fotovoltaika ano,či ne?

Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od pave69 »

Já bych jen podotknul, že těch 9+9 panelů s různou orientací v jednom stringu (bez optimizérů) pojede zhruba tak, že MPPT se (víceméně "náhodně") rozhodne pro jednu ze dvou variant:
1. 9 osvícených přetlačí těch druhých 9 přes bypass diody, takže se využije jen výkon těch 9 silnějších
2. 9 méně osvícených omezí proud těch 9 více osvícených, takže se využije výkon 18 panelů ale jen na úrovni toho menšího osvícení.
Mám to na střeše trochu podobně, protože mám 2 stringy po 11 panelech a teď přes zimu jsou skoro pořád nějaké ve stínu. Když je ve střídači zapnutý Shadow scanning, tak se s tím dá celkem žít, ale úplně hitparáda to není.
Kostěj
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Kostěj »

Není to jednoduchý. Firma těžko půjde do kombinace King+2x Epever+16xLiFePo280+BMS a já ji chápu. Firma montuje "All-in" řešení, kde problémy "řeší" výrobce bedny. Tak to ještě poopravím: Pokud je/bude FVE i koníček, tak toto výše uvedené a klidně samodomo. Pokud firma, tak alespoň přeskupit panely: východ+západ každý 7-8 panelů, spojit v technické paralelně, jeden vstup. Jih zbytek, druhý vstup. Ale nejsem si jist, zda to GW zvládne proudově. Pokud ne, tak ten severozápad oželet a nechat jen dva stringy (pokud nepůjde třetí dát na samostatný mppt nabíječ). A důsledně překontrolovat proudy a napětí: panely i při +60°C a -15° a 100W/m2, měnič má těch limitů taky spoustu, bude to vždy uvnitř? Rozhodně minimálně 6 panelů na string, lépe 7.
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Díky moc všem za názory a návrhy možného řešení.
V pátek mám s firmou termín, kde mi mají představit řešení.
Jsem zvědavý, co vymyslí. Rád se s vámi o to podělím.
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Tak už to mám konečně hotové. Dali jsme nakonec 9+5 panelů do jednoho stringu a na všechny tyto panely přišly optimizéry. Ten výkon šel nahoru viditelně.

Teď už řeším jen ovládání TČ v kombinaci s FVE aby mi FVE ukládala přebytky nejprve do TUV a potom teprve pouštěla do sítě. To firma vůbec neřešila, člověk by se z jejich přístupu fakt posral….


Máte někdo přehled, jak jsou na tom jednotlivé měniče v porovnání se spotřebou elektriky na jejich provoz?
Prý jsou mezi nimi dramatické rozdíly. Mám tam Goodwe, což je za mě spíš nižší třída kvality (na Moravě to firmy serou všude). Elektrikář mi říkal, že má výrazně vyšší spotřebu než jiné značky. Máte v tom někdo trochu větší přehled, než to začnu dohledávat?
Díky.
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od pave69 »

K tomu ovládání TUV - Goodwe má bezpotenciálové relé, pro které se dá přes PV Master nastavit logika, kdy a jak spouštět (doba a přetoky). Tím relé se dá ovládat stykač, který by spínal zátěž na vytěžování. Doporučil bych začít tím, je to levné (cena stykače, práce, kabeláže) a měl by to zvládnout zapojit každý elektrikář.

K té spotřebě - pokud je vypnutý backup, tak je spotřeba celkem malá, tuším do 15W - tedy vlastní spotřeba (noc). K tomu samozřejmě ztráty z převodníků SS/ST a ukládání podle výkonu. Při zapnutém backupu je spotřeba větší, ale celkem se s tím dá vyžít. Původně jsem uvažoval, že to v zimě třeba vypnu, aby to nežralo víc než vyrobí, ale to se stane jen pár dnů. Celkově i za listopad, prosinec, leden byla znatelná úspora díky výrobě FV.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“