FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Odpovědět
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

Ahojte,
Neporadil by mi niekto pls vhodné, zároveň ekonomické a racionálne riešenie, ako z prebytku FVE vyrobiť TÚV a či to vôbec má zmysel? Pretože mám v dome kondenzačný plynový kotol...
Mám taký ten stacionárny zásobník TÚV Junkers cca 300l, ktorý má dva hady. Jeden had cca 5l, ktorý aktuálne využíva plynový kotol ale ohrieva len hornú tretinu.
Druhý had cca 10l, určený na solar/ fototermiku, ktorú ale nemám a had sa teda nevyužíva, tento had by mohol ohrievať celú nádrž.
Zásobník bohužiaľ nemá priestor na špirálu, ktorú som z počiatku zvažoval.
Ide mi len o to, aby som nekupoval nový zásobník na TÚV aj so špirálou, lebo je to Money lost.
Taky som zvažoval kúpiť nejaký elekrokotol a nechať ho v prípade prebytkov vo FVE ohrievať toho 10l hada v zásobníku, ale opäť podľa mňa neracionálna investícia bez návratnosti.
Používam riadiacu jednotku na inteligentný dom, kde mám pridaný menič a každú sekundu vidím výkon FVE, spotrebu domu aprebytky, ktoré spracovávam do inteligentného wallboxu podla voľnej kapacity ale slnka je dosť tieto dni, prebytkov tiež, a tak som začal uvažovať, či by existovalo nejaké riešenie ohrevu TÚV, ale neviem na nič racionálne prísť.
Inak teraz posielam prebytky do virtuálnej batérie, otázka teda je, či napadá ešte niekoho nejaké zaujímavé riešenie použitia prebytkov, alebo to mám nechať na ten plyn a nemiešať sa mu do toho?
Moja predstava bola, že do toho zásobníka na TÚV pichnem nejakú 2KW špirálu s termostatom, dám pod ňu smart zásuvku a keď bude prebytok, zásuvku/ špirálu mi riadiaca jednotka zapne, ak príde mrak, vsekunde sa zásuvka/ špirála vypne. Takáto špirálka stojí pár korún a mohlo by to byť zaujímavé a ekonomické riešenie, otázka je, či sa prebytky z elektriky viac oplatí spáliť el. špirálou a pomôcť plynovému kotlu, alebo kašlať na to? Tak či onak, priestor na špirálu tam nemám, iba ju nejak pichnúť do toho hada, čo ale neviem, či vôbec ide, alebo nejak využiť servisnú prierubu...
Bohužiaľ sa neviem pohnúť a keby sa nájde niekto skúsený s radou, budem moc rád a vďačný samozrejme za každý cenný postreh.
Díky moc!
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Diablo1st »

Ak máš prebytky tak ich využitie na ohrev TUV určite zmysel má. Treba si však prepočítať, čo sa oplatí viac, či VB alebo TUV.

Daj sem link na ten 300L zásobník, lebo sa mi nechce veriť, že by nemal žiadnu nátrubok na 6/4" špirálu. Tá servisná príruba sa určite využiť dá, dá sa tam protikus s tesnením a osadí suchá špirála s termostatom. Len treba zistiť aká príruba tam je, aby sedeli rozteč a rozmer skrutiek.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od brumlaj »

Nevíme jakou máš FVE. Popiš.
Tvá úvaha byla správná. malý elektrokotel předpokládám že už obsahuje i oběhové čerpadlo. A zbývá Ti vymyslet jen logika spínání. Za pár korun a ušetříš plyn a vo to de.
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

Díky moc za odpoveď! No fakt, žiadny priestor na špirálu som tam nenašiel. Nižšie prikladám nejaké fotky toho zásobníka. Ak by teda ti napadlo, ako tam nacpať špirálu na AC, tú logiku za tým si už hravo urobím... inak FVE je 16x 465W panelov Leapton, 7,44KWp, hybridný menič Goodwe 10KW... ešte raz veľká vďaka :)
PHOTO-2023-03-28-20-46-47.jpg
PHOTO-2023-03-28-20-46-47.jpg (60.39 KiB) Zobrazeno 1760 x
PHOTO-2023-03-28-20-46-47 (1).jpg
PHOTO-2023-03-28-20-46-47 (1).jpg (56.06 KiB) Zobrazeno 1760 x
PHOTO-2023-03-28-20-46-47 (2).jpg
PHOTO-2023-03-28-20-46-47 (2).jpg (50.22 KiB) Zobrazeno 1760 x
PHOTO-2023-03-28-20-46-47 (3).jpg
PHOTO-2023-03-28-20-46-47 (3).jpg (52.09 KiB) Zobrazeno 1760 x
PHOTO-2023-03-28-20-46-47 (4).jpg
PHOTO-2023-03-28-20-46-47 (4).jpg (67.75 KiB) Zobrazeno 1760 x
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Diablo1st »

Podľa manuálu by si mal mať nad servisnou prírubou 6/4" nátrubok.
Junkres_SK300-1_Solar.JPG
Junkres_SK300-1_Solar.JPG (180.33 KiB) Zobrazeno 1752 x
Takže máš vlastne 3 možnosti ako riešiť ohrev z prebytkov:
1. doplniť špirálu 6/4"
2. doplniť špirálu do servisnej príruby
3. použiť elektrokotol
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

Keď dám dolu kryt servisnej príruby v zadu, je tam servisný otvor drží ho asi 5 šróbov po obvode, nič iné tam nie je :(
Nezdá sa mi, že by bol ukrytý pod izoláciou...
či si nenašiel náhodou nejakú novšiu verziu tohto zásobníka? Tento má asi 15 rokov...
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Diablo1st »

Ten nátrubok EH tam nemáš?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od brumlaj »

Ještě jsi mu to mohl zakroužkovat na pohledu zepředu.
Nad servisním otvorem, pod teploměrem trochu vpravo ten kruh v polovině výšky by měl být nátrubek EH pro spirálu.
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

Obrázok č. 1 je úplne dole, dával som dole veľkú krytku a pod ňou je otvor, drží ho 9 šroubov. Toto bude asi tá servisná príruba, opravte ma, ak a mýlim. A obrázok č.2 a č.3 je nejaký pukel v strede zásobníka, pod ktorým je takýto šrób... to je ono? nátrubok?
priruba.JPG
priruba.JPG (308.35 KiB) Zobrazeno 1709 x
Přílohy
image_67150593.JPG
image_67150593.JPG (106.19 KiB) Zobrazeno 1709 x
image_67128577.JPG
image_67128577.JPG (95.82 KiB) Zobrazeno 1709 x
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Diablo1st »

áno, to je presne ten 6/4" nátrubok so zátkou.
Do tohto otvoru vieš namontovať hocijakú špirálu so 6/4" závitom, napr. Dražice

Btw. neviem, či zle vidím, ale na tej prírube je 8 šróbov či? :lol:
Dá sa využiť aj tá. Namontuje sa tam takéto veko (podľa priemeru príruby) a do neho vieš dať suchú špirálu aj s termostatom. Oproti tej 6/4" špirále je to drahšia varianta.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od brumlaj »

To je přesně vono. Místo zátky našroubuješ spirálu a můžeš vytěžovat.
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

Hmmm. Páni, obaja ste mi moc poradili, díky! Len, ešte jedna taká drobnôstka. taký bonbónik... tento nátrubok je v polovici zásobníka. a už asi tušíte, kde toto bude smerovať... tá topná špirála, ktorú tam strčím, bude zase nahrievať len hornú časť zásobníka :D
Spodná bude zase studená, ako psí čumák...
jediné čo môžem teda urobiť je nastaviť na plynovom kotli teplotu napr 30°C aby proste a jednoducho vždy bola nejaká teplá voda, aspoň na ruky. a cez deň topná špirála nahreje vodu na cca 60°C aby sme sa večer mohli okúpať. Ale zádrhel hneď z fleku... príde deň, kedy bude zatiahnuté a panely sa nedostanú ani na tie 2KW a večer nebude teplá voda...
ovšem, to by sa mohlo stať aj keby je špirála niekde dole, ale keby je špirála niekde dole, tak vrchu nechám 50°C na plyn a proste spodok by sa ohrievla len ak bude pekne slnečno, aby sa urobila zásoba na dlhšie... tá škálovateľnosť toho ohrevu zo spodu mi príde rozumnejšia aj z pohľadu dlhodobejšej akumulácie...
no ale zase sa mi kurevsky nechce ísť do šachty vonku, vypínať vodu, niekde vypustiť komplelt vodu zo zásobníka, otvárať servisnú prírubu, meniť ju za takú s nátrubou, znova to skladať a nakoniec zistiť, že tu niekde niečo tečie :D
čo keby nájdeme ešte možnosť, ako pichnúť špirálu do otvoru pre hada na solar? diera je úplne dole a je tam vonkajší závit a podla nákresu pokračuje rovno a nie je hneď zahnutý takže 30, 40cm by tam dnu vošlo nie? neexistuje také niečo, či to už preberám na seba schopnosti Macgyvera? :D
díky moc za rady ešte raz máte to u mňa" :)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od brumlaj »

Dyť sem Ti o pár příspěvků výše poslal odkaz na kotel za pár šupů. Ten napojíš na tu prázdnou trubku, naliješ vodu a jedeš. O tom co píšeš neuvažuj.
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

ísť do Česka az týpkom, cesta, čas, riešiť hmoždiny, kábel na kotol, ideálne riešiť vlastný istič, natiahnúť do rozvodnej skrine, kde už tka nemám miesto... potom hadice, nejako to natlakovať keďže elektrokotol sa bez tlaku min 1 bar ani nezapne, reišiť odvzdušňovák atď, atď... to je morda, ktorú nedám... amperák mi raz poradil, že teorko by šlo strčiť do solarneho hada nejakú špirálu ale bol to len nástrel, nič konkrétne tam nepadlo vtedy... tak asi skončím pri tej nátrube hore s niečim takýmto...
https://www.dek.cz/produkty/detail/6000 ... 3WEALw_wcB
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Diablo1st »

Pa3x píše: pon dub 10, 2023 6:40 pm Hmmm. Páni, obaja ste mi moc poradili, díky! Len, ešte jedna taká drobnôstka. taký bonbónik... tento nátrubok je v polovici zásobníka. a už asi tušíte, kde toto bude smerovať... tá topná špirála, ktorú tam strčím, bude zase nahrievať len hornú časť zásobníka :D
Spodná bude zase studená, ako psí čumák...
jediné čo môžem teda urobiť je nastaviť na plynovom kotli teplotu napr 30°C aby proste a jednoducho vždy bola nejaká teplá voda, aspoň na ruky. a cez deň topná špirála nahreje vodu na cca 60°C aby sme sa večer mohli okúpať. Ale zádrhel hneď z fleku... príde deň, kedy bude zatiahnuté a panely sa nedostanú ani na tie 2KW a večer nebude teplá voda...
ovšem, to by sa mohlo stať aj keby je špirála niekde dole, ale keby je špirála niekde dole, tak vrchu nechám 50°C na plyn a proste spodok by sa ohrievla len ak bude pekne slnečno, aby sa urobila zásoba na dlhšie... tá škálovateľnosť toho ohrevu zo spodu mi príde rozumnejšia aj z pohľadu dlhodobejšej akumulácie...
no ale zase sa mi kurevsky nechce ísť do šachty vonku, vypínať vodu, niekde vypustiť komplelt vodu zo zásobníka, otvárať servisnú prírubu, meniť ju za takú s nátrubou, znova to skladať a nakoniec zistiť, že tu niekde niečo tečie :D
čo keby nájdeme ešte možnosť, ako pichnúť špirálu do otvoru pre hada na solar? diera je úplne dole a je tam vonkajší závit a podla nákresu pokračuje rovno a nie je hneď zahnutý takže 30, 40cm by tam dnu vošlo nie? neexistuje také niečo, či to už preberám na seba schopnosti Macgyvera? :D
díky moc za rady ešte raz máte to u mňa" :)
Máš 300L zásobník, t.z. budeš ohrievať 150L vody. To mi chceš povedať, že spotrebuješ 300-400L teplej vody denne? Nás je doma 5 a máme 200L bojler. Raz sa mi stalo, že som omylom vypol špirálu na dohrev a zistili sme to až na 3. deň. Takže ak bude jeden deň zamračené, až taký problém to nebude.

Do tej špirály do hada by som nešiel, ale proti gustu... :lol:

Ohľadom tej práce pri výmene, tak chceš to robiť alebo nie? Veď je to práca na hodinku. Dlhšie budeš čakať na vypustenie zásobníka ako bude trvať výmena toho veka. Ženu (príp. s deťmi) pošli niekam na nákupy a než sa vrátia bude aj znova voda ohriata.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

Diablo1st: takže ty by si to riešil cez tú prírubu? ako ono väčšinou nám stačí ohriatý ten vrch na 50°C plynovým kotlom, len potom sú také vecičky ako obehové čerpadlo, ktoré nahrieva okruh TÚV aby išla z umývadla hneď teplá voda a toto obehové sa mi spúšťa vždy keď je detekovaný pohyb v nejakej kúpelni v dome, máme 4 kúpelne takže niekedy, keď je tu rušno cez deň tak to tú vodu dosť ochladzuje, že si robí takýto výlet po dome aj 20x denne :) tak možno to poriešim najskôr cez tú hornú 6/4 a možno uvidím časom... keby to nestačilo, tak sa vymení tá príruba...
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

Inak, keď odskrutkujem ten 6/4 v strede zásobníka, začne sa valiť odtiaľ voda? alebo je to nejaká "trubica" kde je vzduch a špirála ohrieva túto tubicu a tá následne vodu v zásobníku? teda či treba vypúšťať zásobník pri výmene, alebo nie, prípadne či sa rozličujú také špiráli, ktoré pracujú nasucho, alebo také, ktoré pracujú vo vode? aby som nekúpil nejakú zlú náhodou, ideálne takú all in one, s vydlicou do 230V, nakáblované hotové aj s termostatom :) díky ešte raz :) a sorry za môj amaterizmus :)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od brumlaj »

Ano, začne se valit voda. To těleso je ve vodě.
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

A čo je potom tá suchá špirála, čo písal Diablo? som myslel, že keď je suchá, tka nie je vo vode...
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Diablo1st »

Pa3x píše: pon dub 10, 2023 7:31 pm Diablo1st: takže ty by si to riešil cez tú prírubu? ako ono väčšinou nám stačí ohriatý ten vrch na 50°C plynovým kotlom, len potom sú také vecičky ako obehové čerpadlo, ktoré nahrieva okruh TÚV aby išla z umývadla hneď teplá voda a toto obehové sa mi spúšťa vždy keď je detekovaný pohyb v nejakej kúpelni v dome, máme 4 kúpelne takže niekedy, keď je tu rušno cez deň tak to tú vodu dosť ochladzuje, že si robí takýto výlet po dome aj 20x denne :) tak možno to poriešim najskôr cez tú hornú 6/4 a možno uvidím časom... keby to nestačilo, tak sa vymení tá príruba...
Z hľadiska využitia prebytkov je tá spodná príruba lepšia, ale zasa troška zložitejšia na montáž. Pri tej 6/4" odskrutkuješ zátku, naskrutkuješ špirálu a vybavené.
Pri tej spodnej prírube by si musel riešiť asi komplet všetko separátne, t.z. veko, suchú špirálu, termostat a káblovačku. Pochybujem, že by tam pasovala príruba od iného výrobcu napr. Dražice TPK168/8 2,2kW, kde je všetko už v balení.
Niektorí majstri to robia takúto výmenu aj pri plnej nádobe, len odtlakujú nádobu. Ono to netečie tak pekne, lebo to nemá vzduch, takže pokiaľ nie je niekde otvorená batéria tak to len tak "buble". Osobne by som radšej vypustil tých 150L vody, v kľude prehodil špirálu a dopustil vodu. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Diablo1st »

Pa3x píše: pon dub 10, 2023 8:06 pm A čo je potom tá suchá špirála, čo písal Diablo? som myslel, že keď je suchá, tka nie je vo vode...
Suchá špirála ide len do príruby. Do 6/4" ide mokrá špirála, t.z. priamo do vody.

Takto vyzerá suchá alebo keramická špirála:
Sucha_spirala.png
Sucha_spirala.png (76.61 KiB) Zobrazeno 1625 x
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Pa3x
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 10, 2023 11:25 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Pa3x »

aha, tak už chápem... ešte, že som ten 6/4 nezačal dnes otvárať :D niečo mi hovorilo, že asi nie, som sa tam chcel pozrieť dnu :) no trochu ma od tej mokrej špirály odrádza aj samotný fakt, že o rok, dva, tri bude zahádzaná vodným kameňom a boh vie aká bude účinnosť, my tu máme relatívne tvrdú vodu navyše plus ite horčíkové anódy sú tiež nič moc... tak by som možno šiel do tej príruby toto:

https://www.elektroservismencik.cz/DRAZ ... 7AQAvD_BwE
a poradíš mi akú špirálu popr. čo ešt k tomu treba? asi by som poprosil suseda elektrikára, nech mi s tým pomôže... mne by stačila asi taká nejaká okolo 2KW... díky moc
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Diablo1st »

Najprv si zmeraj vzdialenosť protiľahlých skrutiek (rozstupový priemer) a veľkosť skrutiek. Alebo treba napísať výrobcovi resp. dodávateľovi týchto nádrží Junkers, nech ti pošle rozpadový výkres alebo poradí aká príruba tam sadne.

Ohľadom špirály, tú si vieš dať aj vyrobiť na mieru, napr. by si chcel 2x1200W, aby si ich mohol spínať postupne podľa prebytkov. Toto sa dá riešiť až keď bude doriešená príruba a podľa toho vyberať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od JonasPP »

Zober drevenu palicu o priemere 1-1,5cm a vlož ho do najspodnejšieho otvoru solarneho hada. Iď tak hlboko, kym nezacitiš odpor, teda zatačanie hada. Označ palicu a po odratani takych 5cm maš približnu vzdialenosť možnej špirali, ktora sa použiva do rebrikoveho radiatora so zavitom 1/2.
Dlžka znamena možny vykon, Ja odhadujem maximalne 1,2kW.
No a už stači spraviť samospadovu beztlakovu cirkulaciu vody, v ktorej tam bude ta špirala ponorena a na vrchu dajaku malu nadobku, de sa roztahujuca voda bude rozpinať. Konštrukciu nechavam na majiteľa, ale Ja by som to riešil kusom 20mm pexi, 1ks pozikovane Tčko, prechodove Tčko na pexu a par drobnosti. Ešte termostat pre istotu, nech to nezovre a dobru predstavivosť.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: FVE a ohrev TÚV z prebytkov

Příspěvek od Kodl69 »

Odpovídám na to, že EH otvor je v horní třetině: mám boiled DZD a mám to podobně. Jedno topný těleso je v místě EH, a dole, co je servisní příruba, mám přírubu samodomo s 6/4 závitem. A teď to kouzlo: napřed funguje horní topná spirála, ta funguje v případě nouze i na DS. Ve chvili, kdy v horní části boileru voda nad 50°C, přepojí se druhá spirála, co je úplně dole. Výhoda té horní spirály je ta, že už po hodině ohřevu 2.5kW teče teplá vody, protože se nemíchá celej objem boileru. No a ta spodní to dokáže zase prohřát celý. Na nějaký elektrokotle a pod bych se vybodl, tohle je jednoduchý a funkční řešení, bez dalších rozvodů vody, který obecně, jsou problémový.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“