by spotřebitelé měli motivaci "šetřit" ve špičkách.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od josse »

Chcete poradit jak to udělat technicky, nebo jak to řešit způsobem který stát nedávno zakázal?
jaromir.jakubec píše: A problém, který řeším je, že od BezDodavatele bude cena za 1 kWh vždy jiná každou hodinu. Zároveň jeden byt je pronajatý a bude potřeba rozpočítat tuto nakoupenou a vyrobenou energii přesně mezi byty, nejlépe tak, aby také seděla spotřeba v daném čase. Což si myslím, že bude potíž.
Můžete se inspirovat jak to dělají distributoři a obchodníci. Bez záznamů každou přesnou hodinu to nepůjde. V ČR se ukládá stav El.měru každou 1/4 hodinu, vám by si stačilo každou hodinu. Dopočtete kolik bylo nakoupeno a kolik vlastní. Obávám se, že FVE není dost přesný zdroj výroby, chtěli by to taky elektroměr s komunikací a ukládat stejně jako ty ostatní. Každý den si stáhněte cenu pro jednotlivé hodiny (tohle půjde udělat asi zpětně za měsíc, automatizace by to mohla dělat každý den, snadněji se to bude zprovozňovat) a pronásobíte cenu za každou hodinu pro každý "spotřebič" a budete dělat sumu částek v CZK za ty jednotlivé hodiny.
jaromir.jakubec píše:Kromě hlavního elektroměru máme také další poddružný elektroměry. Jeden počítá spotřebu horního bytu bez bojleru. Druhý počítá tento bojler, který patří k hornímu bytu. Třetí poddružný elektroměr počítá spotřebu dolního bytu a čtvrtý počítá spotřebu dolního bojleru. Tedy, když sečtu tyto všechny 4 vedlejší elektroměry, dostanu celkovou hodnotu spotřeby v baráku, která se rovná hlavnímu elektroměru.
Je ale otázka jestli mají elektroměry komunikaci, s impulsním výstupem bych tomu asi nevěřil, ale šlo by to taky

Každopádně bez nějakého automatického sběru dat po hodině (minimálně) to nepůjde. Ten výpočet si klidně dělejte ručně :-) ale pro ten automat už to bude hračka. A nevím že by něco hotového šlo koupit... Ale taky jsem nic takového nikdy nehledal.

3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od Momo »

Z pohledu majitele bych se s tímhle moc netrápil. Bude s tím spousta technických a finančních problémů.
Nevidím důvod, proč by měl nájemník požívat výhody FVE, kterou nefinancoval.

Pokud bych chtěl být hodný, tak bych nájemníkovi dal cenu 20 % pod vládním stropem a vymalováno. Měl by to někde lepší?
(nakonec z faktury bezdodavatele jde jednoduše spočítat průměrná cena v daném měsíci)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od josse »

Momo píše:Z pohledu majitele bych se s tímhle moc netrápil. Bude s tím spousta technických a finančních problémů.
Nevidím důvod, proč by měl nájemník požívat výhody FVE, kterou nefinancoval.

Pokud bych chtěl být hodný, tak bych nájemníkovi dal cenu 20 % pod vládním stropem a vymalováno. Měl by to někde lepší?
(nakonec z faktury bezdodavatele jde jednoduše spočítat průměrná cena v daném měsíci)
Obávám se, že tohle u nás vyžaduje licenci na obchodování s elektřinou :-) energie jdou na pronájem maximálně 1:1, ale tahle situace to značně komplikuje...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od Momo »

Jasně, tohle je to na dohodě, na světě je tolik věcí, co by se měly dodržovat...

Nebo to celé vymyslet, zainvestovat, provozovat a nájemníkovi účtovat 1:1. A k tomu celé vícenáklady za instalaci a provoz systému na rozpočítávání. Jen aby ty vícenáklady nebyly vyšší než ta úspora.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jaromir.jakubec »

jahodovák píše: pát bře 10, 2023 4:27 pm Ono to asi bude nejlepší na dohodě,prostě se domluvit a podle toho jet.Stím si ale budeš muset poradit sám.Já bych se snažil domluvit zálohu na běžný tarif a koncem zůčtovacího období dopočítat dle skutečného vyúčtování s přihlédnutím ke konkrétnímu chování uživatele.Dá se ale předpokládat,že to bude na dohodě i s tím,že to nebude až zas tak zcela přesně,pokud to ale všem sníží částku proti přímému nákupu,myslím si,že by to mohlo projít.Samozřejmě nechat možnost pokud se to někomu nebude líbit,tak ho prostě nechat samostatně.Ono je to jako se vším,pokud se chce,dohoda se vždy vyplatí,pokud se najde nějakdo,kdo se nechce dohodnout,tak s ním nikdo nehne a pokud se snažíte přesvědčit,tím víc se utvrzuje,že ho chcete obrat....
Jasně, I určitou formu dohody mám v hlavě pro případ, že nenajdu jiné řešení.
Je mi jasné, že chci docela dost. Potíž je, že mám jedny kabely, ale elektřinu že dvou zdrojů a tohle rozpočítat... Možná ani nejde.

Nic méně rozhodně nechci dát nájemníkům cenu elektřiny paušálem s tím, že nezáleží, kolik spotřebují. Ono s jídlem roste chuť a když uvidí, že mohou spotřebovat více a platit stejně, tak mi nakonec v domě budou těžit kryptoměny. 😆

Takže to dost možná dopadne tak, že podle spotřeby obou bytů si vypočítám koeficient a podle toho rozúčtuji FA od dodavatele.
A všechno nad bude z FVE a to tak stejně rozpočítám tím koeficientem předem domluvenou cenou za 1kWh.

Nic lepšího mě zatím nenapadá.

Díky moc za návrh.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jaromir.jakubec »

josse píše: pát bře 10, 2023 7:49 pm Chcete poradit jak to udělat technicky, nebo jak to řešit způsobem který stát nedávno zakázal?
jaromir.jakubec píše: A problém, který řeším je, že od BezDodavatele bude cena za 1 kWh vždy jiná každou hodinu. Zároveň jeden byt je pronajatý a bude potřeba rozpočítat tuto nakoupenou a vyrobenou energii přesně mezi byty, nejlépe tak, aby také seděla spotřeba v daném čase. Což si myslím, že bude potíž.
Můžete se inspirovat jak to dělají distributoři a obchodníci. Bez záznamů každou přesnou hodinu to nepůjde. V ČR se ukládá stav El.měru každou 1/4 hodinu, vám by si stačilo každou hodinu. Dopočtete kolik bylo nakoupeno a kolik vlastní. Obávám se, že FVE není dost přesný zdroj výroby, chtěli by to taky elektroměr s komunikací a ukládat stejně jako ty ostatní. Každý den si stáhněte cenu pro jednotlivé hodiny (tohle půjde udělat asi zpětně za měsíc, automatizace by to mohla dělat každý den, snadněji se to bude zprovozňovat) a pronásobíte cenu za každou hodinu pro každý "spotřebič" a budete dělat sumu částek v CZK za ty jednotlivé hodiny.
jaromir.jakubec píše:Kromě hlavního elektroměru máme také další poddružný elektroměry. Jeden počítá spotřebu horního bytu bez bojleru. Druhý počítá tento bojler, který patří k hornímu bytu. Třetí poddružný elektroměr počítá spotřebu dolního bytu a čtvrtý počítá spotřebu dolního bojleru. Tedy, když sečtu tyto všechny 4 vedlejší elektroměry, dostanu celkovou hodnotu spotřeby v baráku, která se rovná hlavnímu elektroměru.
Je ale otázka jestli mají elektroměry komunikaci, s impulsním výstupem bych tomu asi nevěřil, ale šlo by to taky

Každopádně bez nějakého automatického sběru dat po hodině (minimálně) to nepůjde. Ten výpočet si klidně dělejte ručně :-) ale pro ten automat už to bude hračka. A nevím že by něco hotového šlo koupit... Ale taky jsem nic takového nikdy nehledal.

Jo, já upřímně doufal, že tento případ někdo řešil a přesně ví, co koupit a co udělat.
Kouknu na to, co jsou to elektroměry s impulsním výstupem a jak by mi pomohly.

Myslím, že rozpočítání po hodinách asi řešit nebudu. Z toho bych dříve nebo později měl superbolehlav.

Díky moc za inspiraci.
Naposledy upravil(a) jaromir.jakubec dne sob bře 11, 2023 10:13 pm, celkem upraveno 1 x.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Momo píše: pát bře 10, 2023 8:14 pm Z pohledu majitele bych se s tímhle moc netrápil. Bude s tím spousta technických a finančních problémů.
Nevidím důvod, proč by měl nájemník požívat výhody FVE, kterou nefinancoval.

Pokud bych chtěl být hodný, tak bych nájemníkovi dal cenu 20 % pod vládním stropem a vymalováno. Měl by to někde lepší?
(nakonec z faktury bezdodavatele jde jednoduše spočítat průměrná cena v daném měsíci)
Ten důvod je strašně jednoduchej.
Já dimenzoval výkon FVE tak, abych měl dost elektřiny pro oba byty a ještě mi zbylo na mining.

Podle toho, jaká bude v létě spotřeba si zapnu více nebo méně grafických karet a elektřinu hned zkonvertuji do peněz.

Tak stejně ta elektřina, která bude spotřebována pronajatým bytem bude okamžitě uhrazena nájemníkem a pro mě to znamená extra příjem.

To vše s přihlédnutím k tomu faktu, že člověk neví, jaký bude nebo nebude tornádo na trhu komodit, především elektřiny a plynu a tak jsem chtěl mít FVE větší, jelikož elektřina může být novodobým zlatem.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od brumlaj »

jaromir.jakubec píše: sob bře 11, 2023 10:01 pm...... Kouknu na to, co jsou to elektroměry s impulsním výstupem a jak by mi pomohly. .......
Jeden ze způsobů měření mají zde.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od Momo »

Pokud bys to chtěl rozpočítávát přesně po hodinách, tak ještě jeden komplikující faktor.
V distribuci je sice zobrazen odběr v přetoky po 1/4 hodinách, ale fakturované množství je po celých jednotkách kWh, takže v noci třeba 4 hodiny nic a potom 1 kWh, pak tři hodiny nic a pak 1 kWh. Takže tak...

Můžu se zeptat jaký je teď aktuální kurz pálení elektriky na krypto? Třeba v Kč/kWh nebo BTC/kWh.
Ne, že bych do toho chtěl naskočit, jen mě zajímá efektivita.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od josse »

jaromir.jakubec píše:
jahodovák píše: pát bře 10, 2023 4:27 pm Ono to asi bude nejlepší na dohodě,prostě se domluvit a podle toho jet.Stím si ale budeš muset poradit sám.Já bych se snažil domluvit zálohu na běžný tarif a koncem zůčtovacího období dopočítat dle skutečného vyúčtování s přihlédnutím ke konkrétnímu chování uživatele.Dá se ale předpokládat,že to bude na dohodě i s tím,že to nebude až zas tak zcela přesně,pokud to ale všem sníží částku proti přímému nákupu,myslím si,že by to mohlo projít.Samozřejmě nechat možnost pokud se to někomu nebude líbit,tak ho prostě nechat samostatně.Ono je to jako se vším,pokud se chce,dohoda se vždy vyplatí,pokud se najde nějakdo,kdo se nechce dohodnout,tak s ním nikdo nehne a pokud se snažíte přesvědčit,tím víc se utvrzuje,že ho chcete obrat....
Jasně, I určitou formu dohody mám v hlavě pro případ, že nenajdu jiné řešení.
Je mi jasné, že chci docela dost. Potíž je, že mám jedny kabely, ale elektřinu že dvou zdrojů a tohle rozpočítat... Možná ani nejde.

Nic méně rozhodně nechci dát nájemníkům cenu elektřiny paušálem s tím, že nezáleží, kolik spotřebují. Ono s jídlem roste chuť a když uvidí, že mohou spotřebovat více a platit stejně, tak mi nakonec v domě budou těžit kryptoměny. Obrázek

Takže to dost možná dopadne tak, že podle spotřeby obou bytů si vypočítám koeficient a podle toho rozúčtuji FA od dodavatele.
A všechno nad bude z FVE a to tak stejně rozpočítám tím koeficientem předem domluvenou cenou za 1kWh.

Nic lepšího mě zatím nenapadá.

Díky moc za návrh.
Není to dobře, není tam investice do FVE, tu určitě druhý být neplatil... Když už, tak za rok spočítat cenu z DS a tu aplikovat na elektroměry druhého bytu.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jaromir.jakubec »

brumlaj píše: ned bře 12, 2023 1:14 am
jaromir.jakubec píše: sob bře 11, 2023 10:01 pm...... Kouknu na to, co jsou to elektroměry s impulsním výstupem a jak by mi pomohly. .......
Jeden ze způsobů měření mají zde.
Už to študuju a budu je kontaktovat. Díky moc za nápad a myšlenku.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Momo píše: ned bře 12, 2023 7:29 am Pokud bys to chtěl rozpočítávát přesně po hodinách, tak ještě jeden komplikující faktor.
V distribuci je sice zobrazen odběr v přetoky po 1/4 hodinách, ale fakturované množství je po celých jednotkách kWh, takže v noci třeba 4 hodiny nic a potom 1 kWh, pak tři hodiny nic a pak 1 kWh. Takže tak...

Můžu se zeptat jaký je teď aktuální kurz pálení elektriky na krypto? Třeba v Kč/kWh nebo BTC/kWh.
Ne, že bych do toho chtěl naskočit, jen mě zajímá efektivita.
Jo, no to je pěkný.
Ale určitě se dá nastavit, aby mi to ta automatizace počítala úplně stejně, jako dodavatel, že...
Pokud se touto cestou nakonec vydám.

Upřímně, nevím, jak přesně se mining dneska vyplatí nebo ne. Každopádně vím, že po tom, co Ethereum přešlo z Proof of Work na Proof of Stake, tak to byla bída.
Potom se to pomalu začalo lepšit, cena elektřiny tomu nahrávala a zároveň vím, že tyhle cykly se budou opakovat. Jednou jsme dole, jednou nahoře.
Taky cena kovu rozhodně hraje ve prospěch miningu,.než tomu bylo 2 roky dozadu.
Jsou roky, kdy těžením člověk vydělá méně, než potom v jednom jediným roce, ve kterém je největší hype.

Takže mining obecně za to je rozhodně lepší volba, než cenu prodávat, když má človek v plánu to krypto ještě chvíli držet, než se dostaneme do davového šílenství, které nastane vždy před tím, než cena sletí dolů.

Tak stejně, pokud cena elektřiny bude hodně nízko, tak se vyplatí i elektřinu dokupovat do baterií a těžit a těžit, ale neprodávat krypto.

S elektřinou od dodavatele bych se do miningu nepustil, ale s FVE rozhodně, především v létě, kdy přebytky rozhodně budou.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jaromir.jakubec »

josse píše: ned bře 12, 2023 8:44 am
jaromir.jakubec píše:
jahodovák píše: pát bře 10, 2023 4:27 pm Ono to asi bude nejlepší na dohodě,prostě se domluvit a podle toho jet.Stím si ale budeš muset poradit sám.Já bych se snažil domluvit zálohu na běžný tarif a koncem zůčtovacího období dopočítat dle skutečného vyúčtování s přihlédnutím ke konkrétnímu chování uživatele.Dá se ale předpokládat,že to bude na dohodě i s tím,že to nebude až zas tak zcela přesně,pokud to ale všem sníží částku proti přímému nákupu,myslím si,že by to mohlo projít.Samozřejmě nechat možnost pokud se to někomu nebude líbit,tak ho prostě nechat samostatně.Ono je to jako se vším,pokud se chce,dohoda se vždy vyplatí,pokud se najde nějakdo,kdo se nechce dohodnout,tak s ním nikdo nehne a pokud se snažíte přesvědčit,tím víc se utvrzuje,že ho chcete obrat....
Jasně, I určitou formu dohody mám v hlavě pro případ, že nenajdu jiné řešení.
Je mi jasné, že chci docela dost. Potíž je, že mám jedny kabely, ale elektřinu že dvou zdrojů a tohle rozpočítat... Možná ani nejde.

Nic méně rozhodně nechci dát nájemníkům cenu elektřiny paušálem s tím, že nezáleží, kolik spotřebují. Ono s jídlem roste chuť a když uvidí, že mohou spotřebovat více a platit stejně, tak mi nakonec v domě budou těžit kryptoměny. Obrázek

Takže to dost možná dopadne tak, že podle spotřeby obou bytů si vypočítám koeficient a podle toho rozúčtuji FA od dodavatele.
A všechno nad bude z FVE a to tak stejně rozpočítám tím koeficientem předem domluvenou cenou za 1kWh.

Nic lepšího mě zatím nenapadá.

Díky moc za návrh.
Není to dobře, není tam investice do FVE, tu určitě druhý být neplatil... Když už, tak za rok spočítat cenu z DS a tu aplikovat na elektroměry druhého bytu.
Logika je úplně jednoduchá.
Jako např. CEŽ postaví a provozuje elektrárny a potom prodává elektřinu za určitou cenu, tak stejně já budu elektřinu vyrábět a prodávat nájemníkovi.

Pro mě je výhoda ta, že už za jednu práci se postavila FVE větší, tedy celkové náklady na vyrobenou 1kWh jsou nižší a zároveň zákazník, tedy nájemník, bude platit cenu elektřiny, která je vyšší, než výrobní cena, ale zároveň nižší, než cena na trhu.

Takže i přesto, že já řešil a platil investici, tak nájemník mi ji bude měsíc co měsíc částečně splácet. A oba budeme spokojeni.

Stejná logika je při nájemním bydlení.
Investor vše zaplatí, vybuduje, připraví hezký bydlení pro koncového zákazníka a ten měsíčně splácí to, že byt nebo dům využívá.

Snad je to teď pochopitelné.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od Momo »

jaromir.jakubec píše: ned bře 12, 2023 2:18 pm Pro mě je výhoda ta, že už za jednu práci se postavila FVE větší, tedy celkové náklady na vyrobenou 1kWh jsou nižší a zároveň zákazník, tedy nájemník, bude platit cenu elektřiny, která je vyšší, než výrobní cena, ale zároveň nižší, než cena na trhu.
Snad je to teď pochopitelné.
Já myslím, že tomu rozumíme už od začátku. Jenom nechápu, v čem je ta potřeba to rozpočítávat přesně, která je i v názvu vlákna. Spousta problémů a práce v podstatě k ničemu.
jaromir.jakubec píše: ned bře 12, 2023 2:12 pm Upřímně, nevím, jak přesně se mining dneska vyplatí nebo ne.
Takže mining obecně za to je rozhodně lepší volba, než cenu prodávat, když má človek v plánu to krypto ještě chvíli držet, než se dostaneme do davového šílenství, které nastane vždy před tím, než cena sletí dolů.
Nedalo mi to a podíval jsem se na ten mining.

Našel jsem stroj na mining, který používá ASIC a umí 98 TH/s při spotřebě 3,25 kW!
To jsem pak zadal sem:
https://www.cryptocompare.com/mining/ca ... gPoolFee=1

...a vyšlo mi, že bych byl na nule, kdybych si počítal za 1 kWh 0,07 USD. To je 1,55 Kč/kWh.
Takže bych tu elektrika prodával za 1,55 Kč/kWh.
To mi nepřijde zrovna výhodné.

A k tomu pořídit stroj za 53.599,- Kč a lejt do něj 3,25 kW trvale.

Ale možná tomu jenom nerozumím.
A kromě toho vydechováním cigaretového dýmu do vody zlato nevzniká :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak rozpočítat elektřinu mezi 2 byty, 4 měřáky, jednu FVE a jednoho dodavatele.

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Momo píše: ned bře 12, 2023 7:36 pm
jaromir.jakubec píše: ned bře 12, 2023 2:18 pm Pro mě je výhoda ta, že už za jednu práci se postavila FVE větší, tedy celkové náklady na vyrobenou 1kWh jsou nižší a zároveň zákazník, tedy nájemník, bude platit cenu elektřiny, která je vyšší, než výrobní cena, ale zároveň nižší, než cena na trhu.
Snad je to teď pochopitelné.
Já myslím, že tomu rozumíme už od začátku. Jenom nechápu, v čem je ta potřeba to rozpočítávat přesně, která je i v názvu vlákna. Spousta problémů a práce v podstatě k ničemu.
jaromir.jakubec píše: ned bře 12, 2023 2:12 pm Upřímně, nevím, jak přesně se mining dneska vyplatí nebo ne.
Takže mining obecně za to je rozhodně lepší volba, než cenu prodávat, když má človek v plánu to krypto ještě chvíli držet, než se dostaneme do davového šílenství, které nastane vždy před tím, než cena sletí dolů.
Nedalo mi to a podíval jsem se na ten mining.

Našel jsem stroj na mining, který používá ASIC a umí 98 TH/s při spotřebě 3,25 kW!
To jsem pak zadal sem:
https://www.cryptocompare.com/mining/ca ... gPoolFee=1

...a vyšlo mi, že bych byl na nule, kdybych si počítal za 1 kWh 0,07 USD. To je 1,55 Kč/kWh.
Takže bych tu elektrika prodával za 1,55 Kč/kWh.
To mi nepřijde zrovna výhodné.

A k tomu pořídit stroj za 53.599,- Kč a lejt do něj 3,25 kW trvale.

Ale možná tomu jenom nerozumím.
A kromě toho vydechováním cigaretového dýmu do vody zlato nevzniká :)
OK, pokud je to srozumitelné už od začátku, potom nechápu ta slova o tom, proč by měl nájemník využívat výhod FVE, kterou nefinancoval.

Jiná debata už je potom o tom rozpočítávaní.
Můžete se i kouknout na můj první popis situace a zjistíte, že nepíšu návod pro ostatní, jak takovou situaci řešit, ale ptal jsem se na názory a rady.

Taky je z toho mého dotazu patrné, že vím, že to nebude žádná sranda a taky jsem zmiňoval, že určitou formu dohody mám v hlavě pro případ, že nebude existovat řešení, jak to rozpočítat přesně na kWh, nebo to řešení bude strašně nákladné,
nebo zdlouhavé, prostě, že se nevyplatí.

Jen shromažďuji informace a podle toho se rozhodnu.

A postupně se dostávám k tomu Vašemu poslednímu bodu o těžení kryptoměn, respektive BTC.

Předpokládám, když zmiňujeme ASIC, že se jednalo o BTC. Ale zmiňujete levný ASIC. Tedy, pokud to je BTC, jedná se o strašně starou mašinu a to je jako porovnávat trabanta se sportovním autem. Tím chci říci, že ASIC minery strašně rychle zastarávají.

BTC, jakožto vůbec první kryptoměna, je ze všech nejstabilnější a má nejvíce potenciálu přežít dalších 10 let.
Proto moje vize je si do BTC konvertovat vytěžené krypto. Je to prostě jistota.
Nic méně, jsou daleko lepší coiny, které těžit. A to přes grafické karty.

Můžete v květnu a červnu těžit třeba na 10 kartách, ale v srpnu, září třeba těžit jen na šesti, jelikož FVE bude vyrábět méně.

Další super výhoda je, že jeden den těžíte jeden coin, a druhý den zase jiný, pokud je profitabilnější.

Dává to člověku jistotu, že může těžit pořád a minimalizovat ztráty a že bude mít co těžit. Takže určitou jistotu návratu investice.

Také je důležité, jak jsem zmiňoval, že jeden rok na těžení vyděláte prd s tatarkou, druhý rok prd s kečupem a třetí rok na auto.

A tohle teď myslím zcela vážně. Je to cyklický byznys. Pokud to budete trošku déle studovat, tak takového případy sám objevíte z historie.

Bez legrace, když to dobře půjde i za 4,6,8 měsíců můžete mít investici ze 100% zpět.
Ale taky na to můžete čekat roky. To tak je. Není to pro každého. Ale má to svůj potenciál.
Ale řekněme si na rovinu, že je to rizikovej byznys.

Už budu končit. Proto jsem taky psal, že se vyplatí těžit pořád, i kdybych byl třeba o 10% ve větším zisku z prodeje 1kWh přímo na burze, jelikož to vytěžené krypto půjde jednou nahoru.
Pokud vím, co dělám. A tím pádem jednoduše zkonvertujete třeba 1,5kč na řekněme 10 kč jen tím, že vytěžené krypto držíte a prodáte řekneme o půl roku, o rok, o dva déle.

Snad to bylo zajímavé, snad je to pochopitelné a pokud se pletu, budu rád za korekci a protiargumenty.

Jo a zlato miluju a nekouřím 😉🤗🤗
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“