Pospojení panelů

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pospojení panelů

Příspěvek od Diablo007 »

Jsou i ve stříbrném provedení.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Pospojení panelů

Příspěvek od Sten77 »

tomas píše: úte dub 11, 2023 9:14 pm Na černé eloxované panely se dají sehnat černé příchytky které mají ze spodní strany zoubky jako vějířová podložka kterými se zakousne do rámu a je to pro vodivé spojení eloxovaných panelů.
Tyhle černé eloxované panely s příchytkami se zoubky mi dala instalační firma. Tvrdili, že je to vodivě spojeno. Ale nefunguje to na sto procent. Koupil jsem ty nerezové podložky s hroty, co se dávají pod rám panelu, již zmiňované v tomto vláknu a už to je vodivě spojeno.
Docela dlouho mi trvalo přesvědčit instalační firmu, aby udělali ochranné pospojení. Nakonec pospojili vždy jeden hliníkový profil na kterých leží panely. Už jsem neměl chuť se s nimi dohadovat, že to přes ty úchyty není vodivě spojeno na ten druhý hliníkový profil. Tak jsem si to dodělal sám.
Ještě docela vtipný bylo, že mi tvrdili, že uzemnění nedělají, protože není potřeba. A když mi na konci všeho dali kompletní projekt od jejich projektanta, tak tam bylo zakresleno kompletní pospojení a uzemnění :D
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Pospojení panelů

Příspěvek od tomas »

Sten77
dík za info, ty podložky budou lepší, řeší propojení jak mezi panely tak i profilem. Jen hrozí že to tam montážníci zapomenou dát. K tomu by byl potřeba ještě dráb s bičem. :stupidme:
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pospojení panelů

Příspěvek od Diablo007 »

tomas píše: úte dub 11, 2023 11:21 pm Sten77
dík za info, ty podložky budou lepší, řeší propojení jak mezi panely tak i profilem. Jen hrozí že to tam montážníci zapomenou dát. K tomu by byl potřeba ještě dráb s bičem. :stupidme:
Fakt je ten plech tak tenký že se to srovná pod panelem úplně do roviny
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Pospojení panelů

Příspěvek od Sten77 »

Asi záleží co koupíš. Co mám já, tak to funguje. Dokonce je vidět, že je panel lehce nad tou podložkou. Tedy ty výstupky drží a dojde ke spojení. Já jsem si to ještě pohlídal měřákem. Akorát jsem musel do podložky udělat větší díru, protože ty výstupky vycházely do takového prolisu, který mám v hliníkovém profilu. Ten plech jde blbě vrtat, ale povedlo se.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Raww
Příspěvky: 83
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Pospojení panelů

Příspěvek od Raww »

Proběhla montáž prvních panelů a panely jsem pospojil dle předchozích rad a doporučení: nerez šoub M5x16, nerez vějířovka, prostrčení okem panelu, Cu pocínované oko (průřez 6mm2 Cu CYA, smršťovka s lepidlem), nerez podložka, nerez matka. Takto jsem pospojil každý panel s každým a každý třetí ještě na Al konstrukci. Provedl jsem kontrolní měření a je to vodivě spojený. Tak za mě OK.
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“