ČEZ Battery Box - spotřeba

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
PavelCEZBatBox
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 08, 2023 7:42 pm

ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od PavelCEZBatBox »

Jsem čerstvým majitelem FVE na základě ČEZ Battery Box, resp. CES Battery Box (CBB) od firmy OIG, 14 panelů 6,3 kWp orientace JZ a baterií FSP 10,2 kWh.
Mám relativně nízkou spotřebu elektřiny /3,6 MWh ročně/. Hledám způsob, jak co nejefektivněji využívat CBB v zimním období či na jaře, kdy je zataženo a FVE vyrábí 2-4 kWh za den. Za slunečné počasí 8.-10. února FVE vyrobila tolik, že jsem mohl fungovat 3 dny v ostrovním režimu s baterkami, které se plně dobily a pokryly noční spotřebu.
Nikde v návodu se nepíše, kolik CBB spotřebuje na svůj provoz. Z údajů, které poskytuje CBB to vypadá ještě hůř než jsem naměřil na elektroměru. Dle elektroměru jsem při vypnutém CBB měl přes noc (celkem 11 hodin) spotřebu 2 nebo 2,1 kWh. Při zapnutém CBB za stejnou dobu 2,4 kWh (Nebyl rozdíl v zapnutých spotřebičích.) CBB si vzal ještě 1,5 kWh z baterií (15% dle údajů CBB). Tj. ze sítě rozdíl mezi zapnutým a vypnutým byl jen 0,4 kWh. Z údajů na CBB však spotřeba ze sítě měla být jen 2 kWh a vlastní spotřeba 1,2 kWh, což by byl rozdíl 0,8 kWh či při porovnání s elektroměrem 1,2 kWh. Vypadá to, že údaje na CBB nesedí.
Zatím jsem nezkoušel provoz CBB v režimu stand-by či HOME GRID IV UPS, jak OIG doporučuje ve svém blogu k zimnímu provozu https://www.oigpower.cz/podpora/detail/43. Jaký režim je z hlediska úspory energie nejvhodnější, aby člověk místo šetření enerií nezvyšoval její spotřebu? Nebo abych CBB každý den nezapínal či nevypínal podle předpovědi počasí?
kadlos
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 22, 2021 11:35 pm

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od kadlos »

Denda
Příspěvky: 2
Registrován: pon bře 13, 2023 9:06 am

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Denda »

Mám ten samý problém ČEZ Battery Box sežere energie jak blázen. Píšou min 50 W. Ale teď už vím, že je schopnej sežrat i 400 W. Takže si to spočítejte. V průměru cca 5 KWh denně. Tj. přibližně 2 MWh za rok. Nechápu... Už teď lituju a to fotovoltaiku mám cca měsíc v provozu. ČEZ Battery box vypadá pěkně, ale je strašně žravej. Nikdo mně před montáži na to neupozornil. Nechal jsem si to udělat od ČEZu (f. Ledprofes). Asi velká chyba a vyhozený peníze. Můžu se mýlit, byl bych rád, kdyby mi to někdo rozmluvil. Ještě mi to špatně navrhli, nemůžu na to topit (mám tepelné čerpadlo) ani ohřívat užitkovou vodu (bojler ve vnitřní jednotce tepelného čerpadla). A co teď? Přebytky do předražené virtuální baterie, nebo prodej? Nové sazebníky ČEZu s fixací na 3 roky - nesmysl, jen další způsob jak vytáhnout z lidí peníze.
Takže když to shrnu - v současné době mám novou fotovoltaiku 7,280 kWp + ČEZ Batteri boc 10,25 kWh za 560,000 Kč a používám jí pouze na zásuvky a světla. Doma se mnou manželka nemluví, že jsem vyhodil velký peníze za ekologický nesmysl.

Jak říkám, budu rád, když mi zde někdo napíše a vysvětlí mi, že se mýlím....
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Baalik2 »

Denda píše: pon bře 13, 2023 9:32 am Mám ten samý problém ČEZ Battery Box sežere energie jak blázen. Píšou min 50 W. Ale teď už vím, že je schopnej sežrat i 400 W. Takže si to spočítejte. V průměru cca 5 KWh denně. Tj. přibližně 2 MWh za rok. Nechápu... Už teď lituju a to fotovoltaiku mám cca měsíc v provozu. ČEZ Battery box vypadá pěkně, ale je strašně žravej. Nikdo mně před montáži na to neupozornil. Nechal jsem si to udělat od ČEZu (f. Ledprofes). Asi velká chyba a vyhozený peníze. Můžu se mýlit, byl bych rád, kdyby mi to někdo rozmluvil. Ještě mi to špatně navrhli, nemůžu na to topit (mám tepelné čerpadlo) ani ohřívat užitkovou vodu (bojler ve vnitřní jednotce tepelného čerpadla). A co teď? Přebytky do předražené virtuální baterie, nebo prodej? Nové sazebníky ČEZu s fixací na 3 roky - nesmysl, jen další způsob jak vytáhnout z lidí peníze.
Takže když to shrnu - v současné době mám novou fotovoltaiku 7,280 kWp + ČEZ Batteri boc 10,25 kWh za 560,000 Kč a používám jí pouze na zásuvky a světla. Doma se mnou manželka nemluví, že jsem vyhodil velký peníze za ekologický nesmysl.

Jak říkám, budu rád, když mi zde někdo napíše a vysvětlí mi, že se mýlím....
Nechapem uplne, preco by ste nemohli vyrobenu elektrinu vyuzivat pre TC, zapojili vam ho pred meracie cievky striedaca? Pytali ste sa ich, preco to spravili? Normalne by som ho nechal zapojene tak, aby striedac vedel vytazovat spravne fazy TC a videl jeho spotrebu (nemal by to byt problem prehodit elektrikarom za par minut).

Ale inak mate pravdu, CEZ battery box je velky shit - https://www.youtube.com/watch?v=PjpBCZgq_8o. Pokial by to slo, tak sa skusit vykrutit zo zmluvy a nainstalovat ine riesenie.
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Denda
Příspěvky: 2
Registrován: pon bře 13, 2023 9:06 am

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Denda »

Je to tak jak říkám. Nejsem přes elektřinu žádný odborník a nechci se tu s nikým dohadovat. Spíš naopak, byl bych rád, kdyby mi někdo poradil co s tím... Už několik elektrikářů a i revizní technik, který dělal na fotovoltaice revizi říkal, že u mně to prostě nejde. Jak píšu mám 16 panelů, ČEZ Battery Box Home s dvěma baterkami celkem 10,25 kWh, FV 7 280 Wp, a napojit na tepelné čerpadlo to prostě nejde. Dokonce mi bylo řečeno, že kdybych chtěl ohřívat užitkovou vodu, tak musím mít další akumulační nádrž a musí se něco dovybavit v Battery boxu cca za dalších 20 tis. Kč :-).

Je pravda, že lidi, kteří si nechali udělat FV i s TČ od ČEZu, tak u nich to jde propojit. Ale já TČ mám už 8 let. Takže pro ČEZ malej kšeft a technik až při montáži prostě řekl, že to nejde. Možná kdyby použil ČEZ Battery box Premium, ten lepší, tak by mi to propojili, ale to mi nikdo něřekl, když dělali tu jejich nabídku. A kolik by to tedy stálo s tím lepším Premiem 600 nebo víc. To už se snad zbláznili, zloději...
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Diablo007 »

Je potřeba pojem nejde dopojit chápat ve stylu nemáme nadřazené ovládání pro tepelko skrze výkon fve tedy forma vytěžování a to bude tato verze . Uklidnění je že pokud bude jakýkoliv přetok který by měl odejit do sítě a tepelko v tu chvíli pojede tak si tu elektřinu vezme špatná zpráva je že se toto v zimě skoro nekoná a u tohoto instalovaného výkonu bych od toho nečekal žádné zázraky a tím pádem bych to úplně pustil z hlavy jako že sem mohl mít tepelko na fve dopojenou protože ono je jen tak není možnost ho výkonnostně řídit podle slunečního svitu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Sten77 »

Jak tu psali kolegové. Jestli to jde, tak bych se snažil vykroutit ze smlouvy a pořídit lepší řešení, za menší peníze.
Tím dopojením tepelného čerpadla myslí nějaké řízení tepelného čerpadla podle výkonu elektrárny. Obecně si myslím, že to je stejně nepoužitelné. Když ti bude elektrárna vyrábět a v ten okamžik půjde tepelné čerpadlo, tak bude spotřebovávat vyrobenou energii.
Jestli to jde, tak přidej panely, ať si vyrobíš na spotřebu toho "battery boxu". Předpokládám, že si za to ČEZ řekne pěknej balík. Otázkou je, jestli to pak bude mít smysl.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Diablo007 »

Nemůžeš vypovědět smlouvu když toa.uz měsíc v provozu tady už je hotovo. A vypovědět nejde ani moc před vlastní realizaci s někým sem to řešil že odmítl box a chtěl něco jiného dostal alternativu a to byla jediná možnost druhá přijít o peníze a začít jinde znovu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od vk_1 »

Když to nejde vypovědět, přidal bych panely. Když budeš mít 20 kWp, nebude ta vlastní spotřeba tolik bolet.
A na zimu nabij baterky a vypni to. Zapneš jen když vypadne proud ze sítě.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Diablo007 »

vk_1 píše: pon bře 13, 2023 5:47 pm Když to nejde vypovědět, přidal bych panely. Když budeš mít 20 kWp, nebude ta vlastní spotřeba tolik bolet.
A na zimu nabij baterky a vypni to. Zapneš jen když vypadne proud ze sítě.
Jak chceš dát 20kwp na tuhle sestavu to by mne vážně zajímalo.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
PavelCEZBatBox
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 08, 2023 7:42 pm

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od PavelCEZBatBox »

Denda píše: pon bře 13, 2023 2:28 pm Je to tak jak říkám. Nejsem přes elektřinu žádný odborník a nechci se tu s nikým dohadovat. Spíš naopak, byl bych rád, kdyby mi někdo poradil co s tím... Už několik elektrikářů a i revizní technik, který dělal na fotovoltaice revizi říkal, že u mně to prostě nejde. Jak píšu mám 16 panelů, ČEZ Battery Box Home s dvěma baterkami celkem 10,25 kWh, FV 7 280 Wp, a napojit na tepelné čerpadlo to prostě nejde. Dokonce mi bylo řečeno, že kdybych chtěl ohřívat užitkovou vodu, tak musím mít další akumulační nádrž a musí se něco dovybavit v Battery boxu cca za dalších 20 tis. Kč :-).

Je pravda, že lidi, kteří si nechali udělat FV i s TČ od ČEZu, tak u nich to jde propojit. Ale já TČ mám už 8 let. Takže pro ČEZ malej kšeft a technik až při montáži prostě řekl, že to nejde. Možná kdyby použil ČEZ Battery box Premium, ten lepší, tak by mi to propojili, ale to mi nikdo něřekl, když dělali tu jejich nabídku. A kolik by to tedy stálo s tím lepším Premiem 600 nebo víc. To už se snad zbláznili, zloději...
OIG-ČEZ nabízí verzi home plus s řízením spotřeby. Jedná se fakticky o verzi s wattrouterem, která umí přebytky směřovat do konkrétních spotřebičů, např. bojleru či tepelného čerpadla. Ptal jsem se, zda to lze doinstalovat, a řekli mi že ano. Kolik by to stálo nevím. V nabídce to bylo před rokem o 20 000 Kč dražší než základní verze. Druhým řešením je využít výstup AUX v menu volba zátěže. AUX 3 má variantu 3.1 TUV, která v případě přebytků z FVE zapne spotřebič. Je tam potřeba zapojit relé. Šikovný elektrikář by si s tím měl poradit. Nebo se v aplikaci zeptejte na OIG či jim pošlete email a popiště, jak chcet CBB využívat, ať vám poradí tu nejlepší variantu. Já budu na bojler zkoušet zapojit světelné čidlo - soumrakový spínač /na žaluzie/, který mi zapne bojler při nastavené intenzitě slunečního svitu, tj. v době, kdy bude FVE vyrábět.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Diablo007 »

A co obyčejné proudové relé na string od určitého proudu zapínám bojler asi lepší jak soumrakovým spínač ten noc neumí.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Sten77 »

Myslím si, že pořízení wattrouteru na spínání jednoho bojleru je investice, která se v životě nevrátí. Co použít jednoduché relé od Sonoff nebo Shelly případně obdobné? Koupíš ho za 500,- Kč. Můžeš to ovládat na dálku telefonem nebo to umí spínat časově samo. Když nastavíš čas sepnutí na 11 hodin, tak ti to pojede z panelů, pokud nebude svítit, tak stejně potřebuješ ohřát vodu, tak se to ohřeje z distribuční sítě. Není to žádná velká automatizace, ale v poměru cena/výkon myslím dobré.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od vk_1 »

Diablo007 píše: pon bře 13, 2023 6:29 pm
Jak chceš dát 20kwp na tuhle sestavu to by mne vážně zajímalo.
To není otázka na mě, ale na tu instalační firmu, případně výrobce.
Uvnitř je nějaký měnič, který má nějaké MPPT vstupy. Podle nich se dá zjistit, kolik panelů tam lze připojit.
Jestli je to verze, která má uvnitř Infinisolar, mělo by tam jít dát 15 kWp.

Co se týká spotřeby v zimě, tak tady je návod, jak to přepnout do standby:
https://www.oigpower.cz/podpora/detail/43
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od josse »

Sten77 píše:Myslím si, že pořízení wattrouteru na spínání jednoho bojleru je investice, která se v životě nevrátí. Co použít jednoduché relé od Sonoff nebo Shelly případně obdobné? Koupíš ho za 500,- Kč. Můžeš to ovládat na dálku telefonem nebo to umí spínat časově samo. Když nastavíš čas sepnutí na 11 hodin, tak ti to pojede z panelů, pokud nebude svítit, tak stejně potřebuješ ohřát vodu, tak se to ohřeje z distribuční sítě. Není to žádná velká automatizace, ale v poměru cena/výkon myslím dobré.
Tady má ale někdo zázračně zkreslenou představu jak vypadá průběh slunečního svitu během dne po celý rok :-)

Tohle zní jako zástupce mizerné instalační firmy.

Jestli něco z FVE má smysl, pak je to nějaký způsob vytěžování. A wattrouter je takové lepší/chytřejší proudové relé. Vytěžování výrazně zkrátí návratnost investice.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Baalik2 »

josse píše: úte bře 14, 2023 5:27 am
Sten77 píše:Myslím si, že pořízení wattrouteru na spínání jednoho bojleru je investice, která se v životě nevrátí. Co použít jednoduché relé od Sonoff nebo Shelly případně obdobné? Koupíš ho za 500,- Kč. Můžeš to ovládat na dálku telefonem nebo to umí spínat časově samo. Když nastavíš čas sepnutí na 11 hodin, tak ti to pojede z panelů, pokud nebude svítit, tak stejně potřebuješ ohřát vodu, tak se to ohřeje z distribuční sítě. Není to žádná velká automatizace, ale v poměru cena/výkon myslím dobré.
Tady má ale někdo zázračně zkreslenou představu jak vypadá průběh slunečního svitu během dne po celý rok :-)

Tohle zní jako zástupce mizerné instalační firmy.

Jestli něco z FVE má smysl, pak je to nějaký způsob vytěžování. A wattrouter je takové lepší/chytřejší proudové relé. Vytěžování výrazně zkrátí návratnost investice.
Pokial stoji WattRouter 20tis CZK a 1kWh predanu a nakupenu ratame za 5CZK (alebo aj 1CZK v pripade virtualnej baterii), tak by musel WattRouter dodat 4MWh (alebo tiez 20MWh) do bojleru, aby sa zaplatil. No a jedna rodina za den spotrebuje takych 6kWh. Ked k tomu pripocitame, ze casove spinanie vytazi solar len z 50% tak dobre, ako Wattrouter a tiez to, ze pretoky budu priblizne len polku dni, tak sa dostanete na navratnost 10 rokov (alebo tiez 40 rokov)+. Oplati sa to?
Vypocet sa samozrejme meni, ked miniete za den 3x tolko TUV. Vychadzal som zo statistik svojej rodiny.
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: ČEZ Battery Box - spotřeba

Příspěvek od Sten77 »

josse píše: úte bře 14, 2023 5:27 am
Sten77 píše:Myslím si, že pořízení wattrouteru na spínání jednoho bojleru je investice, která se v životě nevrátí. Co použít jednoduché relé od Sonoff nebo Shelly případně obdobné? Koupíš ho za 500,- Kč. Můžeš to ovládat na dálku telefonem nebo to umí spínat časově samo. Když nastavíš čas sepnutí na 11 hodin, tak ti to pojede z panelů, pokud nebude svítit, tak stejně potřebuješ ohřát vodu, tak se to ohřeje z distribuční sítě. Není to žádná velká automatizace, ale v poměru cena/výkon myslím dobré.
Tady má ale někdo zázračně zkreslenou představu jak vypadá průběh slunečního svitu během dne po celý rok :-)

Tohle zní jako zástupce mizerné instalační firmy.

Jestli něco z FVE má smysl, pak je to nějaký způsob vytěžování. A wattrouter je takové lepší/chytřejší proudové relé. Vytěžování výrazně zkrátí návratnost investice.
Nejsem žádný zástupce instalační firmy. Ale spokojený majitel FVE. Vytěžování má smysl, ale rozhodně ne v kombinaci bojler a wattrouter. Návratnost je spíš v nenávratnu :D .
To mé výše popsané levné řešení, myslím funguje vzhledem k investici dobře. Po ránu budeš nabíjet baterku. V nastavený čas sepneš bojler. Opět ti to jede z FVE nabíjení baterie plus ohřev bojleru. Když se na chvíli zatáhne, tak tomu pomůže baterka. Za investici 500,- Kč myslím dobré levné řešení.
Pokud to chceš vylepšit, tak to můžeš spínat střídačem. Při výkonu FVE nad nějakou hranici sepni spotřebič. To umí každý lepší střídač. Investice 0,- Kč
A když chceš super řešení, tak si pořídíš Home assistant. Řídíš tím nejen FVE včetně vytěžování, ale celou domácnost. Pořizovací náklady cca 5 000,- Kč
Tak proč pořizovat drahý wattrouter???
Co jsem tu měl obchoďáky, ať mi spočítají návratnost investice do wattrouteru, tak ta první polovina co říkala nesmysly a naučené fráze, tak tato skupina neprošla do druhého kola výběru FVE. Nejsem z těch, komu stačí říct "ono se vám to vrátí". Na to se dá říct jediné "ješte tu o červené karkulce". Druhá polovina, co sama uznala, že to nemá smysl, tak šla dál :D
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“