Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Net
Příspěvky: 18
Registrován: stř říj 26, 2022 8:44 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od Net »

Dnes opětovné potvrzení, že to funguje.
Přílohy
Screenshot_20221216-105845470.png
Screenshot_20221216-105845470.png (505.56 KiB) Zobrazeno 1886 x
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od TomB »

Takže závěr: blbý firmware, a po udate FW bylo potřeba udělat restart střídače. To mohlo číňana napadnout, když to dálkově přehrál, že ti mohl doporučit restart nebo dokonce vypnout/zapnout. Ale je to zkušenost pro příště a pro ostatní.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od redcrown »

Net píše:Proběhla komunikace s Goodwe servisem DE a ti na dálku provedli dvakrát update software měniče 101021. Dnes idealni počasí, tak testují FVE vyrábí 4,6 kW, po sepnutí bojleru klesne výkon na 3kW což je o 0,2 kW méně než je odběr domu, po manuálním vypnutí bojleru výkon opět vyskočí na 4,6kw, napadá vás něco čím by to mohlo být? Ja už fakt nevím. Něco je tam špatně a mě to snižuje při pěkném počasí výkon FVE. Řeším to i s firmou, která FVE instalovala, ale ta netuší čím by to mohlo být. Jen tvrdí to couž tu někdo psal,že výkon FVE nemůže ovlivnit spotřebič. No ale on to ovlivňuje. Ted mě ještě napadlo. Do toho všeho jsem zapnul další spotřebič, kdy se zvýšil odběr a tím se zvýšila i výkon FVE, který se drží těsně pod hranicí odběru. Takže odběr se zvýšil na 4,2kW a výkon FVE se zvýšil na 4kW. Takový další poznatek,kdyby někoho neco napadlo.
To že někdo provede update FW dvakrát, už samo o sobě svědčí o kvalitě a úrovni výrobce/technické podpory. Když nevíš co děláš, tak prostě dokola updatuj FW. Ha, ha, ha. To je skoro jako naše korporátní IT odděleni, kdy něco uživateli nefunguje ve Windows. První otázka je, jestli už restartoval PC....
To nás ale čeká budoucnost.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od TomB »

Tak pánové, pro pobavení...
přidal jsem druhý string na GW10K-ET a z krásného grafu výroby a fungujícího nabíjení boileru, obrázek jsem dával na začátku tématu, se stal pěknej mrdník, který při zatížení snižuje výkon z paneů. Mám super verzi FW 617, která chodí s jedním MPPT / stringem. Se dvěma už úplně ne :evil:
Napsal jsem chlapcům do DE na Goodwe potvoru, tak jsem zvědav :myeyes:
Obrázek
Dejv
Příspěvky: 7
Registrován: čtv bře 02, 2023 7:52 am

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od Dejv »

Mám stejný problém a psal jsem na podporu do DE už 2x během měsíce a zatím bez odezvy. Pokud se ozvou prosím o přeposlání zprávy.
Dnes jsem přišel na způsob jak odstranit snižování výkonu. Jednoduše vypnutím unbalanced_output(vyvážený výstup) přes automatizaci v HA. Mám připravenou další automatizaci, která opět zapne vyvážený vystup pokud dojde k rozbalancovaním (přikupování na některé z fázi).
Z toho plyne že problém je v programu vyváženeho výstupu a vypadá to, že novější firmwary s tím nemají problém. Fw mám 919 aktualizovaný na podzim z 719.
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od TomB »

Tak v neděli ráno mi poslal "číňan" z DE supportu mail, že mi pustili push update, o který jem žádal před cca 3 mi týdny, protože mi nechodila komunikace GW s Promotikem (SunDayGate) - podle autorů je třeba minimálně ver. 719. Update proběhl v pohodě, z verze 060617 mám 060623.
Komunikace už mi chodí a dnes jsem otestoval i problém s poklesem výkonu při sepnutí boileru (což jsem řešil druhým ticketem na supportu minulý týden). Problém z velké části zmizel 8-) Není ten graf tak úplně ideální, jako to bylo jen s jedním MPPT, ale taky nesvítilo 100% bez mraků. Už jsem ale měl cca 8,5 kWp. Uvidíme, až bude svítit pořádně a budu moct zkkusit i zapnout / vypnout boiler a sledovat oba MPPT jak se chovají online.
Jo, a zajímavé je, že když sepnu ručně boiler v době, kdy se ještě nabíjí baterky, tzn. že nejde z "přebytků", tak ten pokles výkonu tam nebyl. Skoro o vypadá na problém s přerozdělením výkonu a zatížení jendotlivých fází / asymetrie. Když má dát 2,2 kW do první fáze a pak rozdělit zbytek z 10 kW symetricky do všech tří na přetok, tak to nezvládne. 1.F: 2,2+2,6=4,8 kW, 2.F 2,6 kW, 3.F 2,6 kW.
Z číslování verzí FW se nedá vůbec poznat, jak to dělají. Skoro to vypadá, jak kdyby měli několik HW řad a k tomu různé SW verze. :stupidme:
Obrázek
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od TomB »

aktualizace: na druhý ticket už se číňan taky ozval, pěkně podělkoval za zpětnou vazbu a informace. Mám dát vědět, jak se to chová, tzn. že GW Support celkem funguje.
A co se týká provozu, tak přidávám obrázek z dnešního dne. Dokud může střídač nabíjet baterku a připnu boiler 2,2 kW na jednu fázi, tak je výkon PVE v pořádku. Až bude baterka nabitá, bude celkový výkon FVE limitovaný maximálním výkonem jedné fáze střídače (3,3 kW) a pak to podle mě ubere na maximu FVE.
Řešením by bylo použít třífázovou spirálu do boileru.
Obrázek
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od Sten77 »

Mám taky GW10K-ET ale tu novější PLUSovou verzi. Používám oba stringy. Ať sepnu jakoukoliv zátěž včetně bojleru, tak k žádnému omezení výkonu FVE nikdy nedochází. Tak nevím, zda-li je to tou novější verzí střídače nebo zapojením, případně nějaká závada. Asi nejlépe se obrátit na instalační firmu.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od TomB »

Sten77 píše: stř dub 19, 2023 7:39 pm Mám taky GW10K-ET ale tu novější PLUSovou verzi. Používám oba stringy. Ať sepnu jakoukoliv zátěž včetně bojleru, tak k žádnému omezení výkonu FVE nikdy nedochází. Tak nevím, zda-li je to tou novější verzí střídače nebo zapojením, případně nějaká závada. Asi nejlépe se obrátit na instalační firmu.
Zapojení je OK. A instalační firma s tím nemá a už ani nikdy nebude mít nic společného. Ti přestali brát telefony a odpovídat na maily cca půl roku po zprovoznění. Naštěstí jsem s nimi nemusel řešit nic podstaného.
Tak až bude svítit, budeš mít plně nabitou baterku, všechny přetoky (FVE 10 kW) budeš posílat do sítě, tak na jedné fázi zapni spotřebič >2kW a ukaž graf výkonu. Je možné, že mají verzi FW, která dokáže udělat na připojení přetoků sítě asymetrii 1,2 / 3,4 / 3,4 kW. Na té první je samozřejmě ještě boiler 2,2, tj. první fáze má taky celkem 3,4 kW.
Ta moje stará verze 617 to rovnala tak, že vzala zbytek do 3,4, tj. těch 1,2 a na to nastavila i zbývající dvě fáze. Přestože mám povolenou asymetrii. Proto klesnul výkon ze střechy na 2,2+3x1,2=5,8 kW
Ta novější už se chová líp, ale zase nesvítilo kontinuálně tak, abych to mohl zodpovědně otestovat. Uvidíme.
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od Sten77 »

Tak třeba dnes. V deset sepnul bojler a to už byla baterka plná. Mám elektrárnu 8,1 kWp. Dnešní maximum cca 7,6 kWp. Firmware mám 922
Obrázek
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od TomB »

Sten77 píše: stř dub 19, 2023 8:19 pm Tak třeba dnes. V deset sepnul bojler a to už byla baterka plná. Mám elektrárnu 8,1 kWp. Dnešní maximum cca 7,6 kWp. Firmware mám 922
Máš pěkný průběh. Taky jsem měl takový při 5,6 kWp. Teď mám 10 kWp, a při 8,5 už mi to funguje taky. Při 10 za tím nevím.
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od TomB »

Včera krásný slunečný den, zdá se, že update FW problém s poklesem vyřešen. Minimálně do úrovně maxima 8,5 kWp.
Ten "výpadek" ve 13:00 je vypnutím sítě, přehazoval jsem boiler z L1 na L3.
Jinak podle podrobného logování dat je v upraveném FW 060623 jinak řešena asymetrie výstupu / dodávky do sítě.
U původní verze 060617 se střídač snažil přetoky posílat symetricky, i když byla asymetrie povolena.
Teď to opravdu nechá asymetricky, v rozsahu 100 W - 2 kW.
Obrázek
Dejv
Příspěvky: 7
Registrován: čtv bře 02, 2023 7:52 am

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od Dejv »

Po urgenci se DE podpora v pátek ozvala a nejprve přehrán SW na 925, poté v noci na 1025. Včera nebyl úplně ideální den, musím ještě více otestovat, ale zatím nejsem s novým SW moc spokojeny. Chová se to jinak, ale přesto došlo k poklesu výkonu po nabiti akumulátoru, viz obrázek. Zkusím ještě reklamovat u podpory, ale nečekám zázraky, proto zůstanu u automatizace - vypínání asymetrie.
1.png
1.png (125.01 KiB) Zobrazeno 1297 x
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od Sten77 »

Já teď vypozoroval takové zvláštní chování. Elektrárna jede na 7 kW, zátěž domu cca 2,5 kW. Jakmile se zatáhne, tak spadne výkon elektrárny. Opět se vyjasní a naplno se okamžitě rozjede první silnější string, druhý začne nabíhat pomalu. Na plný výkon se elektrárna dostane pomalu cca do 2 minut. Ale pokud vypnu bojler, zátěž domu byla cca 500W, tak se elektrárna rozjede na plný výkon okamžitě.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Kondyk11
Příspěvky: 1
Registrován: pát čer 16, 2023 2:56 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od Kondyk11 »

TomB píše: pát lis 11, 2022 12:13 pm Musí to vypadat takto, bez jakéhokoliv zaváhání 8-) (ideální den :sun: :sun2: )
Ta žlutá je zapnutý boilker.
Obrázek
Zdravím, prosím můžu se zeptat co máte za střídač a jakou verzi firmwaru? Tak krásný oblouk výkonu si můžu nechat zdát... Mě nyní aktualizovali na 101025 ale stejně nezdá se mi to.
Dřív jsem měl verzi 819 a po sepnutí bojleru 2200w byl výkon za plného svitu omezen ze 7000 na cca 4800 po celou dobu co byl bojler zapnutý. Nyní s 101025 se mi zdá že je to lepší, ale teda při zapnutém bojleru se výkon šplhá nahoru jak šnekouš....
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Snížení výkonu FVE při sepnutí bojleru

Příspěvek od TomB »

Kondyk11 píše: pát čer 16, 2023 3:16 pm
TomB píše: pát lis 11, 2022 12:13 pm Musí to vypadat takto, bez jakéhokoliv zaváhání 8-) (ideální den :sun: :sun2: )
Ta žlutá je zapnutý boiler.
Zdravím, prosím můžu se zeptat co máte za střídač a jakou verzi firmwaru? Tak krásný oblouk výkonu si můžu nechat zdát... Mě nyní aktualizovali na 101025 ale stejně nezdá se mi to.
Dřív jsem měl verzi 819 a po sepnutí bojleru 2200w byl výkon za plného svitu omezen ze 7000 na cca 4800 po celou dobu co byl bojler zapnutý. Nyní s 101025 se mi zdá že je to lepší, ale teda při zapnutém bojleru se výkon šplhá nahoru jak šnekouš....
GW10K-ET s prvním FW 617, pouze jeden string 5,6 kWp. Chodilo to parádně.
Pak jsem přidal druhý string (4,6 kWp) a hned začaly problémy s omezením výkonu při sepnutí boileru.
Ze supportu GW DE nahrána aktualizace FW 623, která to relativně zlepšila, ale nebyla dokonalá.
Před cca měsícem jsem si zažádal na CZ supportu o verzi 923 a ta se chová moc pěkně.
Vše funguje, výkon při sepnutí boileru neklesá, reakce na mraky a slunce vpodstatě okamžitá.
Noční provoz z baterií také OK, spotřeba domu podle SEMS portálu 0,25 kWh (0:00-6:00), podle portálu EGD max. 0,5 kWh.
Původní FW 617, 623 si za noc vzaly min. 1-1,5 kWh.

Osobně si myslím, že číslo FW je kombinací a třeba ta koncová xy23 je jedna sekce FW, a první dvojčíslí souvisí s nějakou jinou částí FW. Ale jen hádám.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“