Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od Baalik2 »

Dejv píše:Díky za informaci, dívám se do diagnostiky a tato zpráva se mi zobrazuje velmi často.
Je to správa MPPT, takže sa môže objaviť aj keď vstup striedac neobmedzí, ale pošle prebytky do baterie, takže nie vždy to znamená, že vám klesá výkon PV.


Sent from my iPhone using Tapatalk
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od visis »

Mám dotaz. Podle čeho střídač posílá výkon do jednotlivých fází, když není odběr do baráku ani do baterky? Jde mi o to, že pak mám přetoky nesymetrické po fázích. Např. Přetok l1 2000w, l2 200w a l3 100w.
Myslel jsem že výroba je symetrická po fázích a v případě požadavku asymetrie (to je vlastně vždy) to pošle podle potřeby do fází. Ale když není požadavek na spotřebu ani nabíjení baterie??
Díky...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Frantom
Příspěvky: 85
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od Frantom »

Mám to podobně. Podle mne tam mají chybu a střídač se asymetrie drží zbytečně dlouho i když už potřeba asymetrie dávno pominula.
Takže když někdo zapne rychlovarnou konvici tak do dané fáze cpe těch cca 3kW pořád dokud slunce stačí nebo pokud ho spotřeba na jiné fázi nedonutí asymetrii změnit. Chtělo by soudruhům v číně vysvětlit ža to pak dělá problém pokud máte vytěžovací spirálu 3x 2kW a on pak zbytěčně do něktré z fází cpe asymetricky 3kW a do dalších dvou třeba jen po 1kW. To pak zbytečně 1kW ztrácím v DS.

Lze ho PV mastru donutit s asymetrii přestat (i bez restartu měniče a bez zapínání symetrie).
Stačí na chvílí zapnout omezení výkonu a to nejlépe kousek nad hranici aktuálního výkonu. Počkat pár vteřin a omezení výkonu zase zrušit a vrátit se do hlavního menu (bez restartu měniče). Jenže kdo to má pořed dělat, zvlášť když člověk není doma.
Mohli by to v číně opravit.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od visis »

Ano, přesně to vidím na tom vytěžování. Utíká zbytečný výkon do DS a na jiných fázích pusto prázdno...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pave69 »

A to platí i když spínáte zátěž přes Load Control a máte ji až za cívkami ("v domě"), stejně jako ostatní spotřebiče?
Frantom
Příspěvky: 85
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od Frantom »

Load control nepožívám. Vytěžuji AZ routrem a ten Goodwe nevidí.
Pro něj je to dodávka do DS a i když z hlediska měniče není v domě žádný odběr a tedy se dodává do DS, přesto pořád jede asymetrii v jaké zůstal když ji doopravdy potřeboval (třeba před X-hodinama).
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pave69 »

Tak je otázka, jestli by to přes Load Control nevycházelo líp - nežádoucí asymetrii by měl střídač kompenzovat, když ji bude vidět.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od visis »

Jj, já mám greenbono a to stojí před měničem. Goodwe si prostě myslí, že má přetoky a neví, že tam stojí gbo a odklání je bokem. To chování goodwe je v tomto případě zvláštní. Přetoky prostě nejsou symetrické při provozu téměř bez zátěže...
Nevím jestli nějaký novější firmware by to neopravoval. Chová se to takto všem?
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pave69 »

U mě se to tak chová. Mě je to teda jedno, nic před měřákem nemám. :D A nemyslím si, že je to chyba, je to vlastnost, kdy střídač pouští víc do fáze, kde byla naposledy špička, protože tam je evidentně spotřebič co dělá špičky, takže při zapnuté asymetrii tím snižuje krátkodobé odběry z DS u další (budoucí) špičky.
Normálně je mi přece jedno, kolik pouštím do každé DS fáze. A na vytěžování je tam Load Control.
Mít vytěžování před měřákem a neumět sledovat, jaké jsou přetoky na jednotlivých fázích, bude vždycky horší, protože pokud je doma větší odběr na jedné z fází (což je běžné), tak stejně výsledný přetok ven bude nesymetrický.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od visis »

Tak wattrouter musí stát vlastně před měničem, jinak by to nefungovalo, protože by se vytěžovala do aku nadrže i baterie, až by jí to úplně vybilo. Pak teprve by nastal odběr ze sítě a pak by to wattrouter zaznamenal a stopnul. Mám celkem 6 ssr relé, 2x 3f patrony v aku nádrži a v bojleru. Rozumím tomu, že posílá do té fáze, kde byl naposled vyšší odběr stále více a tím se jako sichruje. Nadruhou stranu bych pochopil, kdyby tato ničím nepodložená asymetrie byla nějakým časem limitována. Ale to jsou samozřejmě mé úvahy ve vztahu k měření po fázích :stupidme:
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od visis »

V návaznosti na vlastnost asymetrického střídače a jeho nesymetrických přetoků mám dotaz na topnou patronu do aku nádrže.
Chybami se člověk učí a velmi rychle jsem zjistil, že má 4,5kw patrona nestačí ani při mé oriantaci V+J+Z ani už teď v březnu. Obzvláště při takovéto asymterii.
Nemáte někdo tip na nějakou topnou patronu se závitem 6/4" s termostatem o výkonu cca 9kw (3x230V)?
Dražice a regulus mají max 6kw. S vyšším výkonem jen už do trojúhelníku na 400v a to je špatně...
Díky...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
polifka
Příspěvky: 3
Registrován: sob dub 01, 2023 12:01 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od polifka »

Dobrý den všem, omlouvám se možná za plevelení. Mám ale jako nováček dotaz na místní znalce. Mám FVE s tímto měničem a pokud si otevřu v PC "Stav elektrárny - SEMS", kliknu na "Výroba elektřiny & Příjem", zobrazí se mi denní hodnoty, ale bez včerejších a předvčerejších hodnot. Hodnota aktuálního dne je viditelná. Můžete mi poradit kde může být chyba? Díky
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pave69 »

To bude nějaká předaprílová číňačovina. Mě to 30. a 31. taky neukazuje.
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od Baalik2 »

Chcel by som potvrdenie/vyvratenie od niekoho dalsieho, kto ma 10k-ET, ale vyzera to tak, ze problem s asymetriou pri zatazi, ktory som mal minuly rok (pred updatom FW na 719) uplne zmizol po update FW.
Problem vyzeral tak, ze napr. inverter vyrabal 8kW, bateria bola nabita do 100% a zapol sa 1f primotop na 10A, inverter poslal 10A do tej fazy a snazil sa rozdelit zvysok vykonu do ostatnych faz rovnomerne. Vysledok teda bol po fazach: 16A, 6A, 6A a teda obmedzenie vykonu na 6.5kW. Po update sa to uz nedeje a napriek tomu, ze striedac vyraba aj 10kW a mne sa zapne 10A primotop, tak vykon MPPT nepoklesne a vysledok je po fazach napr. 16A, 13A, 15A. Mate to tak tiez po update FW?
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pave69 »

Já mám FW 820 a tento problém se mi nikdy neobjevil.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od visis »

Já mám fw.080822 a při výrobě a zapnutí spotřebiče se neomezí výkon... Ta symetrie přetoků po fázích je diskutabilní, řešil jsem výše, ale jinak vše v pohodě...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
pacv
Příspěvky: 3
Registrován: čtv čer 01, 2023 8:47 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pacv »

Pokud vam nejakym zpusobem blbne asymetrie, ze vase FVE snizuje vykon pod vetsi zatezi, tak doporucuji vyzkouset vypnout asymetrii a podivat se i na grafy typu napeti a frekvence.

U sveho stridace jsem vypozoroval, ze v asymetrickem rezimu z nejakeho duvodu snizi a zvysi napeti na jednotlivych fazich. Restartem stridace/prepnutim na symetricky rezim toto zmizne. Bohuzel zatim nevim proc se tak sakra deje. Nehodlam se smirit s tim, ze musim navzdy fungovat v symetrickem rezimu.
Přílohy
hastats.png
hastats.png (298.97 KiB) Zobrazeno 2034 x
Dejv
Příspěvky: 7
Registrován: čtv bře 02, 2023 7:52 am

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od Dejv »

Asymetrie neni vyřešená v žádnem dosud vydaném FW. Nechal jsem si udělat update na nejnovější FW 11/27 od společnosti BayWe r.e. Poté jsem napsal na podporu, že asymetrii to nevyřešilo. Technik potvrdil, že ani tento FW problem s asymetrii neřeší, ale stále spolupracují s GW na zlepšeních a úpravách. Tak možná jednou.
Tento zatim neveřejny FW, (BayWe r.e. ho na přání nahraje do střídaču z jejich distribuce) opravdu řeší 2 problémy GW a to pomalou regulaci a přetížení na fázi až 4,1kW. Rychlost reakce je opravdu znát, a konečně jde měnič v on-gridu přetížit(v backupu dal už předtím více jak 4kW na fázi bez problému). Tolik má zkušenost. Pokud se jim podaří vyřešit problém s asymetrii, nebude tento měnič už tak špatný.
Více info zde: https://www.solarninovinky.cz/doporucuj ... erstridac/
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pave69 »

pacv píše: čtv čer 01, 2023 10:01 pm Pokud vam nejakym zpusobem blbne asymetrie, ze vase FVE snizuje vykon pod vetsi zatezi, tak doporucuji vyzkouset vypnout asymetrii a podivat se i na grafy typu napeti a frekvence.

U sveho stridace jsem vypozoroval, ze v asymetrickem rezimu z nejakeho duvodu snizi a zvysi napeti na jednotlivych fazich. Restartem stridace/prepnutim na symetricky rezim toto zmizne. Bohuzel zatim nevim proc se tak sakra deje. Nehodlam se smirit s tim, ze musim navzdy fungovat v symetrickem rezimu.
Já jsem teď na ty grafy víc díval, protože u mne podobný problém není, tak mne to zajímalo, a když kouám na ty grafy vlevo dole, tak napětí je nižší na L3 (což tak nějak implikuje, že kávovar je na L3), ale spotřeba domu (o řádek výš) lítá na L2. Tak jestli náhodou není blbě zapojený smartmeter (přehozené pořadí fází). Protože dům měří smartmeter, napětí střídač.
pacv
Příspěvky: 3
Registrován: čtv čer 01, 2023 8:47 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pacv »

Nene, to vzdycky uplne jinaci faze sleti dolu, nez na ktere je vetsi odber. Chova se to pro vsechny tri faze uplne stejne. Dve nahore (oproti prumeru) a jedna dole.

Na poradi zapojenych fazi jsem se dival a jsou v poradku. I PV master ukazoval, ze je vsechno ok, pricemz test jsou spoustel nekolikrat.
Dodavatel zkousel jsme vymenit stridac, ale nepomohlo to. Takze momentalne cekam na revizniho technika, co to vsechno premeri znova. Kdyz to nebude stridacem ani kabelazi tak uz jedine smartmeter.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pave69 »

pacv píše: sob črc 22, 2023 12:36 pm Nene, to vzdycky uplne jinaci faze sleti dolu
Podle toho grafu to vypadá, že "plně jinačí" je vždycky konkrétní ve vztahu k tomu, kde se zvýší odběr. Vypadá to že:
Smartmeter = střídač
L2 = L3
L3 = L1
L1 = L2
Tak bych zkusil prohodit připojení cívek smartmetru tak, aby se to srovnalo. Technicky je to bezrizikové, samozřejmě by to měl udělat někdo s vyhl. 50.
Vadný smartmeter je ovšem taky možnost.
pacv
Příspěvky: 3
Registrován: čtv čer 01, 2023 8:47 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od pacv »

Tak nakonec jsme namerili vysokou impedance smycky (az 10 ohmu), která to vsechno zpusobovala.
Plus netreba rikat, ze revizak dodavatele delal samotnou revizi od stolu. Takze ponauceni do budoucna.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od brumlaj »

Aha, povolený N nebo PEN. To bývá občas problém.
polifka
Příspěvky: 3
Registrován: sob dub 01, 2023 12:01 pm

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od polifka »

Zdravím místní znalce a prosím o radu. Kamarád potřebuje poradit se softwarem. Sledujeme oba na PC výkony našich FVE, ale v případě kamaráda nevidí ani na PC ani v telefonu obrázek toku energie (viz příloha) z FVE do baterie, domu nebo ven. Protože ani já nejsem příliš kovaný v počítačích, nevíme jak tento graf nastavit, případně vytvořit. Pokud můžete poradit, budu rád (když tak i do mailu: polifka@seznam.cz). Díky
Přílohy
Snímek obrazovky 2023-09-17 190342.png
Snímek obrazovky 2023-09-17 190342.png (35.69 KiB) Zobrazeno 980 x
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Goodwe gw10k-et / PVMaster / asymetrie

Příspěvek od Baalik2 »

polifka píše:Zdravím místní znalce a prosím o radu. Kamarád potřebuje poradit se softwarem. Sledujeme oba na PC výkony našich FVE, ale v případě kamaráda nevidí ani na PC ani v telefonu obrázek toku energie (viz příloha) z FVE do baterie, domu nebo ven. Protože ani já nejsem příliš kovaný v počítačích, nevíme jak tento graf nastavit, případně vytvořit. Pokud můžete poradit, budu rád (když tak i do mailu: polifka@seznam.cz). Díky
Skúste zmeniť typ elektrárne v SEMS na Residential.


Sent from my iPhone using Tapatalk
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Odpovědět

Zpět na „Měniče“