Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Odpovědět
wondra
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 16, 2023 1:16 am

Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od wondra »

Zdravím, rád bych postavil hybridní FVE 6-8 kWp jih (omezeno střechou) a 8-12 kWh batrií.
rozhoduji se na jakém měniči systém postavit (Victron 3x MP II 3/5 kVA nebo Solax) a zajímalo by mě jak by se "prakticky" s jednotlivými měniči žilo, o čemž se bohužel tolik nemluví.
spotřebiče:
200-300 W klidový odběr podle spínání
"až" 7.2 kW indukce, "až" 3.6 kW trouba, 2.3 W konvice, pračka
wapka 2.4 kW
+okrajově 3x25A sauna kamínka ale ty mě tolik nezajímají - slunce v té době svítit nebude
topení plyn+akumulace z krbu, voda termika+plyn
výhledově klima (<- jedena z hlavních motivací proč FVE)

Každopádně po důkladném pročtění ostatních návrhů a stížností na foru jsem si vytvořil (možná částečně nesprávný ) obrázek
život s měniči při připojení on-Grid:
jakýkoliv souběh spotřebičů nebude problém a při standartním zapojení FVE nedojde k výpadku měniče když peče trouba, smaží se na indukci a zrovna se rozhodnu umýt auto wapkou.
Zvládnou měniče souběh bez výpadku, ze začátku přetížením a než by došlo k přehřátí, "docucnou" si ze sítě?

při ná/běhu na backup:
zvládnou všechny měniče 3/5 MPII, Solax při standartním zapojení (DC coupling) přepnout bez výpadku elektroniky (PC, modem)?
zvládnou všechny měniče klidový odběr + 1 velký spotřebič, ale 2 spotřebiče by zvládl 3kVA jen pokud jsou na jiné fázi, silnější MPII 5000 VA a Solax by i zvládnul souběh např. indukce a konvice, pokud by byly na stejné fázi?
...a wapku z backupu nerozběhne nic, protože větší motor = smůla
vím, že jak to bude reálně záleží na více faktorech a dokud se to nevyzkouší, jistota nebude ale jako laik bych byl rád za nějaký hrubý kvalifikovaný odhad.

Ekonomické Victron řešení MP II 3x3 kVA mi příjde po praktické stránce nefunkční kvůli souběhům, a znamenalo by stát se otrokem vlastní FVE (+spadá do kategorie varování o 8k měnič z FAQ?). Při spuštěné klima bych už snad ani nemohl uvařit kávu(?)

Řešení MP II 3x5 kVA se zdá zvláštní pro 6, 7 nebo 8 kWp, když mají výkon 2x tolik, neutahali by jen panely/baterii a to ještě s vyšší cenou a vlastní spotřebou? (šlo by kombinovat s NZÚ, kdybych nakonec chtěl řešit i dotace, a jejich limitem 10 kW?)

Výhercem se zdá kvůli ploše panelů Solax, ikdyž osobně se mi mnohem více líbí fexibilita/skladačka Victronu, vypadá jako super hračka což je přidanou hodnotou. Jsou moje úvahy správné a nebo by přece jen modrý systém v nějaké podobě pro mne smysl dával?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od Diablo007 »

Solax i victron fungují jako hybrid tedy je jedno jaka je zátěž dodávají jen to sami zvládnou a zbytek jde ze sítě. Zásadní rozdíl je v modulárnosti rozšiřitelnosti baterií panelů třeba na budoucí pergole atd . U solax co jednou postavíš tak to většinou i zustane a victron lze škálovat jak si uznáš za vhodné.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od Diablo1st »

V back-up režime by bola tá batéria troška omedzujúca, lebo má malú kapacitu.

Pri oficiálnom pripojení a použití ESS je použiteľná aj kombinácia 3x 3kVA, ale je pravda, že viac bude docucávať z DS. 3x 5kVA by bola vhodnejšia kombinácia, len či nebude problém s pripojením.
Ale pri 3F zapojení treba myslieť na väčšiu batériu aspoň 400Ah.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od Diablo007 »

V ČR 3x5kva není problémem jen se dává dodatečná síťová ochrana
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
wondra
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 16, 2023 1:16 am

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od wondra »

Mohl by stačit 3x 3 kVA např. na uvaření večeře na backupu? Odhadem, samozřejmě každý spotřebič je jiný, chodil jsem se zásuvkovým elektroměrem ovšem indukci/troubu se na rozdíl od ostatních spotřebičů změřit nezdaří. Nebo je 3x3 jen na světla/vyrovnání :cloud: a "ostrovnost" se ve výsledku konat nebude?
Nemám ambice odstřihnout se od DS a zavrhnout tuto společnost, mým takovým interním cílem je přežít 8 hodin výpadku, byť třeba s omezením souběhu, nebo za cenu nastavení nižšího stupně (otázka samořejmě zda jde omezit výkon trouby když běží v ostrovním režimu, asi ne).
Baterii bych v nejhorším možná vymyslel jak navýšit na 12/14 kWh, ale již teď je 3x3 na hraně rozpoču, leda bych vymyslel kde šetřit...
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od Diablo1st »

áno bude, lebo väčšinou sa zapína 1-2 plotínky, takže určite nepôjde sporák na plný výkon "až 7,2kW".

Hlavný rozdiel medzi riešeniami Victron 3x3kVA vs. Solax 10kW je v batériách. Ak si vie človek zložiť sám 48V batériu vie veľmi ušetriť. Ak si chce kúpiť rackové batérie napr. od Pylontech ten rozdiel sa dosť stráca, resp. je v prospech Solaxu.

Pre porovnanie:
batérie cca. 14,4kWh
HV batéria BMS + 6x 2,4kWh - cca. 8500€
LV batéria pylontech 4x US3000 - cca. 5750€
304Ah články + BMS + Istenie - cca. 2300€

Meniče:
Solax Hybrid 10kW - cca. 2500€
Victron 3x MP2 3kVA - 3000€ (treba ešte prirátať potrebné príslušenstvo + cca. 1000-1500€)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
oscar
Příspěvky: 36
Registrován: stř kvě 19, 2021 8:18 pm

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od oscar »

Off topic, a o asymetrickom LV deye 10-12kw inverter si neuvazoval?
Josr
Příspěvky: 9
Registrován: čtv říj 20, 2022 9:36 am

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od Josr »

Přidám se se svou dvouměsíční zkušeností se sestavou 3xMP5000/10kWp na střeše/14,4Pylontech. Provozujeme běžnou domácnost a občas truhlařím na 3f/4kW pile + 3kW odsávání, zatím jedu v ostrovním provozu (od 3.4. absolutně) a jsem nadšen s tvrdostí tohoto provedení. Dále jsem vyhodnotil, že by asi stačily 3ks MP3000, protože odběrů nad 2.4kW z fáze je tak málo, že ze sítě bude odběr za "pár kaček". Jinak v trvalé denní spotřebě mám zahrnuto i topení 2x600w žebřík a 600w olejový radiátor a celkovým denní odběr je cca12kWh. Za jasného počasí a chladna venku v období od začátku dubna jsem nějaké dny dokonce pokryl celkové vytápění domu přebytečnou energií. Plánuji ještě rozšířit baterii na cca 20kWh a do zimy přidat ještě nějaké panely.
26x 380Wp - 3x MPPT 150/35, 1xMPPT 250/60 - 3x Victron II/5000 - 14,6kWh Pylontech - zatím v ostrovním režimu s úmyslem přejít na ESS
wondra
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 16, 2023 1:16 am

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od wondra »

Tak to rad slysim, ze i 3x 3 kVA by bylo v praxi postacujici, prece jen mezi 3 a 5 je nemaly cenovy rozdil.
wondra
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 16, 2023 1:16 am

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od wondra »

oscar píše: pon kvě 01, 2023 1:58 pm Off topic, a o asymetrickom LV deye 10-12kw inverter si neuvazoval?
Neco jsem si o Deye nacetl, ale tak moc me nepresvedcil - ma ho pomerne malo lidi a napr. HA integrace je problematicka. Jednim z kriterii proc tihnu k Victron/Solax je i jednoducha itegrace.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od Diablo1st »

wondra píše: stř kvě 03, 2023 6:50 pm Tak to rad slysim, ze i 3x 3 kVA by bylo v praxi postacujici, prece jen mezi 3 a 5 je nemaly cenovy rozdil.
V tomto máš pravdu, keďže je to 3x ten cenový rozdiel je už značný. 3kVA sa dá zohnať okolo 1000€/ks (cca. 24k kč), 5kVA okolo 1600€ (cca. 38k kč) . Za ten rozdiel už vieš pomaly poskladať 48V 200Ah baterku. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
oscar
Příspěvky: 36
Registrován: stř kvě 19, 2021 8:18 pm

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od oscar »

wondra píše: stř kvě 03, 2023 6:54 pm
oscar píše: pon kvě 01, 2023 1:58 pm Off topic, a o asymetrickom LV deye 10-12kw inverter si neuvazoval?
Neco jsem si o Deye nacetl, ale tak moc me nepresvedcil - ma ho pomerne malo lidi a napr. HA integrace je problematicka. Jednim z kriterii proc tihnu k Victron/Solax je i jednoducha itegrace.
Ono 3kva victron ma trvalo 2.4kw na jednu fazu co nie je vela, za rovnake peniaze ma deye asynchonne 5kw trvalo na jednu fazu a len 70w spotrebu. Na tej integracii s HA jak pozeram niekto aktivne robi (vydal 14 dni dozadu novu verziu).

Mikel bude mat/uz ma akubox ktory s nim vie komunikovat aj datovo, alebo origo 5kwh box od deye s 6000cyklami a 10rocna zaruka
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: Návrh FVE a praktická omezení používání (Victron/Solax)

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Ahoj. Nevíte jak kompletně nebo pro určitě časove období smazat data ze solaxcloud?
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“