Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Odpovědět
vojt4
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 08, 2023 9:34 pm

Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od vojt4 »

Ahoj,

mohl by nekdo prosim potvrdit, ze mam merici civky smart meteru zapojene na spatnych fazich a to je pricina abnormalni spotreby?

Spravne zapojeni piny

CT A = L1 piny 7, 8
CT B = L2 piny 5, 6
CT C = L3 piny 3, 4

Moje zapojeni

CT A = piny 7,8
CT B = piny 3,4
CT C = piny 5,6


Mel jsem vyvazeny vystup na vsechny faze, zakazane pretoky a denni spotrebu kolem 4-5kW. Po povoleni pretoku a nevyvazenem vystupu mam nasobne vetsi spotrebu, pritom bych ocekaval spotrebu 1kW a zbytek pretoky. Pokud zapojim spotrebic do ruznych zasuvek nevidim v PV masteru, ze by se zvedla na konkretni fazi spotreba, ktera by spotrebici odpovidala. Celkove aplikace ukazuje naprosto jina data nez elektromer a musel jsem to opet omezit. V elektromeru vidim, ze Smart meter je sparovan se spatnymi fazemi, prohozen 2 a 3. Nevim, ale proc to stridac nevyhodnocuje jako chybu a proc to tak zapojili? Cekam na instalacni firmu, ale trva jim to.

Mel jsem za to, ze v PV masteru jsem schopen v sekci Data-->System data--> Output (on grid)1,2,3 videt kolik odebiram na jednotlivych fazich. Takze napr shodim vsechny jistice krome wifi, ktera je na zasuvkovem okruhu na L2 a uvidim spotrebu tohoto okruhu, nahodim jistic na L3 pro bojler a na Output(on grid)3 uvidim spotrebu 1,8kW.

Jaka jsou rizika, pokud bych si ty merici civky smart meteru prehodil sam?
CT B = L2 piny 5, 6
CT C = L3 piny 3, 4

Vyskoci jen fault na stridaci? Budou aplikace ukazovat jen spatna data?

Mel bych pred jakoukoliv manipulaci s draty vyzkouset Meter test? Firma jej nechtela provest a stridac jim po tomhle padal do chyby.

Mam Goodwe stridac 10kW ET, hybridni trifazovy, k tomu baterie. Sems a PV master. Mohu poskytnout jakakoliv data z minulosti i odbery po jednotlivych fazich, ale sam se v tom nevyznam, prijde mi jak by nekde byla zdvojene spotreba nebo jak to popsat. Uplne nejvic me na cele situaci prekvapuje, ze mam revizi i UTP a presto se to cele chova divne. Budu rad za jakoukoliv radu. Dekuji
Popis fazi a pripojeni mericich civek
Popis fazi a pripojeni mericich civek
faze.jpg (313.51 KiB) Zobrazeno 2980 x
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od Kodl69 »

Co je UTP nevím, ale revize není o tom, že něco funguje, ale o tom, že je to bezpečné. Takže neplést pojem s průjmem. A že to někdo zapojil blbě, to je celkem běžný i u nepřímejch měření z DS, těch už jsem viděl. Proto mám raděj řešení, kde je "klasickej" modbus elektroměr, fáze jsou jasný, přívody a vývody taky. CT stačí navlíct na drát naopak, a už to nedáš dohromady...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od Diablo007 »

ČT sondy na sobě mají směr jakým to má být nasunuto to už je spíš lajdáctví než odbornost to udělat špatně
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od pave69 »

Tak prohodit cvičně ty 2 dráty je technicky bez rizika. Samozřejmě je riziko bezpečnostní, pokud to dělá někdo bez el. kvalifikace. A potom to částečně bude vidět v datech, co se posílají do cloudu, takže může být následně problém to diskutovat s montážní firmou, pokud budou spíš hledat na koho to hodit, než jak to spravit.
vojt4
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 08, 2023 9:34 pm

Re: Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od vojt4 »

Díky za reakce. Nakonec jsem oslovil elektrikáře, který spravuje instalace. Prohodil ty měřící cívky CT B a CT C a nyní již vše funguje v pořádku. :sun:
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od Diablo007 »

Buď rád že jsi někoho sehnal nejsou lidi co něco znají.

Není nad to si zaplatit audit aby ti člověk našel našel závady a ještě za včas se dalo reklamovat dílo. To je vždycky výživné když vidím co kdo dokáže pokazit
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Kunďajs
Příspěvky: 6
Registrován: pon čer 12, 2023 12:26 pm

Re: Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od Kunďajs »

Ahoj nemohu jinak než souhlasit, protože je spousta těch co odvedou praci a bohužel špatně .
Nautilus
Příspěvky: 211
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od Nautilus »

Kodl69 píše: pát bře 10, 2023 4:43 pm Co je UTP nevím, ...
Dříve PPP, nyní UTP (Umožnění trvalého provozu výrobny v paralelním provozu s DS) toť oficiální slang EG.D
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Spatne zapojeni mericich civek smart meteru?

Příspěvek od brumlaj »

UTP byla co pamatuji nestíněná kroucená dvoulinka. Tady se snažíme udržet aspoň trochu srozumitelné písmo a ti vobšoustníci u distributorů co jim narostla do řiti díra budou neustále slovník měnit. Něch sa spraců do riadnej <|>.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“