Panely na šikmé střeše - s mezerami nebo bez?

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Panely na šikmé střeše - s mezerami nebo bez?

Příspěvek od Momo »

Kamarád bude realizovat FVE na šikmé střeše s téměř jižní orientací a sklonem asi 30°. Instalovaný výkon asi 10 kW. Bude mít dva vysokonapěťové stringy. Nějaký GW.

Téměř ideální, lepší by byl vyšší sklon. Co pozoruju, nejlépe sníh sleze z jižní střechy 45°, pro 30° už je to o dost horší. Pro V nebo Z je to taky horší.

Položil mi dotaz, zda by bylo vhodné mezi panely udělat mezery. Řádově 10 cm. Pozoroval, že u panelů bez mezer slézá sníh a hromadí se na spodku spodních panelů a ničí to výkon spodního stringu. Je otázka, jak se ten sníh bude při mezerách 10 cm chovat.
Při mezerách mezi panely by možná bylo lepší chlazení panelů větrem.

Nemáte panely s mezerami? Může to v zimě fungovat lépe?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kostěj
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Panely na šikmé střeše - s mezerami nebo bez?

Příspěvek od Kostěj »

Momo píše: pát bře 17, 2023 8:25 pmNemáte panely s mezerami? Může to v zimě fungovat lépe?
Mám sklon 38°. Nahoře mám řadu původních panelů, mezeru cca 20cm a pak dvě řady nových panelů těsně u sebe. Do té mezery se v zimě při oblevě nasune sníh a brání sjetí dalšího sněhu z horních panelů. Obdobná hromada bývá pod poslední řadou, tam to ale snadno odhrnu, tam dosáhnu z navazující střechy nad terasou, ta má už jen 12°. Mne to přesvědčilo o tom, že bez mezery se to chová lépe.
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Panely na šikmé střeše - s mezerami nebo bez?

Příspěvek od eduard22 »

Mezera větší množství sněhu nepojme a ten se i hůře shrnuje až dolů :-( I když! Já to hrnu stěrkou přes mezeru dokud ta se nenaplní a pak se sníh srovná s panely a klouže to příště i přes ni až dolů :-)
Ale! Výhodu vidím
1. v bezpečnějším uchycení panelů, kdy dva sousední panely nesdílí společnou upínku! (vytrhneli vichr první panel, uvolní se i společná upínka a už to postupně lítá vše, jak domino :( )
2. servis a případná výměna jednoho panelu, kdesi uprostřed pole je snažší 8-) A není třeba rozmontovat skoro celé pole :-(
3. je pak možné panely přišroubovat šrouby (M8) neb se dá rukou mezi nimi sáhnout a přidržet klíčem hlava šroubu v profilu panelu - od teho tam ty díry jsou! (Jen za předpokladu použití L profilu namísto předraženého jeklu s drážkama, to aby se dala nasadit a utáhnout i matka šroubu a to už ani tornádo neuvytrhne. leda i s krovem ;-) - tak tomám já - viz reálné foto mojí samodomo FVE s konstrukcí celkem za cca 6.000,-kč 8-) )
_DSC0173.jpg
_DSC0173.jpg (313.25 KiB) Zobrazeno 1405 x
_DSC4445.jpg
_DSC4445.jpg (189.99 KiB) Zobrazeno 1405 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Panely na šikmé střeše - s mezerami nebo bez?

Příspěvek od Momo »

Díky za reakce. Takhle nějak jsem si to fungování představoval.
Pokud bude sněhu málo, tak ty mezery budou fungovat lépe. Pokud více, vytvoří se překážka mezi všemi panely.
Na té jižní straně asi stačí málo sluníčka a poměrně rychle to bude chtít sjet jako lavina.

Kromě snazší montáže a výměny bych viděl bonus v tom, že by se panely měly v létě méně přehřívat.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“