Jak NE/zapínat novou FVE

Odpovědět
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Ahoj FVE nadšenci,

mám takovou extrémně začátečnickou otázku, ale raději se zeptám, než odpálím novou FVE.

Příběh začíná v době, kdy nám elektřikář přes společnost S-Power nainstaloval elektrickoku část FVE a na konci toho všeho nám ukázal, jak FVE zapnout.
Když jsem potom toho samého dne přišel na video od S-Power, v jednom se od postupu zmíněněho elektrikáře lišilo. Říkal, že takto je jistota, že nevznikde oblouk. Ale nechce se mi zdát, že by společnost na své stránce pro stovky a možná spíše tisicovky svých klientů připravila video s chybou.

Elektrikář zapínal FVE takto:
Smart metere/ EZ meter
M4 jistič střídač
střídač otočit na ON
střídač hybrid a střídač grid
Baterie - vypínač na ON
Baterie - zmáčknout knoflík na alespoň 3 vteřiny
DC1 a DC2 pojistkový odpojovač panelů

S-Power:
Smart metere/ EZ meter
M4 jistič střídač
DC1 a DC2 pojistkový odpojovač panelů
střídač otočit na ON
Pojistkový odpojovač baterií - ani nevím, jestli tam je.
Baterie - vypínač na ON
Baterie - zmáčknout knoflík na alespoň 3 vteřiny

S-Power návod zde:
https://www.youtube.com/watch?v=mFYWI2K ... 4d&index=4

Požádal jsem společnost, aby mi zavolala a prodiskutovala se mnou zapnutí FVE.
Chtěl jsem ovšem požádat ještě o rady vás zde. 2 elektikáři mi řekli, že veškerý pojistky by měli být zapnutý před tím, než zapnu jakýkoli střídače, baterky apod. Což by odpovídalo tomu, co je ve videu.

Díky moc za vaše rady a zkušenosti.

Zdraví Jarda
Naposledy upravil(a) jaromir.jakubec dne čtv bře 30, 2023 9:58 pm, celkem upraveno 2 x.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Ahoj FVE nadšenci,
Naposledy upravil(a) jaromir.jakubec dne čtv bře 30, 2023 9:58 pm, celkem upraveno 1 x.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od pave69 »

Správně je video, odpojovačem se normálně nic nezapíná.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od brumlaj »

dnes je možná jiná doba, ale u FVE byl vždy postup:
- sepnout odpojovač AKU
- zapnout vypínač AKU tak aby byl měnič/regulátor pod AKU napětím. (aby se měnič/regulátor měl o co "opřít" a neshořel na napěťové špičky)
a nyní již v jakémkoli pořadí zapnout panely a připojit k distribuci postupem
- sepnout odpojovač
- zapnout příslušný vypínač

u vypínání opačně.
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od Nautilus »

Doba a technika se mění směrem k nižší uživatelské přívětivosti. Stejně tak i firmy, které mají poskytnout návod ke svým výrobkům.

Na druhé straně výrobci si jsou vědomi nekonečné neschopnosti,... lenosti, hlouposti, nepozornosti obsluhy (a ještě dalších deseti "NE") proto se snaží svoje výtvory dělat co nejblbuvzdornější.

Stáhnul jsem několik návodů na správný postup zapínání a vypínání FVE s (v poslední době asi nejpoužívanějším) měničem Solax. Světe div se (nebo ne) narazil jsem na několik variant. Důvod nejspíš bude v tom, že FVE dodaná firmou musí být natolik schopná odolávat lidské (viz výše posané vlastnosti)... že je v podstatě jedno který spínač se kde zapne. Dokud není vše v "lati" (rozuměj: jak stroj vyžaduje) tak nic se nespustí. Všechny ty FETy, IGBT, relátka, stykače a pod. "naskočí" teprve až se "stroj" přesvědčí, že může nastartovat. Koneckonců konkrétně Solax několik minut poté, co už vše potřebné dostal provádí test a teprve pak se rozběhne.

Když firma nanapíše do návodu, že igelitový pytlíky si nemáte natahovat na hlavu, že drobné součástky nemáte "vocucávat"... (joj teď jsem si vzpomněl kolikrát jsem málem zhltnul přehršel hřebíčků, či vrutů...), že kočku nesmíte sušit v mikrovlnce, že kouření způsobuje rakovinu... a opět možno doplnit dalších tisíc hovadin... Tak pokud to firma do návodu nenapíše vystavuje se riziku žaloby od zákazníka, který něco po*ral.

A teď si představte ženu v domácnosti jak zapíná, či vypíná FVE. :stupidme:
To by bylo žalob!

Takže bych se tím ZAPÍNACÍM POSTUPEM až tak netrápil. Vono to už ňák naskočí a neblafne. Snad.

p.s. V některým z těch návodů dokonce u vypínacího postupu stálo: "Střídač bude v tuto chvíli hlásit chybu...."
Takže se to vlastně ani správně vypnout nedá. :?:
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od Nautilus »

Hóóódně OT:
Můj syn zásadně "vypíná" mikrovlnku uprostřed ohřevu, otevřením dvířek. Na moje poznámky reaguje slovy, že to tak přece je normální. Když argumentuji, že na dvířkách je bezpečnostní "zařízení", který MV vypne, aby uživatel neutrpěl újmu a že vypínač má na ovládacím panelu, opět nejsem vyslyšen, ba spíše považován za starého vola.
No a to má syn VŠ vzdělání elektrotechnického směru. Jenže doba je taková, že jeho varianta je naprosto normální, kdežto moje stařecky posraně úzkoprsá.
Tak to jenom jako zdánlivě nesouvisející poznámka k elaborátu: "Jak zapínat a vypínat FVE a neumřít přitom strachem?"
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od Kostěj »

Nautilus píše: pát bře 31, 2023 10:22 am Můj syn zásadně "vypíná" mikrovlnku uprostřed ohřevu, otevřením dvířek.... Jenže doba je taková, že jeho varianta je naprosto normální...
Snad jen že při vypnutí časovačem moje mikrovlnka vypne ohřev o 2 vteřiny dříve (vidím to na měniči, že už neodebírá), pak dvakrát pípne a pak až vypne ventilátor (dochladí si generátor mikrovln). To dochlazení se při otevření dvířek (ale ani při vypnutím z panelu) nekoná. Možná to může to mít vliv na životnost. Mimochodem, ta naše mikrovlnka Eta se používá denně a vzadu má datum 04/96.
jaromir.jakubec
Příspěvky: 85
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Nautilus píše: pát bře 31, 2023 10:10 am Doba a technika se mění směrem k nižší uživatelské přívětivosti. Stejně tak i firmy, které mají poskytnout návod ke svým výrobkům.

Na druhé straně výrobci si jsou vědomi nekonečné neschopnosti,... lenosti, hlouposti, nepozornosti obsluhy (a ještě dalších deseti "NE") proto se snaží svoje výtvory dělat co nejblbuvzdornější.

Stáhnul jsem několik návodů na správný postup zapínání a vypínání FVE s (v poslední době asi nejpoužívanějším) měničem Solax. Světe div se (nebo ne) narazil jsem na několik variant. Důvod nejspíš bude v tom, že FVE dodaná firmou musí být natolik schopná odolávat lidské (viz výše posané vlastnosti)... že je v podstatě jedno který spínač se kde zapne. Dokud není vše v "lati" (rozuměj: jak stroj vyžaduje) tak nic se nespustí. Všechny ty FETy, IGBT, relátka, stykače a pod. "naskočí" teprve až se "stroj" přesvědčí, že může nastartovat. Koneckonců konkrétně Solax několik minut poté, co už vše potřebné dostal provádí test a teprve pak se rozběhne.

Když firma nanapíše do návodu, že igelitový pytlíky si nemáte natahovat na hlavu, že drobné součástky nemáte "vocucávat"... (joj teď jsem si vzpomněl kolikrát jsem málem zhltnul přehršel hřebíčků, či vrutů...), že kočku nesmíte sušit v mikrovlnce, že kouření způsobuje rakovinu... a opět možno doplnit dalších tisíc hovadin... Tak pokud to firma do návodu nenapíše vystavuje se riziku žaloby od zákazníka, který něco po*ral.

A teď si představte ženu v domácnosti jak zapíná, či vypíná FVE. :stupidme:
To by bylo žalob!

Takže bych se tím ZAPÍNACÍM POSTUPEM až tak netrápil. Vono to už ňák naskočí a neblafne. Snad.

p.s. V některým z těch návodů dokonce u vypínacího postupu stálo: "Střídač bude v tuto chvíli hlásit chybu...."
Takže se to vlastně ani správně vypnout nedá. :?:
Díky moc, díky moc. Mohu potvrdit tato slova. Když jsem si volal s firmou, tak pán narovinu řekl, že ať to zapnu, jak to zapnu, tak se nic nestane, pokud je střídač v pohodě. Jen jednou viděl oblouk. Takže ano, je to dělané tak, aby člověk zařízení nemohl zničit. Což je dobře, ale pro firmy to musí znamenat hodně bolehlavů :-D pri vývoji.
Nic méně, postup by měl být takový, že jako první se zapne odpojovač panelů, poté další jističe, střídač a baterie. Alespoň podle pána. Ale návod od firmy se lišil. Jen mírně, ale lišil. Takže taky možná záleží, jak se člověk vyspí a s kým mluvím.

Nic méně, při vypnutí mi dal jasně najevo, že je potřeba vypnout, jak se má, jinak už riskuji. Při zapnutí je FVE blbuvzdorná, při vypnutí ne až tak docela.

Mějte se fajn.
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
ladik
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 26, 2023 5:47 pm

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od ladik »

Tak hlavni co ja znam a pouzivam, je tato zcela logicka zasada:
Vypinani FVE:
- odpojit panely
- vypnout menic (regulatory netreba, ty uz v te dobe nic nedelaji)
- vypnout baterie
Hlavni duvod toho odpojeni baterii naposledy, je aby neodesel vystup menice, kdyz naplno dava výkon do baterii.
Zapinani FVE:
- zapojit baterie
- zapnout menic
- pripojit panely
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jak NE/zapínat novou FVE

Příspěvek od Nautilus »

Konkrétně u Solaxu mně přijde logický následující postup:
Zapnutí:
1. Síť (DS)
2. Baterka
3. PV
4. Měnič ON
Měnič 5 minut provádí test, takže u bodů 2. a 3. na pořadí nesejde.

Vypnutí:
1. Měnič OFF - Vypne sice okamžitě, ale dám mu prostor pro ustálení...
2. PV
3. Baterka
4. Síť (DS)
Opět myslím, že u bodů 2. a 3. na pořadí nesejde. Měnič už z panelů nebere a z baterky, či do ní taktéž nic neposílá.

U měniče jsem se přesvědčil na vlastní oči, že sebrat mu nejdřív síť ho neohrozí, ale chybovou hlášku vyhodí.
Vypínat PV, když vše jede mi nepřijde logické. Ten vypínač (pokud to není softwarově) dostává při 500V a 10A asi dost zabrat.

Přesto je jasné, že hledat v těchto postupech logiku může být zavádějící. Jsou přístroje, kde v návodu jasně stojí, že nejprve se připojí všechny (např. kabely) a pak se teprve zapne (napájení). Na druhé straně např. některé modelářské nabíječky spolehlivě sfajrují, když se k nim připojí nejprve nabíjený akumulátor a potom teprve napájení, nebo opačně při vypínání.
Tu první variantu mám např. u fotoaparátu. Přestože se mi už stalo, že jsem mu USB zasunul i při zapnutém a naopak vytrhnul při ještě zapnutém, přežil to.
O několika nabíječkách svých kolegů zase vím, že odešly do křemíkového nebe, když se jim sebralo napájení a nabíjený akumulátor byl stále připojen.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“