Ostrovní FVE

Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Kodl69 »

Zkus se ještě jednou podívat do datasheetu výrobce panelů. hlavně ty pojistky musí být PV - aby zvládly DC napětí nad 300V... Výrobce by měl uvádět maximální jištění stringu, teda aspoň slušní číňani to píšou, proč ne němci je trochu na zvážení. Jestli to německo vidělo aspoň na obrázku...
Není ti divný, že všichni "normální" výrobci chtějí za obyčejnou přepěťovku bez "Technicky vyspělá přepěťová ochrana nejvyšší kvality" třikrát tolik peněz? Jasně, vydělávat se musí, ale tohle je nejlevnější čína z aliexpresu s polským potiskem (když si toho objednáš kontejner, můžeš mít i klínový písmo) . Je to asi tohle: https://vi.aliexpress.com/item/40002204 ... lex9ckjk7J
a polák to zadarmo nedělá. tj je možný, že vevnitř není nic, co by fungovalo jako přepěťovka. Ale "náš zákazník na tom chce popis, že to splňuje EN, tak mu to tam napíšem".
Ještě k tomu tvýmu měniči: jakpak je zajištěna ochrana na DC straně? obsahuje ten growatt hlídač izolačního stavu? Jestli ne, tak bych z poruchy izolace na DC straně měl dost těžkou hlavu, jako by ji měli mít všichni majitelé axpertů s vyskonapěťovými mppt vstupy... Potom tohle zařízení pravděpodobně neodpovídá platným normám. A pokud výrobce v návodu neuvádí jinak, tak všechny chrániče za měničem typu B - citlivé na DC proud. To se ti potom levnej měnič prodraží na cenu victronu nebo studeru, s tím, že ho pravděpodobně do poruchy dokáže shodit obyčejnej fén :lol: Ale kupujte kupujte, je to levný.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od josse »


Kodl69 píše:... tak všechny chrániče za měničem typu B - citlivé na DC proud.
Proč"všechny"?

Chránič typ B stačí hned za měnič jeden. Ten přeci jediný umí vytvořit stejnosměrnou složku. Ostatní chrániče v domě už můžou být "obyč" pro jednotlivé okruhy.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Kodl69 »

Zkus se na to podívat jinak. Na výstupu měniče máš nějakou asymetrii DC napětí. Ale nemáš jeden 30mA chránič na celej barák, dnes už ani nesmíš mít. Já těch chráničů mám 7ks, podle součsnejch norem by ještě dva přibyly. A nejsou řazený v sérii. Takže pokud by se v rozvodu objevila DC složka, tak unikající proud např za chráničem v garáži (nebo v podkroví) ten chránič zmermomocní. Nad 6mA DC klesá i citlivost dnes přeceňovanejch chráničů typu A, klasický AC už jsou v limbu. Na to se kdysi prodávala krabička velikosti adaptéru do zásuvky, dala se do zásuvky za chránič, zmáčklo se tlačítko a narůstající DC proud zmermomocnil Fi takovým způsobem, že se ani necuklo pži měření Zsm proudem 10A leckdy i dýl než jednu půlvlnu 50Hz...
A znovu opakuju, přes trafo se nějaký významný DC složky neprorvou...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od josse »


Kodl69 píše:Zkus se na to podívat jinak. Na výstupu měniče máš nějakou asymetrii DC napětí. Ale nemáš jeden 30mA chránič na celej barák, dnes už ani nesmíš mít. Já těch chráničů mám 7ks, podle součsnejch norem by ještě dva přibyly. A nejsou řazený v sérii. Takže pokud by se v rozvodu objevila DC složka, tak unikající proud např za chráničem v garáži (nebo v podkroví) ten chránič zmermomocní. Nad 6mA DC klesá i citlivost dnes přeceňovanejch chráničů typu A, klasický AC už jsou v limbu. Na to se kdysi prodávala krabička velikosti adaptéru do zásuvky, dala se do zásuvky za chránič, zmáčklo se tlačítko a narůstající DC proud zmermomocnil Fi takovým způsobem, že se ani necuklo pži měření Zsm proudem 10A leckdy i dýl než jednu půlvlnu 50Hz...
A znovu opakuju, přes trafo se nějaký významný DC složky neprorvou...
To je v pořádku, rozdělíme to na zdroj a dům.

Zdroj dostane na výstup typ B. Když se na jeho výstupu objeví DC složka bude odpojen. Měnič nemá na svém výstupu transformátor, má sice FW + HW který DC složku umí detekovat a vypnout, ale nevěříme tomu dostatečně(axpert). Otázka je, kde spojím PE a N z měniče. Měnič má v sobě relé pro ostrovní provoz které to udělá, je to správně pro chod chrániče, asi jo. Je to ekvivalent toho co jde z elektroměru taky PEN (nejsem na Moravě).

Pro dům pak zůstane původní instalace se 7mi chrániči, které nemusí být typ B, protože kdyby tam byla nějaká složka vypadne ten u elektrárny, pokud tam nikde DC složka není budou fungovat normálně, není důvod aby byly všechny typ B.

V čem je problém? Když bude chyba v měniči, vypadne to celý, když někde průchod 30mA přes člověka, vybaví daná sekce v domě. Nebo mi něco uniká? Když vybaví A/AC chránič v domě, vybaví současně i typ B u elektrárny? Toto kazí to ostrovní relé, pomohlo by, kdyby bylo až za chráničem typ B?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od brumlaj »

Odkazuješ na příspěvek kde se píše, že 6mA DC znefunkční chrániče které nejsou B. A pak píšeš, že těch x chráničů má něco chránit?
Jo a ten B chránič vybavuje při jakém "nějakém" DC proudu? (v porovnání se zmíněnými 6mA)
No pokud jsi si jistý .......
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Ensferi »

Tak po 4 měsících jsem se rozhodl že bych chtěl přidat ještě pár panelů, ale protože více do série už přidat nemohu tak teď přemýšlím jak je ideálně zapojit.

Mám teď 9 385w panlneů https://www.solsol.cz/sites/default/fil ... l_vz_0.pdf
a na střechu se mi jich ještě vejde cca 6 takže celkem 15 ale to už nerozdělím na stejný poměr takže bych přidal 5.
Takže můj plán je zapojení 2X 7 do série a to pomocí MC 4 rozbočovače do série a teď otázka mám dát kam a jakou diodu proti zpětnému proudu ?

Nebo si hraju ještě s druhou myšlenkou že bych pořídil ještě dalších 9 panelů a hodil je na druhou stranu střechy ať to nemám nacpané všechno na jedné straně, akorát bych teda musel poupravit pár stromů které mi z druhé strany už stínějí :D

Obrázek

https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 00es-0-265
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od josse »

Kam na tu blbost o potřebě diod všichni chodí?

Zapomeňte na to a nespojujte MC4 spojkami.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Kostěj »

Ensferi píše: stř srp 30, 2023 2:06 pmMám teď 9 385w panelů
To je jednoduchý. Do série nelze, překročí to napětí. Paralelně nelze, překročí to proud (střídač má max. vstupní proud FV 22A).
Takže další samostatný MPPT měnič, třeba Epever 5415 (zkontrolvat napětí a proud, mně se nechce), připojit přímo na stávající baterku.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Ensferi »

To nevím ale všude to všichni píšou, ale přijde mi to jako větší riziko je tam dát než to udělat bez nich.
Jak tedy mám panely propojit ? další kabel se mi moc tahat nechce.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Ensferi »

Kostěj píše: stř srp 30, 2023 3:54 pm
Ensferi píše: stř srp 30, 2023 2:06 pmMám teď 9 385w panelů
To je jednoduchý. Do série nelze, překročí to napětí. Paralelně nelze, překročí to proud (střídač má max. vstupní proud FV 22A).
Takže další samostatný MPPT měnič, třeba Epever 5415 (zkontrolvat napětí a proud, mně se nechce), připojit přímo na stávající baterku.
Vím že napětí překročit nemůžu, ale není to u proudu náhodou stejné jako u výkonu panelů ? ikdyž mi panely budou dávat více než měnič zvládne tak prostě jen zpracuje to co zvládne ? takže více A by vadit nemělo ne ? :D
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: stř srp 30, 2023 3:25 pm Kam na tu blbost o potřebě diod všichni chodí?

Zapomeňte na to a nespojujte MC4 spojkami.
No, přímo to uvádí výrobce!!! Asi ví proč!? (já si jen myslím, že proto, kdyby došlo k poruše jedné série, ke zratu a pod., tak ta dobrá by ji přetlačila napětím a následně i proudem a živila by případný zkrat a oblouk!) Viz:
Zapojení paralerních polí na jediný string.jpg
Zapojení paralerních polí na jediný string.jpg (83.63 KiB) Zobrazeno 1156 x
Doplněno: A ano, ty diody v MC4 jsou zavřený a přehřívaj se! :-( I když mám 30A diody a teče jimi max 10-12A a když jsem je minulej weejkend měřil tak měla střecha za horkého poledne přes 50stC a při max zatěži měniče (5kW AC OUT 1kW DC do aku) a odběru z panelů 6kW! A netavily se plast zatím ani při tomto extrému :D Ale vyměním to nebo diody alespoň obnažím, aby se lépe chladily 8-)

Foto - Kalibrace na mojí drahé polovčce a pak dioda v MC4 při max zážeži v 35stC horku, na půdě pod taškami skoro 40stC, tašky přes 50stC! (pod diodou rudé fleky) a pod panelama (nad diodou světle modré, to tmavě modré je trám) jen 40stC 8-)
img_thermal_1692978175252.jpg
img_thermal_1692978175252.jpg (430.25 KiB) Zobrazeno 1152 x
img_thermal_1692965632533.jpg
img_thermal_1692965632533.jpg (380.33 KiB) Zobrazeno 1152 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od eduard22 »

Ensferi píše: stř srp 30, 2023 2:06 pm Nebo si hraju ještě s druhou myšlenkou že bych pořídil ještě dalších 9 panelů a hodil je na druhou stranu střechy ať to nemám nacpané všechno na jedné straně, akorát bych teda musel poupravit pár stromů které mi z druhé strany už stínějí :D
Tááák! Tak to mám já - dvě sére á 9s panelů á 450Wp á 49V a to celé na východ a na západ a na jediný string (PV vstup měniče) a parááááda :D Křivka výroby se zploštila , rozšířila (mám výkon s rozbřeskem i se západem Slunce 8-) a vyvýšila se!!! (v poledne, natož za nejasného dne s ropzptýleným světlem se to skoro sčítá a dává to skoro dvojnásob Wp :D

Nevadí že bude celkem ze všech panelů na jediný string více Wp než je vstup měniče, on to zlimituje. Pouze napětí série se nesmí přešvihnout!

A ještě něco - při max výkonu mi neteče dráty ze střechy 12A ale 6-8 A :D Tedy z každé série sotva 3-4A :lol: Jak je to možné? No,e "honí" se výkon (V x A = W) méně proudem a více napětím - to ze dvou sériíí paralerně mechanicky spojené přes diody a samostatné 4 pojistky (na + i - u každé série před spojením!) při zátěži nepoklesne o 100V jak tomu bylo jen při východní sérii (západ jsem dodělával později) ale zdroj napětí ze dvou sérií panelů paralerně spojených je mnohem tvrdší, mnohem! (Prostě jako dva akumulátory zapojený paralerně)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od josse »

Ensferi píše:To nevím ale všude to všichni píšou, ale přijde mi to jako větší riziko je tam dát než to udělat bez nich.
Jak tedy mám panely propojit ? další kabel se mi moc tahat nechce.
Samostatné kabely, samostatné odpojovače, proč si to chcete udělat na úkor spolehlivosti?

Spojit až za odpojovači.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od eduard22 »

Kostěj píše: stř srp 30, 2023 3:54 pm
Ensferi píše: stř srp 30, 2023 2:06 pmMám teď 9 385w panelů
To je jednoduchý. Do série nelze, překročí to napětí. Paralelně nelze, překročí to proud (střídač má max. vstupní proud FV 22A).
Takže další samostatný MPPT měnič, třeba Epever 5415 (zkontrolvat napětí a proud, mně se nechce), připojit přímo na stávající baterku.
Ne! Max proud měniče z panelů se nepřekročí ;-) Prostě si měnič větší proud (a tak výkon) ani nevezeme!!! 8-) Osobně odzkoušeno. :D

Měnič lze i výrazně tzv. přepanelovat = dát mnohem víc panelů - Wp, než má psanej vstup měoče. Prostě víc si měnič nevezme sám to limituje, ale wíce W pak jde z panelů po celý den, kooor jeli hnusné počasí, jste rád že se z více panelů Wýkon alespoň přiblíží maximu vstupu měniče.

Jooo napětí, to se překročit nesmí, to ne!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od eduard22 »

Ensferi píše: stř srp 30, 2023 3:55 pm To nevím ale všude to všichni píšou, ale přijde mi to jako větší riziko je tam dát než to udělat bez nich.
Jak tedy mám panely propojit ? další kabel se mi moc tahat nechce.
Jestli máte k měniči přívod 6mm, není třeba táhat další dráty... Naopak, DC proud k měniči bude méně jak poloviční z obou serií celkem :D

Neb bude napětím mnohem tvrdší zdroj ze dvou paralerně spojených sérií a tedy napětí nebude při zatížení panelů tak moc klesat (panely jsou docela měkký zdroj napětím) a měnič nemusí výkon "honit" proudem, ale něpětím 8-)

Přidat další 4 pojistky k panelům na půdu (stejně by mělo být vedení jištěné u zdroje, čili u panelů!!!) a stačí stávající dva dráty (jsouli 6mm ale i 4mm utáíhnou 12A) ty dvě pojistky dole u měniče klidně ponechte. 8-)

Viz. foto - moje řešení (mám tam binec, ale to je moje věc ;-) ) při dodělání druhé série ke stávajícímu vedení - které jsem pouze přerušil a přidal pojistky.
(Jo každej kábl DC PV - s dvojitou izolací UV odolný, je z bezpečnostního důvodu v samostatném husím krku a vždy dále od sebe celou cestu - aby případný zažehnutý el. oblouk nevyjel až na půdu! a né to nadrbat do jediné chráničky, jedné lišty natož s DC nebo něčím jiným...) 8-)

(Jo, ješt ěpoznámka - spojení těch sérií je klemama dole v šachtách (svorkách) pojistek, prostě až za pojistkami mechanicky, žádný MC4 konektory...):
PV_pojistky_půda.jpg
PV_pojistky_půda.jpg (244.44 KiB) Zobrazeno 1113 x
Naposledy upravil(a) eduard22 dne stř srp 30, 2023 6:56 pm, celkem upraveno 3 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Ensferi »

josse píše: stř srp 30, 2023 6:13 pm
Ensferi píše:To nevím ale všude to všichni píšou, ale přijde mi to jako větší riziko je tam dát než to udělat bez nich.
Jak tedy mám panely propojit ? další kabel se mi moc tahat nechce.
Samostatné kabely, samostatné odpojovače, proč si to chcete udělat na úkor spolehlivosti?

Spojit až za odpojovači.
Ok asi to tak udělám připadalo mi to jednodušší to spojit téma konektorama, ale naštěstí mám vodeodolnou krabici hned pod štítem kde mám vypínač s komurkama a svodic + pojistky ještě než to vleze do domu

Obrázek
Naposledy upravil(a) Ensferi dne stř srp 30, 2023 7:01 pm, celkem upraveno 1 x.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od eduard22 »

Ensferi píše: stř srp 30, 2023 6:49 pm naštěstí mám vodeodolnou krabici hned pod štítem kde mám vypínač s komurkama a svodic + pojistky ještě než to vleze do domu
Tak by to mělo být! Vypínat a chránit vedení od zdroje (u panelů) a né až u spotřebiče (u měniče)...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Ensferi »

eduard22 píše: stř srp 30, 2023 6:53 pm
Ensferi píše: stř srp 30, 2023 6:49 pm naštěstí mám vodeodolnou krabici hned pod štítem kde mám vypínač s komurkama a svodic + pojistky ještě než to vleze do domu
Tak by to mělo být! Vypínat a chránit vedení od zdroje (u panelů) a né až u spotřebiče (u měniče)...
jen teda nevím jak bych tam přidal další pojistkové odpínače když ty mám až za tím hlavním vypínačem s komůrkama, nebo musím je tam vůbec dávat ? stačí mi asi jen vyměnit pojistky za vyšší ( 25 A ? )

Teď to mám tak že přívod ze střechy jde do vypínače a až za ním je svodič a pojistky pal teprve to jde do baráku kde mám další pojistky, tuším že na střeše mám 15 A a dole 12A
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od eduard22 »

No já měl původně pojistky jen dole v garáži, pár á 12A a nyní mám pojistkové odpínače i... na půdě - viz foto výše (pojistky 4 x 12A - čili jsem dokloupil jen pár, pár pojistek mi zbyl z garáže) a dole v garáži u měniče (foto zde dole) jsem jen vyměnil pojstky za 25A (dokoupil jsem 4 odpínače pro půdu a pár 25A pojistek (samože taky gPV a na 1000V!) na výměnu dolu do garáže) 8-)
odpínače vypínač.jpg
odpínače vypínač.jpg (260.02 KiB) Zobrazeno 1078 x
pojistkový odpojovač 1.jpg
pojistkový odpojovač 1.jpg (125.39 KiB) Zobrazeno 1078 x
pojistkový odpojovač 2.jpg
pojistkový odpojovač 2.jpg (40.43 KiB) Zobrazeno 1078 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Ensferi »

Dobré ráno,
prosím ještě názor k těm diodám, mám nebo nemám použít ? panel snese max zpětný proud 18A ale když je ale 2 paralelně můžou dávat 22A.
Panel v sobě žádnou diodu nemá, má misto toho nějakou E isp technologii tak si uplně nechci kurvit celej systém diodama :D
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od eduard22 »

Jak kurvit??? Já diody na plusech mám mezi dvěma paralelními sériemi Na jediný String a panely daly 100V napětí i proud pravda mizivej... ale měnič , přesněji mppt regulátor , se aktivoval na chvíli dokonce Dnes ráno ve 2:00 při úplňku a takzvaném modrém Měsíci! :shock:

Pravda , na západní část do ulice mi na panely svítí navíc veřejné osvětlení s ostrým světlem moderní LED lampy... :lol:
20230831_085259.jpg
20230831_085259.jpg (57.52 KiB) Zobrazeno 995 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od brumlaj »

Ensferi píše: čtv srp 31, 2023 8:21 am Dobré ráno,
prosím ještě názor k těm diodám, mám nebo nemám použít ? panel snese max zpětný proud 18A ale když je ale 2 paralelně můžou dávat 22A.
Panel v sobě žádnou diodu nemá, má misto toho nějakou E isp technologii tak si uplně nechci kurvit celej systém diodama :D
A děláš dobře. Pokud spojuješ stringy paralelně tak už kodl psal, že se jistí pojistkama. Normální válcové pojistky 10x35 a příslušné odpínače. Diody jsou naprostá zbytečnost.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Ensferi »

A jaké diody máš, popřípadě jaké si mám pořídit já 15 A?
Děkuji
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od Cmrnda »

brumlaj píše: čtv srp 31, 2023 4:31 pm
Ensferi píše: čtv srp 31, 2023 8:21 am Dobré ráno,
prosím ještě názor k těm diodám, mám nebo nemám použít ? panel snese max zpětný proud 18A ale když je ale 2 paralelně můžou dávat 22A.
Panel v sobě žádnou diodu nemá, má misto toho nějakou E isp technologii tak si uplně nechci kurvit celej systém diodama :D
A děláš dobře. Pokud spojuješ stringy paralelně tak už kodl psal, že se jistí pojistkama. Normální válcové pojistky 10x35 a příslušné odpínače. Diody jsou naprostá zbytečnost.
Hmmm, "stringy" co mám paralelně jistím běžnými jističi AC, je to naprosto vyhovující a funguje to, ovšem tak do max. 24V provozního napětí, vyšší napětí je jen na zádrhel s pořizováním dalšího harampádí, jako pojiskty nebo předražené odpínače. To je vše zbytečný, když se spojují panely paralelně, ale diody pro spojování panelů bych nepodceňoval, ono to nevadí při zátěži, tam vše směřuje k nejmenšímu odporu, jenže bede-li to vždy?
Typ diod jsem psal někde v podobném vlákně, STTH6003TV, jsou to rychlé diody s malým vniřním odporem, a předpokládám že v tom pouzdru nebude každá jiná, jak se dá čekat u jedinců. Ty se spojují paralelně, tím se úbytek ještě sníží.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ostrovní FVE

Příspěvek od brumlaj »

Cmrnda píše: čtv srp 31, 2023 7:40 pm..... jsou to rychlé diody s malým vniřním odporem, a předpokládám že v tom pouzdru nebude každá jiná, jak se dá čekat u jedinců. Ty se spojují paralelně, tím se úbytek ještě sníží.
Vnitřní odpor u polovodičového přechodu? Že by vůči napětí silně nelineární veličina? A značná napěťová odchylka polovodičového přechodu v propustném směru kus od kusu? Otázka zní jaká je přidaná hodnota toho přechodu v obvodu?
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“